Jump to content

Piotrek Guzik

Moderator
 • Content Count

  2,055
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  2

Piotrek Guzik last won the day on December 15 2018

Piotrek Guzik had the most liked content!

Community Reputation

4,127 Excellent

About Piotrek Guzik

 • Rank
  Syriusz
 • Birthday 08/02/1985

Kontakt

 • Strona WWW
  http://piotrguzik.systempartnerski.pl/
 • Facebook / Messenger
  5883591

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Niżna Łąka
 • Zainteresowania
  1. astronomia (głównie komety)
  2. przyroda (głównie ptaki i motyle)
  3. uczenie maszynowe i analiza danych
  4. przetwarzanie obrazów
  5. meteorologia
  6. inwestowanie
 • Sprzęt astronomiczny
  Newton 32.6 cm
  Omegon Argus 25x100
  Nikon Action EX 10x50 CF
  sokole oczy ;)

Recent Profile Visitors

3,906 profile views
 1. Cześć, Kiedyś dokładnie opisywałem jak czytać te mapy: Jeśli coś tam jest niejasne, to pytaj śmiało :).
 2. Prawdopodobnie tak. Obawiam się jednak, że samo "nękanie" urzędników nie wystarczy (choć samo w sobie jest bardzo dobrym pomysłem), bo tych, którzy ich "nękają" po to, aby zwiększać oświetlenie jest znacznie więcej. Równolegle trzeba koniecznie także edukować naszych sąsiadów, znajomych itp. Ja robię to przy każdej nadarzającej się sposobności. Oczywiście, aby przyniosło to jakikolwiek efekt, trzeba to robić z wyczuciem, np.: "Spójrz, co najmniej 30% światła tych latarni leci prosto w kosmos. Czy latarnie przy drodze ustawia się po to, żeby oświetlały chmury, albo świeciły w niebo? Przecież to, pomijając szkody dla środowiska, bezsensowne marnotrawstwo. Nasze miasto/gmina przeznacza aż .... zł na oświetlenie ulic." albo "Ale tu jasno, niemal jak za dnia. Ciekawe, jaki ma sens tak mocne oświetlenie w nocy. W zupełności wystarczyłyby tu lampy o dwukrotnie mniejszej mocy. Przy okazji nasze miasto/gmina mogłoby zaoszczędzić sporo kasy". Ludzie nie są głupi, tylko często nie zwracają uwagi na pewne oczywistości i trzeba im to pokazać. To nie jest oczywiście coś, co przyniesie natychmiastowe skutki, ani coś co mogłaby zrobić jedna osoba. Siłą tego rozwiązania jest fakt, że każdy z nas może to robić w zasadzie bez wysiłku i przy okazji, a jeśli chcemy, żeby coś się w kwestii oświetlenia zmieniło świadomość społeczna problemu jest naprawdę ważna.
 3. Najbardziej smutne jest to, że znakomita większość ludzi na świecie w ogóle nie widzi/nie chce widzieć, do czego w stosunkowo niedługim czasie doprowadzi sposób, w który zarządzamy naszą planetą :(.
 4. Jeśli widziałeś tylko odblask, to śmiało mógł to być pies (nie, nie wszystkie psy szczekają), albo np. sarna. Rysia naprawdę ciężko spotkać, nawet w Bieszczadach. A wilki bardzo często chodzą samotnie. A jeśli chodzi o zwięrzęta spotkane podczas obserwacji nieba, to ciężko byłoby chyba wszystkie wymienić, z tych które najlepiej zapamiętałem to: - sowy (puszczyk, puszczyk uralski, uszatka i nawołująca z daleka włochatka) - lis, który przez kilkanaście minut chodził mi między nogami jak kot - koń, który zdejmował mi czapkę z głowy, przewracał walizkę z akcesoriami i zasłaniał zadem kometę - jeże, które miały swoją codzienną trasę akurat tam, gdzie rozstawiałem teleskop - kuropatwy, które przyglądały mi się podczas mroźnego zmierzchu, kiedy oglądałem kometę na tle zorzy wieczornej - ropucha szara, która idąc po żwirowej drodze trącała kamienie w taki sposób jakby ktoś się skradał - "psykające" nad głową słonki przy rozjaśniającym się niebie po całonocnej obserwacji - wrześniowe jelenie podczas rykowiska - czerwcowe derkacze, słowiki, świerszczaki i strumieniówki - wyjące wilki na pograniczu Beskidu Niskiego i Bieszczadów
