Jump to content

szuu

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  4,380
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  3

szuu last won the day on June 27

szuu had the most liked content!

Community Reputation

4,959 Excellent

About szuu

 • Rank
  :-)

Kontakt

 • Strona WWW
  http://

Informacje o profilu

 • Płeć
  Nie ustawione

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. to może być odpowiedni wątek do wstawienia kolejnego przejawu obecności elona w popkulturze (przy okazji - sieci neuronowe w służbie "sztuki")
 2. to samo mówiłem gdy sinice rozpoczynały produkcję tlenu! nie chciały słuchać i twierdziły że "jakoś sobie poradzimy" cóż, w razie niepowodzenia będziemy mieli jako efekt uboczny tarczę chroniącą przed pojazdami kosmicznymi obcych!
 3. w kwestii unikania czerwonych warstw, może chodzi o to że te bazarowe lornetki mają nałożone takie "lustrzane" czerwone lub pomarańczowe powłoki i jest to świadectwo ich kompletnej bezużyteczności (ale za to jak szpanersko wygląda!) ale porządny sprzęt może mieć odblaski wchodzące w dowolna barwę i o niczym to nie świadczy. i żeby wszystko było jasne: to nie są warstwy refleksyjne, tylko antyrefleksyjne. celem jest zmniejszenie odbicia światła bo każdy odbity od soczewki foton, to foton zmarnowany, którego nie zobaczymy. intensywnie czerwone bazarowe warstwy oznaczają mniej czerwieni w obrazie dawanym przez lornetkę (może nawet celowo żeby ukryć aberrację chromatyczną). natomiast idealne niedoścignione warstwy to takie, które odblasków nie dają w ogóle i w żadnym kolorze.
 4. lithobraking near you in 2020! :zakochany:

  https://youtu.be/P_nj6wW6Gsc

  1. Show previous comments  2 more
  2. ANowak

   ANowak

   I kolejne 2000 godzin życia spędzone na lataniu zielonymi ludzikami...

  3. Krzysztof z Bagien

   Krzysztof z Bagien

   Jeśli chodzi o punkty Lagrange'a i inne tego typu wynalazki (ogólnie - fizykę n-ciał) - polecam moda o nazwie Principia.

  4. cyberboss

   cyberboss

   Następny zlot astronomiczny na Tytanie!

 5. tu ktoś opisał jak zmienić nazwę ale pod linuksem ("Change the serial permanently") https://github.com/darrylb123/usbrelay
 6. na ebayu ("germanium window"), może też być mała soczewka. ale nawet optyka z germanu daje zauważalne straty podczerwieni, co oznacza że czujnik będzie podawał temperaturę nieba ale trochę uśrednioną z temperatura otoczenia. niektóre tworzywa też przepuszczają podczerwień termiczną, choć gorzej niż german (nawet robi się z nich soczewki), np. często pokazywany na filmikach z termowizji worek na śmieci. to zdjęcie pokazuje też że szkło (w okularach) zdecydowanie nie nadaje się na osłonę czujnika: https://physics.stackexchange.com/questions/3750/why-is-a-plastic-bag-transparent-in-infrared-light pilotem nie można bo to nie ta podczerwień, ale można potestować różne materiały za pomocą... czujnika MLX który mamy w planie zastosować (albo za pomocą jakiegokolwiek termometru na podczerwień) - patrzymy w jakim stopniu odbiera temperaturę obiektu zasłaniającego a w jakim stopniu obiektu zasłanianego.
 7. KISS - ale czasem rzeczy bardziej złożone są prostsze patrząc z innego punktu widzenia tam na przykład zamiast zastanawiać się jak obrabiać zdjęcie żeby odgadnąć z niego jakość powietrza ktoś postanowił żeby zamiast niego zastanawiała się sieć neuronowa przy określaniu stopnia zachmurzenia ze zdjęcia mogłoby być podobnie, poczekajmy aż ktoś spróbuje, myślę że gotowego rozwiązania nie ma bo technologia dopiero od niedawna zaczęła się upowszechniać a nie dlatego że jest to trudne. w sumie to użycie kamery zamiast budowania lub kupowania specjalnego czujnika i interfejsu do niego można nawet podciągnąć pod "uproszczenie", zwłaszcza gdy ktoś już kamery ma i używa (i może ma all-sky w obserwatorium). w dodatku jest to najbardziej wiarygodna metoda, bo temperatura mierzona dla całego nieba jest tylko uśrednieniem i przybliżeniem. mogą być cirrusy. może być lekkie zamglenie. może być prawie bezchmurnie ale od czasu do czasu chmurka - miernik temperatury takich rzeczy nie odróżni a analiza zdjęcia powinna dać radę.
 8. aaaa racja, bo przecież peltierem w ten sposób porównujemy dwie temperatury a nie po prostu mierzymy temperaturę, dopiero do mnie dotarło!
 9. bo niby dlaczego miałoby działać - przecież to tylko termometr. ale gdyby tak porównywać temperaturę czujnika osłoniętego przed podczerwienią z nieba z temperaturą czujnika nieosłoniętego (i dając żeby wszystkie pozostałe czynniki były identyczne) to już może by coś z tego wyszło?
 10. obejrzałem i nie żałuję oczywiście że daleko tej krótkiej seryjce do wrażenia jakie robiły pierwsze sezony. ale na początku też bywały tak "fascynujące" odcinki jak w piątym. no może oprócz hanny montanny, tym rzeczywiście wybili się na nową jakość można te nowe wstawić do sezonu pierwszego i ktoś kto ogląda pierwszy raz nie wiedziałby które nie pasują. porażka bo widzowie oczekują więcej, ale to są obiektywnie ciekawe filmiki sci-fi i nie ma się co obrażać tylko oglądać
 11. jak głęboko poniżej australijskiego poziomu gruntu jest gwiazda polarna?
 12. [...] Satelita osiągnął tymczasem punkt górowania. Opuściłem lunetkę, a potem uniosłem ją ponownie, kierując na Księżyc. Teraz dopiero na dole spostrzeżono pomyłkę. Rozdzierający, nabrzmiały żalem jakimś, wyrzutem i goryczą głos dotarł do nas:. - Chłopaki! Oni lupe majom! Wrogi szmer przebiegł po grupie chłopaków. Poczuli się oszukani, obrzydliwie i podstępnie oszukani! W jednej chwili stracili całą ku nam sympatię i zainteresowanie, jakbyśmy w sposób haniebny nadużyli ich szczerego zaufania: "lupe majom", a nie "flaszkie"! Bezczelność i zwykle świństwo! - musieli sobie myśleć, odchodząc. Jeden tylko w odruchu bezsilnej wściekłości i rozpaczy, odwrócił się i przygwoździł nas błyskotliwym, a jadowitym dowcipem: - Teee! Weź te lupe i wsadź se w dupe! Satelita skrył się właśnie za zachodnim horyzontem Janusz Zajdel - "Satelita"
 13. przykładowe wątki o obserwacjach z wadą wzroku:
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.