Jump to content

Duser

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  1,430
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  9

Duser last won the day on June 9

Duser had the most liked content!

Community Reputation

2,700 Excellent

About Duser

 • Rank
  Arktur
 • Birthday 01/02/1972

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Gniezno
 • Zainteresowania
  za mało miejsca by wymienić wszystkie :)
 • Sprzęt astronomiczny
  TSAPO100Q , TS65Q, TS Newton 200/F4 , HEQ5 belt mode, OAG +Lodestar

Recent Profile Visitors

4,275 profile views
 1. A mnie się tam podoba z zieloną grzywą . W Kosmosie tylko w czarnej dziurze jest czarno - i to nie napewno... Skoro wyszło zielono, to wodór tam jest i basta
 2. Piękne zdjęcie obrobione z bogactwem półtonów. Poza tym ASI 1600 lubi wodór . Pojechane gwiazdki w narożnikach przypominają mi efekt rotacji pola , ale to chyba niemożliwe ( bo brak guidingu) . W RASA trzeba dobierać odległość matrycy od korektora? Nie wiedziałem... Myślałem, że w płaszczyźnie ostrości jest po prostu idealnie płasko, jak w quadruplecie.
 3. Dokładnie tak. Gęste pole gwiazd maskuje szum tła No oczywiście . Poprawiam . Dzięki
 4. Mały fragmencik bogatego zbioru ciemnych mgławic z katalogu Barnarda ( oraz LDN ) w Tarczy w towarzystwie jasnej gwiazdy Beta Sct . W górnym lewym rogu mała gromadka otwarta NGC 6704. W akcji ponownie ATIK 383L+ zapięty na TS100Q . Tym razem "zaszalałem" z czasem ekspozycji : LRGB 10 x 300 sek na kanał Resize zdjęcia do 70%
 5. Piotrze, bieda-CMOS zdecydowanie daje radę. Dopal gwiazdki w RGB , bo warto. No i obowiązkowo tlen.
 6. Dzięki wszystkim za miłe słowa. Co do magentowych gwiazdek , to racja - widać je na 500% powiększeniu centrum gromady . Nic się nie ukryje przed czujnym wzrokiem recenzentów Ale... w sumie skoro wyszło tam magentowo, to może tam tak jest??? W takim razie czy to etyczne poprawiać kolory natury ?
 7. Witam . Sfotografowałem uroczą , zwartą gromadkę otwartą w gwiazdozbiorze Łabędzia - NGC 6819. Odkryta przez Caroline Herschel w 1784 r . Obiekt bardzo mi się spodobał ze względu na jasne niebieskie gwiazdki w jej najbliższym otoczeniu. Przyznaję także , że z wielką przyjemnością oglądam zawsze fotografie bardziej gęstych pól gwiazdowych , rozbitych przez teleskop na masę drobnych różnokolorowych punkcików . Tym razem CMOS poszedł w odstawkę, użyłem starego poczciwego Atika 383L , który wspaniale odwzorowuje kolory i kształty gwiazdek, bez dodawania jakichkolwiek "halo" . Obróbka materiału tego typu z tej kamerki to czysta przyjemność . I bardzo się cieszę, że jej jednak nie sprzedałem . TSAPO 100Q , Atik 383L, LRGB 6 x 300 sek na kanał . Zdjęcie 1:1 , bez resize
 8. Zdjęcie świetne, obróbka bardzo w moim guście . Ale czy nie ma tu czasem jakiegoś gradientu? Dół zdjęcia, zwłaszcza dolny lewy narożnik jest ciemniejszy od reszty ...
 9. Pamiętasz. Piotrze, jak gdzieś tam na którymś zlocie wypłynął ten temat i porównywaliśmy nasze teleskopy pod kątem tego właśnie efektu? Okazało się, że problem z puchatymi gwiazdami w B był w twoim teleskopie praktycznie niezauważalny, w przeciwieństwie do refraktorów ze stajni TS-a . SW Esprite ma lepiej skorygowaną optykę w niebieskich rejestrach widma. Ale faktycznie, niewielki efekt występuje i chyba warto było wsadzić tam ten filtr, bo jest lepiej. Co do "halo" - pamiętaj, że kolor niebieski jest najciemniejszy , przez co bardziej "strechowany" , poza tym jest najbardziej czuły na tłumienie przez zanieczyszczenia w atmosferze . To może dawać efekt miękkiego "halo" wokół jasnych gwiazd niezależnie od wad korekcji optyki.
 10. Dokładnie tak. Koło SX-a ma filtry znacznie bardziej oddalone od matrycy i daje pokaźne "halo" wokół jaśniejszych gwiazd w ASI1600 ( sprawa nie dotyczy ATIKA 383) . Po zmianie na ZWO ten efekt jest znacznie mniejszy. Co prawda nadal gwiazdy w B są nieco większe niż w pozostałych kanałach, ale przymknąłem na to oko. Ale, jak sam widzisz, dodanie UV/IR do filtra B działa , co potwierdza teorię z niepełną korekcją aberracji w paśmie "bliskiego" ultrafioletu.
 11. Mam Rpi 3 B i działam na sieci N . Jak już pisałem, malina wystawia swój hotspot, ale dopiero po kilku minutach. Działa prawidłowo, łączę się bez problemów. Rozwiązałem kwestię z łączeniem sie z moją siecią ( banalny problem: zamiast 0 pisałem O w nazwie sieci ) Firefox nadal nie działa - zainstalowałem Chroma .
 12. Pierwsze kroki z Astroberry server juz za mną . I kilka podstawowych problemów. Po pierwsze : po włączeniu Raspberry muszę czekać nawet około 10 min, zanim malina zacznie rozgłaszać sieć, tj pojawi się ona w spisie wykrytych sieci w Windows. Dziwne... Po drugie - nie działa mi Firefox - wywala błąd i tyle. Po trzecie - malina nie chce połączyć się z moim WIFI pomimo poprawnego wpisania SSID i hasła sieci. Jakieś sugestie?
 13. Przyznam, że po zmianie koła filtrowego na ZWO ( wcześniej miałem SX-a) problem rozjechanych gwiazd w B zmniejszył się na tyle, że jest akceptowalny. U ciebie też zresztą nie ma tragedii . Obecnie nie stosuję żadnych metod walki z tym zjawiskiem. Poza tym należy pamiętać, że niebieska składowa najłatwiej ulega dyfrakcji w atmosferze i wystarczy już niewielki cirrus aby gwiazdy zamienić w puszyste placki. Na zlocie obserwowałem to zjawisko u Grzędziela - też miał rozdęty kanał B , a przecież optykę ma markową, więc pewnie przez cirrusy. Zresztą, można sobie poczytać o takich problemach w markowym przecież TEC-u 140 : klik Warto się przyjrzeć ostatniemu postowi . Tam widać, jak działa dodanie filtra UV
 14. Mam dokładnie takie same efekty . Gwiazdy w B są największe. Efekt prawdopodobnie bierze się stąd, że korekcja optyki nie obejmuje bliskiego nadfioletu, który jest przepuszczany przez filtr B i rejestrowany przez matrycę. Aby temu zaradzić, niektórzy montują dodatkowy filtr IR/UV w torze optycznym , który obcina ultrafiolet i rzeczywiście gwiazdki są wtedy nieco mniejsze. Ja tak miałem swego czasu u siebie, ale potem zrezygnowałem z takiego rozwiązania. Można poczytać trochę o tym tutaj : klik Problem dotyczy nie tylko TSów , ale także i innych marek . Najmniej widać ten efekt oczywiście w topowych markach , takich jak Takahashi, , w FSQ 106 prawie go nie ma .
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.