Skocz do zawartości

lech

Społeczność Astropolis
  • Postów

    508
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez lech

  1. To ja jaszcze wrzucę swoje 3 grosze... Kiedyś prowadziłem sporo obserwacji przez 200/1000 powieszonym na CG5/EQ5 i wnioski jakie mi się po czasie nasuwają to:
    1. Drgania zawsze są nawet po dobrym wywarzeniu całości. Nie mówię tutaj tylko o tych wynikających z macania teleskopu, ale również silniejszy wiatr potrafi denerwować.
    2. Jeżeli chcemy swobodnie kręcić się po całym niebie, musimy obracać tubę w obejmach. Ewentualnie ograniczamy się do kilku gwiazdozbiorów podczas obserwacji, ale dzięki temu tubę zostawiamy w spokoju.
    3. Problemy z obserwacjami w zenicie, przez metrową tubę zawadzającą o nogi statywu.

    Rzecz jasna, że to co mnie denerwowało, nie musi przeszkadzać komuś innemu.

    Jeżeli chodzi o logistykę to w porównaniu do dobsona dochodzi kilka gratów więcej, głowica (CG5 po umiejętnym ustawieniu, udawało mi się spakować do niedużej walizki ALU), statyw i dwie przeciwwagi po 5kg każda. Także plusem będzie to, że całość można bardziej niż dobsona rozczłonkować, minusem, że się trochę nalatasz z tymi grzmotami :)

    Pozdrawiam

     

    lech

    • Lubię 1
  2. Ja osobiście raczej odradzam jakiegokolwiek newtona na paralaktyku do obserwacji (sam się z tym długo woziłem), po prostu ze względów ergonomicznych nie jest to najszczęśliwsze połączenie.

     

    Z tą podlinkowaną 130ką nie miałem styczności, więc lepiej aby wypowiedzieli się jej użytkownicy, ale szczerze wątpie aby tuba o długości 84 cm zachowywała się stabilnie na eq2.

     

    Pozdrawiam

     

    lech

  3. 1. Adam_Jesion 2 szt. (L)
    3. lukaszp 1 szt. (?)
    4. cobranocka 1 szt. (?)
    5. Ariesnet 1 szt. (?)
    6. Jarek76 1 szt. (XL)
    7.Jazz 2szt L ,S
    8. sp3uca 3szt - XL ,XL , L
    9. jcbo 1szt. XL
    10. Ainar 2szt S M
    11. Alien7101 1szt XXL
    12. Krzysiek Gaudy 1szt. M
    13. Dyoda L + Maria S
    14. Pav1007 - 1szt XXL
    15. fotolooka 1szt. XXL + MarcinSn 1sz. XL
    16. kenny223 1szt XL

    17. jolo 1szt. XL

    18. ŁukaszRachuna 1szt. XL

    19.Andrzej (Lysy) 2xM
    20. lech 1szt. XXL

  4. Witam po kilku latach głęboko ukrytych planach zakupu teleskopu przyszła pora na zakup.

    Mieszkam na wsi 7 km od miasta 25 tys mieszkańców więc myślę że niebo znośne gołym okiem widać ładnie.

    Nie chce wydać dużo po zakupie pierwszego teleskopu chce się przekonać czy mnie to na tyle wciągnie że zakupie coś drogiego czy porostu za miesiąc odstawie w kąt. Generalnie interesuje mnie US jak się coś da zobaczyć dalej to super jak nie to trudno.

     

    Koszt załóżmy że do 300 zł ale mniej to lepiej.

    Takie wynalazki znalazłem:

    http://tablica.pl/oferta/teleskop-sky-watcher-114-90-ID3qa7n.html

    http://tablica.pl/oferta/teleskop-sky-watcher-sk1145eq1-ID2pAdN.html

    http://tablica.pl/oferta/teleskop-sky-watcher-114-90-ID3qa7n.html

    i takie cóś

    http://tablica.pl/oferta/teleskop-76700-hit-jak-nowka-ID3nAcx.html

     

    Cześć,

     

    Nie chciałbym brzmieć zbyt pesymistycznie, ale obawiam się, że z teleskopem do 300 zł może być trochę słabo. Zazwyczaj w tej cenie poleca się osobom początkującym jakąś przyzwoitą lornetkę, a nie wyroby teleskopo-podobne. Praktycznie pod każdym względem dobra lornetka będzie lepsza niż podlinkowane newtony (pomijając już nawet obraz jaki one rysują to wygoda używania newtona na eq1, a lornetki to niebo a ziemia).