 5. Po pierwsze, media to dość marne źródło informacji na tematy związane z jakąkolwiek nauką. Po drugie, sama średnia zmiana temperatury to nie wszystko co nas czeka i jeśli chodzi o nasz kraj, to akurat zmiana temperatury nie będzie czymś najbardziej uciążliwym (pomijając letnie fale upałów). Już teraz wyraźnie widać, że u nas najbardziej uciążliwe są zmiany w rozkładzie opadów. Po trzecie, zwróciłeś uwagę na zmianę lokalną. Tyle, że np. w Afryce temperatura wg tego modelu ma się zmienić o 6K. Tam już jest na tyle "ciepło", że żyje się tam "trochę trudniej" niż u nas. A mieszka tam więcej ludzi niż w Europie.
 6. Jeśli antropogenicznego CO2 jest coraz więcej, to chyba normalne, że jego wpływ jest coraz większy. Dodatkowo mamy coraz więcej obserwacji potwierdzających, ze tak właśnie jest. Nakładając na siebie wykresy może zobaczyć korelację między zmiennymi. To niestety nie wystarcza do wyciągnięcia wniosków. Jeśli zrobilibyśmy wykres, w którym przedstawilibyśmy poziom wiedzy dzieci w szkole podstawowej w zależności od ich wzrostu, to znaleźlibyśmy bardzo silną dodatnią zależność. Mimo wszystko nie oznaczałoby to, że poziom wiedzy zależy od wzrostu. Na wykresie tego nie widać, ale tak rzeczywiście jest. Świadczy to o tym, że poziom dwutlenku węgla jest skorelowany z poziomem temperatury. Przyczyny zmian temperatury na wykresie, który przedstawiłeś są doskonale znane, podobnie jak przyczyna wzrostu koncentracji CO2 w odpowiedzi na zmiany temperatury. Wszystko to można zresztą znaleść w raportach IPCC. Zmiany temperatury z tego wykresu wynikają z niewielkich zmian w kształcie orbity Ziemi oraz niewielkich zmian nachylenia osi Ziemi. Gdy temperatura Ziemi rosła, uwalniany był dwutlenek węgla np. z wiecznej zmarzliny. Ten dodatkowy CO2 zwiększał wzrost temperatury - taki mechanizm nazywamy dodatnim sprzężeniem zwrotnym. W przypadku tych cyklicznych zmian orbity, ilość stężenia dwutlenku węgla w atmosferze "spóźniają się" do temperatury o kilkaset lat. Bo przy powolnym wzroście temperatury, potrzeba stosunkowo dużo czasu, żeby uwolnić dwutlenek węgla np. z wiecznej zmarzliny. Aktualnie sytuacja wygląda zupełnie inaczej - w krótkim czasie zwiększyliśmy gwałtownie ilość CO2 w atmosferze, co spowodowało wzrost temperatury. Na wykresie zamieszczonym przez Ciebie nie widać tego, co się stało z zawartością CO2 w naszej atmosferze w ostatnicj latach, a zwiększyła się ona w tym czasie z grubsza o tyle, ile wynosiła amplituta tych zmian przez poprzednie setki tysięcy lat. Więc poniżej trochę bardziej aktulany wykres jeśli chodzi o ilość dwutlenku węgla w atmosferze przez ostatnie 800 tysięcy lat: Tak, to prawda. Pod warunkiem, że jakiś inny czynnik nie zwiększył wcześniej stężenia CO2 w atmosferze. Bo stężęnie CO2 w wodzie nie zależy tylko i wyłącznie od temperatury, ale także od stężenia CO2 w atmosferze nad wodą. Im więcej CO2 w atmosferze, tym więcej CO2 w wodzie. Okazuje się, że obecnie ilość CO2 w atmosferze jest tak duża, że wody (oceany) pochłaniają więcej CO2 niż go emitują. Jeśli chodzi o parę wodną, to ładnie i dokładnie wyjaśnione jest to tutaj: https://naukaoklimacie.pl/fakty-i-mity/mit-para-wodna-jest-najwazniejszym-gazem-cieplarnianym-32?t=2 Jeśli nawet ta strona (Nauka o Klimacie) pisze tylko o wybranych aspektach związanych z klimatem, to akurat ten temat jest tam bardzo dobrze opisany i szkoda mi czasu na pisanie tego samego jeszcze raz tylko innymi słowami tu na forum.
