Jump to content

szuu

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  4,455
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  3

Posts posted by szuu


 1. no przecież pisze że upadek jest skutkiem kary za blokowanie konkurencji i zmowy cenowe.

  może stwierdzili że lepiej upaść niż płacić karę :P właściwa firma przecież istnieje dalej a upada tylko jej amerykański szyld.

  ciekawe kto teraz kupi...


 2. i jeszcze zwróćmy uwagę na to, że wymienione planety są dalaj (mars), dużo dalej (jowisz) i bardzo dużo dalej (saturn) od słońca niż ziemia, więc widziany obraz będzie zawsze ciemniejszy niż to co widzimy za oknem. obraz wydaje się zbyt jasny tylko przez kontrast z ciemnym niebem ale obiektywnie nie jest bardzo jasny.

  tak więc jest to bardziej kwestia komfortu, jeżeli lubimy ciemniej to można sobie przyciemnić filtrem lub zwiększonym powiększeniem ale można też chwilę "naświetlić" oko i już obraz przestanie być zbyt jasny.

  • Like 1

 3. no ciekawy pomysł. gdyby to był deszcz spadających gwiazd na miarę bolidów to spoko, byłoby widać nie tylko pomimo LP ale nawet w dzień :) ale czy to się opłaca w porównaniu do fajerwerków? dostępny tylko jeden efekt - spadanie w dół :P za to wszystko dzieje się o wiele wyżej więc może da się zrobić pokaz dla połowy województwa na raz?

   


 4. 24 minuty temu, heweliusz napisał:

  Wójt, burmistrz czy prezydent miasta powinienem chyba bardziej dbać o rozsądne wydawanie publicznych [...] a nie dbać o interesy elektrowni

  oczywiście, ale to było przy okazji argumentu, że zmniejsza się wtedy emisja gazów cieplarnianych a wygląda na to że niekoniecznie to musi być prawda jeżeli w nocy i tak jest jakaś minimalna moc niezależna od zmniejszonego zapotrzebowania.


 5. Godzinę temu, lulu napisał:

  Szczerze mówiąc moja pierwsza myśl była taka, czy to na pewno film a nie animacja komputerowa. 

  to częsty problem z prawdziwymi zdjęciami z księżyca że wyglądają jak fałszywki :D

   

  filmy z nasa z LRO są zwykle animacjami zrobionymi z trójwymiarowego modelu księżyca co jest niby oczywiste z pola widzenia i ruchu kamery choć lubią opisać je tak żeby wszystkim wydawało się że to rzeczywiście zarejestrowany widok.

  ale japońska sonda naprawdę miała dodatkowe kamery nie służące celom naukowym ale wyłącznie temu żeby nagrać ten film na jutuba.


 6. a jak ktoś nie lubi ani całkowania ani trygonometrii ani wikipedii to można na chama przeliczyć współrzędne do układu kartezjańskiego i już mamy odległość między punktami która ma co prawda tylko jedną zaletę, ale za to jaką: rozumiemy skąd wzięła się formuła której używamy :D


 7. 24 minuty temu, Paether napisał:

  Miałem w głowie taki pomysł (-1,75 na lewym oku, prawe idealne) ale po różnych rozmowach, również z okulistami stwierdziłem że przy takiej wadzie nie ma to sensu.

  bardzo dobry config - jak z wiekiem siądzie akomodacja to ciągle będziesz mieć jedno oko do czytania bez okularów i drugie do dali bez okularów :D

  • Like 2

 8. 31 minut temu, MateuszW napisał:

  Ale jak to się ma do astrofoto? [...] Jeśli damy sRGB, to kolor będzie "zgnieciony" w nieco mniejszym obszarze, ale będzie zawierał tyle samo odcieni (16 bi na kanał).

  no właśnie, i jak potem kupisz monitor z większym gamutem to możesz sobie zdjęcie sRGB rozciągnąć na tę większą przestrzeń barw według własnego gustu, bo i tak kolory są kwestią umowną.

  co innego jeżeli na etapie przetwarzania ustalisz większą przestrzeń barw i potem przekonwertujesz obraz do sRGB, wtedy nastąpi już nieodwracalna utrata informacji bo różniące się od siebie kolory spoza sRGB zostaną zastąpione tym samym kolorem sRGB. więc ustawiać można co chcemy ale nie wolno konwertować :)

  • Like 1

 9. „fantastyka naukowa” to tylko nazwa pewnej konwencji i nie powinno się jej odczytywać dosłownie że jakoby ma coś wspólnego z naukowością.
   

  a filmy sci-fi takie jak masz na myśli też istnieją, tylko nazywają się „książki”. to  kwestia liczebności grupy docelowej i wykształcenia pewnych standardów. książki są awangardą, która dopiero po szerokim przyjęciu owocuje filmami na podobnym poziomie bo dopiero wtedy mogą być zrozumiane.

×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.