Jump to content

Łukasz Horoś

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  46
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

16 Neutral

About Łukasz Horoś

 • Rank
  Alderamin
 • Birthday 02/09/1993

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Warszawa

Recent Profile Visitors

169 profile views
 1. Powiem tak. Mój brat kiedyś kupił zabawkowego Newtona za około 300 zł i jest całkiem okej. Widać Saturna z pierścieniami, Jowisza z księżycami i pasami na powierzchni etc. DSów nie sprawdzaliśmy, ale M31, M42 napewno widać. Udało nam się również rzutowanie na karton tranzytu Merkurego i nic się nie stopiło, teleskop nadal działa. Problemem jest tylko prowadzenie. Niemniej jednak polecam dozbierać, chociaż te 1000zł i kupić Dobsona 8". Długo Ci posłuży i takim teleskopem już możesz śmiało oglądać sporo obiektów i pocykać jakieś fotki.
 2. Spróbuj zainstalować starszą wersję. Najlepiej 4.2.3
 3. Nie wiem czemu, ale wydaje mnie się, że widzę tutaj efekt 3D. Ten pył po lewej stronie od jądra wygląda bardzo ładnie. Nigdy czegoś takiego nie widziałem
 4. Ja jako, że w astrofoto jestem początkujący to sam eksperymentuję z czasami naświetlania. Jak widzę, że zanieczyszczenie jest takie, że klatka idzie do kosza, to zmniejszam czas, aż dochodzę do momentu w którym klatki są moim zdaniem w porządku. No i wiadomo, że czas naświetlania zależy też od obiektu i tego co chcesz z niego wydobyć.
 5. Nikt mi nie doradził, bo nikogo nie pytałem o zdanie. Taki teleskop chciałem do obserwacji i taki kupiłem. Później stwierdziłem, że zacznę robić fotki i dokupuję różne wyposażenie. Co do prowadzenia. Przy naświetlaniu kilkuminutowym widać, że gwiazdki są lekko pojechane, ale jakiejś ogromnej tragedii nie ma. Zapewne montaż można lepiej ustawić. Nad guidingiem się zastanawiam, ale nie wiem co kupić, więc wolę dobrze przejrzeć internet i dobrać coś co faktycznie mi się przyda i będzie porządne, a nie kupione, żeby było, może będzie działać.
 6. Coś więcej na ten temat? Sam posiadam HEQ5 pro z 8" Newtonem i uczę się nim astrofoto.
 7. Pewnie, że nie jest to jakiś super teleskop, ale już też bez przesady, że są totalnie do dupy i nic przez nie nie widać. Do planet i ksiezyca, moim zdaniem w zupełności wystarczy. Nie wiem jak z DS' ami, tu pewnie lipa, ale do tego mamy 8" SW.
 8. Mój brat ma bardzo podobny teleskop za 300 zeta go chyba kupił kilka lat temu. Powiem tak. Na początek jest całkiem spoko, widać Jowisza z księżycami, Saturna i pierścienie, tranzyt Wenus na tle tarczy Słońca też zaobserwowany i teleskop się nie stopił ¯\_(ツ)_/¯
 9. Zależy co chcesz zobaczyć przez ten teleskop. Początkujący wyobrażają sobie, że będą mieli widoki jak w internecie, a potem się rozczarowują, że Galaktyki i Mgławice to mgiełki.
 10. Teraz są promki na Black Friday, więc myślę, że to najlepszy czas by zaopatrzyć się w dodatkowy sprzęt.
 11. @issetWłaśnie wiem, bo ta którą podałem w pierwszym poście to ta którą Ty masz :p Nie było problemu z przesyłką? Nic dodatkowego Ci nie naliczyli?
 12. Cześć! Nadszedł ten czas, by w końcu zaopatrzyć się w Guiding. Szukałem trochę na forum i w internecie, ale nie znalazłem w sumie żadnego konkretnego poradnika, który by to wszystko dokładnie tłumaczył, to też postanowiłem założyć ten temat, żeby nie kupić czegoś co nie będzie odpowiednie lub będzie zbędne. Posiadam montaż HEQ5 i tubę Sky Watchera 203/1000. I tutaj pytanie jaką lunetkę i kamerkę dobrać w miarę budżetowej cenie? Wstępnie mam u jednego kolegi z forum zarezerwowaną lunetkę Star guider 50 mm i do tego dokupiłbym taką kamerkę https://pl.aliexpress.com/i
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.