Jump to content

rambro

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  553
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

485 Good

About rambro

 • Rank
  Procjon
 • Birthday 12/25/1977

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Sprzęt astronomiczny
  MN 190, Canon 60D, LXD-75

Recent Profile Visitors

2,939 profile views
 1. Odnośnie obróbki to nie mam wielkiego pojęcia, ale pewnie da się jeszcze powalczyć. Czy to było robione przez jakiś filtr NB ?. Bo jeśli nie to zastanawia mnie w jakim celu robisz na gain 180 i jeszcze takie długie klatki a piszesz że część jest pojechana. Na większym gainie nie padnie na matrycę więcej fotonów. Ta kamera ma największą dynamikę na gain=0 - około 14 DR a na 180 już tylko 11.5 DR. Większy gain ma sens jak chcesz zmniejszyć szum odczytu, ale jest to kosztem studni, dynamiki (gwiazdy szybko się przepalają). Niski szum odczytu pozwala skrócić długość pojedynczej klatki. Na Twoim miejscu robiłbym na gain 0 i klatki 3-5min. Jak jasne niebo to krótsze.
 2. Dopaliłem do 5h. Zrobiłem pierdyliard wersji i każda kolejna była raczej gniotem. Ta jest chyba już (przed) ostatnia. Pewnie lepiej można skontrastować ciemne obszary i coś nie wyszło przy zmniejszaniu gwiazd lub dekonwolucji (obwódki). Lepiej było by zrobić mały resize, aby to ukryć . Proszę o uwagi.
 3. Na koniec sesji strzeliłem w Andromedę. Miało być M42, ale nie wyszedł zza iglaka. Jedna klatka 180s. ASI294MC PRO, MN190. Resize do 50%.
 4. Pojawiła się kamera mono z dużym pixelem 9um i w sensownej cenie. Rozmiar 1,1" i rozdzielczość trochę niska 1608x1104. Przetwornik 12bit. https://www.aliexpress.com/item/4000275624131.html?spm=2114.12010612.8148356.10.6cc454cbf5G1sp https://www.aliexpress.com/i/4000081683701.html Na CN trochę można poczytać o kamerach z tym sensorem. https://www.cloudynights.com/topic/672331-ds432m-vs-asi294mc-comparison/ Tutaj porównanie do ASI294MC PRO: Jest jeszcze nowa kamera mono z sensorem 4.5um z tej samej rodziny 7.1mpx, niestety sporo droższa https://www.aliexpress.com/item/4000275514380.html?spm=2114.12010612.8148356.6.6cc454cbf5G1sp
 5. RPI4 ma już wystarczające zasoby, aby płynnie działał INDI i KStars (serwer INDI z klientem na tej samej maszynie). Po VNC można się podłączyć laptopem, tabletem, telefonem. Jak klient i serwer są na tym samym urządzeniu, to nie ma problemu, że sesja się rozłączy. Klatka 4K po USB3.0 czyta się w mgnieniu oka, plate solve trwa kilka sekund. Może ten sprzęt, o którym piszesz jest wydajniejszy i ma więcej portów, ale sam wszystko musisz sobie kompilować, rozwiązywać problemy, uaktualniać do nowej wersji itp. Nie dość, że trzeba się znać na linuxie to trzeba mieć jeszcze na to czas. Jak masz oficjalnie wspierany hardware to przeciętnemu użytkownikowi na forum indi bardzo szybko ktoś pomoże a poprawki są dostępne w bardzo krótkim czasie. Dla Stellarmate jest dedykowany support przez tickety. Do montażu czy fokusera nie potrzeba portu USB 3.0. Dwa porty USB3.0 do przeciętnego zestawu wystarczają. Do RPI można zrobić bardzo tani fokuser "astroberry focuser" i podłączyć go przez GPIO bez zużywania portu USB. Apka na telefon dla mnie to tylko dodatek, ale może dla kogoś innego jest istotna, zwłaszcza, że RPI3 działa wolno i praca przez VNC nie jest tak przyjemna jak na RPI4. Odnośnie SkySafari funkcjonuje bez żadnych problemów z Indi. Konfiguracja jest bardzo prosta. Czasem jak nie mam jakiegoś obiektu w KStars to szukam go w SkySafari i robię goto z poziomu telefonu.
 6. Sprzedam to z czego obecnie nie korzystam: 1. Guider APM 60mm - sama tuba bez pierścieni. Większy obiektyw 60mm zbiera dużo więcej światła niż w typowy szukacz 50mm. Optycznie stan bdb. Mechanicznie też w porządku - jak na zdjęciach. Kupiłem używany ale nigdy nie skorzystałem ponieważ wkrótce nabyłem OAG. 190zł + koszty przesyłki. - rezerwacja na sąsiednim forum 2. Tuba SkyWatcher SW400 - stan prawie idealny, ślady używania w zasadzie tylko na dovetail (typu Vixen nie ma go na zdjęciu). W komplecie szukacz, dovetail, pudełko. Podobnie jak wyżej nabyłem używany dawno temu na typowy guider ale tylko kilka razy wizualnie skorzystałem. W zestawie nie ma kątówki, jeżeli ktoś chciałby wykorzystać wizualnie, to musi dokupić. 200zł + przesyłka. 3. Koło filtrowe 9 pozycyjne manualne - 250 zł + przesyłka takie jak: https://www.teleskopy.pl/Ko%C5%82o-filt ... -3159.html Zdjęcia są dostępne na sąsiednim forum: https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=55412