     

    Rzecz jasna, że lornetka nie nada się do US, więc osobiście uważam, że takim sensownym minimum to jakaś synta 6" (bez względu czy używana do DS czy US), poniżej tego bym raczej nie schodził. Tanie, krótkie achromaty będą obarczone sporymi aberracjami, te długie już mniejszymi ale i tak apertura będzie przemawiała na korzyść synty (zaraz fani małych achro po mnie pojadą :)).

     

    Jeżeli cena synty Cię odstrasza to ja na twoim miejscu celowałbym ogólnie (nawet na forumowej giełdzie) w jakiegoś newtona na dobsonie (małe paralaktyki eq1, eq2 w połączeniu z newtonem będą upierdliwe w używaniu), lub ostatecznie jakiegoś dłuższego achromata.

     

    Pozdrawiam

     

    lech

  5. Przy okazji pytanie (może być do wimmera, ale niekoniecznie ;)): wyczytałem, że za maksymalne graniczne powiększenie dla danego teleskopu przyjmuje się dwukrotność średnicy lustra - czyli dla 8" (200mm) wychodzi x400. Jakie jest praktyczne maksymalne powiększenie? Skoro 5mm to za duży power dla 8"?

    Z tym praktycznym maksymalnym powiększeniem, to chyba większość, zależy od warunków, tego, na co się gapimy i tego w jakim stopniu osoba garbiąca się nad okularem jest w stanie zaakceptować degradację obrazu.

     

    Obserwując poza miastem, czyli z miejsc relatywnie pozbawionych wszelkich degradujących dobry seeing miejskich przeszkadzajek, to w przypadku obiektów US i dobrych warunków, rzadko stosuje powiększenia większe niż 200x. Nawet pomimo tego, że ostrość i degradacja jest jeszcze na akceptowalnym poziomie, to po prostu wolę trochę zjechać w dół z powiększeniem, aby ostrość, a zarazem i kontrast pomiędzy wszelkimi zróżnicowanymi obszarami powierzchni obserwowanych obiektów były wyraźnie, rozdzielone, a ich niejednorodności uwypuklone, np. pasy na Jowiszu, czy linia terminatora. Jasna sprawa, że o wszystkim decydują warunki i kiedy takie się trafiają to wiadomo, każdy próbuje wyciągnąć tyle ile fabryka dała ;)

     

    Z kolei, jeżeli chodzi o jasne DSy to w moim odczuciu wpływ słabszego seeingu nie jest już tak dokuczliwy. Pamiętam, że relatywnie często wyciągałem spore powiększenia podczas obserwacji kulek (nawet 200x, przez 8"), które wisiały relatywnie wysoko nad horyzontem. Niestety pomijam te, które były trochę niżej, jak choć by dolną część wężownika, wraz z M62, M19, M9, czy nawet M107, ponieważ prawie zawsze miałem ten kawałek zalany światłem z latarni.

     

    Pozdrawiam

     

    lech

  6. Odnośnie NGC/IC project to na stronie mają bardzo wygodny generator list obiektów http://www.ngcicproj...rg/oblstgen.htm. Możemy w nim określić interesujące nas kryteria, m.in.: gwiazdozbiór, typ obiektów, maksymalny zasięg itp. i po prostu wygenerować sobie ich listę zawierającą: numer katalogowy, współrzędne, jasności i rozmiary kątowe. Kiedyś skleiłem sobie te listy do jednego PDFa (załącznik) i dosyć często używam jego wydrukowanej wersji podczas obserwacji.

     

    Pozdrawiam

     

    lech

    CONSTELLATION.pdf

    • Lubię 2
  7. siofor dzięki za opis i oczywiście gratuluje nowej zabawki :) Jakiś czas temu też szukałem niedużego EDka i wybór padł na 90/500 TSa. OTA naprawdę fajna i super mobilna, tylko trochę żałuje, że nie było to 100mm, ale i tak już naciągałem budżet bardziej niż gacie na tyłek. Może gdybym poczekał i przeczytał o tym APku wcześniej to też bym wybrał to szkło, szczególnie że cenowo jest bardzo atrakcyjne. Mam nadzieję że będziesz miał trochę więcej pogody i podzielisz się wrażeniami z obserwacji !

