Skocz do zawartości

kubaman

Społeczność Astropolis
 • Zawartość

  74
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  2

Ostatnia wygrana kubaman w dniu 5 Grudzień 2016

Użytkownicy przyznają kubaman punkty reputacji!

Reputacja

122 Good

O kubaman

 • Tytuł
  Alnitak
 • Urodziny 26.09.1976

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Kraków

Ostatnie wizyty

274 wyświetleń profilu
 1. IC410 Ha na ciepło

  wczoraj się na to ustawiłem, tylko że efekt ..hmm :/ zdradź proszę, czy te gwiazdy to tak Ci wyszło z klatek, czy je obrabiałeś? mi się gwiazdy kompletnie rozlewają przy naświetlaniach rzędu 60 sek, a tu masz 600 sek.
 2. ASI 1600MM-C PRO - "pierwsze światło"

  Przeglądam sobie materiał z wczoraj i dochodzę do wniosku, że to chyba nie jest ugięcie, tylko po prostu mam złą złączkę kupioną. Wczoraj przy nieco innej temperaturze w zasadzie nie mogłem dobrze wyostrzyć, dochodziłem do limitu na obiektywie ale dalej nie było poprawnie. Mam wrażenie, że o ile jeszcze w centrum to się jakoś ułoży, to na brzegach, gdzie pole ucieka nie mam szans. Muszę w pierwszej kolejności kupić dedykowaną złączkę do użycia z kołem. o OAG muszę zapomnieć. Przy okazji - guiding mi faktycznie idzie słabo, po kalibracji wyświetla się komunikat, że prędkości na Ra i DEC są nieoczekiwanie różne, ale błąd wg PHD2 wynosił ok 1", przy skali 1,13" nier powinienem chyba mieć takich problemów jak tutaj: https://drive.google.com/open?id=1VFEPL1r1_XMlRXYprI1oGRj7uMJY6spW https://drive.google.com/open?id=1sVH_Lwq9ON-WUuXs4JoWBDwQ7prRDom9
 3. ASI 1600MM-C PRO - "pierwsze światło"

  Ja mam nawet prostszy pomysł, kombinuję to od rana. Po rozkręceniu przejściówki EF - T2 zostaje mi taki zestaw: Mam zamiar odkręcić - tak jak i Ty proponujesz - pierścień czołowy z OAG i zastąpić go wykonanym na zamówienie takim, by pasował do niego ten element z adaptera EF: Średnica gwintu będzie na styk z otworami pod śruby ale powinno się to udać. W razie kłopotów można pomyśleć o skróceniu tego elementu adaptera o jakieś 2-3 mm, bo jest tego ze sporym zapasem. Uzyskał bym wtedy 6,5mm + 0,5mm + 20mm + 16,5mm + 10mm = 54mm. MOze się uda. Jak nie, to trzeba przerobić też ten element z bagnetem.
 4. ASI 1600MM-C PRO - "pierwsze światło"

  Tayson dzięki Dyskusja niech sobie leci, to bardo ciekawy temat. Ja się tylko usprawiedliwiam, że z tych rad na razie nie będę korzystał. Mam zresztą i swoje pomysły. P.S> taka ciekawostka. Mam rozłożone zabawki na biurku i zmierzyłem suwmiarką OAG. Nie ma deklarowanych przez producenta 16.5 tylko 14 mm... hmmmm. Poprawka, jest jednak 16,5mm
 5. ASI 1600MM-C PRO - "pierwsze światło"

  Własnie sobie z czegoś zdałem sprawę. Mój obecny układ toru jest taki: Obiektyw + Przejściówka EF-T2 + EFW + spacer 0,5mm + ASI 1600 Wczoraj zmierzyłem przejściówkę kombinując jak by ją tu przerobić tak by dało się zamontować OAG. Ma ona 22mm jeśli jest tak skręcona jak teraz. Oznacza to, że nie mam za obiektywem rzeczonych 44mm, tylko 49mm. Obiektyw ostrzy, mając nawet minimalny zapas po stronie nieskończoności. I teraz mam dwa wnioski: 1) być może dało by się wykorzystać gniazdo bagnetowe i zrobić przejściówkę na OAG tak by się to zmieściło w powiedzmy 50mm. jest szansa. 2) MateuszW napisał i możliwe że bardzo słusznie, że powinienem jednak ostrzyć bliżej, czyli w tych 44mm. Być może to "ugięcie" w zestawie, to nie jest ugięcie, tylko przesunięta płaszczyzna ostrości, i to ona powoduje niedokładności przypominające przekoszenie układu. Muszę sprawdzić oba przypadki. P.S> dzięki za wiele dobrych raz odnośnie guidera, ale jak pisałem nie zajmę sie tym teraz. Wszak mogę robić minutowe ujęcia i powinienem się bez guidingu zmieścić w przyzwoitych rezultatach. A ja mam problem z 10 sekundowymi naświetleniami i to jest priorytet.
 6. ASI 1600MM-C PRO - "pierwsze światło"

