Skocz do zawartości

Plebiscyt na najciekawszy projekt DIY/ATM 2017

Zobacz najbardziej kreatywne i inspirujące projekty i niezapomnij oddać swój głos.

Korzystając z okazji chciałem złożyć Ci najserdeczniejsze życzenia z okazji nadchodzącego Nowego 2018 Roku!

Adam_Jesion Adam_Jesion

szuu

Społeczność Astropolis
 • Zawartość

  3678
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  14

Ostatnia wygrana szuu w dniu 13 Listopad 2017

Użytkownicy przyznają szuu punkty reputacji!

Reputacja

3948 Excellent

O szuu

 • Tytuł
  :-)

Kontakt

 • Strona WWW
  http://

Informacje o profilu

 • Płeć
  Nie ustawione
 1. Ubuntu Astronomy 16.04

  niedawny usunięty wątek usuniętego użytkownika który w małym teleskopie obserwował mgławicę koński łeb (chyba to był newton 114mm? dobrze pamiętam?)
 2. Ubuntu Astronomy 16.04

  cytuję samego siebie żeby oprócz śmiesznostki dla wtajemniczonych był z tego też jakiś pożytek dla kogoś kto chciałby popróbować raspberry ale się na tym nie zna. oczywiście nie istnieje coś takiego jak driver dla raspberry zajmujący 4,7 giga, miałby to tyle samo sensu co stutonowa przyczepka do roweru. to, co ściąga się w tych dużych plikach rar to cały system z ekranem odpowiednio skonfigurowanym do działania. nawet jeżeli zmieści się na jednej karcie razem z astroberry to nie można ich uruchomić równocześnie. wgrywając na dysk równocześnie windows 8 i windows 10 nie otrzymamy dzialającego windows 18 natomiast widziałem że są też do ściągnięcia o wiele mniejsze, kilkudziesięciomegowe "pakiety instalacyjne", zawierające o wiele mniejszy kawałek systemu i skrypt, który wkopiowuje to do działającego raspberry zastępując jądro i moduły. może to by zadziałało z astroberry. natomiast sam driver to już zupełnie malutki kawałek, może kilkadziesiąt kilobajtów (nie wiem, zgaduję), w każdym razie pod względem wielkości zupełnie niezauważalny.
 3. Ubuntu Astronomy 16.04

  najpierw koń w 114 a teraz 4,7 gigowy driver do raspberry rok 2018 ledwo się zaczął a już ostra jazda
 4. Sto lat temu

  CZY MOŻNA Z ZIEMI TELEGRAFOWAĆ NA MARSA? Ilustrowany Kuryer Codzienny, 9-01-1918 Kwestya, czy pomiędzy ziemią a Marsem możliwą jest jakakolwiek wymiana myśli lub stałe połączenie, była już wielokrotnie tematem naukowych i literackich rozpraw. Obecnie poruszył ją w obszernym odczycie wybitny fizyk lipskiego uniwersytetu dr Otto Wiener i doszedł do konkluzyi, te wcale nie jest niemożliwą rzeczą przesłania wieści z ziemi na Marsa, posługując się w tym celu elektrycznemi falami telegraficznema, zwanemi popularnie „telegrafem bez drutu". Odległość, na jaką przesyłać można falę elektryczną, wzrosła w ostatnich latach bardzo znacznie. Obecnie można już telegrafować na odległość połowy obwodu ziemi, a kwestya budowy stacyi tak silnych, aby znaki przez nie dawane mogły obiegnąć całą ziemię do okoła, jest już obecnie tylko kwestyą czasu. Przy odpowiedniem powiększeniu i wzmocnieniu istniejących obecnie stacyi nadawczych i odbiorczych będzie także można przesyłać znaki z ziemi do innych miejscowości naszego systemu słonecznego, a więc i na Marsa. Naturalnie do celów tak daleko sięgających potrzeba aparatów, które według obecnego stanu techniki posiadałyby siłę około biliona koni parowych, co ze względu na koszta byłoby przedsiębiorstwem nie stojącem w żadnym stosunku do ewentualnego rezultatu, zwałszcza, że dotychczas nie ma się żadnej pewności, ezy wogóle na innych planetach naszego systemu słonecznego istnieją istoty podobne do ludzi ziemskich, oraz czy posiadają one aparaty, umożliwiające im przyjmowanie takich znaków. http://100lattemu.pl/polityka-i-gospodarka/nauka-i-technika/30356-czy-mozna-z-ziemi-telegrafowac-na-marsa
 5. Jak zostałem "odkrywcą" 13 ciekawych gwiazd

  ale czy ze zdjęć na pewno wynika że to są zmienne? bo zasięg bardzo się różni i pewnie na zdjęciu sprzed 60 lat jest inna charakterystyka czułości dla różnych długości fal niż na twoim zdjęciu więc różnice względnej jasności pomiędzy gwiazdami o niczym nie świadczą?
 6. Przetwarzanie danych z NWCSAF