 7. Tak na szybko znalazłem ostatnie kilkadziesiąt lat (poniżej). Wykres pokazuje względną zmianę zawartości O2 w atmosferze względem roku 1985. "1 per meg" oznacza jedną cząsteczkę O2 na milion takich cząsteczek. Innymi słowy, od roku 1985 ubyło nam jakieś 600 - 700 cząsteczek O2 z każdego ich miliona. Można to przeliczyć też na zmianę zawartości w ppm (cząsteczek na milion wszystkich gazowych cząsteczek w atmosferze jak się to wyznacza dla CO2). W atmosferze mamy około 21% tlenu, więc "per meg" trzeba podzielić przez około 4,8 (100/21), żeby dostać PPM. Dalej oznacza to, że od 1985 roku zawartość O2 w atmosferze zmniejszyła się o około 130 ppm.
 8. Czyli w końcu wg Ciebie za globalne ocieplenie odpowiada antropogeniczne CO2, czy nie? A, to, że w Polsce robi się coraz bardziej sucho, że duże upały są coraz częstsze itd., to nie jest pogorszenie warunków życia? Na razie dramatu nie ma (choć różnica jest wyraźnie widoczna), ale jeśli zmiana będzie 2-3 razy większa niż do tej pory, to i my to boleśnie odczujemy. A sam problem, to jednak chyba w największym stopniu dotyczył będzie najbiedniejszych ludzi na świecie, głównie mieszkańców Afryki i południowej Azji. W Europie i Ameryce Północnej z chłodem będziemy sobie radzić korzystając z klimatyzatorów, z wodą też jakoś sobie damy rady, choć pewnie będzie mniej "przyjemnie" niż teraz, ale co ma powiedzieć miliard czy dwa miliardy ludzi, którzy muszą przeżyć za 2 czy 3 dolary dziennie mieszkając np. w Afryce czy w Indiach? Cóż to za zarzut. Większość stron internetowych tak właśnie działa, że jest to autorskie dzieło jednej osoby, lub dwóch czy trzech blisko związanych osób. Swoją drogą dzięki Twoim wątpliwościom zauważyłem, że Nauka o Klimacie chwali się Radą Naukową, w której skład wchodzi 15 naukowców (w większości profesorów) z kilku różnych instytutów, którzy zgodnie z informacją na stronie podejmują się merytorycznej weryfikacji treści tam zamieszczonych: https://naukaoklimacie.pl/o-nas (sekcja "Rada Naukowa") Skoro zgodzili się oni na umieszczenie swoich nazwisk w tym miejscu, to zapewne zgadzają się z treściami tam zamieszczanymi. No pewnie że tak, tyle że akurat NoK pozwala do wielu z tych źródeł dotrzeć bardzo szybko, bo chyba każdy artykuł na tej stronie odwołuje się do wielu źródeł. Tylko że po pierwsze, ta strona to nie jest przecież publikacja naukowa prezentująca wyniki symulacji autorów, ale jest to miejsce, które przedstawia wyniki badań innych. Przecież na samym początku strony jest wyraźnie napisane: "Chociaż tereny miejskie są niewątpliwie cieplejsze niż okolice wiejskie, wpływ tego zjawiska na globalne serie temperatur jest niewielki albo żaden." Czyli nie, że MWC nie ma żadnego wpływu na GO, ale nie ma wpływu na "globalne serie temperatur", czyli że globalne ocieplenie jest rzeczywiste, a nie jest artefaktem wynikającym ze zjawiska Miejskiej Wyspy Ciepła. No to jeszcze raz: na samym początku tego tekstu mamy: "Chociaż tereny miejskie są niewątpliwie cieplejsze niż okolice wiejskie (...)". A co do czujników umieszczonych na dużych terenach zielonych, to przecież nawet z Twojego linku na temat MWC (zresztą bardzo ciekawego i porządnego) wynika to samo - w miejscach, gdzie jest dużo zielenie (Przylasek Rusiecki, Osiedle Szkolne) jest dużo chłodniej niż w miejscach, gdzie tej zieleni nie ma lub jest jej bardzo mało. Bardzo fajne źródło na temat Miejskiej Wyspy Ciepła. Tylko że ten tekst na stronie Nauka o Klimacie nie aspirował nawet do bycia badaniem MWC. A co do podsumowania to brzmi ono tak: Tu przecież jest wyraźnie napisane, że jest "niewielki wpływ na trend