Skocz do zawartości

szuu

Społeczność Astropolis
 • Zawartość

  3736
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

4043 Excellent

O szuu

 • Tytuł
  :-)

Kontakt

 • Strona WWW
  http://

Informacje o profilu

 • Płeć
  Nie ustawione
 1. Niebo w grach komputerowych

  gdyby nie długości dni i nocy to powiedziałbym że tamto słońce jest gwiazdą zmienną!
 2. Niebo w grach komputerowych

  takie sobie niebo w kerbalu...
 3. Filmy sci-fi 2018

  rzeczywiście ciekawe podejście do tematu, dziękuję za zaproponowanie tego filmu
 4. balon stratosferyczny

  działa o wiele wyżej i dla balonu to bardzo dobry sposób, ale to nie znaczy że każdy barometr potrafi zmierzyć tak małe ciśnienie jakie panuje w stratosferze. na przykład popularny czujnik BMP085 ma zakres 300-1100 hPa co daje maksymalną wysokość właśnie około 9000 m. po prostu do takich zastosowań trzeba użyć innego czujnika.
 5. Piosenki o kosmosie :)

  ...i jeszcze wersja anime
 6. Wykorzystanie Filtra Kalmana w tranzytach egzoplanet

  a dlaczego takie algorytmy nie mają sensu przy analizie danych? powód jest bardzo prosty. przy sterowaniu w czasie rzeczywistym, czy to będzie określanie pozycji z zaszumionych sygnałów, samochód autonomiczny czy lądująca rakieta muska, obliczając spodziewany stan w danej chwili czasowej mamy do dyspozycji tylko dane z przeszłości. przyszłość jeszcze się nie wydarzyła! natomiast przy analizie zarejestrowanego tranzytu jest inaczej - dla każdej chwili t możemy korzystać z odczytów i poprzednich i następnych, to dodatkowe informacje, które przy odpowiednim potraktowanu pozwolą uzyskać dokładniejszy wynik. dlatego ograniczanie się do algorytmu kalmana jest w takiej sytuacji błędem.
 7. Wykorzystanie Filtra Kalmana w tranzytach egzoplanet

  znacie takie coś? wartość = 0,8 * wartość + 0,2 * nowy_czynnik albo to samo zapisane inaczej: wartość += (nowy_czynnik - wartość) * 0,2 to taka magiczna superprosta formuła, do której w swoim czasie doszedł pewnie każdy programista, gdy trzeba "uspokoić" zmiany jakiejś wartości. ważone uśrednianie nowej wartości z dotychczasową. używane nawet tam gdzie nie powinno, bo jest takie proste, nie trzeba utrzymywac żadnego dodatkowego stanu związanego z tym procesem, tylko obecna wartość, która poprzez uśrednianie przechowuje w sobie resztki śladu poprzednich wartości. otóż jak się okazuje, to właśnie jest filtr kalmana, dla najprostszego przypadku, gdzie nie stosujemy żadnego specjalizowanego modelu. jeżeli coś w ten sposób uśredniacie czy to w sterowniku podlewania kwiatków czy w gierce, w której kotek goni myszkę, możecie wzbudzić podziw znajomych, wspominając że wasze oprogramowanie stosuje FILTR KALMANA czyli "algorytm rekurencyjnego wyznaczania minimalno-wariancyjnej estymaty wektora stanu modelu liniowego dyskretnego układu dynamicznego na podstawie pomiarów wyjścia oraz wejścia tego układu" to działa też w drugą stronę. jeżeli zobaczycie że na jutubie ktoś chwalił się że coś zbudował i wykorzystał filtr Kalmana, czyli "algorytm rekurencyjnego wyznaczania ....itd" to w 99% przypadków po prostu sobie uśrednił jakąś wartość ale nie chodzi mi o to że filtr Kalmana jest śmieszny, bardziej o to, że dobrze jest wiedzieć co w praktyce oznaczają mądre uczone terminy. a filtr wcale nie jest śmieszny, bo ten przypadek powyżej jest jak mówiłem tylko dla "braku modelu" (tak naprawdę model musi być zawsze, tu jest to model gdzie nie umiemy powiedzieć jak wartośc się zmienia czyli "random walk", przychodzą nowe pomiary, co robić, jak żyć?). jeżeli o wartości coś wiemy, jest powiązana z innymi wartościami czyli istnieje lepszy model to dopiero wtedy metoda pokazuje swoje wyrafinowanie. no i teraz jak to się ma do fotometrii albo tranzytów? jeżeli gwiazda ma stałą jasność to przyjmujemy taki model i "filtr kalmana" staje się obliczaniem średniej. czyli to jest od zawsze stosowane, tylko się tak nie nazywa. jeżeli spodziewamy się tranzytu to zamiast stałej można przyjąć jakiś model krzywej jasności i dopasowywać niej wyniki uzyskując lepsze efekty niż przy uśrednianiu. ale jeżeli celem jest określenie czy w zaszumionych danych jest tranzyt czy nie, i założymy w naszej analizie że to tranzyt (stosując taki model) to chyba wypaczymy w ten sposób wynik. jeżeli nie robimy założenia że to tranzyt a tylko nieznane zmiany jasności to znowu wracamy do "modelu braku modelu" czyli średnia ważona jak to co pokazałem na początku.
 8. Umiejscowienie statusów