     

    Przy okazji przeglądania strony, którą podałeś znalazłem coś takiego http://www.teleskop-spezialisten.de/shop/ED-APO/100-115mm/TSapo115Sf-TS-PHOTOLINE-Triplet-APO-115-800mm-mit-3-Vollformat::195.html, czy to przypadkiem nie jest nowa wersja serii photoline TSa, o której jakiś czas temu wspominał wimmer ?

     

    Pozdrawiam

     

    lech

  8. Pomijając kwestię powieszenia tuby z dobsona na paralaktyku (podobno dają w nich blachę o mniejszej grubości niż w odpowiednikach do tego przewidzianych, przez co cała OTA może się wyginać jak banan), to długi newton do obserwacji powieszony na paralaktyku to jest raczej średnia wygoda. Dodatkowo jeżeli będzie on długi, a montaż raczej średni, to drgania np. podczas ostrzenia mogą być naprawdę dokuczliwe.

     

    Pozdrawiam

     

    lech

  9. Celestia ogólnie jest strasznie zaspamowana, na oko dziennie jest ponad 300 akcji (edycje, nowi użytkownicy itp) wykonywane właśnie przez boty. Niestety w aktualnej wersji brak jest jakiegokolwiek mechanizmu do weryfikacji czy rejestracje/edycje są dokonywane przez ludzi, co znacząco utrudnia walkę z tym spamem. Sam ograniczam się tylko do cofania edycji strony głównej, tym razem przeoczyłem, także dzięki za czujność.

     

    Pozdrawiam

     

    lech

  10. jestem początkującym astromaniakiem i mimo tego, że jako tako ogarniam temat poruszania się po niebie spotykam się ostatnio z dylematem co jeszcze warto zobaczyć ? Oczywiście mam cały katalog Messiera ale nie wszystko jest w danej chwili w zasięgu. Na niebie są tysiące wspaniałych obiektów tylko żeby próbować je odszukać trzeba wiedzieć czego i gdzie szukać.....

    Jeżeli zapoznałeś się już z katalogiem Messiera, to może zainteresuje Ciebie 400 obiektów Herschela (tzw. H400):

    1) list obiektów względem gwiazdozbiorów http://www.astroleag...l/h400lstc.html

    2) dokładne informacje o każdym z obiektów z H400 na NGC/IC project http://www.ngcicproj...SS/dss_H400.asp

     

    Pomyślałem, że dla takich laików jak ja byłoby super gdyby doświadczeni koledzy polecali obiekty warte zobaczenia a jednocześnie względnie proste do odnalezienia i będące w zasięgu niewielkich teleskopów. Wystarczyłaby nazwa katalogowa i krótka informacja co to jest a wtedy w stellarium czy innym tego typie programie szybko można się zorientować gdzie szukać.

    Muszę się przyznać bez bicia, że już niepamiętam kiedy ostatnim razem jakoś sensowanie "przygotowywałem" się do obserwacji - w sensie wyszukiwania za wczasu obiektów, które warto byłoby zobaczyć. Za to, to co bardzo lubię robić to, już w trakcje obserwacji, będąc rozwalony ze wszystkimi gratami w polu, lecieć po wszystkich dostępnych dla mnie obiektach, które są w pobliżu aktualnie obserwowanego. Do tego celu świetnie sprawdza mi się już trochę wyświechtany atlas Takiego i wydrukowana lista obiektów NGC/IC wraz z podaną jasnością, jasnością powierzchniową i rozmiarami kątowymi. Rzecz jasna, że traci się na to trochę więcej czasu, ale jakoś dziwnie polubiłem taką spontaniczność obserwacji, to raz, a dwa, to to że rzadko wtedy zastanawiam się co jest warte zobaczenia :)

     

    no to wyszedłem na lenia choć z ręką na sercu szukałem. Może warto by wątek przykleić ? (pytanie do administracji)

    Wątek przyklejony.

