Jump to content

MateuszO

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  189
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

77 Neutral

1 Follower

About MateuszO

 • Rank
  Antares
 • Birthday 09/07/2000

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  okolice Mielca
 • Zainteresowania
  Lotnictwo, Astronomia, Muzyka
 • Sprzęt astronomiczny
  GSO 8"

Recent Profile Visitors

3,409 profile views
 1. No tak - spodziewam się, że te dalsze miejscówki są znacznie lepsze, ale bez auta dojazd będzie długi i męczący. Jak będzie w praktyce? Jeszcze zobaczę, ale póki co to one tylko na wypady grupowe.
 2. O dzięki za odpowiedzi. Myślałem, że będzie mniej optymistycznie Póki co będę skazany na akademik. Jeszcze nie jestem pewien który dostanę, więc albo śródmieście, albo wola. Do wyjazdów grupowych chętnie dołączę, ale to ogarnę później. Jeszcze nie wiem jak będzie z pieniędzmi na sprzęt itp.
 3. Za jakiś czas przenoszę się do Warszawy i będę potrzebował wymienić na coś swój sprzęt. Zawsze jakoś wolałem DSy i zastanawiam się czy brnięcie w to będzie miało sens, ale to nie jest pytanie o sprzęt. W skrócie - czy w dystansie "rowerowym" (szczerze mówiąc nie mam pojęcia ile to jest, ale na pewno mniej niż 50km) znajdę miejsce w którym da się coś zdziałać mniejszym sprzętem? Póki co raczej nie chcę sprzętu który będę mógł użyć tylko podczas dłuższych wypadów czy grupowych wyjazdów (o ile ktoś w ogóle chciałby mnie zabrać ). TLDR: Najciemniejsze miejsca przy Warszawie (max 50km)?
 4. Okoliczności zmuszają mnie do przerzucenia się na coś przenośnego i pomyślałem by wrócić do podstaw i sprawić sobie jakąś lornetkę. Zastanawiam się co bardziej ma wpływ na "naręczność" lornetki. W jakim stopniu jest to kwestia masy (a co z tym idzie aparatury), a jakim powiększenia? Myślałem o wszystkim od 10x50 (przez 7x50 i 8x40) do 7x35. Póki co zakładam, że ma być to jedyny sprzęt obserwacyjny, a nie tylko do krótkiego przeglądu w którym nie zdążę zmęczyć rąk. Co się u was sprawdza?
 5. Da się coś zrobić by gumki od okularów nie zostawiały śladów na okularach korekcyjnych?

  Chyba jednak powinienem obserwować w okularach. :/

  1. bartolini

   bartolini

   Pewnie musiałbyś odtłuścić sobie twarz przed obserwacjami (żartuję :) )- bo to co zostaje na szkłach, to wydzieliny skóry przenoszone przez gumę osłonek. Z drugiej strony jak zdejmiesz osłonki to poanodowane aluminum porysuje szkła korekcyjne. Sam załatwiłem sobie tak komplet szkieł, obserwując lornetką z wkręconymi filtrami od strony oczu.

  2. MateuszO

   MateuszO

   A może masz pomysł czym można umyć gumki bo zgaduję, że tego typu zanieczyszczenia samą wodą dobrze nie zejdą? W zasadzie to do teraz nie wiedziałem, że można zdejmować te gumki. :)

  3. bartolini

   bartolini

   Wypłukanie w wodzie z płynem do naczyń - ale to zadziała do pierwszego dotknięcia brwią czy oczodołem.

 6.  

  1. szuu

   szuu

   uszko mu się odlepiło, temu boosteru!

  2. Alice

   Alice

   Wygląda na awarię lotek.

 7. Świerszcze mówią, że stała kosmologiczna jest dodatnia, a im dalej w las tym bardziej jesień.
 8. Tak jak większość - też raczej nie używam (mimo, że mam dodatkowo lekki astygmatyzm). Choć ciągłe ściąganie okularów z oczu jest dość denerwujące, to nigdy nie było mi wygodnie przez nie patrzeć w okular. A najgorsze to są te ślady, co gumki zostawiają na szkłach.
 9. Czyli istnieje szansa, że przez pewien czas ISS pozostanie bez załogi. Soyuz, który jest zadokowany do stacji powinien wracać w grudniu, choć nie wiadomo o ile dodatkowo będzie można przedłużyć jego pobyt. A na kolejny start Soyuza będzie trzeba trochę poczekać, nie wspomnę już o Dragonie lub Starlinerze.
 10. Zna ktoś może jakąś stronę/program, gdzie można wygenerować godziny wschodu i zachodu danego obiektu (współrzędnej) x stopni ponad horyzont?

  1. Show previous comments  3 more
  2. MateuszO

   MateuszO

   https://www.timeanddate.com/sun/chile/santiago
   Coś takiego jak ta tabela na dole by się przydało, tylko dla dowolnego obiektu. Dobrze by było, jakby dało się "wyłączyć część wspólną" z nocami morskimi, ale obeszłoby się bez.

   Update:
   Póki co najlepszym jaki znalazłem jest Stellarium, chociaż generuje tylko na 1 dzień to powinno być szybciej. Pokazuje rodzaje zachodów i wykres wysokości w czasie. Chociaż odczytanie trochę zajmie, póki co nie znalazłem lepszej alternatywy.

    

   Bez tytułu.png

  3. Krzychoo226
  4. MateuszO

   MateuszO

   Tak, to jest to! Ogromne dzięki. :brawo:

 11. Stricte takiego jak w Stellarium nie ma, ale można ustawić by pokazywały się okręgi odpowiadające polu widzenia.
 12. Jakaś ciekawa lektura o gwiazdach zmiennych?

  1. astrokarol

   astrokarol

   Masz na myśli podręcznik AAVSO ?

 13. Wkrótce start Delty IV Heavy z Parker Solar Probe. :read:

   

   

  Edit: Start przeniesiony na jutro.

 14. Legenda mówi o ostrych i zadowalających zdjęciach z projekcji okularowej.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.