Jump to content

Pablito

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  1690
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by Pablito

 1. LW ma offset więc nie będzie idealnie na środku, Ba, nawet nie może.
 2. Mała skucha. Ja mam wersję 2x52 a nie 3x65. Ale i tak zabiorę
 3. Mogę zabrać 150mm do h-alfa to przynajmniej Słońca nie będzie
 4. Swego czasu tutaj zamawiałem: http://www.klaushelmi.de/en/price-list-.html Jakość wykończenia nie była super-hiper ale przyzwoita i w dobrej cenie. Przy pełnej przedpłacie jest rabat.
 5. Powinien być zasilacz ale powerbank kupujesz we własnym zakresie. Ja mam UVkę od Olivera: https://beloptik.de/en/uv-ircut-on-kg3-filter/
 6. I tak usłyszałem ten śmiech I za to kocham Przema
 7. Marcin, Ty to lepiej tak se nie pozwalaj bo jak Panas się wkurzy to Łódź bokiem miniemy
 8. Co do prelekcji to mogę zaproponować pierwotną wersję czyli jeżeli jest ktoś z optyką, będzie miał optykę itp, to zaprojektuję tej osobie teleskop. Nie musi być Newton, inne układy optyczne też wchodzą w grę. Truss, pełna tuba itp itd. Najlepiej jakbym znał parametry wcześniej bo to nie będzie jedno popołudnie Niestety na warsztaty z budowaniem teleskopu nie zdążę się przygotować. Właśnie wróciłem z szycia dłoni (dramatyczna historia z happy endem) i mam ją wyłączoną na prawie dwa tygodnie.
 9. Słuchając na Spotify to jest od 1:58 do 2:37 Ja chętnie przygarną CD z autografem. Odbiór na jakimś zlocie? Będę wtedy mógł się odwdzięczyć :)
 10. Ja też nie zauważyłem tematu ale dzisiaj nadrobiłem zaległości Po pięciu odsłuchaniach już mogę coś napisać. Pięć razy nie dlatego, że musiałem ale chciałem, bo to cholernie dobry materiał! Ciekawe i spójne aranżacje. Postawienie na pianino jako wiodący instrument było odważne ale doskonale sobie z tym poradziłeś. Bardzo mi się podoba linia basu wyeksponowana w odpowiednich momentach. Oczywiście Like i Sub na yt poleciały Mam pytanie: w jakim celu użyłeś tej wysokiej częstotliwości w Outdazzled? Na słuchawkach kroi mózgownicę
 11. Można, aby tylko był dostatecznie duży aby objąć stożek światła.
 12. No tak nie do końca. W układzie "folded" lusterko jest płaskie i ogniskowa się nie zmienia. Trzeba tu dokładnie rozrysować układ bo łatwo sobie dodatkowo zwiększyć obstrukcję tym trzecim lusterkiem.
 13. Widziałem w necie takie projekty już lata temu. Ludzie robili sobie Casski do wizuala na dosonie, np. jak ten: https://www.grattavetro.it/forums/reply/8324/?lang=en Opcja z wyciągnięciem wyciągu w osi obrotu jest jeszcze lepsza bo chyba nie będzie rotacji pola.
 14. Może nie do końca o to mi chodziło ale w sumie możemy polecieć hadkorowo. Mam zestaw 8"F5 i chyba kiedyś miałem do tego pociętą sklejkę (leży to z 5lat). Można to złożyć
 15. Mógłbym zaproponować warsztaty z budowy teleskopu ale na zasadzie" "jestem zlotowiczem, mam optykę ale nie wiem jak ją ugryźć". Zaprojektujemy "kustomowy" teleskop od podstaw a zlotowicz dostanie pliki dwg/dxf do wycięcia na CNC lub rysunki do ręcznego wycięcia elementów. Będzie fajnie jak ktoś rzeczywiście na podstawie warsztatów zrobi teleskop. Warsztaty widzę w formie luźnej. Kilka sesji dziennie w co najmniej dwa dni, najlepiej już we wcześniej zorganizowanej grupie plus "wolni słuchacze". Dużym plusem będzie jak będzie chętny z optyką na projekt przed zlotem, będę mógł już coś przygotować co ułatwi pracę. System nie robi specjalnej różnicy - Cassegrain, Newton itp.
 16. Brak czasu na szkicowanie. Ot cała tajemnica.
 17. Tak, można bez problemu. Nakręcasz na front drugi etalon i po wszystkim. Jedyne na co trzeba zwrócić uwagę to generacja frontowego etalonu. Mogą być różne gwinty w starszych i noiwszych wersjach. W sumie to się nie dziwię, że ceny drugiej generacji są dość niskie. Nowa, III generacja Coronado, już ma cenę podobną do Luncianych więc drugą trzeba wysprzedać. Różnica to wyciąg Crayforda i frontowy etalon, który o dziwo chyba ma 70mm.
 18. Jest strojenie etalonu. Taka mała dźwigienka od strony okularu. Co ciekawe, obiektyw ma 70mm. Tayson, w tej cenie to nawet nie ma co się zastanawiać. Lunt odleciał z cennikiem... Coronado w doublu masz w cenie Lunta w singlu. Jedyny widoczny minus Coronado to słaby wyciąg helikalny. Miałem SM II 60 w double stacku i system oceniam na bardzo dobry. Dodam, że jest to świetna baza do przeróbki na większą aperturę (oczywiście w single stack) bo obiektyw jest dubletem a etalon ma 35mm średnicy. Wystarczy użyć tubę 100mm z ERFem nawet 60mm w środku tuby i będzie śmigać.
 19. Teleskop nie jest mój. Konstrukcja jest rozkładana a trussy dodatkowo rozkręcane w połowie długości więc nie ma problemów z przechowywaniem.
 20. Cassegrain z LG F10 będzie miał potwornie długą ogniskową. LW w tych systemach multiplikuje ogniskową dlatego LG im "szybsze" LG tym lepiej. 30-tka w akcji
 21. Miejsce gdzie będzie ERF musisz wyliczyć a najprościej będzie jak rozrysujesz wiązkę światła idącą do etalonu. Przyjmij ok.11mm średnicy oświetlonej plamki aby nie było winiety i już. Im większa powierzchnia ERFa jest oświetlona tym lepiej.
 22. Jeśli planujesz aperturę 75-80mm to możesz zostać z wewnętrznym ERFem, który już masz na etalonie. Parę funtów zostanie w kieszeni. Z tego co pamiętam ma 40mm średnicy wiec nie jest to maleństwo. Możesz zrobić próby czy temperatura wzrasta do zbyt dużego poziomu ale raczej nic nie powinno się dziać. Używałem swego czasu Quarka w teleskopie 90mm z wewnętrznym ERFem 50mm i było ok.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.