     

    Pozdrawiam

     

    lech

  11. Mam 90/500 od TS i jestem bardzo zadowolony a przecież to f5.5.

     

    Pomimo tego, że to Edek to powiem szczerze, że trochę obawiałem się tej jasności. Jednak po jakimś czasie używania go muszę stwierdzić, że specjalnie nie miałem powodów do obaw. Jak na razie to aberrację chromatyczną widziałem (tylko widziałem i moim skromnym zdaniem była daleka od przeszkadzania) na granicy pomiędzy łysym w pełni, a czarnym tłem, w powiększeniach oscylujących w okolicach 100x i większych (na tarczy nie doszukałem się jej). Ogólnie to jako użytkownik newtonów, bardzo długo przeświadczony o tym, że teleskop do wizuala to minimum 8", nie przestaje się zaskakiwać jak wiele można wycisnąć z tak małego kawałka szkła :)

     

    przepraszam autora tematu za OT ;)

     

    Pozdrawiam

     

    lech

  12. Tak się zastanawiam czy nie można by zaadoptować tych silników ATMowo do napędu

    Skytee? Chętnie zobaczę na zlocie, to jest z wałkami z zębatką na zewnętrz?

    Możesz wrzucić jakąś fotkę przy okazji?

     

    Przy okazji grzebania informacji na temat SkyTee TSa, trafilem na przykład zaadaptowania napędu/GOTO z EQ5 do SkyTee 2 SW (co prawda nie jest to TS, ale wydają się być podobne, jeśli nie identyczne):

    http://stargazerslou...can-goto-mount/

    http://stargazerslou...n/#entry1393434

     

    Pozdrawiam

     

    lech

  13. Dobre podsumowanie :dobrze:

     

    Ja bym tylko od siebie dodał jeszcze coś dla gromad otwartych:

    1) stopień koncentracji gwiazd w kierunku centrum,

    2) zróżnicowanie jasność gwiazd,

    3) szacunkowa liczba gwiazd

     

    czyli wszystkie parametry określane przez klasę Trumplera http://www.celestia.pl/Klasa_Trumplera

     

    4) łatwość wyróżnienia gromady z tła (szczególnie w okolicy Drogi Mlecznej)

    5) liczba widocznych gwiazd w zależności od powiększenia/zmiany kontrastu z tłem (szczególnie w przypadku słabszych, ale bogatych w gwiazdy gromad, w których słabe gwiazdy stanowią tło dla jaśniejszych),

    6) ogólnie na temat charakterystycznych kształtów, regularności, obszarów ciemniejszych/jaśniejszych, a co za tym idzie zróżnicowanie jasności powierzchni itp.

     

    Pozdrawiam

     

    lech

    • Lubię 3
  14. Andrzej, dzięki za odpowiedź,

     

    Montaż pracuje z wysoką kulturą i co najważniejsze-ma możliwość regulacji siły docisków slimaków.

    Jest prosty do regulacji i ma po zdjęciu osłon dosicku bezpośredni dostęp do zębatek i ślimaków (jeśli ktoś chciałby

    wymienić smar ja tak zrobiłem i dałem tam geoptika do przekładni ślimakowych).

    Wcześniej czytałem na forach że montaż jest mało precyzyjny-nic z tych rzeczy to kwestia

    ustawienia i regulacji przekładni, można to tak zrobić żeby zlikwidować zupełnie luzy

    bez przeginania oczywiście z dociskiem i montaż pracował będzie bez żadnego martwego punktu

    przy zmianie obrotu góra-dół lub prawo-lewo.

    Dla krótkich teleskopów nie ma też potrzeby

    stosowania żadnych przeciwag, montaż nie ma żadnych tendencji do opadania itp.

    To jest dość duża maszyna trzeba się liczyć z jej gabarytami jeśli ktoś wcześniej używam

    WO czy SW alt-AZ to może sobie wymiary i wagę pomnożyć przez x2.

    Mikroruchy przy obserwacji planet są niezbędne, natomiast do DS i niskich powerów po zwolnieniu blokad

    montaż pracuje jak zwykły ALT-AZ z napędem "ręcznym" i nie ma żadnych problemów czy

    luzów.