  "Korektor pola" w tym obiektywie jest integralną częścią układu optycznego. Obiektyw na wyjściu ma 44mm od bagnetu do płaszczyzny ostrości. To za mało by podpiąć OAG i zdecydowanie za mało na jakikolwiek dodatkowy korektor.
 7. ASI 1600MM-C PRO - "pierwsze światło"

  Znam zdjęcia tego pana. Niestety nie stosuje OAG - widać się nie udało. Jak się dmuchnie to musi bujnąć, ale nie obiektywem co montem. Tego się nie uniknie jak wieje. Połączenie przez stopkę jest na dwóch śrubach skręconych do oporu. Trzeba tego dotknąć by się przekonać, nie mam zamiaru tego zmieniać, jest to sto razy mocniejsze od tuby teleskopu i nawet nie próbujcie mnie przekonać Guider pewnie kiedyś zmienię, ale do tej pory nie stanowił dla mnie problemu. Miałem dwie sesje, raz szło dobrze, raz słabo. A największy problem jest gdzieś w torze optycznym i na tym się skoncentruję.
 8. Jednoklatkowce

  oczywiście Ha
 9. Jednoklatkowce

  Pozwolę sobie zaśmiecić wątek. Jedna klatka z ASI1600MM-C Pro, 1 klatka bin 4x4 250 sek
 10. ASI 1600MM-C PRO - "pierwsze światło"

  Myślałem o tym, ale uznałem, że będzie gorzej i trudniej to wyważyć. Obiektyw jest na bank zaspawany do monta, nie ma jakichkolwiek luzów. Układ guidera jest nieco "wiotki" jak nim potrząsam ręką, to czuję lekkie drgania. Nie nazwałbym tego jednak w żadnym wypadku słabym zamocowaniem. Myślę o wykonaniu tubusu o średnicy OTA 10" z odpowiednimi wycięciami, która rozpręży pierścienie i wtedy nie ma bata. Ale poczekajmy. Na razie mam inne problemy.
 11. ASI 1600MM-C PRO - "pierwsze światło"

  Skoro już zeszło na sprzęt, to tak to u mnie wygląda. Zgadzam się, pisałem o tym w wątku o filtrach narrowband, że mam jakieś przekoszenie i gwiazdy nie są idealne od początku. Ale guiding tez nie pomógł, wszystko pojechało. Bardzo długo kombinowałem jak zamontować guider i na razie mam takie rozwiązanie - niestety obręcze od 10" newtona nie są idealnie sztywne i póki co nie mam jak skolimować z obiektywem głównym - jest przesunięcie. Za nieosiowość optyczną układu podejrzewam albo opaskę grzewczą naklejoną na kamerkę - jest niby spacer, ale nie mam pewności czy układ jednak się nie opiera o opaskę, a ta nie jest symetryczna. Drugi słaby punkt to adapter ZWO, po stronie bagnetu EF ma trochę luzu.
 12. ASI 1600MM-C PRO - "pierwsze światło"

  Tayson, zdaję sobie sprawę z dokładności i wygody focusera, ale przecież to jest obiektyw, nie ma tu możliwości by skorzystać z tego rozwiązania. Obiektyw ma ogromny pierścień ostrzenia, myślę że ma on około 12-14 centymetrów średnicy i nie miałem wielkich problemów by wyostrzyć obraz na masce Bahtinowa. Pierścień jest bardzo dokładny, zero luzów i stabilnie trzyma ustawienia. Dla porównania - głębia ostrości dla tego szkła przy zdjęciach z minimalnej odległości wynosi niecały centymetr. Układ ostrzenia musi być i jest bardzo precyzyjny. brakuje mi ok 1,5 cm. Zastanawiam się, czy nie udało by mi się zrobić innej przejściówki EOS-T2 i to jednak zmieścić. Guider jest zamontowany prymitywnie, ale to nie był problem z zamocowanie tylko z guidngiem, PHD2 pokazywał bardzo słabe wyniki. Dla porównanie wyłączałem guiding ale przy tych czasach rezultat był podobny. Myślę, że poza wszystkim mam rozkolimowana lunetkę do ustawiania na polarną, mam zamiar następnym razem posłużyc się SharpCap'em by mieć pewność dobrego ustawienia.
 13. ASI 1600MM-C PRO - "pierwsze światło"

  tak, znalazem nawet definicjé, ale i tak nic mi to nie mówi. F4, piksel 3,8mikrona, dla zielonego wychodzi 40 mikronów, cokolwiek to znaczy
 14. ASI 1600MM-C PRO - "pierwsze światło"

  Tayson, a co to jest CFZ ??? Ostrość za pomocą Bahtinova.
 15. ASI 1600MM-C PRO - "pierwsze światło"

  https://drive.google.com/open?id=1n88Uo-w5TEyJH4DpU7g2TXUAm8BbAhk5
×