Jump to content

szuu

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  4,454
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  3

szuu last won the day on June 27

szuu had the most liked content!

Community Reputation

5,056 Excellent

About szuu

 • Rank
  :-)

Kontakt

 • Strona WWW
  http://

Informacje o profilu

 • Płeć
  Nie ustawione

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. no to cyk - AAVSO od początku do 2019 na jednym obrazku
 2. to na pewno, choć jeszcze nie wiadomo które to będzie stulecie
 3. "Aby kupić towary po niższych cenach, musisz precyzyjnie wyłapać ten moment, kiedy promocje na Black Friday już się skończyły, a obniżki świąteczne jeszcze się nie zaczęły."
 4. na przykładzie producentów teleskopów dochodzę do wniosku że kraje cywilizowane mają porządek w przepisach a kraje niecywilizowane mają fabryki i pieniądze
 5. to teraz ceny spadną czy wzrosną?
 6. no przecież pisze że upadek jest skutkiem kary za blokowanie konkurencji i zmowy cenowe. może stwierdzili że lepiej upaść niż płacić karę właściwa firma przecież istnieje dalej a upada tylko jej amerykański szyld. ciekawe kto teraz kupi...
 7. https://binocularsguides.com/bak-4-vs-bk-7-prism-which-is-the-best/
 8. i jeszcze zwróćmy uwagę na to, że wymienione planety są dalaj (mars), dużo dalej (jowisz) i bardzo dużo dalej (saturn) od słońca niż ziemia, więc widziany obraz będzie zawsze ciemniejszy niż to co widzimy za oknem. obraz wydaje się zbyt jasny tylko przez kontrast z ciemnym niebem ale obiektywnie nie jest bardzo jasny. tak więc jest to bardziej kwestia komfortu, jeżeli lubimy ciemniej to można sobie przyciemnić filtrem lub zwiększonym powiększeniem ale można też chwilę "naświetlić" oko i już obraz przestanie być zbyt jasny.
 9. no ciekawy pomysł. gdyby to był deszcz spadających gwiazd na miarę bolidów to spoko, byłoby widać nie tylko pomimo LP ale nawet w dzień ale czy to się opłaca w porównaniu do fajerwerków? dostępny tylko jeden efekt - spadanie w dół za to wszystko dzieje się o wiele wyżej więc może da się zrobić pokaz dla połowy województwa na raz?
 10. oczywiście, ale to było przy okazji argumentu, że zmniejsza się wtedy emisja gazów cieplarnianych a wygląda na to że niekoniecznie to musi być prawda jeżeli w nocy i tak jest jakaś minimalna moc niezależna od zmniejszonego zapotrzebowania.
 11. wiedzieliście? "wynalazek xxx skraca czas pracy z miesięcy do dni, dosłownie podwaja życie astronomów" - tak powiedział wielki matematyk i astronom - ale co miał na myśli? :)

  1. Show previous comments  15 more
  2. MateuszW

   MateuszW

   @Behlur_Olderys trafna uwaga, dostrzegłem wreszcie ten przeskok :) Choć nadal można by mieć te tablice iloczynów w jakiejś dobrze zorganizowanej bibliotece z indeksami logarytmicznymi :P Szukając właściwej liczby robisz binsearch i jest całkiem szybko. Tylko czy oni znali binsearch... Ale w sumie to w XVII wieku wymyślono suwak logarytmiczny (czyli zapewne sam sposób obliczeń), ale chyba sam operator logarytmu znali wcześniej?

   @szuu 

   Cytat

   jednak jest to obcinanie precyzji już z wyniku a nie z danych wejściowych

   Tego nie rozumiem. Przecież najpierw sprawdzasz wartość logarytmów danych wejściowych, robisz operację i odwracasz, czyli już na wejściu jest utrata precyzji (na suwaku ta utrata jest w precyzji ustawienia go na wejście i odczytaniu wyjścia, czyli analogicznie).

  3. MateuszW

   MateuszW

   A ile cyfr znaczących się używało w takich profesjonalnych obliczeniach? Właściwie to cały czas liczymy duże liczby na niedokładnej notacji liczb zmiennoprzecinkowych. Sztuką jest tak zaplanować obliczenia, żeby błędy się nie kumulowały.

  4. szuu

   szuu

   http://www.wiw.pl/nowinki/matematyka/200102/20010205-001.asp

   Cytat

   "W 1624 r. ukazał się jego traktat matematyczny Arithmetica logarithmica (Arytmetyka logarytmiczna), który podawał logarytmy liczb naturalnych od 1 do 20 000 i od 90 000 do 100 000 z dokładnością do 14 miejsc po przecinku. W dziele tym Briggs zaproponował również, że brakujące logarytmy może obliczyć zespół, któremu ofiarował pomoc w postaci specjalnie przygotowanych kartek. Kompletne tablice, z zapełnioną dziurą między 20 000 a 90 000, zostały opublikowane w 1628 r. w Goudzie (Holandia) przez Adriaena Vlacqa (1600-1667).

    

 12. to częsty problem z prawdziwymi zdjęciami z księżyca że wyglądają jak fałszywki filmy z nasa z LRO są zwykle animacjami zrobionymi z trójwymiarowego modelu księżyca co jest niby oczywiste z pola widzenia i ruchu kamery choć lubią opisać je tak żeby wszystkim wydawało się że to rzeczywiście zarejestrowany widok. ale japońska sonda naprawdę miała dodatkowe kamery nie służące celom naukowym ale wyłącznie temu żeby nagrać ten film na jutuba.
 13. obawiam się, że założenie że kamera monitoringu po dodaniu chłodzenia staje się kamerą astronomiczną jest błędne. w astronomii oczywiście używa się rawów.
 14. a jak ktoś nie lubi ani całkowania ani trygonometrii ani wikipedii to można na chama przeliczyć współrzędne do układu kartezjańskiego i już mamy odległość między punktami która ma co prawda tylko jedną zaletę, ale za to jaką: rozumiemy skąd wzięła się formuła której używamy
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.