  a czy wiecie, że przy oglądaniu forum w trybie "tradycyjnym" (pierwsza ikonka) statusy są na górze, bo nie ma wtedy listy działów z boku? niestety, w nowym trybie lista działów jest potrzebna, żeby pilnować żeby nic w niej nie było zaznaczonego, czyli jest złem koniecznym, wynikającym z czyjegoś głupiego pomysłu
 9. Umiejscowienie statusów

  Statusy powinny być NAD listą działów a ponadto nie powinno ich w ogóle być, to znaczy po napisaniu czegoś w statusie powinien się sprytnie od razu tworzyć nowy wątek tak żeby rzeczy pisane w statusach nie ginęły inaczej mówiąc, "statusy" mają dobre umiejscowienie i swoją prostotą zachęcają do pisania ale cały pomysł osobnych bytów jakimi są statusy jest SZKODLIWY DLA FORUM. to w ogóle nawet nie są żadne statusy, nikt nie kojarzy ich jako opisu osoby (mimo że w takim kontekście są przechowywane w bazie forum). są po prostu formą czata (i jak na czat są w dodatku niewygodne, na przykład już nie da sie jak dawniej rozwijać listy odpowiedzi bez wychodzenia ze strony głównej).
 10. Co sądzisz o super błysku Proxima Centauri?

  no i zaintrygowany osobą autora jednak to obejrzałem choć wcale nie chciałem zadziwiające że komuś się chce nagrywać takie przemówienia - i dla kogo to właściwie jest? dla laika lepszy byłby normalny program popularno-naukowy, ktoś kto już liznął temat tylko zmarnuje czas. może trochę głupio krytykować, bo równocześnie inni inwestują swój czas w produkcję filmów promujących płaską ziemię i spisek apollo. w porównaniu z nimi alberto jaśnieje niczym gwiazda, ale naprawdę szkoda jego pracy. a merytorycznie odpowiadając na pytanie - rozbłysk na proximie nie ma znaczenia, bo i tak nie umiemy odkyć życia na taką odległość. projekt starshot, jeżeli zostanie kiedyś zrealizowany, byłby sukcesem samym w sobie, nawet gdyby tam w ogóle nie było żadnych planet. chodzi o samo dotarcie tak daleko i przesłanie informacji. w tej chwili o egzoplanetach wiemy mniej więcej tyle: wizja artystyczna młodego naukowca - zgodna z najnowszymi doniesieniami naukowymi - planety są okrągłe i mają różne kolory (w ogóle to będę nalegał na NASA żeby w publikacjach o egzoplanetach dawali rysunki dzieci zamiast tych pretensjonalnych renderów z gwiezdnych wojen wywołujących fałszywe wrażenie że o danej planecie wiemy prawie wszystko) no i gdy już będziemy umieli badać dalekie układy gwiezdne, to po prostu je sobie zbadamy po kolei. dlatego dzisiejsze domysły, oparte na strzępkach informacji, nie mają żadnego praktycznego znaczenia, choć tak pobudzają wyobraźnię. ale co tu mówic o gwiazdach, skoro jeszcze w naszym układzie tak bliziutko są rzeczy, o których nic nie wiemy. więc te egzoplanety to jeszcze sobie poczekają.
 11. wyposażenie do MAK 127

  filtr możesz oddać, a rzeczą która najbardziej poszerzyłaby, i to dosłownie, twoje możliwości byłby okular o dłuższej ogniskowej. choćby najprostszy i tani plossl 32mm na 1,25" to prawie 4x większy obszar nieba widoczny w okularze niż przy twoim obecnie najdłuższym 17mm i do tego jaśniejszy obraz. przy niektórych obiektach taka możliwość jest wręcz konieczna, przy wszystkich obiektach ciekawa jako porównanie.
 12. ODBIERZ DARMOWY NUMER "ASTRONOMII"

  zezowata na pewno nie, bo "astronomia" ma tylko jedno oko - adaptacja do teleskopów
 13. Tradycja

  astrofotografia na kliszy to zdecydowanie przeżytek ale niektórzy lubią się w to bawić i ostatnio w wątku spirita były przykłady
 14. Obserwacje rozmiarów tarcz gwiazd?

  zrób to, jeżeli teoria się potwierdzi to super, jeżeli nie to też super bo odkryjesz coś czego nie wziąłeś pod uwagę!
×