Jump to content

rambro

Społeczność Astropolis
 • Posts

  1174
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

rambro last won the day on June 19

rambro had the most liked content!

About rambro

 • Birthday 12/25/1977

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Sprzęt astronomiczny
  MN 190, ASI 294MM PRO, Ioptron IEQ45 v.1, RPI4

Recent Profile Visitors

7211 profile views

rambro's Achievements

1.1k

Reputation

2

Community Answers

 1. Chciałby jeszcze zwrócić uwagę na potrzebę chłodzenia przy filtrach NB. Jeżeli dla filtra L mamy pasmo 300 nm, a dla filtra NB 7 nm, LP zmaleje około 40 razy a dla filtra NB 3nm około 100 razy. Mała wartość prądu ciemnego zacznie być już porównywalna z LP. W celu uzyskania "sky limited exposure" szum termiczny powinien stanowić np 10% LP. Potrzebne będzie skuteczne chłodzenie. Kamer kolorowych i lustrzanek też to dotyczy ponieważ pojawiają są filtry duoband o sumarycznym paśmie kilkunastu nm.
 2. Ciekawa byłaby ankieta ile wydałeś na soft astro ... chyba że już jest ujęty ze sprzętem.
 3. 600 s MasterDark = 1 ms SuperMasterBias ? Mediana jest na podobnym poziomie, ale myślę, że to wynika to z tego, że sensor IMX571 ma on pixel dark current suppression. Widać po odchyleniu standardowym, że rozrzut wartości dla darka jest dużo większy. Mógłbyś wrzucić jednego fitsa z darkiem (tego bez zaświetlenia) lub pokazać jego histogram i ewentualnie Biasa ?. Latem w nocy potrafi być 15 stopni, a elektronika grzeje się jakieś 10 stopni więcej od otoczenia. Widać ogromną różnicę w materiale z lustrzanki zrobionej zimą i latem. Oczywiście w nowych modelach jest ogromny postęp. Autor SharpCapa mówił w jednym z filmów, że w praktyce potrzebujemy, żeby szum od prądu ciemnego był na poziomie 10% tego od LP, aby go można było pominąć. Im gorsze niebo tym mniej trzeba chłodzić. Ilość elektronów sky rate można oszacować z kalkulatora http://tools.sharpcap.co.uk/ a prąd ciemny odczytać z wykresu lub zmierzyć samemu. Mając nowoczesną kamerę CMOS w praktyce -10 stopni jest dobrym wyborem na każdą porę roku. Starsze CCD zwykle wymagały więcej chłodzenia. Przykładowo Wessel na wyjazdy do cieplejszych krajów, pisał, że zabierał chłodzenie wodne, bo różnica była widoczna na subach gołym okiem.
 4. Gromada ładnie widoczna. L-eNhance do galaktyki to oryginalne zastosowanie.
 5. W "szlachetnej" formie BW czyli niedorobione , a w dodatku bez kalibracji, 3h 20 min OIII, słaby seeing
 6. Pluginy astro w większości działają. Nawet od jakiegoś czasu są pisane specjalnie pod AF. Nie działają akcje.
 7. Może zimniejsze noce ograniczyły problem . Te paski powstają z hotpixeli, które zmieniają położenie, jak kadr dryfuje. Pomaga dithering i aktualne darki. Składanie medianą też trochę pomaga, ale kosztem SN względem średniej. Filtr CLS mógł poprawić kontrast, ale ogólnie nie polecam po ciężko poprawne kolory uzyskać bo wycięciu części widma.
 8. Sprzedam Pentax OGPS-1. Cena 500 zł. Opis: https://www.ricoh-imaging.pl/dcms_index.php?id=5864&lang=pl&id=5864&product=39012 Przykładowe zdjęcia wykonane z użyciem tego modułu.
 9. W opisie wydania https://knro.blogspot.com/2021/09/kstars-v355-released.html nic nie znalazłem o tej funkcji... Czy znowu została przesunięta do następnego wydania ?
 10. Matryca też ma szybkę. Sensor Panasonic z ASI1600 nie ma na szybce warstw AR. Sony zwykle posiada warstwy AR (np. ASI294), tylko ciekawe w jakim zakresie widma są skuteczne. Chyba jednak bardziej odbija powierzchnia sensora niż jego szybka. Małe halo może powstawać też z odbić między sensorem a jego szybką. Pixele coraz mniejsze to i bardziej je widać przy crop 1:1, ale w temacie dyskutujemy halo powodowane przez filtry.
 11. Zależy od filtru. Przykładowo nowe filtry Astrodon mają warstwy antyrefleksyjne z obu stron, więc bez znaczenia. Antlia podaje taką poradę: http://www.antliafilter.com/nd.jsp?id=20#_np=2_397 W skrócie warstwy antyrefleksyjne (nieostre odbicie) w stronę kamery. kamera: teleskop:
 12. Astrodon też o tym napisał, więc coś jest na rzeczy. https://astrodon.com/products/astrodon-narrowband-filters/ Steep spectral profile minimizes halos around bright stars
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.