ocieplenia" - być może lepiej byłoby gdyby było napisane "obserwowany trend ocieplenia". Przecież tu jest zgoda z tym, co znajduje się w linkowanym przez Ciebie badaniu: "Udział miejskich wysp ciepła w globalnym wzroście temperatury obserwowanym w ostatnim stuleciu nie jest duży. Ocenia się, że wynosi nie więcej niż 0,05°C (Houghton i in. 2001)" Która to teza jest nieprawdziwa? A co do wykresu, to znów nie rozumiem - to czym mieli podeprzeć to twierdzenie, całą publikacją? Zgadzam się. Moje dane były jedynie "równowagą" dla tych zaprezentowanych przez Ciebie, jednak jak sam zauważyłeś, próbka jest zbyt mała, żeby można wyciągnąć z tego jakikolwiek istotny wniosek co do tematu o którym rozmawiamy. Właśnie tak. Na sam koniec jeszcze zaznaczę, że nie uważam, żeby strona Nauka o Klimacie była jakąś wyrocznią, czy też "jedynym słusznym" źródłem informacji na temat globalnego ocieplenia. Jest jednak (wg mnie) źródłem bardzo wartościowym i ciekawym.
 9. A czy przejrzałeś chociaż raport IPCC, albo przeczytałeś jakąś publikację na temat modelowania zmian klimatu? Wszystkie one biorą pod uwagę zjawiska naturalne (aktywność słoneczną, wulkaniczną, aerozole i wiele innych), tyle że te inne (np. aktywność słoneczna) działają obecnie lekko w druga stronę (ochładzają planetę). Tu zgadzam się z Tobą w 100%. Nie ma państw "pięknie walczących z globalnym ociepleniem". Rządy niektórych państw zaczynają coś w tym kierunku robić, ale jak sam zauważyłeś, te działania są niestety niewystarczające. Do tego, żeby ta walka dała rozsądne skutki najlepiej byłoby zacząć od zmiany ekonomii. O, właśnie! Problem w tym, że jeśli przy produkcji energii i przy transporcie produkujemy mnóstwo CO2, to tym samym wyprodukowanie i sprzedanie prawie każdego przedmiotu, i prawie każdego dobra (i materialnego i niematerialnego) wiąże się z emisją CO2. Można byłoby zacząć od tego, żeby nie produkować "taniego szmelcu", to dałoby pewnie wspaniały efekt jeśli chodzi o redukcję CO2. Tyle że jeśli nagle zaczęlibyśmy produkować tylko rzeczy trwałe i naprawialne, to w sklepach nagle zrobiłoby się kilkukrotnie drożej. Duży wpływ na to, co się produkuje mają konsumenci. Gdyby wszyscy kupowali tylko porządne i niepsujące się rzeczy, to producentom nie opłacałoby się produkować "taniego szmelcu". Niestety, większość (z różnych powodów - czasem z biedy, często ze względu na wszechobecną wokół nas manipulację wmawiająca nam, że bardzo potrzebujemy czegoś, czego tak naprawdę nie potrzebujemy, a czasem z fałszywie pojętej oszczędności) kupuje "tani szmelc" napędzając jego produkcję. Pseudonakuowcy i pseudoekolodzy, podobnie jak większość mediów być może właśnie tak twierdzą. Naukowcy mówią jednak co innego. Do 2050 roku poziom morza podniesie się o kilkadziesiąt centymetrów, a globalna średnia temperatura wzrośnie może o 1 stopień Celsjusza. Tylko że nawet jeśli wtedy zatrzymamy wzrost temperatury, to poziom wody będzie rosnąć przez dziesiątki, jeśli nie setki lat i sytuacja będzie się systematycznie pogarszać. A zmiana globalnej temperatury o dodatkowy 1 stopień Celsjusza to bardzo dużo. W wielu miejscach na świecie nasilą się problemu z dostępem do wody pitnej (z którą już teraz bywa krucho), fale upałów będą częstsze, potężniejsze będą też huragany itd. Nie ugotujemy się do 2050 ani nawet do 2100 roku i nie zaleje nas do wtedy 100 metrowa warstwa wody, jednak życie na tym świecie będzie znacznie trudniejsze i znacznie mniej przyjemne niż teraz :(.
