Jump to content

kubaman

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  1,165
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  10

kubaman last won the day on October 5

kubaman had the most liked content!

Community Reputation

1,507 Excellent

2 Followers

About kubaman

 • Rank
  Arktur
 • Birthday 09/26/1976

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Maciejowice k. Krakowa
 • Sprzęt astronomiczny
  Avalon Linear, Canon EF 600 F4 IS L, ASI 1600 MM-C PRO, GSO 10" F4, Canon 5d2, Canon 1d4

Kontakt

 • Facebook / Messenger
  https://web.facebook.com/jakub.szyma

Recent Profile Visitors

5,388 profile views
 1. mnie tu trochę brakuje tła, mocno dosyć wycięte
 2. Maciek, bardzo fajne zdjęcie, bardzo ładna kolorystyka. Kolejny raz jednak, nie wiem czy to tylko moje przywidzenie, zauważam istotny brak detalu czy jak by to nazwać mikro kontrastu. Masz tak miękki zestaw, czy może odszumiasz do tego stopnia? Miniaturka wydaje się mieć dobrze zaznaczone kontury, ale w powiększeniu robi się bardzo miękko. Na gwiazdach wygląda to super, na mgławicy mi doskwiera.
 3. nie wiem, być może przy wyrównaniu tła coś tam było mocniej wyprowadzone, ale nie widzę tam jakiejś zasadniczej różnicy.
 4. Pokombinowałem i wyszło mi tak, mam nadzieję, że jest w pełniejszej palecie barw.
 5. chyba za bardzo to odszumiłeś, mgławica jest dosyć zmasakrowana
 6. Podejdę dzisiaj jeszcze raz do koloru, nie wycinałem zielonego wcale (jedyne co ciachnąłem to magenta przy okazji gwiazd), więc raczej może zrezygnuję z koloru selektywnego w PSie.
 7. Sytuacja wygląda tak - mam bardzo mocny sygnał z siarki i mocny z tlenu. Jest to jeden z tych nielicznych przypadków dla mnie, gdy SHO wychodzi w zasadzie samo po złożeniu kanałów w jedna całość. Dużo materiału ale i dosyć równo świecą kanały więc po złożeniu widać od razu SHO i jest fajnie. Nie kombinowałem tu wcale - najpierw usunąłem karmazyn z gwiazd (wtedy zrobiły się bardzo niebieskie) i w PSie zmapowałem kolory by uwypuklić niebieski, ale dałem tylko 50% tej warstwy bo rujnowało to przejścia tonalne, a kolorystyka była już dobra. Surowy kolor po złożeniu jest bardziej zielony, dając żółte obszary mgławicy, podciągnąłem ją w kierunku pomarańczy (nie widziałem w sieci tej mgławicy w zółci). Linear Fit przed złożeniem załatwił sprawę i w ogóle nie manipulowałem stosunkiem kanałów na suwakach, to było niepotrzebne. Co ciekawe, w zasadzie zawsze mam problem z kolorem gwiazd, a tutaj są mocno wybarwione, pomimo, że nie dotknąłem suwaka saturacji ani razu. Gwiazdy mi się bardzo podobają, kształt i saturacja chyba najlepsze jakie zrobiłem, nie dałem tylko rady usunąć tych halo wokół jasnych gwiazd próbowałem kilku metod)
 8. Mgławica w Cefeuszu, stosunkowo rzadko fotografowana, nazywana głową demona, co wydaje mi się dosyć ładnie widać, choć widziałem dużo szersze kadry gdzie widać coś w rodzaju wielkiej czaszki z otwartą paszczą, tu mamy sam środek tego obłoku, więc do końca nie wiem jak to jest. Inne oznaczenie to NGC 7822. Materiał który prezentuję powstawał jak na mnie bardzo długo, zacząłem zbierać wodór na początku czerwca, siarkę w lipcu, a tlen dopiero w październiku. Długo, ale jestem bardzo zadowolony, że tego przypilnowałem. Prezentowałem już na forum wersję w Ha, Teraz pełne SHO. Zdjęcie wykonane teleskopem RASA 11" F2.2 i kamerą ASI 1600 mono. Ha 110 x 180s S2 120x 180s O3 100x 180s w bardzo zmiennych warunkach. Telskop posadzony na montażu CEM 120 EC, wodór już z obserwatorium. Kalibrowane, kadr leciuchno cięty po stakowaniu. Resize 75% oryginału. Komentarze mile widziane.
 9. Cześć mam 10 godzin materiału w NB z ASI 1600, który się nie poddaje kalibracji i alignacji. PIX wyrzuca błędy dotyczące geometrii. Pliki są prawidłowej wielkości ale w PIX analiza nagłówka wykazuje, że pliki nie mają standardu FITs. W rezultacie PIX je ignoruje, choć można je otworzyć i są bardzo fajne Czy jest na to jakiś ratunek?
 10. OK, dzięki czy li w Pixie to muszę zaznaczyć to przy robieniu masterdarka i zakładam, że jak go później użyję, to PIX sam przetransformuje mi go na odpowiadający ekspozycjom subów? Czy muszę coś dodatkowo zrobić w parametrach kalibracji ?
 11. Hej, czy ktoś może opisać jak to zrobić?
 12. Uproszczenie, ale nadal aktualne. Drukujesz z kolorów składowych, które nie odpowiadają RGB, tylko je przybliżają. Zamiast CMYK masz CMYKLPDB i co tam jeszcze. Emulujesz, ponieważ drukarka nie używa kolorów RGB. Pewnie dzisiaj niespodzianki przy zmianie profilu dla takiej klasy sprzętu są rzadsze, ale ryzyko ciągle istnieje i to tu właśnie widzę potrzebę dobrego monitora. Inaczej - przynajmniej ja tak miałem - zderzymy się z odbiorcą.
 13. Kiedy zarabiałem pieniądze pracując jako fotograf (a nie było to studio do magazynów o modzie) to przeżywałem ogromne frustracje związane z faktem, że poza kolegami fotografami i drukarzami, nikt, a zwłaszcza klienci nie byli w stanie dostrzec różnic płynących z odpowiedniej obróbki koloru. Ba, oni nawet nie widzieli wielkiej różnicy pomiędzy odbiorem zdjęć u siebie na laptopie i na moim kalibrowanym NECu. Generalnie uważam, że temat jest "przereklamowany". Ja nawet miałem publikacje i wykonałem zdjęcia do albumu wysokonakładowego na papierze kredowym w twardych oprawach i edytor oczywiście znał temat, ale nie przywiązywał do niego tak znaczącej uwagi. Zrobił próby i uznał, że jest OK. Druk się odbył, ja mam album i nie można mu nic zarzucić, choć tylko ja dbałem o kolor w takim stopniu jak opisuje Adam. Bardzo bobry monitor będzie niezbędny dopiero wtedy, gdy samodzielnie będziesz robił profesjonalne wydruki, ponieważ zmiana gamutów a zwłaszcza konwersja z szerokich do specyficznych CMYKów może robić okropne psikusy. Podstawowym problemem z wielkością jest podświetlenie, dla większych przekątnych bardzo trudno je zrobić równomiernie, więc by utrzymać sensowne ceny ogranicza się wielkość ekranu.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.