Jump to content

Chojrak12

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  12
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

9 Neutral

About Chojrak12

 • Rank
  Alderamin

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Warszawa
 • Zainteresowania
  Gdy niebo jest czyste wciąga mnie astronomia, gdy jest pochmurno górę bierze genealogia.
 • Sprzęt astronomiczny
  Na jedno oko: Nikon ED82, Achromat 150/1200, Klevzow 200/2000, Dobson 305/1500, PZO 50x70, PZO, 40x63

  Na dwoje oczu: Celestron 25x100, Nikon 10x70SE, Nikon 12x50SE-CF, BPC 25x70, BPC 20x60, BPC16x50

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Sądzę, że filtry projektuje się pod promienie prostopadłe na odpowiednią szerokość pasma i nie ma znaczenia czy jest to drogi filtr czy tani chiński skoro rozrzuty w obu przypadkach są spore. Jeśli dany filtr ma mieć zastosowanie dla bardzo szybkich konstrukcji to musi mieć krótkofalową część zbocza odsuniętą o kilka nm od linii widmowej dla której był projektowany. Bez pomiarów raczej pewności mieć nie można,że ten zapas jest zachowany. Marka ani cena tego nie zagwarantuje jak wynika z pomiarów Dobrego Chemika. Zastanawiam się natomiast jak to jest z wąskim filtrem H-alpha o szerokości
 2. Czy przypadkiem dla kąta 45 stopni widmo sodu nie wyjedzie poza linię wycinania filtra? To chyba musiałby być dość szeroki filtr?
 3. Bardzo wygodnie jest obserwować planety gdy stabilnie pozostają w polu okularu. Ale bez napędu też można. Ja do Dobsona 12" używam do maksymalnego powiększenia Naglera 3,5mm 82 st. Obraz ostry w całym polu i pozostaje w nim 45 sekund w pobliżu ekliptyki. Im dalej od ekliptyki tym dłużej.
 4. Maksymalne powiększenie danego teleskopu to w pewnym zakresie sprawa indywidualna i zmienna w czasie. Dla jednego będzie to 15x na centymetr średnicy obiektywu a dla drugiego 25x. Do uzyskiwania największych powiększeń nie polecam jednak stosowania okularów z dolnej półki jak np Plossl 4mm. Lepiej już użyć Plossla 12mm i barlowa 3x, choćby dla samego komfortu obserwacji. Jednak dopiero użycie dobrej klasy okularów krótkogniskowych bez dodatkowego barlowa pozwala ocenić jakie jest dla danej osoby preferowane powiększenie maksymalne. Zwykle początkujący lubią duże powiększenia i wraz z doświadc
 5. pmamot, czas nagrywania Avika 10 minut to w przypadku Marsa w opozycji chyba już na granicy sensowności? w tym czasie szczegóły na środku tarczy obracającego się Marsa przesunęły się względem krawędzi dysku planety o ok. 0,5" kątowej czyli więcej niż rozdzielczość Twojego teleskopu. Może to powodować zauważalne rozmycie detali lub krawędzi planety.
 6. Łukasz czy mógłbyś zamieścić jedną klatkę z Avika z którego uzyskujesz potem takie detale? Jakiego softu ozywasz do stackowania i późniejszej obróbki?
 7. Dorzucam moja pierwszą próbę. Nie wiem jak Wy takie szczegóły wyciągacie?
 8. A czy można prosić o zdjęcia? Ten teleskopik to raczej zabytek i nie do prowadzenia obserwacji tylko do kolekcji. Może być sporo warty bo nie tak wiele ich wyprodukowano i już nie przybędzie więcej. Pozdrawiam Maciek
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.