Jump to content

rambro

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  1038
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

894 Excellent

About rambro

 • Rank
  Arktur
 • Birthday 12/25/1977

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Sprzęt astronomiczny
  MN 190, ASI 294MM PRO, Ioptron IEQ45 v.1, RPI4

Recent Profile Visitors

6014 profile views
 1. Wystarczy też zagooglować, aby zobaczyć ile pieknych zdjęć ludzie zrobili tą kamerą. W mojej ocenie poziom chłodzenia nia ma wielkiego znaczenia. Darki odejmują sie idealnie. Jeśli coś mialbym wskazać to poziom winiety. Im większa tym precyzyjniej trzeba robić klatki kalibracyjne. ASI2600MC pro jest lepsza, ale w jej cenie mozna kupić ASI294MM pro mono z kołem i filtrami.
 2. K5 ma matrycę jak ASI071MC PRO. Fabryczny filtr nieźle puszcza ha. Poszukaj informacji na grupie astrophotography https://www.pentaxforums.com/forums/groups/135-astrophotography/
 3. Zwykle na histogramie flata poszczególne składowe zlewają się w jednym miejscu. W tej kamerze wygląda to inaczej. Dla każdego kanału RGB jest osobny pik. Przypuszczałem, że Piotr4d pytał o histogram flata także z tego powodu. Napisałem o balansie bieli, aby wyjaśnić wygląd histogramu. Różnice wynikają z czułości dla poszczególnych kanałów RGB oraz z zastosowanego w sterowniku balansu bieli. Domyślne wartości skutkują takim histogramem. Teoretycznie nie ma to znaczenia, ale utrudnia np. uzyskanie jednocześnie wartości ADU np. 50% dla wszystkich kanałów RGB. Dlatego pomysł z szarą kartką, aby w
 4. @Tuvoc Jak steki będą krwiste, długo smażone, ale w środku surowe... to zjawi się forumowy "Pies na STACKI"
 5. Zmieniłem ASI294MC PRO na wersję mono, ale tak wyglądała klatka flat jak na Twoim przykładzie. Zwróć uwagę, że w sterowniku jest balans bieli i można tak dobrać wartości, że te piki od poszczególnych barw RGB w miarę się zejdą w jednym miejscu. Można to zrobić przy oświetleniu dziennym na szarej kartce (ewentualnie białej). Jeśli kalibrujesz w maxim to ustaw Flat norm. na Bayer planes. Polecam z tą kamerą flaty robić na niebie nawet w dzień, byle niebo było jednolite. Flaty ze sztucznym światłem działały, ale trochę gorzej przy ekstremalnym wyciąganiu.
 6. Dziękuje za podpowiedzi. Zdecydowałem się na sterownik onStep, silniki 400 kroków NEMA17, przekładnia paskowa gt2 16:40, krok 1/32. Driver silnika LV8729. Odnośnie mocowania silników czy możecie polecić jakąś firmę, która wycina z blachy np. laserem według projektu w dxf ?.
 7. Dziękuje za stacka do nauki. Dobry materiał, ale trudno mi się obrabiało, zwłaszcza tło.
 8. Dwie sugestie: - kolorystyka. Jak dla mnie za niebiesko i za szaro. Zobacz wersję Spirita w temacie Bawimy się materiałem. - zrobiłeś klatki ha a prawie nie widać mgławic wodorowych w galaktyce. Można go bardziej pokazać.
 9. Aberacja chromatyczna menisku jest znikoma. Też mam MN190. Chyba z lusterkiem LW z Twojego teleskopu.. ś.p. kolega Tiger zmienił LW na Antaresa a mi sprzedał oryginalne SW. U mnie na dwukolorowe gwiazdy pomagała alignacja kanałów RGB ale Twoje gwiazdy wyglądają troche inaczej.
 10. Fajny materiał. Nie wiem skąd te dwukolorowe gwiazdy. Skupiłem się na galaktyce. Moja wersja:
 11. Sprzedam filtr Angel Eyes 1.25". Filtr nowy. Stan idealny. Kupiony omyłkowo zamiast 2". Filtr znacznie poprawia kontrast na mgławicach. Efekt większy niż dla CLS. W komplecie pudełko plastikowe i kartonik. Proponuję cenę 80 zł + paczkomat 10zł. Wykres producenta:
 12. Zastanawiam się nad wymianą sterownika w montażu. Chciałby zastosować AstroEq lub coś podobnego. Najwięcej mam wątpliwości odnośnie mechaniki. 1. Silnik. Obecnie są w montażu silniki DC. Czy silniki 400 kroków mają jakieś zalety wobec 200, poza ilością kroków ?. Silników z krokiem 1.8 stopnia jest więcej do wyboru. Na co zwrócić uwagę przy wyborze silnika ... dopuszczalne momenty, dokładność pozycji etc ?. 2. Paski. Czy lepsze są GT2 czy GT3 ?. 3. Przekładnie. Montaż ma przekładnię 216 zębów w RA i 192 w DEC. Chciałbym uzyskać rozdzielczość w RA na poziomie 0.3". Można to zreali
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.