Jump to content

Piotrek Guzik

Moderator
 • Content Count

  2108
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  2

Piotrek Guzik last won the day on December 15 2018

Piotrek Guzik had the most liked content!

Community Reputation

4238 Excellent

About Piotrek Guzik

 • Rank
  Syriusz
 • Birthday 08/02/1985

Kontakt

 • Strona WWW
  http://piotrguzik.systempartnerski.pl/
 • Facebook / Messenger
  5883591

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Niżna Łąka
 • Zainteresowania
  1. astronomia (głównie komety)
  2. przyroda (głównie ptaki i motyle)
  3. uczenie maszynowe i analiza danych
  4. przetwarzanie obrazów
  5. meteorologia
  6. inwestowanie
 • Sprzęt astronomiczny
  Newton 32.6 cm
  Omegon Argus 25x100
  Nikon Action EX 10x50 CF
  sokole oczy ;)

Recent Profile Visitors

4636 profile views
 1. Ta kometa wschodzi u nas nawet teraz, tyle że niestety w dzień. 8 lipca przetnie ekliptykę, ale nadal raczej nie uda się jej jeszcze wtedy zobaczyć z Polski. Realne szanse na dostrzeżenie jej z naszego kraju pojawią się kilka dni później. Na ten moment wydaje się, że w drugiej połowie lipca będzie ciągle mieć jeszcze około 7 mag i choć będzie świecić dość nisko, to w dobrych warunkach pewnie będzie ją widać w lornetce 10x50.
 2. Ostatniej nocy na południu Polski była stosunkowo łatwym obiektem w lornetce 10x50, a w lornecie 25x100 miała kształt podobny jak na tych powyższych zdjęciach.
 3. Widziałem ją dziś nad ranem. Wg mojej oceny, w trzy dni osłabła o blisko 1 mag (dziś jej jasność oceniłem na 6.6 mag). Pomimo tego była widoczna znacznie lepiej niż przed trzema dniami. Tym razem świeciła nieco wyżej, na znacznie ciemniejszym niebie, a do tego przejrzystość była znacznie lepsza. Najlepiej było ją widać około 2:30, kiedy Słońce znajdowało się jeszcze 15 stopni pod horyzontem, a kometa wznosiła się już ponad 7 stopni nad nim. W lornecie 25x100 była obiektem dość jasnym i widocznym natychmiast, w lornetce 10x50 była obiektem trudnym, ale widocznym zerkaniem.
 4. SQM to jest nazwa urządzenia. To, co tam sprawdzasz to jest teoretyczna jasność tła nieba w zenicie wyliczona z pewnego modelu. W praktyce jasność ta zmienia się w danej miejscówce w bardzo dużym zakresie (np. u mnie pod domem w bezchmurne, bezksiężycowe noce mierzę SQMem od 20.4 mag/"2 do 21.4 mag/"2, podczas gdy wartość odczytana z mapy to 21.29 mag/"2). No i jeszcze ważna sprawa - to wszystko to są wartości dla nocy astronomicznej, czyli czasu, kiedy Słońce znajduje się co najmniej 18 stopni pod horyzontem. Dziś na południowych krańcach Polski będzie to między 23 a 2, a na północ od Łodzi nocy astronomicznej nie będzie w ogóle. Droga Mleczna jest rozległą strukturą, której różne części mają różną jasność powierzchniową, dodatkowo jej położenie na niebie się zmienia. Aby więc mieć największe szanse, aby ją zobaczyć, trzeba patrzeć w odpowiednim czasie - wtedy, kiedy jej jasne części wznoszą się wysoko nad horyzontem. Obecnie najlepszy czas na jej obserwacje to godziny po północy. I szukając miejsca na obserwacje koniecznie szukaj takiego żeby na południu nie było żadnego dużego miasta (nawet w dość sporej odległości). I jeszcze jedna bardzo ważna rzecz - żeby w pełni docenić widoczność Drogi Mlecznej, po spojrzeniu na jakiekolwiek źródło sztucznego światła (lampa, telefon, światła samochodu itp.) odczekaj przynajmniej kilka, albo nawet kilkanaście minut, żeby Twój wzrok zaadaptował się do ciemności. W noce o idealnej przejrzystości zdarzało mi się zobaczyć fragment Drogi Mlecznej w Łabędziu z miejsca, gdzie na mapa LP pokazuje 18.7 mag/"2 (miernik pokazywał wtedy ~19.0 mag/"2), ale to była obserwacja ekstremalna. W dobre noce z miejsca, które wg mapy ma 19.6 mag/"2 Droga Mleczna w okolicy zenitu jest już dość oczywista, choć słaba i bez wyraźnej struktury. Z miejsca, gdzie mapa pokazuje 20.4 mag/"2 Drogę Mleczną widzę dość dobrze każdej przejrzystej nocy, kiedy wznosi się ona dość wysoko. W najlepsze noce po północy całkiem dobrze widoczna są w niej struktury, ale głównie dzięki temu, że w kierunku południowym, w