Jump to content

rambro

Społeczność Astropolis
 • Posts

  1180
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

Everything posted by rambro

 1. XISF są bezużyteczne dla dużej części użytkowników forum. Nawet nie ma konwertera na fits.
 2. Nie ma żadnego dylematu. Nie masz sprzętu typu ASA i robisz długo-czasowe DS teleskopem to guiding jest must have. Nie tylko ze względu na prowadzenie, bo potrzebny jest też do automatycznego ditheringu i przeciwdziałaniu powolnemu odjeżdżaniu kadru. Jak sama zauważasz zmiennych jest bardzo dużo i lepiej zastosować sprawdzone rozwiązania. Polecam wsłuchać się w rady doświadczonych kolegów i koleżanek. Człowiek zazwyczaj najlepiej uczy się na własnych błędach, ale lepiej ich uniknąć.
 3. Chyba jeszcze nie ma na 11.11. Jest cała masa stron z kodami. Kody pojawią się przed promocją.
 4. To proste. Jak kupujesz do 150 euro automatycznie płacisz VAT poprzez platformę Ali. Nic więcej Cię nie obchodzi poza tym żeby dotarło i zgadzało się z zamówieniem. Kupujesz coś droższego niż 150 euro, ali nie pobiera VAT. Jest po staremu tzn. przesyłka dociera do polski i jest clona i opodatkowana VAT. Zapłacisz cło i vat od kwoty jaką zadeklarował sprzedający + koszty transportu. Normalna procedura celna jak przed zmianą. Bedą kody promocyjne, ale pule kodów są ograniczone i towar szybko schodzi, więc trzeba mieć rękę na pulsie i wcześniej upatrzone oferty. Dodatkowo można uzyskać zwrot usługami typu goodie.
 5. Bardzo ładne. Mój teleskop ostatnio zbiera jeszcze więcej kurzu .. nawet jak są chmury
 6. Chciałby jeszcze zwrócić uwagę na potrzebę chłodzenia przy filtrach NB. Jeżeli dla filtra L mamy pasmo 300 nm, a dla filtra NB 7 nm, LP zmaleje około 40 razy a dla filtra NB 3nm około 100 razy. Mała wartość prądu ciemnego zacznie być już porównywalna z LP. W celu uzyskania "sky limited exposure" szum termiczny powinien stanowić np 10% LP. Potrzebne będzie skuteczne chłodzenie. Kamer kolorowych i lustrzanek też to dotyczy ponieważ pojawiają są filtry duoband o sumarycznym paśmie kilkunastu nm.
 7. Ciekawa byłaby ankieta ile wydałeś na soft astro ... chyba że już jest ujęty ze sprzętem.
 8. 600 s MasterDark = 1 ms SuperMasterBias ? Mediana jest na podobnym poziomie, ale myślę, że to wynika to z tego, że sensor IMX571 ma on pixel dark current suppression. Widać po odchyleniu standardowym, że rozrzut wartości dla darka jest dużo większy. Mógłbyś wrzucić jednego fitsa z darkiem (tego bez zaświetlenia) lub pokazać jego histogram i ewentualnie Biasa ?. Latem w nocy potrafi być 15 stopni, a elektronika grzeje się jakieś 10 stopni więcej od otoczenia. Widać ogromną różnicę w materiale z lustrzanki zrobionej zimą i latem. Oczywiście w nowych modelach jest ogromny postęp. Autor SharpCapa mówił w jednym z filmów, że w praktyce potrzebujemy, żeby szum od prądu ciemnego był na poziomie 10% tego od LP, aby go można było pominąć. Im gorsze niebo tym mniej trzeba chłodzić. Ilość elektronów sky rate można oszacować z kalkulatora http://tools.sharpcap.co.uk/ a prąd ciemny odczytać z wykresu lub zmierzyć samemu. Mając nowoczesną kamerę CMOS w praktyce -10 stopni jest dobrym wyborem na każdą porę roku. Starsze CCD zwykle wymagały więcej chłodzenia. Przykładowo Wessel na wyjazdy do cieplejszych krajów, pisał, że zabierał chłodzenie wodne, bo różnica była widoczna na subach gołym okiem.
 9. Sprzedane. Do zamknięcia.
 10. Gromada ładnie widoczna. L-eNhance do galaktyki to oryginalne zastosowanie.
 11. W "szlachetnej" formie BW czyli niedorobione , a w dodatku bez kalibracji, 3h 20 min OIII, słaby seeing
