Jump to content

rambro

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  512
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

417 Good

About rambro

 • Rank
  Procjon
 • Birthday 12/25/1977

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Sprzęt astronomiczny
  MN 190, Canon 60D, LXD-75

Recent Profile Visitors

2,828 profile views
 1. Jaka jest skala na pixel guidera ?. Można w Maximie wykres przełączyć na arcsec. RC jest krótki, więc wiatr tak mocno nie przeszkadza jak w długiej tubie.
 2. Matrix się zawiesił ... ale już @Agent Smith Smith opanował sytuację ...
 3. Znalazłem takie zestawienie filtrów tego typu: https://stargazerslounge.com/topic/339845-dual-band-tri-band-quad-band-nebula-filters/ Optolong L-eNhance wypada dobrze i jest tani na tle konkurencji. Obecnie na aliexpress można go kupić za 185$. Ja z tego stacka nic nie potrafię sensownego wyciągnąć... podziwiam wasze rezultaty.
 4. Wczorajszy Księżyc w pełni pozwalał na fotografowanie gromad gwiazd lub fotografię narrowband. Jako, że dysponuje tylko OSC wybrałem mój ulubiony obiekt lornetkowy "Chichotki" w Perseuszu. Ekspozycja 37 x 3 min, NIKON D5100mod, ISO800, MN190, resize do 50%. Widok tych gromad w lornetce 15x70, pod ciemnym niebem robi zawsze na mnie ogromne wrażenie. Nieco bardziej wolę na nie patrzeć niż robić im zdjęcia. Świetny opis, napisany przez @Bellatrix polecam przeczytać tutaj:
 5. Mowa jest o 2 różnych projektach: - astroberry server (dystrybucja astro na bazie Ubuntu) https://github.com/rkaczorek/astroberry-server - według mojej wiedzy obraz jest obecnie dla RPi3 i może nie działać na RPI4. Mam nadzieję, że wkrótce będzie sprawdzona wersja na RPI4. Można kupić Stellarmate OS za około 200 zł ale dużo funkcjonalności nie wnosi względem Astroberry Server (dodatkowa aplikacja na telefon, wsparcie systemem ticketów). - astroberry DIY (projekt sprzętu i sterownika fokusera oraz zestawu przekaźników dla biblioteki INDI, wcześniej był jeszcze GPS i żyroskop etc) https://github.com/rkaczorek/astroberry-diy - po zmianie biblioteki na bcm2835-1.60 funkcjonuje z nowym Raspberry Pi 4. Jeżeli pytasz o dystrybucję astroberry server to raczej nie działa na RPI4 (sam nie sprawdzałem), jeżeli o sprzęt i sterowniki "astroberry diy" to już działa.
 6. Pierwsza testowa sesja z Raspberry Pi 4. Dużo przyjemniejsza obsługa ze względu na wydajność i 4GB RAM. Tylko 12 x 3min, Nikon D5100 mod, MN190, resize do 50%. Niestety na początku był problem z gpsd, który zakłócał pracę kabla do migawki na USB, przez co straciłem dużo czasu. Seeing bardzo dobry, prowadzenie 0,65" rms. Sporo klatek przez cirrusy (10.09.2019). Obróbka w Startool. Jak zwykle problem z kolorami tzn. nie wiem jakie powinny być ... to 3 wersja.
 7. Dla potwierdzenia, mi też się udało - tylko Digital Development. Jako BIAS użyłem "DARK FLAT" możne je roboczo nazwać długimi BIASAMI :). Dzięki @kubaman za udostępnienie materiału. Najlepiej przekonać się samemu.
 8. Brawo Panowie. Dziękuje za rozwiązanie problemu kalibracji materiału z tej kamery. Ta matryca jest dość specyficzna. Składa się z pixeli 2.4um sprzętowo zbinowanych do 4.8um. Ma tryb HDR, który umożliwia dwie długości ekspozycji jednocześnie tzn. połowa pixeli 2.4um ma długą ekspozycję, a połowa krótką. Tryb HGC (high conversion gain). Zwiększa czułość i zmniejsza read noise ale kosztem studni. Matryce od jakiegoś czasu mają do pomiarów dodatkowe zasłonięte pixele oraz pixele bez fotodiod w celu oszacowania prądu ciemnego i szumu odczytu. Te dane są wykorzystywane do wewnętrznych optymalizacji. Dlatego kalibracja bywa utrudniona. Tutaj jest ciekawy wykres: https://www.cloudynights.com/topic/636301-asi294mc-calibration-–-testing-notes-thoughts-and-opinions/ Widać, że poniżej 1s jest skok wartości. Dla tej kamery nie chodzi o odjęcie dark current z flata za pomocą dark flata, ale o to, że zbyt krótkie klatki (taki jest bias) nie nadają się do kalibracji. Gdyby odpowiedź kamery w całym zakresie była liniowa wystarczyłyby biasy do kalibracji flata. Skro temat jest przypięty, to proponuję zmodyfikować tytuł, aby zawierał "kalibracja OSC flat, dark flat asi294c pro" etc... i dodać odpowiednie tagi
 9. Jak w temacie chętnie kupię Jolo AstroHub 3.0. Proszę o ofert na prv.
 10. Będzie dziś ktoś tu 52.723874,21.661312 ? Do Stoczka mam daleko.
 11. Kolory w stacku są. Trzeba mocno podbić nasycenie. Niestety nie pamiętam która opcja w DSS od wyrównania tła (background calibration) sprzyja temu, że obrazek robi się szary etc.
 12. Piękne. Jedyna uwaga, to na moim monitorze wydaje mi się trochę za zielone.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.