Jump to content

szuu

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  4,398
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  3

Everything posted by szuu

 1. nie zachowuje się inaczej ale twoje źrenice owszem
 2. hostel 52... area 51... przypadek? nie sądzę! nie chodzi o inną perspektywę zdjęć, bo nawet w widoku mapy linia przechodzi przez budynek: tak więc mają po prostu zwalone mapy ORAZ zdjęcia tymczasem na geoportalu:
 3. nie jestem pewien czy istnieją gpsy obsługujące standard inny niż NMEA (bo niby jaki...) ale na pewno istnieją takie, dla których w kwietniu 2019 czas cofnął się do 1999 bo wtedy przekręcił się licznik tygodni - już widzieliśmy takie przypadki na forum i ja też taki mam
 4. w kwestii czy jesteśmy sami, myślę że do niedawna nie byliśmy, ale teraz już jesteśmy. ekolog został zbanowany
 5. piszesz to z perspektywy dekadenckiego zachodu ("problemy pierwszego świata"), tymczasem świat ciągle jest różnorodny, jeżeli jakieś społeczeństwo nie potrafi zrzucić balastu zabobonów to skorzystają na tym te społeczeństwa, które potrafią. dobór naturalny na poziomie państw! https://arstechnica.com/science/2019/07/american-kids-would-much-rather-be-youtubers-than-astronauts/
 6. właśnie właśnie, przecież wielkie programy budowy nowej świetlanej przyszłości zawsze zakładały również przemianę człowieka ale mimo pewnych sukcesów, cierpiały z powodu ograniczonych środków. osobniki niedostosowane zamiast planowo ulegać eksterminacji mogły się ukrywać lub uciekać poza obszar kontrolowany przez organizację budującą świetlaną przyszłość a sama przemiana bywała powierzchowna z powodu głębszych problemów wynikających z samej biologii. jednak technologie przyszłości mogą zwiększyć szanse sukcesu nowych programów tego typu: udoskonalona inwigilacja ułatwi odfiltrowanie ziarna od plew a inżynieria genetyczna i może modyfikacje cybernetyczne mogą złagodzić instynkty odziedziczone po przodkach. współzawodnictwo i indywidualne dążenia są pożyteczne na etapie walki z wrogim środowiskiem a później z wrogimi grupami, ale w gruncie rzeczy w idealnej ludzkości nie mającej wrogów mogą być uznane za przeżytek a w optymalnym modelu może na przykład klasa pracująca w ogóle nie musi składać się z jednostek obdarzonych indywidualną świadomością - popatrzcie ile bezsensownej codziennej konsumpcji można zaoszczędzić dzięki tej jednej prostej zmianie, nie mówiąc już o konfliktach. w skali tysięcy czy milionów lat wszystko jest możliwe
 7. to nie jest kwestia "jedynie" kosztów, te koszty są właśnie najważniejsze. nie w sensie fikcyjnych liczb na banknotach tylko, w sensie, powiedzmy... "zasady zachowania energii" jeżeli "kolonia" może istnieć tylko dzięki zasilaniu z centrali, to jest lipa a nie kolonia (chyba że w sensie letniego wyjazdu na kolonie ). prawdziwa kolonizacja to życie w więcej niż jednym miejscu w kosmosie, ale takie, które może przetrwać niezależnie i rozszerzać się dalej, a nigdzie się nie rozszerzysz jeżeli wszystko ostatecznie i tak musi pochodzić z ziemi. do takiego stanu brakuje technologicznie bardzo ale to bardzo dużo. wystarczy zastanowić się ile pracy jak wielu ludzi jest potrzebne żeby wysłać parę osób na orbitę czy na księżyc. mogą sobie na to pozwolić największe kraje. bardzo ambitne plany, graniczące z bajkami, mówią o kolonii na marsie liczącej setki a nawet tysiące mieszkańców. to już nawet nie kraj tylko małe miasteczko. czy znamy jakieś miasteczko z własnym programem kosmicznym, fabryką półprzewodników, robotów i innych technologii przydatnych na marsie? to zupełnie nie ta skala, jeżeli taka kolonia miałaby mieć sens czyli móc przetrwać samodzielnie, potrzebne są technologie które na razie widać tylko w fantastyce. no tak, tego nauczyliśmy się ze star treka ale ile jest w tym pięknego marzycielstwa a ile realizmu? historia uczy że motywacją do kolonizacji i podbijania nowych terenów były właśnie konflikty i współzawodnictwo. dzięki temu cywilizacja europejska rozeszła się na inne kontynenty, a i poza ziemią najbardziej spektakularny sukces był efektem zimnej wojny. fakt że globalizacja spowodowała największą unifikację kultury w dziejach, co zwiększa tendencję do współpracy między nawet odległymi "plemionami" ale obawiam się, że taka naprawdę idealna startrekowa zgoda możliwa jest tylko w krajach typu korea północna. kto wie, może ludzkość będzie startrekową koreą, choć większe szanse daję gwiezdnym wojnom. czekanie aż ludzkość się zjednoczy wygląda mi na próbę obejścia problemu że kolonizacja jest tak wielkim wysiłkiem a kolonie są tak delikatne, że wymaga to współpracy wszystkich. ale to jest od początku błędne myślenie. skoro kolonizacja jest takim problemem to znaczy że to gówniana kolonizacja na pokaz, która niczego nie daje. problem rozwiąże się sam, gdy kolonizacja stanie się rozsądnie opłacalna, wtedy nie trzeba będzie heroicznych czynów tylko każdy sobie skolonizuje co mu się podoba. albo... nigdy się to nie stanie i ludzkość w końcu zginie na ziemi - bo nie umiała dojść do odpowiedniego poziomu (ale gówniane kolonie też by tego nie zmieniły bo upadłyby wraz z upadkiem centrali)