 12. Pluginy astro w większości działają. Nawet od jakiegoś czasu są pisane specjalnie pod AF. Nie działają akcje.
 13. Może zimniejsze noce ograniczyły problem . Te paski powstają z hotpixeli, które zmieniają położenie, jak kadr dryfuje. Pomaga dithering i aktualne darki. Składanie medianą też trochę pomaga, ale kosztem SN względem średniej. Filtr CLS mógł poprawić kontrast, ale ogólnie nie polecam po ciężko poprawne kolory uzyskać bo wycięciu części widma.
 14. Sprzedam Pentax OGPS-1. Cena 500 zł. Opis: https://www.ricoh-imaging.pl/dcms_index.php?id=5864&lang=pl&id=5864&product=39012 Przykładowe zdjęcia wykonane z użyciem tego modułu.
 15. W opisie wydania https://knro.blogspot.com/2021/09/kstars-v355-released.html nic nie znalazłem o tej funkcji... Czy znowu została przesunięta do następnego wydania ?
 16. Matryca też ma szybkę. Sensor Panasonic z ASI1600 nie ma na szybce warstw AR. Sony zwykle posiada warstwy AR (np. ASI294), tylko ciekawe w jakim zakresie widma są skuteczne. Chyba jednak bardziej odbija powierzchnia sensora niż jego szybka. Małe halo może powstawać też z odbić między sensorem a jego szybką. Pixele coraz mniejsze to i bardziej je widać przy crop 1:1, ale w temacie dyskutujemy halo powodowane przez filtry.
 17. Zależy od filtru. Przykładowo nowe filtry Astrodon mają warstwy antyrefleksyjne z obu stron, więc bez znaczenia. Antlia podaje taką poradę: http://www.antliafilter.com/nd.jsp?id=20#_np=2_397 W skrócie warstwy antyrefleksyjne (nieostre odbicie) w stronę kamery. kamera: teleskop:
 18. Astrodon też o tym napisał, więc coś jest na rzeczy. https://astrodon.com/products/astrodon-narrowband-filters/ Steep spectral profile minimizes halos around bright stars
 19. Zastanawia mnie wynik OIII Optolnga 6.5nm. Mimo raportów o kłopotliwym halo, w zestawieniu wypada bardzo dobrze. Ciekawi mnie ile wynosi "halność" dla l-eNhanced ?. Czy możesz jeszcze raz opisać jak ostatecznie obliczasz współczynnik?.
 20. Szykuje się ciekawa konkurencja ..
 21. Halo to obraz rozogniskowanej gwiazdy. Na skutek odbić droga, którą pokonuje światło jest dłuższa. Mierząc rozmiar halo można zgadywać od czego nastąpiło odbicie. Myślę że nie jest tylko jeden przypadek a kilka lub ich kombinacja. 1. Odbicie od powierzchni sensora, szybki sensora lub szybki kamery 2. Odbicie od strony filtra skierowanej do korektora komy, flattenera 3. Odbicia wewnątrz filtra. Ad. 1 Tutaj mechanizm moim zdaniem jest taki jak opisuje @Przemek Majewski. Światło gwiazdy odbija się np. od szybki sensora a później od filtra. Im bardziej "prostokątny" wykres transmisji tym mniejsze odbicie. Jak widać z pomiarów @dobrychemik astrodon ma najlepszy kształt z mierzonych filtrów. Warstwy AR też na pewno mają znaczenie, zarówno w kamerze (szybka sensora i kamery) jak i na filtrze. Najgorsza sytuacja jest dla OIII i kanału B. Problem zwykle najmniej dotyczy Ha. Ad. 2 Część Światła o roboczej długości fali odbija się od filtra a następnie np. od korektora komy, flattenera. Filtr to odbite światło przepuszcza i powstaje halo. Tutaj znaczenie ma jakość powłok AR korektora, flattenera oraz filtra. EDIT: Tutaj astrodon też ma przewagę bo mniej odbiję tego światła im bardziej są strome zbocza krzywej transmisji. Skuteczne blokowanie poza pasmem też ma duże znaczenie. Ad.3 Filtr jest skopany i producent powinien zrobić akcję wymiany na nowe wolne od wad.
 22. Kamera ma swoje zasilanie podlaczone?. Jak zasila koło i guider to pradowo nie wyrobi z samego usb.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.