 7. Tak jak napisałeś, na początku sprawdź bez ditheringu, ale przyczyna może być inna. Sam dokładny enkoder w Ioptronie to może być za mało, aby po paru godzinach kadr się nie przesunął. Montaż premium ASA robiąc model nieba uwzględnia go później przy trackingu, co pozwala zniwelować ugięcia mechaniczne, niedokładności ustawienia na biegun itd.. Kamera ma mały pixel 2.4um, więc trudno, aby coś w zestawie się minimalnie nie ugięło się po zmianie pozycji o kilkadziesiąt stopni (15 st. na godzinę)., zwłaszcza jeżeli problem dotyczy RASA z ciężkim lustrem. W przypadku refraktora sztywno zamontowany guider lub OAG rozwiąże problem. W RASA OAG raczej nie da się zastosować a zewnętrzny guider to ciężko powiedzieć czy się sprawdzi, bo mimo sztywnego zamocowania nie zapewni, że np. lustro się nie będzie uginać. Ewentualnie kamera z selfguide czyli jakiś SBIG jak się zmieści.... Jeżeli nie chcesz stosować guidera to pozostaje rekadrowanie co jakiś czas, aby nie tracić kadru oraz dobra kalibracja darkami, aby nie było widać dryftu.
 8. RPI4 z 4GB RAM, 2xUSB3.0, szybszy procesor 260 zł + Stellar Mate OS 200zł + szybka karta 64GB ok 50 zł + obudowa ok. 50zł. Wychodzi taniej a działa rewelacyjnie w porównaniu do wersji KStars uruchomionej na RPI3 z 1 GB RAM i USB 2.0. Astroberry też jest dobre, ale chyba jeszcze nie ma wersji na RPI4.
 9. Stakowanie to uśrednianie czyli w praktyce dodawanie. Pozostałe algorytmy różnią się głównie tym że odrzucaja skrajne wartości i zastępują je w różny sposób. Czy 3+5+7+1 i 1+5+3+7 dadzą różny wynik?. Taki to ma sens jak zmiana kolejności w dodawaniu w celu uzyskania innego wyniku.
 10. Gratuluję zakupu. Cukierek :). Świetny sprzęt zwłaszcza do narrowband i szerszych kadrów. Skorygowane pole 45mm, aż się prosi o duży detektor.
 11. Potwierdzam. Przed zakupem kolorowej kamery zastanawiałem się czy nie lepiej nabyć Canona 6D... Moja wersja zrobiona w 10 min. EDIT: Jeszcze wersja ze mniejszymi gwiazdami.
 12. Dla mnie kolimacja LW laserem to potencjalne źródło nowych problemów. Nie stanowi problemu, to że nie widać mocowań LG. Aby łatwiej skolimować LW celę z LG należy wyjąć i zatkać tubę np. czymś kolorowym, a na przeciw LW dać białą kartkę dla zwiększenia kontrastu. Będzie dużo łatwiej i unikniemy mylących odbić. Trzeba tak ustawić LW, aby jego widok w prostopadłym do tuby wyciągu był idealnym, wycentrowanym kołem. Laser się przyda wraz z Barlowem do kolimacji LG. Ewentualnie też do szybkiej kolimacji LG "w polu" po ciemku.
 13. Ja bym się cieszył, że nie widać łapek LG. Właśnie kolimowałem teleskop i myślę, aby dać większą diafragmę, aby je bardziej zakryć, bo podejrzewam, że robią mi dodatkowe spajki na jasnych gwiazdach. Dobry powód do zmiany LW na większe to winieta przy długoogniskowych szerokokątnych okularach (rozumiem, że pytasz o wizual). Zaobserwowałeś taki problem ? Jak nie to, po co wymieniać na większe, aby tylko mocowana LG zobaczyć ?. Większe LW to gorszy kontrast.
 14. Do galaktyk to moim zdaniem żaden lub jakiś szeroki, ponieważ te obiekty świecą ciągłym światłem. Dla tego przypadku zysk ze stosowania filtrów LP jest niewielki w zależności czy Twoje LP świeci widmem ciągłym czy nie (np. jest tam dużo lamp LED a mało sodowych). Filtry LP utrudniają balans koloru. Gorsze niebo wymusza, aby palić dłużej (całkowity czas stacka a nie pojedynczej klatki). Zanim kupisz nowy sprzęt wyciśnij max z tego co już masz. Więcej zyskasz poprawną akwizycją, kalibracją, obróbką niż dodatkowym filtrem. Ewentualnie, aby się przekonać we własnych warunkach, możesz kupić filtr przez internet z prawem zwrotu 14 dni i sprawdzić czy warto go zatrzymać.
 15. Lepiej wygląda i mgławicy więcej widać. W swojej wersji nie zmniejszałem gwiazd wcale.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.