Jump to content

Tom78

Społeczność Astropolis
 • Posts

  37
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Warszawa

Recent Profile Visitors

1154 profile views

Tom78's Achievements

32

Reputation

 1. Witam, nowe panele zwiększą całkowitą ich powiechrznie, zatem jasność ISS zwiększy się, ale czy to będzie zauważalna ròżnica w magnitudo? Pozdrawiam.
 2. Rzadko mi się zdarza bo rzadko ostatnio obserwuję, ale w niesamowity stan wprowadzały mnie podczas obserwacji utwory Cliffa Martineza do filmu Solaris oraz Hansa Zimmera do Interstellar.
 3. Skoro "najpierw" super-ultra doskonaly robot waży jeden a "następnie" drugi to hiper-nano- ultra itd. warunki uległy zmianie. Czas
 4. Skoro jest jeszcze objęta gwarancją to oddać do sklepu bez ingerowania w lornetkę żeby się nie czepiali. Jeśli nie uwzględnią gwarancji to będzie można samemu jakoś to rozwiązać. Taka moja rada:)
 5. Stalker, oglądałem na stronie ESA transmisję i podobnie jak Ty, patrząc na wykres miałem to samo uczucie, jakbym patrzył na odchodzącą osobę. Wśród pracowników ESA był widoczny smutek zmieszany z radością, że udało się doprowadzić do końca misję.
 6. Żeby taka kolonia była zdrową strukturą społeczną musi być charakterologicznie różnorodna, zabrzmi to śmiesznie, ale coś a la wioska Smerfów. Brak takiej róznorodności spowoduje powstanie róznych patologii aż w końcu sami się nawzajem wykończą. Czy taka różnorodność jest możliwa? Według mnie pierwsi pionierzy, świadomi ogromnego ryzyka, będą mieli dużo wspólnych cech charakteru, trochę jak himalaiści, niby każdy inny, ale w sumie to samo ich prowadzi na szczyt. Dopiero kiedy loty będą bezpiczne to wtedy przysłowiowy Kowalski się wybierze i wtedy powstanie takiej kolonii będzie możliwe.
 7. Witaj, czy będziesz obserwował niebo z balkonu, z ogródka, przez okno? Twoja " niepełnosprytność" tzn.?
 8. Tuż za niebem i rowerem, lubię bawić się mąką tzn. pieczeniem chleba.
 9. Skoro podróżujesz i jesteś także pilotem to jak wyobrażasz sobie lot z Wawy do Nowego Jorku via Moskwa? Czy jest taki lot możliwy lecąc tylko w jednym kierunku w tym przypadku wschodnim?
 10. Witam, zobaczysz przez nią wszystko co wymieniłeś tylko, że nie bedą to widoki jak te z astrofoto. Jeśli chodzi o pytanie jakie? To odpowiem tak- jedną z przyjemności z obserwacji astro to szukanie na mapach nieba co jest w zasięgu twojego sprzętu a następnie szukanie tych obiektów na niebie, które odkryje ich mnóstwo jeśli tylko będzie to ciemne niebo.
 11. Witam, też mieszkam w Warszawie i do nieba używam lornetki 10x50, jednak Warszawa to duże miasto i są dzielnice z których trudno coś wypatrzeć, ja mieszkając na jej obrzeżach coś tam jestem w stanie wyciągnąć, coś co daje satysfakcję Co do wioski o której piszesz i do zanieczyszczenia świetlnego to wiedz, że całkowicie ciemnego nieba tam nie znajdziesz. Sam mam domek około 30 km na wschód od miejsca o którym piszesz czyli moja działka znajduje sie 60 km od Warszawa i poludniowy-zachód z mojej działki jest oświetlony zarówno przez Warszawę jak i wszelkie wioski i miasteczka lężące przy linii kolejowej W-wa - Małkinia a twoja działka jak i moja znajdują sie przy tej linii:( Nie będę się rozpisywał o widokach z lornetki z działki, ale jak na początkujacego jest naprawdę dobrze a jeszcze sporo obiektów mam w zasięgu mojej 10x50 za które jeszcze się nie zabrałem. Do tego lornetka pozwala dobrze poznać nocne niebo co w przyszłości ułatwi Ci poruszanie się między gwiazdami.
 12. Mateusz, miałem na myśli osoby, które w konkursie zdobędą najwięcej głosów... gdybym zajmował sie astrofotografią i dostalbym taką kamerkę to podzieliłbym się z innymi ażeby też mogliby się nacieszyć bo z tego co rozumiem taki sprzęt to skok do przodu w tej pasji. Pozdrawiam:)
 13. A może jedna kamerka dla dwóch osób w cyklu jesień/zima dla jednego astrofotografa, wiosna/lato dla drugiej osoby. Każdy będzie mial szansę pezetestowania kamerki a my możliwość podziwiać ich osiągnięcia.
 14. Mietku, jest to oryginalny Zeiss wyprodukowany w DDR po naszemu NRD bo to właśnie tam produkowano te oryginalne. Prawdą jest, że w latach `80 pojawiły się podróbki Zeissa wyprodukowne w Japonii, które dużo gorsze nie były od oryginału co skutkowało tym, że zakłady Zeissa, które nie były w stanie zaspokoić popytu na te lornetki, udostępniły licencję. Konkludując, lornetka z tego wątku jest oryginalna, wyprodukowana w Niemczech o czym świadczcy napis DDR ( w japońskich brak napisu),w niemieckich Zeissach numer seryjny jest siedmiocyfrowy jak w lornetce z tegu wątku. Jest ona zatem w 100% made in DDR czyli lepsza od japońskiej wersji. W linku poniżej znajdziesz fotki, które opisują róznice między origanlnym Zeissem a japońskim. Pozdrawiam http://www.holgermerlitz.de/fakes/fake2.jpg
 15. W pełni zgadzam sie z berkutem123, mieszkam na peryferiach Warszawy, do centrum mam 20 minut samochodem, obserwacje prowadzę lornetką 10x50 z ogródka. Chociaż warunki są odległe od doskonałych to i tak po każdej nocy z lornetką kładę się spać ustysfakcjonowany. M42 i M45 są oczywiste, ale jest dużo obiektów mnie oczywistych i trudniszych które również da radę upolować.Pozdrawiam.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.