Jump to content

jerzej

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  46
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

29 Neutral

About jerzej

 • Rank
  Alderamin

Recent Profile Visitors

763 profile views
 1. Przepiękne zdjęcie. Dla mnie „wieszak” jest szczególnie urokliwy w dobrej lornetce klasy 10x50.
 2. Kupię parę okularów jak w temacie. Ewentualnie zamienię slv 6mm na 5 mm.
 3. Teraz WCP widoczna, tranzyt Ganimedesa, jest mgiełka ale świetny seeing w wawie. Do broni! Jeśli moja lorneta potrafi to co dopiero wasze planetarne sprzęty.

  1. BlackBourn

   BlackBourn

   Kiedyś gdzieś czytałem że gdy ta mgiełka/chmura występuje czasami potrafi poprawić seeing 

  2. jerzej

   jerzej

   Myślę że jest to prawda. Jowisz był otoczony takim lekkim halo z mgły natomiast  od razu było widać że coś jest na rzeczy patrząc na księżyce które były „zamrożone” i niemal idealnie punktowe. Ganimedes też był widoczny na tarczy ale z nieco większym trudem. Niestety Jowisz jest nisko i nie było zbyt wiele czasu na podziwianie. Zreszta później zerknąłem na Epsilony, i udało mi się rozdzielić pare nr 2 przy powiększeniu 92. Widziałem też bez wysiłku przerwę Cassiniego. Szybkie ale bardzo satysfakcjonujące obserwacje.

 4. Takie delikatne halo wokół Słońca udało mi się dziś uchwycić nad Warszawą.
 5. A to ? https://teleskopy.pl/Mocowanie-smartfona-jako-szukacz-do-stopki-Vixen-(adapter-pozwalający-na-ręczne-GOTO,-PUSH-TO)-teleskopy-5087.html
 6. jerzej

  Prążki

  Sprawdziłem u siebie i mam coś podobnego. Ale może to kwestia że nie na tej samej gwieździe a może choroba że to lornetka, nie wiem..
 7. Nie najgorszy seeing. Io rzuca cień na tarczę Jowisza. Sami rzućcie okiem. Jest piękny.