 8. hehe ale nie przesadzajmy, przecież to równanie to tylko zapisanie oczywistej oczywistości w postaci mnożenia prawdopodobieństw. głupia to jest dopiero wiara, że wyssane z palca współczynniki mówią coś o rzeczywistości i dziwienie się że komuś z wymyślonych danych wyszła liczba, która nie pasuje do zaobserwowanej liczby obcych cywilizacji
 9. boże jakie to brzydkie... z początku nie byłem pewien czy to wina tego konkretnego stylu czy tylko przyzwyczajenie do jasnego tła bo przecież prawie wszystkie strony na świecie są jasne ale jednak nie, istnieją estetyczne zrobione fora z ciemnym tłem, np. steam. jeżeli zaliczymy do ciemnych każde forum gdzie literki są jaśniejsze od tła to nawet astromaniak jest niedoścignionym wzorcem piękna w porównaniu do ciemnego stylu astropolis sprawdziłem też jak wypada w porównaniu do ciemnego FA i FA wydaje się trochę mniej brzydkie. potem miałem hipotezę że oba są "na odwal się" negatywem białego stylu i tak przypadkowo wyszło, ale nie, to nie jest prosty negatyw i ktoś jednak to zaprojektował mając jakąś koncepcję. więc już nie wiem może wraz ustandaryzowaniem się w internecie jasnych motywów, artyści, którzy potrafili zaprojektować ładny ciemny styl powymierali z głodu? to co mogę wskazać palcem to niektóre elementy, dyskretnie wyszarzone w jasnym stylu, w ciemnym robią się nachalnie świecące np. ikonka oceniania (lajkowania), tagi, wybieraczka na górze ("wyświetla tematy z xxx forów"). jasny baner astroshopu też nie pomaga. pewne różnice są chyba nieuniknione - żółta buźka na jasnym to tylko buźka, żółta buźka na ciemnym jest neonem rozświetlającym mrok.
 10. chciałem się dowiedzieć w jakiej odległości miały się minąć ale nigdzie nie znalazłem jest tylko prawdopodobieństwo zderzenia - 1:591 za to znana już jest natura tego "błędu systemu starlink": nie doszły maile od ESA w sprawie wzajemnego omijania i skoro nie było odpowiedzi to w ESA wzięli sprawy w swoje ręce i przesunęli swojego klocka. (w tym miejscu tweet szefa iridium: "hmmm... przesuwamy swoje satelity średnio raz w tygodniu i nie lecimy z tym za każdym razem do gazet" ) tak czy inaczej wstyd dla muska który chwalił się że jego satelity mają automatycznie omijać przeszkody a tu nie dość że nie automatycznie to nawet ręcznie nie dają rady.
 11. dotychczas przez cały okres działania ESA system starlink działał bez błędów! w sumie takie kolizje satelitarne to niezłe pole popisu dla hakerów. ach gdyby tak zamówić sobie fajerwerki na urodziny...
 12. żeby jednak znaleźć przyczynę dla której się różnią, zauważmy, że waga nie reaguje na ciężar samego obiektu na szalce tylko na ciężar obiektu wraz z szalką. dla wagi tak czy inaczej stanowią całość i wzajemne siły między nimi nie mają znaczenia. podobnie jak złapanie się za włosy i pociągnięcie w górę nie powoduje zmniejszenia twojej wagi.
 13. zagadka jest od dobrego chemika więc odważniki pokryją się dobrą warstwą tlenku a że mają niejednakowe pole powierzchni to masa warstwy też będzie się różnić.
 14. a nawet więcej niż 16 bo my mamy lepsze albedo
 15. można też odwiedzić thunderf00ta i dowiedzieć się dlaczego nie działa
 16. ostatnio okazało się, że algorytmy filtrujące na jutubie blokują filmy przedstawiające walki robotów, uzasadniając że jest to okrutne traktowanie zwierząt. a więc jednak skynet popełnił błąd - zdradził go odruch współczucia wobec współbraci. jeszcze mamy szansę zniszczyć to w zarodku!
 17. już drugie źródło potwierdza tę informację więc to musi być prawda!
 18. to może być odpowiedni wątek do wstawienia kolejnego przejawu obecności elona w popkulturze (przy okazji - sieci neuronowe w służbie "sztuki")
 19. to samo mówiłem gdy sinice rozpoczynały produkcję tlenu! nie chciały słuchać i twierdziły że "jakoś sobie poradzimy" cóż, w razie niepowodzenia będziemy mieli jako efekt uboczny tarczę chroniącą przed pojazdami kosmicznymi obcych!
 20. w kwestii unikania czerwonych warstw, może chodzi o to że te bazarowe lornetki mają nałożone takie "lustrzane" czerwone lub pomarańczowe powłoki i jest to świadectwo ich kompletnej bezużyteczności (ale za to jak szpanersko wygląda!) ale porządny sprzęt może mieć odblaski wchodzące w dowolna barwę i o niczym to nie świadczy. i żeby wszystko było jasne: to nie są warstwy refleksyjne, tylko antyrefleksyjne. celem jest zmniejszenie odbicia światła bo każdy odbity od soczewki foton, to foton zmarnowany, którego nie zobaczymy. intensywnie czerwone bazarowe warstwy oznaczają mniej czerwieni w obrazie dawanym przez lornetkę (może nawet celowo żeby ukryć aberrację chromatyczną). natomiast idealne niedoścignione warstwy to takie, które odblasków nie dają w ogóle i w żadnym kolorze.
 21. lithobraking near you in 2020! :zakochany:

