Jump to content

rambro

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  1094
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

rambro last won the day on June 19

rambro had the most liked content!

Community Reputation

994 Excellent

About rambro

 • Rank
  Arktur
 • Birthday 12/25/1977

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Sprzęt astronomiczny
  MN 190, ASI 294MM PRO, Ioptron IEQ45 v.1, RPI4

Recent Profile Visitors

6726 profile views
 1. Gain 180 daje mniejszy szum odczytu, co pozwala palić krótsze ekspozycje. Nic ci to nie daje bo już po max. kilkunastu sekundach ten szum ginie w szumie od LP. Palisz 240s co przy wiekszym gain skutkuje szybszym przepaleniem jasnych gwiazd. Niski szum odczytu na sn calego stacka minimalnie wpływa bo inne szumy sa dominujące. Najlepiej stosować gain z jak największą dynamiką czyli dla tej kamery 120. Jak jest duże LP to niestety trzeba palić kilkanaście razy dłużej niż pod bardzo ciemnym niebem, albo stosowac wąskie filtry np. duo dla OSC. Gwiazdy najlepiej bez żadnego filtru bo psuje kolor a i
 2. Na ali mają podobny https://pl.aliexpress.com/item/1005002210949638.html?spm=a2g0o.cart.0.0.51073c00fg6BFf&mp=1
 3. Moim subiektywnym zdaniem OAG do refraktora to niepotrzebna komplikacja. Gwiazd do guide będzie dużo mniej. Wyciąg bardziej obciążony. Sam używam OAGa tylko dlatego, bo miałem w Mak-Newtonie ugięcia pomiędzy kamerami co powodowało powolny dryf kadru. Prościej już kupić krótszą lunetkę, a nawet bez tego pole manewru jest obecnie duże. Nawet jak zabraknie regulacji w ostateczności można obrócić całą tubę w obejmach. Jakość prowadzenia specjalnie się nie poprawi. Lepsza inwestycja to opaskowanie montażu.
 4. Sprzedam ZWO OAG. W komplecie to co na zdjęciach. Od strony kamery gwint M48 męski lub gwint M42 męski. Od strony teleskopu gwint M48 żeński (ja używałem noska 2" ale nie ma go oryginalnie w komplecie). Względem nowego OAG brak przedłużki T2 o długości 5mm oraz adaptera T2 na gwint filtrowy 1.25" (pozycje 2 i 6 w opisie na stronie sklepu https://teleskopy.pl/Off-Axis-Guider-ZWO-OAG-teleskopy-4484.html. Pryzmat bez uszkodzeń. OAG w pełni sprawny. Kupiony w teleskopy.pl ale nie mam paragonu. Sprzedaję bo wymieniłem na inny. Cen 280 zł + przesyłka np. paczkomatem.
 5. Niezależnie jaki gain ustawisz fotonów wpadnie tyle samo, a od tego głównie zależy wynikowy SN. Końcowy efekt można uzyskać podobny. Różnica będzie w szumie odczytu i dynamice. Mniejszy szum odczytu powoduje, że klatki mogą być krótsze (pojedyncze, cały stack podobna długość). Ponieważ szumy we wzorze na SN są pod pierwiastkiem to jak jeden składnik (rn niezależny od czasu) będzie dużo mniejszy niż inny (szum od tła nieba, który rośnie liniowo z czasem) ten mniejszy składnik przestanie mieć praktyczne znaczenie. Klatki w CMOS mogą być krótsze, bo rn jest zwykle mniejszy. Większa dynamika to mn
 6. Dzięki za ten tekst i poprzedni o kalibracji ASI294MM. Jak ktoś chce szybko sprawdzić swoją kamerę, to można użyć darmowej wersji SharpCap. Przykład dla mojej poprzedniej kamery ASI294MC PRO.
 7. Ja zamawiałem kit z tej strony https://www.stmbluepillkits.com/ Kit trzeba polutować i wgrać firmware za pomocą Arduino IDE. Obudowę kupiłem metalową na aliexpress a do SHC wybrałem taką: https://www.thingiverse.com/thing:4614041. Zastanów się, czy nie lepiej jakąś inną wersję ja np. zrobiłem MaxESP32 + WIFI + SHC. Tutaj jest porównanie możliwości modułów: https://onstep.groups.io/g/main/wiki/7118
 8. Polecam Vortex Raptor 8.5x32 lub lepiej 6.5x32 (już tylko używki). Kupiłem 8.5x32 dla syna na ptaki. Kolega ma 6.5x32 i jest trochę lepsza. Powiększenie 6-7x do przyrody jest wystarczające a obraz jest dużo stabilniejszy, więc więcej widać. Sam używam do przyrody lornetki 7x. Zakup lornetki z Chin tylko jak jest zwrot do paczkomatu.
 9. Ładna, tylko mało materiału. Moim subiektywnym zdaniem nie widać specjalnie koloru. Z 40 min pewnie nie dało się wiele go wyciągnąć. Dla mnie wzorcowe zdjęcie M31 to fota wykonana przez Maciek Z
 10. OIII często stwarza problemy np. halo na jasnych gwiazdach. Może dla roboczej długości fali pozostałych filtrów to odbicie jest mniej intensywne i dobrze je wycinają. @dobrychemik jak się ma efekt blueshift względem rozmiaru matrycy ?. Chyba to zależy też od konstrukcji obiektywu?.
 11. Wniosek, że filtr 2" jest za mały dla Full Frame, chyba że filtry będą bardzo blisko matrycy i/lub akceptujemy niewielką winietę. Jeżeli dobrze rozumiem, to z właściwości telecentryczności układu APO+korektor wynika, że dla blueshift nie ma znaczenia rozmiar matrycy, a tylko światłosiła. Jeżeli filtr jest dobrze dobrany np. do f2 to nie będzie pociemnienia większego np na skraju kadru w porównaniu do innego miejsca w kadrze. W mojej ocenie filtry 50,3mm są dobrze dobrane. Osobiście Ha kupiłbym 5nm, OIII i SII 3nm ale z zaznaczeniem, aby pasowały do danej światłosiły.
 12. Czy koło jest umieszczone bezpośrednio przed kamerą? . Jaka jest światłosiła i odległość filtrów od matrycy?.
 13. Na polarną masz dobrze ustawiony montaż. Nie ma korekt w DEC na załączonym wykresie. Nie trzeba dawać asystenta przed sesją. Są tacy co nigdy go nie uruchamiali i szczęśliwie guidują. Nie warto szukać dziury w całym skoro rms total jest na świetnym poziomie 0.42". Dobry seeing jest ostatnio. Jak seeing będzie gorszy to RMS wzrośnie.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.