    Bardzo fajna alternatywa dla montaży paralaktycznych, sprzęt z bino na tym montażu nie wymaga

    zmiany pozycji setupu związanego z OTA co jest miłe przy obserwacjach.

     

    super, liczyłem na coś takiego. Jakiś czas temu ostro googlowałem w poszukiwaniu jakiś dokładnych informacji i wrażeń, nie tylko na temat tego azymutala, ale bardziej ogólnie (np. giro teleoptica, azymutale sw itp) i czasami pojawiały się zastrzeżenia, np do zbyt ciężkiej pracy (sporych oporów). Zatem możliwość regulacji jest bardzo mile widziana.

     

    Jedyną wadą do większych OTA są kiepskie (nie w sensie jakości tylko bezpieczeństwa)

    siodełka, wykonane ok ALE ZA KRÓTKIE i z jednym punktem mocowania, warto dla cięższego sprzętu dokupić sobie

    siodełka TS dłuższe niż oryginał przynajmniej jedno dla głównej rurki (otwory do mocowania pasują):

    http://www.teleskop-...mung-150mm.html

    lub w standarcie losmandy superbezpieczny na 2 śruby (też pasuje).

    http://www.teleskop-...smenklemme.html

     

    Zakładam, że w standardzie dają coś takiego http://astromarket.p...vixen-8-cm.html ?

     

    Ogólnie to planuję maksymalnie wieszać coś w okolicach: 3,4kg (OTA) + ok. 2kg (kątówka, bino i okulary) więc sam nie wiem, może to standardowe siodełko się sprawdzi. Z resztą i tak stopka statywowa przykręcona do OTy jest relatywnie krótka.

     

    Pozdrawiam

     

    lech

  15. Cześć,

     

    Od jakiegoś czasu rozglądam się za jakimś ciekawym montażem do powieszenia EDeka 90. Rozmyślałem już na kilkoma scenariuszami od giro, po eq5, ale coraz częściej po głowie chodzi mi wspomniany w tytule SkyTee TSa http://astromarket.p...-ts-skytee.html.

     

    Z tego co się orientuję to kilka osób na forum miało już bliższą styczność z tą maszynką, więc byłbym wdzięczny za jakieś dokładniejsze informacje, m.in. nt. ogólnej kultury pracy, wrażliwości na wyważenie, czy płynności mikroruchów itp.

     

    Z góry dzięki !

     

    Pozdrawiam

     

    lech

  16. Ja swoje LG czyściłem używając ludwika, wody z kranu i palców. Najpierw dawałem lustro do dużego naczynia wypełnionego woda z domieszką ludwika i zostawiałem tak na około 30min potem pod bieżącą wodę (mały strumień nie odkręcone na fulla) i delikatnie opuszkami palców czyściłem, nigdy żadna szmatka czy czymkolwiek innym jakoś temu nie ufam... Potem spłukanie wodą i suszarką ustawioną pod kątem ostrym do powierzchni lustra na pełnej mocy zimnym powietrzem ściągałem wodę jeśli coś zostało to delikatnie rogiem chusteczki zbierałem ;) Tak samo postępowałem z LW. Nie narzekam na ten sposób.

    Jak dla mnie, woda destylowana to podstawa przy myciu LG. Po spłukaniu ludwika bieżącą wodą pozostają spore zacieki, dopiero ponowne spłukanie wodą destylowaną załatwiało sprawę.

     

    Pozdrawiam

     

    lech

  17. Stendhal, dzięki z podzielenie się swoimi relacjami. Pomysł na Herschela przez małego maka wydaje się ciekawy, trzymam kciuki i życzę wytrwałości :)

     

    NGC 7789, gromada otwarta w Kasjopei, nazywana przez angoli "białą różą"

    6,7 Mag, zapamiętam ją jako bardzo ładną gromadę otwartą, warta jest powrotów z teleskopem, niestety nie udało mi się dostrzec kształtów róży

     

    Kasjopeja ma wiele do zaoferowania, ale dla mnie 7789 jest zdecydowanie jednym z ulubionych obiektów w tym rejonie nieba, do którego bardzo lubię wracać. Jeden z moich starych opisów tego obiektu KLIK.

     

    Pozdrawiam

     

    lech

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.