Jump to content

Krzychoo226

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  2,523
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  13

Krzychoo226 last won the day on November 30

Krzychoo226 had the most liked content!

Community Reputation

2,808 Excellent

About Krzychoo226

 • Rank
  Syriusz
 • Birthday 07/27/1987

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Wrocław
 • Sprzęt astronomiczny
  Orion Optics CT10 mod, EQ6, Atik 414EX, Lodestar X2
  Lunt35, ES82, APM 16x70

Recent Profile Visitors

9,490 profile views
 1. Hej, poszukałem informacji o tych obiektywach Yongnuo i wygląda na to, że są ok. Będzie trzeba je przymykać do F4 i więcej i to tu między innymi jest ta różnica w cenie w stosunku do Samyanga 135. Yongnuo 85mm Yongnuo 100mm Christofer testował też tego samyanga 85, ale zanim zaczął używać nowego formatu testów. Samyang wydaje się znacznie gorszy na brzegach.
 2. Spodziewałem się krytyki i wątpliwości co do powodzenia całego przedsięwzięcia , naiwny nie jestem. Może odpowiem Wam obu na raz. Prototyp mam od pół roku, zdjęcia nim wykonane są tutaj na forum, dwa z nich są zalinkowane na początku tematu. Macie wklejony kilkugodzinny wykres PE oraz wykres trackingu - pokaż mi link do strony jakiegokolwiek producenta który udostępnia coś takiego choćby w zbliżonym formacie. Wszystkie zdjęcia są jeden do jeden bez zmniejszanej rozdzielczości. Jakie inne nierozwiane wątpliwości jeszcze pozostały? Nośność? Jeżeli arbitralna liczba jest tak ważna to oczywiście mogę podać jakąś teoretyczną wartość jak robią to inni i tak pewnie się skończy - 40 kilogramów. Tyle, że dużo ważniejszy jest moment bezwładności i praca zestawu na wietrze i dlatego zawsze o tym piszę. Jeżeli uważacie, że da się lepiej, taniej i na masową skalę nie powstrzymuję i życzę sukcesu. Pytajcie, podpowiem na co zwrócić uwagę i jak uniknąć błędów które popełniliśmy po drodze. Serio będę kibicował. A jeżeli projekt nie wypali? To 2 lata pracy i okrągła suma zainwestowane w ten projekt pójdą na marne. Osoby które kupią montaże zostaną z hi endowym sprzętem które bez problemu może konkurować z amerykańskimi czy europejskimi markami oraz moim i brata pełnym wsparciem technicznym oraz merytorycznym. Przecież montaże nagle nie przestaną działać. Nie wiem jak to sobie wyobrażacie, zgarnę hajs i będę żył z tego na Bahamach? Przecież ja na tych pierwszych sztukach nie zarobię nawet złotówki.
 3. Nie... I przepraszam, że nie napisałem tego dostatecznie jasno w pierwszym poście. Już poprawiłem. Jeżeli znajdą się 3 osoby to cena jednej sztuki wyniesie 21 tys zł. Jutro podliczę jak to będzie wyglądało dla większej ilości sztuk. Niestety takie są ceny CNC i tego nie przeskoczę.
 4. EQDrive 4 który będzie na wyposażeniu ma port ST-4 więc tak.
 5. Jednej sztuki jeżeli znajdą się 3 osoby by zamówić 3 komplety
 6. Enkoder będzie na głównej osi, to największe PE powstaje na ostatnim przełożeniu więc to jedyny sposób by je korygować. Enkoder nie jest w cenie, bo na tą chwilę nie wiem ile będzie kosztował. Renishaw mi coś nie odpisuje na pytanie o wycenę, są enkodery RLS do których mamy zaprojektowane mocowanie, są Celera Motion. Są wreszcie optyczne enkodery Trinamica które byłyby fajną ekonomiczną opcją chociaż dałyby krok co 2 sekundy co w sumie może być wystarczające. No kwestia jest jeszcze otwarta. A czy to takie istotne? Waga to nieco ponad 20 kilogramów, rozbite na 2 osie które możesz rozmontować i przenieść osobno. Udźwig to zabawna rzecz, bo inaczej zachowuje się newton, a inaczej refraktor. Przy liczeniu pasków właściwie zwracałem wyłącznie uwagę na wytrzymałość na ewentualny wiatr niż to ile można powiesić. Dynamiczne siły będą trudniejsze do opanowania. Ale konkrety: paski wytrzymają silny podmuch wiatru skierowany prostopadle do 16 calowego newtona. Możemy więc powiedzieć, że bez problemu ponad 30 kilogramów w postaci newtona i więcej przy zwartej konstrukcji (refraktor). Pewnie nie uwierzysz, ale Astronomical Instruments Czymś przecież muszę fotografować jednego egzemplarzu przy zamówieniu 3 sztuk. Produkcja jednej sztuki w CNC jest kompletnie nieopłacalna (więcej niż połowa ceny 3 sztuk).