  https://youtu.be/P_nj6wW6Gsc

  1. Show previous comments  2 more
  2. ANowak

   ANowak

   I kolejne 2000 godzin życia spędzone na lataniu zielonymi ludzikami...

  3. Krzysztof z Bagien

   Krzysztof z Bagien

   Jeśli chodzi o punkty Lagrange'a i inne tego typu wynalazki (ogólnie - fizykę n-ciał) - polecam moda o nazwie Principia.

  4. cyberboss

   cyberboss

   Następny zlot astronomiczny na Tytanie!

 22. tu ktoś opisał jak zmienić nazwę ale pod linuksem ("Change the serial permanently") https://github.com/darrylb123/usbrelay
 23. na ebayu ("germanium window"), może też być mała soczewka. ale nawet optyka z germanu daje zauważalne straty podczerwieni, co oznacza że czujnik będzie podawał temperaturę nieba ale trochę uśrednioną z temperatura otoczenia. niektóre tworzywa też przepuszczają podczerwień termiczną, choć gorzej niż german (nawet robi się z nich soczewki), np. często pokazywany na filmikach z termowizji worek na śmieci. to zdjęcie pokazuje też że szkło (w okularach) zdecydowanie nie nadaje się na osłonę czujnika: https://physics.stackexchange.com/questions/3750/why-is-a-plastic-bag-transparent-in-infrared-light pilotem nie można bo to nie ta podczerwień, ale można potestować różne materiały za pomocą... czujnika MLX który mamy w planie zastosować (albo za pomocą jakiegokolwiek termometru na podczerwień) - patrzymy w jakim stopniu odbiera temperaturę obiektu zasłaniającego a w jakim stopniu obiektu zasłanianego.
 24. KISS - ale czasem rzeczy bardziej złożone są prostsze patrząc z innego punktu widzenia tam na przykład zamiast zastanawiać się jak obrabiać zdjęcie żeby odgadnąć z niego jakość powietrza ktoś postanowił żeby zamiast niego zastanawiała się sieć neuronowa przy określaniu stopnia zachmurzenia ze zdjęcia mogłoby być podobnie, poczekajmy aż ktoś spróbuje, myślę że gotowego rozwiązania nie ma bo technologia dopiero od niedawna zaczęła się upowszechniać a nie dlatego że jest to trudne. w sumie to użycie kamery zamiast budowania lub kupowania specjalnego czujnika i interfejsu do niego można nawet podciągnąć pod "uproszczenie", zwłaszcza gdy ktoś już kamery ma i używa (i może ma all-sky w obserwatorium). w dodatku jest to najbardziej wiarygodna metoda, bo temperatura mierzona dla całego nieba jest tylko uśrednieniem i przybliżeniem. mogą być cirrusy. może być lekkie zamglenie. może być prawie bezchmurnie ale od czasu do czasu chmurka - miernik temperatury takich rzeczy nie odróżni a analiza zdjęcia powinna dać radę.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.