Skocz do zawartości

Miszuda

Społeczność Astropolis
 • Zawartość

  303
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

191 Good

O Miszuda

 • Tytuł
  Altair

Informacje o profilu

 • Płeć
  Nie ustawione
 • Skąd
  Śląsk, Piekary Śląskie
 • Sprzęt astronomiczny
  TS APO 65Q, HEQ 5 SynScan, DMK21AU04, Canon 450D

Ostatnie wizyty

915 wyświetleń profilu
 1. Ciepła laguna na zimne dni - M8

  @Adam_Jesion jeśli tylko będziesz tak uprzejmy, to ja bardzo chętnie się pobawię
 2. WYNIKI KONKURSU CELESTIADA

  Albo przynajmniej informuj w jednym i tym samym poście. Wtedy, Ci którzy obserwują będą mieli powiadomienia
 3. WYNIKI KONKURSU CELESTIADA

  @Bellatrix Będzie kolejna odsłona? Jeśli tak, to może dało by się ją wyświetlać na głównej na wzór Astrowizji tak, żeby każdy widział że pojawił się nowy etap? Niestety tylko w jednym uczestniczyłem ze względu na to, że nie wiedziałem o innych...
 4. Każdemu sie wydaje ze to jakies uproszczenia w równaniach, ale jakos nikt nie potrafi tego udowodnić i wyprowadzić tych równań bez tych uproszczeń... fakt jest taki, ze dzisiejsza fizyka bez przybliżeń leży na łopatkach, bo nie mamy dzis mozliwosci liczenia dokładnych modeli. Takze w kazdym temacie to uproszczenia i przybliżenia. I radzę sie jak na razie z tym pogodzić.
 5. Czy gdyby......to......

  Kto czyta statusy Mi pasuje na przyszłość, jakieś 150 km bliżej niż do Broka
 6. Czy gdyby......to......

  A może ktoś stąd ma taką chatkę z dala od świateł i jest w stanie użyczyć, oczywiście pod obecnośc właściciela? Wiele osób jest na tym forum, nie zdziwiłbym się gdyby kogoś takiego znaleźć.
 7. Czy gdyby......to......

  Jestem potencjalnie zainteresowany. Oczywiście wszystko zależy od terminu i od stanu finansów, ale myślę, że z uwagi na miejsce zamieszkania, raz na jakiś czas bym się pojawił.
 8. Ubuntu Astronomy 16.04

  A jak z obróbką zdjęć pod AU/rPi?
 9. betelgeza

  Myślałem, że w związku z wątkiem coś Tak, zakłada się, że na początku Betelgeza była niebieskim nadolbrzymem typu O.
 10. betelgeza

  Ale co to zmienia?
 11. betelgeza

  Czas ewolucji dla betelgezy przy ustalonej masie 16 Ms i zerowej rotacji od punktu odejścia z ciągu głównego do etapu czerwonego olbrzyma to ok. 240 000 lat. Problem w tym, że nie znamy jej parametrów podczas obserwacji jej jako żółtej. Jednakże tempo ewolucji od typu F do olbrzyma to ok. 1500 lat. Więc jak najbardziej, zmiana koloru w tym czasie jest możliwa.
 12. betelgeza

  Tak, to wszystko prawda i optymistyczne życzenia. Pragnę jednak przypomnieć, że z supernowej z 87 roku zarejestrowano zaledwie 25 neutrin, pomimo niewyobrażalnie dużej ilości ich produkcji podczas wybuchu. Co więcej, nadal mamy problem z rejestracją neutrin nawet pochodzenia Słonecznego...
 13. betelgeza

  Masz racje. Pomyliłem z czasem pulsów neutrinowych. Aczkolwiek na pewno nie mówimy tu o czasie sięgającym miesiąca
 14. betelgeza

  Tak dla ścisłości... Nie ma absolutnie żadnej możliwości o dowiedzeniu się o czasie kolapsu jądra. Co więcej sam kolaps trwa milisekundy, więc raczej znacznie krócej niż wspomniane miesiące. Tym bardziej, że SNEWS bazuje na uciekających neutrinach, które dochodzą do nas prędzej niż światło SN ale pozwalają na dowiedzenie się o SN jedynie sekundy przed samym zjawiskiem. Nie wprowadzajmy użytkowników w błąd
 15. betelgeza

  Niestety nie mamy na dziś narzędzi, które pozwalają nam na przewidywanie momentu powstania supernowej. Modele ewolucyjne pracują na konkretnych krokach czasowych, które dla nas są rzędu tysięcy lat, co dla gwiazdy jest jak sekunda. Co więcej, wciąż nie znamy jej dokładnej masy, co w modelach ewolucyjnych ma kluczowe znaczenie. Sam proces SN może więc zajść w dowolnym momencie. Co do widoczności tarczy Betelgezy, faktycznie mamy jej podgląd, ale nie jest on "na żywo". To zdjęcie, jest efektem miesięcy prac wieloosobowych zespołów. Nie mamy jak na dziś możliwości obserwowania tarcz takich obiektów z odpowiednim dla nas krokiem czasowym. Dla uściślenia, zmiany jasności są wywołane pulsowaniem, czyli zmianami objętości. Z tym, że te pulsacje wcale nie muszą być radialne (symetryczne). Są one wywołane zmianami temperatury w gwieździe, co najpewniej widać jako miejscowe pojaśnienie na grafice. Im wyższa temparatura, tym ośrodek robi się lżejszy i jest bardziej unoszony ku powierzchni gwiazdy. Stąd widoczne wybrzuszenie. Sama gwiazda najprawdopodobniej jest na etapie intensywnego mieszania pierwiastków. Są to ostatnie spazmy przed jej śmiercią, czyli SN.
×