  fajnie że ci się chciało widzę że te klatki to wycięte kawałki pełnego obrazka o dokładnie tej samej oryginalnej skali więc najprościej byłoby im poszerzyć pusty obszar wokół do oryginalnego rozmiaru i wtedy wszystko będzie pasować a i tak potem wycinamy okolice polski więc jedyna różnica że to był tylko kawałek będzie w dokładaniu legendy z boku.
 7. Przetwarzanie danych z NWCSAF

  no to jeszcze wersja megaprosta - tylko nakładanie mapy na zdjęcie bez jego prostowania: mapa do pobrania: ===> <=== opis_mapy_geo.png #!/bin/bash wget http://www.nwcsaf.org/AemetWebContents/ReferenceSystem/GEO/NRT_images/SAFN-EU-CT___-MAG1-LAST.GIF -O nwcsaf.gif convert nwcsaf.gif opis_mapy_geo.png -composite nwcsaf_przetworzone.png display nwcsaf_przetworzone.png zaleta - nie trzeba instalować niczego niestandardowego, po prostu nakładamy dwa obrazki. wada - wiadomo, nieładnie. ale jak ktoś się postara to możnaby nawet nałozyć tę mapę na oryginalną stronę NWCSAF za pomocą css w tampermonkey.
 8. Przetwarzanie danych z NWCSAF

  nigdy nie próbowałem używać tego pod windowsem, ale to wszystko narzędzia open source więc na pewno się jakoś da. ciekawostka: webserwer nwcsaf.org wspaniałomyślnie wysyła Access-Control-Allow-Origin:* więc można nawet zrobić przetwarzanie tego w javascripcie po stronie przeglądarki (webgl lub canvas) i działałoby bez instalowania cudów na serwerze.
 9. dla fanów NWCSAF / CT z użyciem gdal-bin imagemagick wget + dodatkowy plik graficzny do pobrania ==> <== opis_mapy_1036.png #!/bin/bash wget http://www.nwcsaf.org/AemetWebContents/ReferenceSystem/GEO/NRT_images/SAFN-EU-CT___-MAG1-LAST.GIF -O nwcsaf.gif gdal_translate -a_srs "+proj=geos +h=35785831 +lon_0=0" -a_ullr -3301000 5508000 3676000 2503000 nwcsaf.gif nwcsaf_temp.tif gdalwarp -t_srs EPSG:2180 -wo SOURCE_EXTRA=100 nwcsaf_temp.tif nwcsaf_warp_2180.tif convert \( nwcsaf_warp_2180.tif -crop 518x518+868+520 -scale 200% opis_mapy_1036.png -composite \) \( nwcsaf.gif -crop 167x1000+2158+0 \) -background black +append nwcsaf_przetworzone.png display nwcsaf_przetworzone.png efekt końcowy: nie obrażę się, gdyby ktoś rozbudował ten skrypt o możliwość przetwarzania animgifa
 10. Tesla naprawdę leci w kosmos :)

  "A co jeżeli Elon Musk to obcy, który rozwalił się u nas swoim statkiem i teraz rozpaczliwie próbuje przyspieszyć rozwój technologii żeby wrócić do domu?"
 11. OBEJRZYJ zanim wyskoczysz z "płaską Ziemią"

  i zauważył! "Według moich obserwacji od 10:00 rano do 16:00 po południu słońce jest na północy i cień pada na południe. Czyli przed 10:00 oraz po 16:00 słońce zaczyna być na stronie południowej. Tak to widać w rzeczywistości. Ale problem tkwi w czymś zupełnie innym. To co widzimy jest złudzeniem optycznym." problem rozwiązany - gdy fakty nie zgadzają się z teorią to wystarczy odrzucić fakty i już wszystko okej ale to może być nawet przypadek prawdziwej wiary bez złych intencji. gdyby był naganiaczem-ogłupiaczem to prawdopodobnie nie drążyłby publicznie takiego kontrowersyjnego przypadku.
 12. Oczy astromaniaków

  przy patrzeniu jednym okiem to nic dziwnego, że źrenice moga być różne gdy do jednego oka wpada o wiele więcej światła niż do drugiego. czy to w ogóle nazywa się wtedy anizokorią? bo okulistów interesują raczej tylko przypadki gdy źrenice są różne w zwykłych warunkach jednakowego oświetlenia.
 13. Dowcipy

  ale akurat na tym forum wszyscy chyba wiedzą, że to wierutne kłamstwo, bo z taką prędkością pendolino dojedzie do obłoku magellana dopiero za 90 tysięcy lat
 14. Kosmici - czy istnieją i jacy mogą być?

  ja już przytoczyłem przykłady niedouczenia lub/i nieuczciwości intelektualnej profesora. ale to nudne, bo on niczego nie tworzy tylko relacjonuje stanowisko innych. u Hoyla przynajmniej są konkrety, można jego publikacje przeanalizować, ocenić poprawność założeń, porównać z innymi teoriami. no i kto nie chciałby trochę popolemizować z legendą
 15. Musk planuje loty na Marsa

  nareszcie jakieś rozsądne wykorzystanie rakiety a nie te bajeczki o kolonizacji! ale jednak auto powinno na końcu wyjechać z sondy i krążyć oddzielnie. reklama samochodu, w której widzimy tylko pudełko z napisem "w środku jest samochód" to pomyłka
×