Jump to content

Lynx

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  231
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  2

Lynx last won the day on December 17 2018

Lynx had the most liked content!

Community Reputation

973 Excellent

1 Follower

About Lynx

 • Rank
  Antares
 • Birthday 03/23/1971

Kontakt

 • Strona WWW
  https://www.flickr.com/photos/szmyk/

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Stara Wieś
 • Zainteresowania
  Fotografia, modelarstwo,
 • Sprzęt astronomiczny
  QHY168C
  Pentax K-1
  Celestron RASA 11"
  TS70/420
  Ioptron CEM60
  Star adventurer

Recent Profile Visitors

2651 profile views
 1. Płytka montażowa już gotowa.
 2. Okazało się że nogi które są wyciągane aby zwiększyć wysokość statywu były na końcach tylko rozkielichowane bez zniwelowania luzu. Na końcach wewnętrznych rur zrobiłem coś w rodzaju opaski żeby zniwelować ten luz. Nie robiłem zdjęć ale na rysunku zaznaczyłem na czerwono Musiałem też podociągać śruby mocujące nogi bo to też miało wpływ.
 3. Jeśli się uda zejść poniżej ceny wielkoseryjnych odpowiedników i jakoś wypracować sposób produkcji to na pewno będzie na zamówienie.
 4. Poziomowanie będzie możliwe za pomocą dolnych usztywnień, zmieniając długość odsuwasz nogę i tym samym przechylasz kolumnę w tą stronę. Na płycie montażowej będzie kompas i oczko do poziomowania.. Tripier ten powstaje w tym samym celu w jakim powstały inne, nie użyjesz to nie będziesz wiedział jaka jest różnica. Poprostu dla cięższych setupów zwykły statyw jest zbyt wiotki i trzeba coś mocniejszego. Mam statyw oryginalny iOptrona i dopiero po przeróbkach uzyskał jako taką sztywność ale to za mało żeby utrzymać stabilnie 40kg ciężaru.
 5. Wypadało by napisać kto jest autorem zdjęcia.. ktoś nad tym pracował..
 6. Kolumna zwiększy sztywność całej konstrukcji i pozwoli na regulowanie wysokości. Ramiona wieńca/łącznika mają 10 mm grubości, to powinno wystarczyć, zawias będzie blokowany śrubą z dźwignią. Biorę to pod uwagę.
 7. Tutaj jest majstersztyk ale cenowo pewnie kosmos.;) http://www.darksights.com/Monolith.htm
 8. Też o tym myślałem ale najpierw dowiem się ile będzie za odlew.. Myślałem o opcji pierścień i dospawane "uszy" do montażu nóg.
 9. Z uwagi na słąbą stabilnosć i wątpliwą jakość Chińskich statywów pod montaż, a także wysokie ceny oryginalnych statywów kolumnowych, zacząłem niedawno myśleć o skonstruowaniu czegoś na własną rękę. Wzoruję się na statywach kolumnowych kilku producentów dostosowując konstrukcję aby obniżyć koszty wykonania bez utraty jakości. Zakupiłem już rurę fi 150 oraz 3 nogi o średnicy 60mm, wykonaną mam już płytkę montażową pod CEM60. Cały plan konstrukcyjny powstaje w Inventorze. Zaplanowałem sobie wykonanie "wieńca" do połączenia nóg w 3D ale kiedy usłyszałem cenę formatki aluminiowej oraz cenę obróbki CNC złapałem się za głowę i pewny jestem że nie tędy droga. Myślę o odlaniu kilku elementów z aluminium ale najpierw muszę się dowiedzieć ile weźmie firma odlewnicza, jeśli za drogo, zrobię to sam lub wezmę pod uwagę plan "B" czyli wykonanie tego wszystkiego z ogólnie dostępnych elementów konstrukcyjnych jak rury i ceowniki. Chciałbym też aby konstrukcja była "powtarzalna" z możliwością wykonania na zamówienie z płytami mocowania pod inne montaże. Projekt nie uwzględnia jeszcze usztywnienia nóg na dole kolumny ponieważ jeszcze nad nim pracuję a chciałbym żeby wzmocnienia chowały się wewnątrz przy składaniu nóg.
 10. Z wczorajszej, raczej mroźnej nocy 21/22 Maja 2020 RASA 11" f/2.2 CEM60 QHY168C bin1x1 33x50s (27 min) DSS Comet stack
 11. Zapowiada się czysta noc więc wstępnie zapraszam w okolice Otwocka. Co do miejsca, jesli ktoś się zdecyduje - PW. Z prognoz wynika że temperatury niskie więc zimowy ekwipunek i herbata w termosie.
 12. Ja planuję ale pogoda ciągle planuje inaczej.. czekam więc na czyste niebo.
 13. Klei się też opalarką, delikatnie nagrzewa sie klejone powierzchnie i szybko łączy. delikatnie rozciągając. Popróbuj na małych kawałkach najpierw.
 14. 2015 rok.. noc spadających gwiazd...
 15. Ciekawie zapowiada się połowa Maja, widzieliśmy na zdjęciach Hubble kometę po fragmentacji. Według Sky Safari w Maju resztki komety mogą się rozciągnąć na około 1°i więcej. Jeśli te fragmenty chociaż utrzymają jasność może być ciekawy obiekt do fotografowania.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.