Jump to content

AviatorL

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  142
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

22 Neutral

About AviatorL

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Legionowo / Zegrze
 • Sprzęt astronomiczny
  Sky-Watcher MAK 127 + bino William Optics

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Można sobie posłuchać tych transmisji wyszukując odbiorniki online. Nazywa się to WebSDR. Czyli nie musisz mieć własnego sprzętu, tylko korzystasz ze sprzętu innych, podłączonego do internetu.
 2. Sprzedam szukacz kątowy 6x30 wraz ze stopką montażową i zaślepkami. Praktycznie nowy. Użyty 2 razy. Cena 150 zł + wysyłka.
 3. Im więcej o tym się dowiaduję, tym więcej chcę :) Szkoda, że tak późno to odkryłem :) Udało mi się usłyszeć satelitę pogodowego NOAA 15, nagrałem ten sygnał i potem odtworzyłem w programie do dekodowania obrazu, ale wyszedł prawie sam szum... Może sygnał był za słaby dla zdekodowania, ale wyraźnie był słyszalny charakterystyczny dźwięk (porównywałem z nagraniami na YT). Będę walczył dalej :)
 4. Dzięki, pamiętam :) Na razie nie wiem o czym mówisz :) Tzn. wiem co to jest efekt Dopplera, ale nie wiem co robią te programy. Czytałem, że wiele osób używa polskiego Orbitrona. Czy on też się nadaje do tego o czym mówisz? OK. Rozumiem, że jak nie będę anteną śledził stacji to długo nie posłucham? Fakt! Zapomniałem, że radioamatorzy regularnie wywołują stację. Oglądałem na YT.
 5. OK, więc będzie mała aktualizacja w temacie Odbiornik RTL-SDR v3 od "Majfriendów" dotarł jak zwykle szczęśliwie, w zestawie z anteną teleskopową dla początkujących (jak się tego nauczę to będę myślał o lepszych antenach). Przez kilka dni to sobie potestowałem i powiem, że to jest całkiem fajna sprawa Posłuchałem sobie komunikacji lotniczej, udało mi się nawet odebrać ATIS z Warszawy (taka automatyczna informacja pogodowa, gdyby ktoś nie wiedział). Oprócz tego złapałem sygnał z radiosondy wypuszczonej z Legionowa, na 404.50 MHz, ale nie mam programu do zdekodowania tych info
 6. Kolego suchyy, jeśli nadal interesują Cię satelity szpiegowskie to podrzucam 2 linki (być może już je znasz): http://lk.astronautilus.pl/starty21.htm https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_NRO_launches 26 kwietnia wystrzelono satelitę szpiegowskiego NROL-82 na orbitę heliosynchroniczną.
 7. Bardziej miałem na myśli to czy filtr Baadera daje zafarb fioletowy na podobnej zasadzie jak Orion zafarb zielony Znalazłem jeszcze filtr Explore Scentific 2" za 319 zł https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=4765 Pytanie czym się te wszystkie filtry różnią w praktyce. Rozumiem już, że niektóre mogą dawać jakiś zafarb. Mają lepiej lub gorzej wykonane gwinty. Być może ten tani z AliExpress jest jakoś źle napylony i będzie powodował jakieśs odblaski (albo i nie). To może być wygodne rozwiązanie, ale nie wiem czy u mnie przejdzie, gdyż kątówkę m
 8. https://deltaoptical.pl/filtr-baader-podwojny-polaryzacyjny-2-quot?from=listing Ten? Myślisz, że będzie dużo lepszy? A czy to fioletowe zabarwienie będzie też widoczne przy obserwacjach tak jak ?
 9. Mam teleskop dopiero od października, ale mam podobne wrażenie. Z mojego miasta, najlepszego Jowisza widziałem w listopadzie 2020 r. na jeszcze niebieskim wieczornym niebie, kiedy już nic się nie nagrzewało, nic nie stygło i jednocześnie ludzie jeszcze nie palili w piecach. Pomimo, że Jowisz był gdzieś na 15 stopniach, obraz był klarowny i kontrastowy (Mak 127 + bino WO + okulary 20 mm + barlow 1,6x). Wystarczyło jednak 10 minut i obraz zaczął pływać.
 10. Szukam filtra polaryzacyjnego i głównie w internecie znajduję informacje (i dobre opinie) o filtrze Oriona. O ile w wersji 1,25" cena jest znośna, to już gdybym chciał 2" to robi się trochę drogo. W Astroshopie 550 zł. W innych sklepach zagranicznych wychodzi w przeliczeniu ok. 230-260 zł ale nie wiem ile będzie kosztowała wysyłka i czy nie doliczą jakichś opłat. W związku z tym znalazłem coś takiego na Aliexpress. https://www.aliexpress.com/item/1005001557350243.html Cena jest fajna. Ciekawe jak z jakością? Może ktoś z Was tego używał?
 11. Niepotrzebne światło czyli jego nadmiar czy bardziej chodzi o jakieś refleksy wpadające?
 12. Klin kupiłeś czy zmajstrowałeś sam?
 13. Tak. Zdaję sobie z tego sprawę. Już prawie kupiłem EQ3-2 z GoTo, ale w ostatniej chwili znalazłem tego. Był prawie 4 razy tańszy... Kupiłem z ciekawości do testów czy to w ogóle ma sens. Do 30 sekund nie było źle. Więcej nie robiłem, bo nie mam pilota do aparatu a z menu mogłem ustawić max 30 sekund. Pojedyncza klatka M42 w ognisku Maka 127 wyszła tak: Ale chciałbym też pofocić na krótkich ogniskowych Tylko właśnie kombinuję jak go zamontować. Czyli powinno pasować, tak?
 14. Posiadam montaż Celestron NexStar SLT GoTo. Skoro już go mam i ma on funkcję śledzenia która całkiem nieźle działa, to wymyśliłem, że może udałoby się na nim powiesić aparat DSLR, żeby ten montaż śledził niebo podczas ekspozycji. Montaż wygląda tak: Teleskop montuje się na standardowy dovetail. Czy znacie jakiś budżetowy sposób, żeby powiesić na tym aparat bez kupowania przejściówek za kilkaset zł? Znalazłem taki adapter do głowicy kulowej SW Star Adventurer: Wygląda na dole jak standardowy Dovetail. Może ktoś z Was wie czy będzie to paso
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.