 7. Ogromna część tej sumy to CNC, odlew byłby znacznie tańszy ale nie robimy setek sztuk by nawet o tym myśleć. Wyżej wrzuciłem zdjęcia które wykonałem tym montażem, można zobaczyć jak wyglądają gwiazdy. PE wynosi 250" i ma okres 4 godzin 250" brzmi co najmniej dziwnie, ale jeżeli uświadomimy sobie jak wolny jest to dryf to właściwie przestaje mieć znaczenie. Oczywiście trzeba to guidować, jak każdy inny montaż który nie posiada super precyzyjnych enkoderów i nie mapuje nieba. Plan jest taki by sterownik nad którym teraz pracuję w połączeniu z enkoderem wyeliminowały to PE na bieżąco dostosowując prędkość trackingu. PE z 10000 pomiarów po 3,5 sek Wykres guidingu z pierwszego testu. Ustawienia są mocno przypadkowe, bop jak widać pozwalają dryfować montażowi od 1" do -1", obecnie mam agresywność na 90% i mniejsze MinMo. Po wykresie deklinacji można wydedukować jak gładkie jest prowadzenie, warto zwrócić uwagę na skalę: Wykresów z późniejszych testów nie mam, bo nie były mi już potrzebne. Ten potwierdził, że nie zmarnowaliśmy roku czasu poświęconego na projektowanie. Później skupiłem się na dograniu ustawień PHD i przyjrzeniu się ergonomii naszych rozwiązań, wyszukaniu mniejszych i większych usterek.
 8. Hej, tak się jakoś dziwnie złożyło, że chwilowo zostałem wyłącznym dystrybutorem montaży tej firmy Ruszamy z akcją zapisów na zakup naszych teleskopów! Oferowany montaż będzie miał sporo istotnych poprawek względem prototypu który przyjechał na jesienny zlot i który obecnie użytkuję. Będzie też przygotowany do instalacji enkodera i gdy skończymy obecnie projektowany sterownik to przyjedziemy i zainstalujemy wszystko co potrzeba. Idealnie byłoby znaleźć przynajmniej 3 chętne osoby co znacznie ułatwi nam życie i przyspieszy cały proces. Ale im więcej tym będzie taniej, bo można wówczas negocjować lepsze stawki na CNC. W pakiecie poza samym montażem oferujemy pełne 100% wsparcie w każdej sprawie z dojazdem na miejsce gdy zaistnieje taka potrzeba, a w przyszłości nasz sterownik wraz z enkoderem oraz instalację i kalibrację tegoż. W chwili obecnej sterownikiem montażu jest ukraiński eqdrive: http://astroproservice.com/ jest w pełni zgodny z eqmodem więc obsługa będzie bezproblemowa. Jako, że kupowanie czegokolwiek pierwszemu to niewdzięczna rola, bo nie jest się tylko użytkownikiem ale również testerem. Nie możemy zagwarantować w pełni dojrzałego produktu będącego efektem lat doświadczeń i szerokiego portfolio. Z naszej strony zapewnimy oczywiście pełne wsparcie przy rozwiązywaniu zaistniałych problemów. Na tych egzemplarzach niczego nie zarobimy, cena pokryje jedynie koszty związane z produkcją które poniesiemy. Największą zewnętrzną zmianą będzie beznarzędziowe łączenie i rozdzielanie osi, a poza tym większe i mniejsze usprawnienia ergonomii montażu. Z montażu nie będą oczywiście wystawać różne dziwne rzeczy widoczne obecnie na zdjęciach :) Całość rzecz jasna anodowana, Cena za sztukę przy produkcji dla 3 osób wyniesie 21 tysięcy złotych, kolejne progi to 5 i 10 osób. Zgłoszenia można wysyłać mi na PW lub na adres email: krzysztofdominiak226 at gmail.com Zapisy potrwają do końca roku, a pierwsze egzemplarze powinniśmy zacząć dostarczać w okolicach kwietnia. Zdjęcia które robiłem egzemplarzem prototypowym:
 9. Pytanie czy chcesz kupić dobry obiektyw który będzie cieszył czy po prostu wydać pieniądze. Szkoda kasy na tego typu eksperymenty.
 10. Ma ktoś doświadczenie z mikroskopami do lutowania SMD?

  1. Show previous comments  4 more
  2. Iluvatar

   Iluvatar

   A co do powiększeń, to nie ma sensu chyba iść powyżej 40x. Rzadko skorzystasz, a obraz może być bardzo ciemny bez silnego źródła światła.

  3. MateuszW

   MateuszW

   Ja również 0603 lutuję bez niczego. Nigdy nie miałem mikroskopu ani nawet lupy, to nie czuję ich braku :) 

  4. Iluvatar

   Iluvatar

   Jak dopiero projektujesz i masz miejsce, to idź w 0805 albo 1206. Wtedy będzie większy komfort.

 11. Mój ulubiony moment to 1:01 Okropnie youtube zmasakrował jakość.
 12. Trzeba było brać w systemie "wte i wewte". Tak się kończy oszczędzanie w marketach. Pyta taki na forach, a potem i tak kupi teleskop/okno w markecie. Ech.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.