którym wtedy znajduje się Droga Mleczna nie ma żadnej łuny. W innej podobnie ciemnej miejscówce, ale takiej że łuna jest po południowej stronie Drogę Mleczną widać znacznie, znacznie gorzej. Spod domu (wg mapy 21.3 mag/"2) Droga Mleczna jest widoczna wspaniale. Aktualnie kiedy obudzę się po północy i wyjrzę w kierunku południowym, wygląda jak kłębiące się nad horyzontem chmury. Ale tu znów mam to szczęście, że największą łunę mam po północnej stronie nieba. W miejscu gdzie wg mapy jest 21.8 mag/"2 Droga Mleczna jest fantastyczna - zdarza się, że przebija się ona przez cienkie chmury, które gaszą dużą część gwiazd.
 5. Oby tylko nie zaczęła jaśnieć zbyt szybko jak jej wcześniejsze koleżanki ;).
 6. Ja próbowałem ją złapać dziś o świcie. Przejrzystość była fantastyczna. Hamal był dostrzegalny (choć słabo) gołym okiem, rho i 94 Psc były słabo widoczne w lornetce 10x50, a w 25x100 dość oczywista była gwiazda 97 Psc (6,0 mag, około pół stopnia niżej niż kometa). Komety w lornecie 25x100 niestety nie widziałem. Oceniłem, że jeśli średnica jej głowy wynosiłaby 3', to musiała być słabsza od 5,0 mag.
 7. Widziałem ją dziś w lornetce 10x50 i 25x100. W 10x50 jest dość słaba, umiarkowanie skondensowana. Jej jasność oceniłem na 8.4 mag, a średnicę głowy na 6'. W dużej lornecie była widoczna bez trudu, co więcej widać też było u niej słaby warkocz o długości około 0.3 stopnia (w PA ~50 stopni).
 8. Z kometą C/2020 F3 (NEOWISE) to jest w ogóle ciekawa sprawa, bo ona sądząc po jasności z czasu około odkrycia jest obiektem niespecjalnie dużym. W kwietniu jej jasność bardzo szybko rosła, ale ostatnio znacząco spowolniła. Na razie jest obserwowana niezbyt często, a za kilka tygodni przestanie być w ogóle z powierzchni Ziemi widoczna. U nas wyskoczy na porannym niebie początkiem lipca, około maksimum blasku. Oby do tej pory nic złego się jej nie stało.
 9. Ok, znalazłem - 6.23 mag to jasność odczytana z wykresu na https://theskylive.com/c2020f3-info i pochodząca z efemerydy JPL. Problem w tym, że wg tej efemerydy kometa ma mieć obecnie jasność około 15 mag, podczas gdy w rzeczywistości (jak już wyżej zauważyłeś) jej jasność to około 10 mag. W takiej sytuacji lepiej się akurat na tę prognozę nie powoływać. Skoro już dziś dramatycznie rozjeżdża się ona z tym co obserwujemy, to znaczy że niezbyt dobrze reprezentuje ona zmiany jasności komety. Swoja drogą, w Zającu świeci jeszcze jedna ciekawa kometa - C/2019 U6 (Lemmon), która już teraz jest nieco jaśniejsza od 8 mag. W maksimum blasku w drugiej połowie czerwca będzie pewnie jaśniejsza od 6 mag. U nas pojawi się dopiero w lipcu, ale wtedy będzie już tracić na jasności.
 10. A skąd masz taką efemerydę? Kometa ma aktualnie około 10 mag i jeśli nawet będzie jaśnieć dość powoli (jak komety z Obłoku Oorta), to w maksimum blasku powinna mieć około 4 mag. No, chyba że się posypie jak C/2019 Y4 (ATLAS).
 11. No właśnie ta baza jest najlepszym punktem odniesienia, bo tu masz aktualne, wizualne oceny jasności komet.
 12. Problem w tym, że żadna strona nie poda Ci w jakiś sposób jasności komety, bo ta nie jest znana dopóki się jej nie zmierzy. Nas jako obserwatorów wizualnych interesuje to, jak jasno kometa prezentuje się dla naszych oczu, więc to obserwacje wizualne niosą nam w tej kwestii najbardziej aktualną informację. Jeśli to właśnie to nas interesuje, to musimy się pogodzić z tym, ze tę jasność będziemy znać tylko w pewnym przybliżeniu. Tylko że to zdjęcie jest z 2 maja, czyli z czasu maksimum jasności komety, więc nie odzwierciedla ono jej obecnego stanu.
 13. Masz na myśli: https://theskylive.com/c2020f8-info? To nie jest żadne "oficjalne źródło" na temat jasności komet. O tym, jaka jasna rzeczywiście jest kometa możesz się dowiedzieć tylko z obserwacji.
 14. W jaki sposób wiatr słoneczny wpływa na jasność komety? I o jakie "oficjalne info" chodzi?
 15. Ona cały czas jest, jednak wygląda jak rozmyty "duch", na ciemnym niebie ledwo widoczny w lornetce 10x50. Wiele więcej już raczej wizualnie nie pokaże.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.