Jump to content

rambro

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  785
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

694 Excellent

About rambro

 • Rank
  Wega
 • Birthday 12/25/1977

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Sprzęt astronomiczny
  MN 190, ASI 294MC PRO, Ioptron IEQ45 v.1, RPI4

Recent Profile Visitors

3944 profile views
 1. Czy odnośnie koła filtrowego sterownik działa stabilnie ? Na forum qhy strasznie narzekają na oprogramowanie kamer.
 2. Czy masz kamerę QHY podłączoną drugim kablem USB, czy jakąś innej firmy? Koło działa bez kamery ?
 3. Dziękuje i również pozdrawiam :). Szczególnie interesował mnie test svbony a nie tych z zestawu LRGB. Posiadam jeszcze GSO uv/ir cut. Ten jest o tyle ciekawy, że kiedyś go zmierzono i podobno blokował pasmo ha. Teraz producent pisze, że blokuje powyżej 690nm. Dobrze byłoby sprawdzić. Mogę podesłać do testu ... jeżeli jeszcze masz chęci przetestować.
 4. Czy koła filtrowe QHY QHYCFW3 można używać pod indi bez kamery qhy ?. Konkretnie chciałbym używać z kamerą ASI. Mechanicznie bardziej mi odpowiada QHY niż ZWO EFW. Nie jest to takie oczywiste, że zadziała ponieważ jest jeden sterownik indi-qhy.
 5. Ekspozycja 222 minuty. MN190, ZWO ASI294MC PRO, full res. Opis z sieci: NGC 206 – chmura gwiazd Galaktyki Andromedy. Została odkryta 17 października 1786 roku przez Williama Herschela. NGC206 jest jednym z największych obszarów formowania się gwiazd w obrębie Grupy Lokalnej. Jasne, niebieskie gwiazdy NGC 206 wskazują na jej młody wiek. Najmłodsze masywne gwiazdy gromady mają mniej niż 10 milionów lat. Gromada jest znacznie większa niż gromady młodych gwiazd w dysku Drogi Mlecznej. NGC 206 rozciąga się na około 4000 lat świetlnych.
 6. Prąd ciemny rośnie liniowo z czasem. Nie ważne czy suby będą 15s czy 60s jak na koniec dodasz stacka mniej więcej tyle samo się zakumuluje. Im większe LP tym mniej potrzeba chłodzić. Szumy dodają się pod pierwiastkiem. Jak jakiś składnik takiej sumy dominuje to pozostałe tracą na znaczeniu. np sqrt (100+10) i sqrt (100+1) dają nieodległe wyniki. Można przyjąć że jak ilość elektronów od DC jest na poziomie 10% elektronów od LP to chłodzenie jest wystarczające. Sky rate możesz obliczyć w kalkulatorku: http://tools.sharpcap.co.uk/ a prąd ciemny podaje producent jako e/s w funkcji temperatury. W Bieszczadach trzeba chłodzić mocniej
 7. Wczoraj próbowałem i poległem. Nie jest to obiekt na mój sprzęt. Przejrzystość była fatalna. Po 10 minutach odpuściłem. Efekt poniżej. Zamieszczam, bo ujęcie trochę szersze niż powyżej. Widać trochę drobnych galaktyk. Nie mam PIXa, więc ich nie opiszę. Może ktoś ma i może puścić odp. skrypt?.
 8. Jak w temacie stan idealny. Cena 650zł+ wysyłka.
 9. Trzeba by dać drugi filtr clear glass o tej samej grubości i rodzaju szkła i jeszcze to idealnie ustawić. Rozważania raczej czysto teoretyczne. Z problemem zwróciłbym się bezpośrednio do producenta... zależy mu na renomie. Prawdopodobne, że sklep po prostu wymieni na drugi losowy egzemplarz, a producent może wyselekcjonuje lepszą sztukę.
 10. 1. Zapomniałem że są 5nm Astrodona i Chroma trochę za drogie dla zwykłych łapaczy fotonów... 2. Ja też obstaje przy 3nm zwłaszcza przy Księżycu. Konkluzja chyba nie była jasna.
 11. Generalnie to filtr wizualny ale nadaj się z dodatkowym filtrem IR lub jak kamera ma wbudowany. Baader 8.5nm będzie lepszy. Edit: Dodam jeszcze że filtr wizual może mieć duże odblaski. Transmisja to nie wszystko.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.