 10. No tak, tyle że stacje meteo są zwykle w miejscach, które są słabo zurbanizowane i na tle miasta chłodne. A te "podmiejskie" stacje chyba nie są tak często wchłaniane przez "miasta". Przykłady, które wypisałem miały pokazać, że to dane zgromadzone przez IMGW nie za bardzo wspierają Twoją sugestię. A tych uwag za bardzo nie rozumiem. MWC oczywiście istnieje, jednak tak jak piszesz (i jak piszą to na stronie "Nauka o klimacie") wpływ MWC na GO jest nieznaczny. A ja wręcz przeciwnie, mam wrażenie, że jeśli chodzi o sprawy związane z klimatem, to jest to najbardziej rzetelna strona, jaką można znaleźć w polskim internecie. Fakt, że w zespole są sami fizycy (żeby być bardziej precyzyjnym, to są to pracownicy Instytutu Geofizyki) moim zdaniem nie ma tu większego znaczenia. Jeśli znasz jakieś inne rzetelne źródło (bazujące na recenzowanych publikacjach) w polskim internecie przybliżające tematy klimatu i jego zmian, to wrzuć tu linka, chętnie poczytam. Tylko że tekst na "Nauka o klimacie" o którym mówiłem nie był opracowaniem na temat Miejskiej Wyspy Ciepła, tylko tekstem rozprawiającym się z przewijającym się tu i ówdzie twierdzeniem, jakoby istnienie MWC tłumaczyło obserwowany wzrost globalnej temperatury. No tak. Oni zresztą piszą o tej "poprawce", jako przykładzie na to jak sobie radzi z tym Goddard Institute for Space Studies (GISS) NASA analizując długoterminowe trendy. Masz na myśli to, że pisząc o "kalibracji" użyto niewłaściwego słowa?
 11. Odpowiedź na tę "zagadkę" jest jednak inna. Za tę różnicę odpowiedzialna jest raczej wysokość nad poziomiem morza: Kampus UG ~ 20 m.n.p.m. Borucino ~ 180 m.n.p.m. Temperatura powietrza zmienia się wraz z wysokością, w zależności od warunków atmosferycznych jest to od około 0.5°C/100 m do około 1°C/100 m. Tu mamy różnicę wysokości około 160 metrów. Przy gradiencie 0.5°C/100 m dałoby to akurat 0.8°C różnicy. A tu odpowiedź na to pytanie: https://naukaoklimacie.pl/fakty-i-mity/mit-globalne-ocieplenie-to-efekt-miejskiej-wyspy-ciepla-34 No, niekoniecznie: Wielkie miasto: Łódź: 3,9oC Obrzeże malutkiego miasteczka: Limanowa: 4,2oC Żeby stwierdzić, czy rzeczywiście jest różnica pomiędzy dużymi a małymi miasteczkami, pasowałoby jednak mieć jakąś większą statystykę, a nie dane z dwóch i to odległych od siebie stacji.
 12. Dużo. Księżyc w pełni daje dużo mniej niż 0.5 luksa, tak więc 5 luksów to całkiem jasno. To zależy od właściwości lampy i od odległości od okna domu. W jednym przypadku będzie to zapewne więcej niż 5 luksów, w innym mniej...
 13. Nie widziałem tego programu, ale niewykluczone, że to co mówił drugi ekspert, było jak najbardziej ok: 1. W tym roku przechodzimy blisko środka należącej do kompleksu Taurydów struktury nazywanej "rojem rezonansowym". Jest to takie "zgrubienie", w którym znajduje się sporo dużych obiektów, czyli takich, które mogą dać zjawisko jasnego bolidu, nawet takiego widocznego w dzień. A że radiant jest nad horyrozntem w zasadzie tylko wtedy co Słońce, to największe szanse na Tauryda są chyba właśnie w dzień (choć oczywiście te szanse i tak są niskie) 2. Co do obserwacji teleskopowych, to być może chodziło o to: https://arxiv.org/pdf/1905.01260.pdf w tym roku będą najlepsze warunki na szukanie dużych obiektów w kompleksie Taurydów i astronomowie zamierzają to robić, żeby oszacować ryzyko, jakie spotkania z tym kompleksem niosą.
 14. U mnie tej nocy około 23:45 było 21.10 mag/"2, a o 00:40 (okolice północy prawdziwej) 21.20 mag/"2. Wiosną notowałem po północy najczęściej 21.20 - 21.30 mag/"2. Na południu mamy zatem nawet w najjaśniejsze noce około 2 godzin, kiedy jest całkiem ciemno :).
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.