Skocz do zawartości

[S] Triplet apo 90/600mm na szukacz...


Pablito

Rekomendowane odpowiedzi

Mam na sprzedaż to co zostało po nowiutkim triplecie apo 90/600mm. Refraktora użyłem jeden raz do obserwacji Słońca z filtrem DayStar Quark. Okazało się, że obiektyw był niewłaściwie zamontowany i na skutek różnic temperatur materiałów soczewki odkleiły się od siebie powodując zniszczenie obiektywu.
Cała reszta jest ok. Tubus ma jeden mały "ding".

 

Miałem wystawić same obejmy i wyciąg ale wczoraj sprawdziłem czy w ogóle coś jeszcze pokazuje. Ku mojemu zdziwieniu obraz Księżyca był dość ostry. Najkrótszy okular jaki mam dał mi 133x powiększenia i obraz można było wyostrzyć. Nie była to żyleta ale detale wcale nie były rozmyte raczej lekka poświata. Porównałem z EDkiem 80mm i różnica nie jest kolosalna.
Obraz dyfrakcyjny bardzo jasnej gwiazdy pokazuje uszkodzenie obiektywu ale słabsze gwiazdki wskazują, że refraktora można spokojnie używać jako szukacza :)

 

Parę słów do czego można jeszcze użyć zestaw. Rozmiar tubusa jest taki sam jak mają EDki 80mm więc jeśli ktoś ma obiektyw 90mm czy 80mm może to wykorzystać. Nawet jeśli ogniskowa Twojego obiektywu jest krótsza to nie problem bo tubus jest dzielony. Można odkręcić moduł długości 9cm (na jednym ze zdjęc jest to pokazane) i nakręcić wyciąg. Można to też wykorzystać do wyostrzenia z nasadką bino bez Barlowa.

 

W zestawie:
- obiektyw triplet apo 90/600 - uszkodzony
- wyciąg Crayforda dual speed
- tubus z możliwością podziału wraz z odrośnikiem
- porządne obejmy a'la William Optics
- solidny dovetail typu Losmandy (Celestron)

 

Cena: ??? nie wiem jak to wycenić...

 

EDIT:

Cena za całość niech będzie 850zł z przesyłką kurierem. To 70% wartości nowego wyciągu, obejm i dovetaila. Tuba z obiektywem jako gratis.

 

apo1.JPG

 

apo2.JPG

 

apo3.JPG

 

apo4.JPG

 

apo5.JPG

 

apo6.JPG

Edytowane przez WilkFenris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W związku z pytaniami dopisuje trochę szczegółów i rozważę rozbicie zestawu. Rozbiję tylko jeśli będą chętni na większość elementów.

 

Wyciąg to Crayford z reduktorem 1:10 brandowany przez TS. Wysuw 72mm, średnica wewnętrzna wlotu drawtube 51mm.
Obejmy i odrośnik pasują do EDków 80mm (sprawdziłem na swoim).

 

W przypadku rozbicia:
- wyciąg 390zł
- obejmy 320zł
- dovetail typu Losmandy 180zł
- odrośnik z deklem 50zł
- tuba wyczerniona flockiem i baflami - 50zł
- uszkodzony obiektyw z celą - 50zł

 

Wszelkie kombinacje możliwe, ceny ruchome ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.