  1. HAMAL

   HAMAL

   Fakt, seeing dziś niezgorszy bywał, nie brzytwa ale... :D 

 8. Nie wiem co to ale musiało wyglądać bardzo urokliwie
 9. Kupię zadbany montaż jak w temacie. Najchętniej najprostszy bez silników i elektroniki.
 10. Dobry, czyli jaki możesz coś polecić ? pozdrawiam
 11. Cześć, Niestety postawione tu pytanie nie ma sensu i nie należy spodziewać się dobrej odpowiedzi. To są 2 zupełnie inne lornetki a pytanie świadczy o tym że masz małe doświadczenie w tej materii. Czy jak chciałbyś kupić samochód to pytałbyś na forum czy kupić hatchbacka czy autobus? Powinieneś przyswoić chociaż podstawowe pojęcia jak pole widzenia czy źrenica wyjściowa ale też zastanowić się nad waga której oczekujesz. Masz stronę optyczne.pl z masą testów i innych informacji. Musisz przejść przez ten temat sam. Jeśli traktujesz to zagadnienie poważnie to wkrótce znajdziesz odpowiedni model, przy okazji kupisz i sprzedasz inne lornetki może nawet kilka/naście. Nikt ci nie doradzi bo każdy ma inne spojrzenie na sprawę. Jeśli nie traktujesz tej sprawy poważnie to poprostu idź do lidla czy do rossmana albo na jakiś bazar i kup wedle uznania.
 12. Od pewnego czasu okulary szerokokątne są bardzo popularne a 60 stopni to już w powszechnym odczuciu „dziurka od klucza”. Współcześni użytkownicy rzadziej zwracają uwagę na komfort obserwacji. W sumie to kwestia osobistych preferencji. Dla mnie komfort i ER rzędu 20 mm jest dużo ważniejszy niż szerokie pole. W ogóle pojęcie szerokiego pola w teleskopie brzmi jak oksymoron , no bo jakie to szerokie pole z zamkniętym jednym okiem . Szerokie pole to przestrzeń dla lornetek i lornet a tam okulary rzędu 60-70 stopni to świat i ludzie.
 13. Wspaniałe zdjęcie (zresztą jak zwykle). Z cyklu pamiętnika kwarantannika.. Zainspirowałeś mnie (dziękuje !) i skierowałem swoją 100ke nad centrum Warszawy..Bez okularów widziałem gołym okiem tylko 1 gwiazdę, Vegę.. Tak więc od niej rozpocząłem podroż. Z lvw13 mam 42x i 1.5 stopnia pola. Po kilku minutach byłem u celu. Pozdrawiam
 14. Podoba mi się od pewnego czasu idea takiej użytkowej lornetki budżetowej zwłaszcza jeśli nie jest to podstawowy instrument. Biorąc ją w rękę nie zastanawiasz się czy kosztuje kilka tysięcy i po prostu obserwujesz. Jest lekka. W ciągu dnia 30-35 mm zupełnie wystarcza, w nocy jeśli się rozumie jej limity także. Większość przyzwoitych porro jest ostra w centrum i ma dobrą transmisję. Nie trzeba wydawać majątku. A że nie jest ostra w całym polu? Trudno. Wzrok i tak skupia się w centrum. Ok jest plastikowo ale da się z tym żyć. Tak jak oglądam czasem testy samochodów że połowa jest o plastiku w aucie i jego twardości, naprawdę to takie ważne..? Ludzie często pytają jaki pierwszy teleskop...ja mógłbym poradzić takiego Nikona albo Twojego Opticrona, swoją drogą fajny sprzęt kiedyś była podobna od Vortexa, czego chcieć więcej żeby podróżować po konstelacjach? Nie mogę tylko pojąć jak można robić tak beznadziejne klapki na obiektywy ale to akurat częsta przypadłość.. Ps. Dziś chmury. Wiem że to nie to forum ale z mieszanymi uczuciami jednak mnie to cieszy, czekam na więcej i oby spadł wreszcie deszcz...
 15. Z racji tej nieszczęsnej pandemii już od ponad 2 miesięcy nie obserwowałem nieba w jednej z moich ulubionych tarczyńskich miejscówek. 100 ki apm-a żal wyciągać pod warszawskim niebem..Mam od kilku lat wspomnianego Nikona 7x35. Kupiłem do tzw szerokich pól ale początkowo nie było zachwytu a i od dłuższego czasu była nieużywana w nocy. Po prostu w dobrych warunkach korzystam z większej apertury i nie zawracam sobie nią głowy. Ostatnio niejako zmuszony okolicznościami zacząłem dużo częściej spoglądać nia w ciągu dnia. Ma swoje wady jak pokaźną nieostrość brzegową ale też przypomina mi jak bardzo lubię lornetki porro. Miałem dobre dachówki ale tego poczucia przestrzeni nie otrzymałem od żadnej z nich, porro forever. Wczoraj spojrzałem nią w nocy i to w samym oku cyklonu w kierunku północnym tuż nad panoramą warszawskiego city. Może to efekt kwarantanny ale wyłuskiwanie gwiazd z miejskiej łuny o zgrozo max około 6.1 mag jest całkiem przyjemne. Widok lutni ( mieści się w zasadzie cała choć żeby uniknąć wspomnianej nieostrośći przesuwam lekko pole widzenia) jest kojący. Głowa smoka mieści się cała, widzę nieco Herkulesa przedzierając się przez balkony. Ale najprzyjemniejszy jest Cefeusz ze swym Granatem i Zeta Cefei, Alfrik i Errai zawsze piękne. Nawet Vega gdy jest w centrum polu widzenia nie straszy zanadto astygmatyzmem i CA. Biały Deneb i Al Fawaris wznoszą się jak gdyby nigdy nic nad dachami centrum miasta.. Szkoda ze nie mam balkonu na południe. Wydaje mi się to ciekawa propozycja za niewielkie pieniądze do lustrowania gwiazdozbiorów. Może nie pójdzie w odstawkę jak skończy się wielka smuta? Myślałem czasem o 8x30 e2 ale ta cena, bino Kasai itd. Posiadany model Action 7x35 naprawdę jest ok pomimo wad jak choćby brak wyczernienia. Powiększenie 7 do ręki to dla mnie max. Zaczynalem od 10x50 ale tak naprawdę bez statywu nie mogłem się obejść. Jest coś przyjemnego w wyłuskiwaniu gwiazd nawet pod tak zanieczyszczomym niebem w szerokim polu, chociaż mam świadomość że to (oby) chwilowa aktywność. Pozdrawiam
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.