Jump to content

Duser

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  1,531
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  12

Duser last won the day on December 25 2019

Duser had the most liked content!

Community Reputation

2,982 Excellent

About Duser

 • Rank
  Kanopus
 • Birthday 01/02/1972

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Gniezno
 • Zainteresowania
  za mało miejsca by wymienić wszystkie :)
 • Sprzęt astronomiczny
  TSAPO100Q , TS65Q, TS Newton 200/F4 , HEQ5 belt mode, OAG +Lodestar

Recent Profile Visitors

4,690 profile views
 1. Fajne zdjęcie, szum moim zdaniem akceptowalny, ale ja mam większą tolerancję ( wiadomo, CMOS-owiec ...) . Zastanawia mnie to"wygryzienie" na gwiazdach ( tak na godzinie 2:00). Czyżby jakaś wada optyki refraktora?
 2. Czerwony kotek : https://teleskopy.pl/William-Optics-RedCat-51-mm-APO-250-mm-f/4,9-teleskopy-5615.html Co do brakującego Trójkąta - nie potraktowałeś go przypadkiem jakimś sztucznym flatem podczas obróbki? I jeszcze jedna sprawa - zerknij na kolimację w swoim teleskopie. Na pewno jest do poprawki.
 3. Świetne zdjęcie. Sam zabierałem się za Głowę Wiedźmy parę razy , ale musiałbym ją ustrzelić gdzieś z terenu, a nie z mojego obserwatorium, bo fruwa tuż nad dachem sąsiada , a seeing jest tam koszmarny zimą . Przymierzam się do zakupu jakiegoś adaptera na obiektywy Nikona dla ASI 1600 i na pewno jeszcze Wiedźmę zaatakuję .
 4. Hola, hola , Panie Kuba . Trochę więcej szacunku dla APOsów https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/7641-fotoring-90mm-apo-vs-200mm-newton/
 5. @Krzychoo226 na pewno weźmie swojego Howie Glattera . Ja mogę zabrać swoje sprawdzone w bojach wieczko 1,25' z dziurką .
 6. Nie pojmuję tego rozgraniczania na mały i duży obiekt. To co, gdyby fotografowano rozwlekłą mgławicę, to było by inaczej? Chyba że masz na myśli konieczność mozaikowania przy dłuższej ogniskowej, aby powtórzyć ten sam kadr. Te"szpilki" wynikają z kilkukrotnie większego piksela w Atiku 314L ( 6,45um ) . Dodatkowo znaczenie ma oczywiście kolimacja i jakość samej optyki, ale myślę , że tutaj RASA w niczym nie ustępuje. To tłumaczy także, dlaczego u Ryśka gwiazdy są przepalone. Poza tym muszę stwierdzić, że amp glow w kamerze ASI 178 to jakiś horror. Dodatkowo widać po zdjęciach że sygnał jest słabiutki, bo mocno wychodzi pattern biasa . Taki pattern wychodzi także w ASI 1600 , jak się robi na zbyt krótkich czasach i trzeba ostro "pociągnąć " klatkę na histogramie, że się tak kolokwialnie wyrażę. Proponuję więc mimo wszystko wydłużyć czas naświetlania dla filtra HA do 180, nawet 300 sek na klatkę . Zwróć uwage na jakośc tła w Atiku 314L. Ten chip szumi naprawdę niewiele i ma bardzo fajną strukturę szumu.
 7. Co do pierwszego to jest to oczywiste ( lustro 28cm, nawet uwzględniając obstrukcję, jest jednak wydajniejsze). Ale gdyby pobiła 12 calowego Newtona? To już by była magia. Należało by zmienić prawa fizyki, więc to raczej niemożliwe. Obstawiam, że wyjdzie podobnie, z niewielką korzyścią dla Newtona . Niestety sprawę zamaże użycie 2 różnych kamer. Atik 314L ma, podejrzewam , kompletnie inne QE w paśmie wodoru, niż ASI 178 . Prawdziwe porównanie byłoby możliwe wyłącznie przy użyciu takich samych kamer.
 8. Wywal tego Mac'a , jest może i dobry, ale do przeglądania internetu . W astro rządzi Windows A na poważnie - za cholerę nie wiem, ale jeszcze poszukam.
 9. Uff, to dobrze, że nie 4,5h , bo już czułem ból za mostkiem z wiadomych powodów A tak spokojnie i na luzie mogę pogratulować kolejnego świetnego zdjęcia.
 10. Zobaczcie, jaką różnicę robi użycie modułu SubframeSelector z dodaniem wagi do plików  oraz stack w PIX z użyciem tej wagi, w porównaniu do zwykłego stacka w Maximie

  Po prawej Maxim, po lewej PIX .

  PIX_stack_ex.png

  1. Show previous comments  6 more
  2. Winter

   Winter

   Podmieniałeś zdjęcie ? Teraz to widzę..

  3. Duser

   Duser

   Nic nie podmieniałem :)

  4. .zombi.

   .zombi.

   A jaka jest metodologia wyciągania  - chodzi o to czy obrazki są "równo" wyciągnięte ? 

 11. Coś tam znalazłem. Otóż opisany w necie problem dotyczy plików RAW i próby dokonania ich kalibracji . Rozwiązanie - należy pliki RAW przekonwertować na format XISF w module BatchFormatConvertion , a następnie poddawać je dalszej obróbce( kalibracji itd itd. Spróbuj tego.
 12. Coś wybitnie jest nie tak. Może uszkodzeniu uległa biblioteka konwertująca obraz do plików FITS /XISF . To podobne pliki , a więc i wspólny moduł konwertujący. Przeinstaluj może Pixa , bo to zdecydowanie nie sprawa uprawnień czy też nazw
 13. A w innych formatach zapisuje?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.