Jump to content

Edgens

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  2,101
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

188 Good

About Edgens

 • Rank
  Edgens
 • Birthday 03/02/1975

Kontakt

 • Strona WWW
  krzysztofp9@op.pl
 • Facebook / Messenger
  Krzysztof Pawlik

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  KRAKÓW
 • Zainteresowania
  ASTRONOMIA , OPTYKA INSTRUMENTALNA , Technika , Astronautyka , Przyroda , BHP.
 • Sprzęt astronomiczny
  Intes Maksutov MK 203/2030mm F10 DE LUX. Synta Flex 12" Modyfikowana optycznie i mechanicznie. Mak Intes ALTER M603 152/1520mm F10. Montaże HEQ5 i EQ3-2 , Lorneta Fujijon FMTSX-2 10X70 i masa szkliwa.

Recent Profile Visitors

4,010 profile views
 1. Cześć. W Krakowie zachmurzenie , więc aktualnie nici z oglądania. Pozdrawiam Krzysztof.:-)
 2. Witam. Temat nie aktualny , Maczek w całym zestawie z montażem i akcesoriami odebrany osobiście przez nowego właściciela. Niech Dobrze służy. Pozdrawiam Krzysztof.
 3. Cześć. Być może , gdzieś mi się to otarło jak czytałem zachodnie recenzje , że Maki Celestrona mają warstwy XLT.Może faktycznie tak jest jak piszesz , nie zaprzeczam. Teleskop w Rezerwacji do dzisiaj wieczorem , czekam na zainteresowanego zakupem , który ma przyjechać i obejrzeć sprzęt.Tak czy inaczej to bardzo dobry jakościowo optycznie Maczek , posiadałem słabsze optycznie Maki 127mm.Tego akurat posiadam od kolegi z wymiany za inny sprzęt i nie brał bym go w wymianie gdyby był optycznie przeciętny. Pozdrawiam Krzysztof.:-)
 4. Cześć. Dzisiaj Jowisz na tapecie w nowym moim nabytku , Refraktor APO , WO APO 98 FLT Tryplet FPL53 obiektyw projektu i wykonania w Rosji , zacna Firma ASTREYA , nie Chiny , 98/618mm F-6,3 na EQ3-2. Seeng kiepskawy , ale to mniejsza Aperturka 98mm , więc prawie 100mm i mało czuła na warunki Seengowe , widać było dość sporo jak na tą Aperturę.Kontrast , kolorki i ostrość obrazu bardzo dobre.TV Delos 6mm-103X , Pentax XW 5mm-123,6X i TV DE LITE 4mm 154,5X.Przez Jowisza płynie "rzeka" ale sporo widać w strefie równikowej pomiędzy głównymi pasami , pociemnienie biegunowe też przecięte białym paskiem.Ładny widoczek , tylko trochą zakłócony przez Seeing.Na Saturna dzisiaj już nie czekałem. Wrzuciłem parę fotek Refraktora APO WO 98 FLT na balkonie z którego oglądam. Pozdrawiam Krzysztof.:-)
 5. To bardzo dobre okulary pomimo sporej ilości elementów , są widocznie ostrzejsze na osi niż Vixen LVW , które są stosunkowo "miękkie" i dają mniejszy kontrast obrazu. Pozdrawiam Krzysztof.:-)
 6. Cześć. Refraktor AC SW 120/600mm , to niezbyt dobry moim zdaniem wybór do oglądania Planet ze względu na sporą AC , ale powiedzmy że można pooglądać. Lepszy byłby dobry Mak 150mm lub np. 100ED , okulary Vixena: LV , NLV , SLV to ta sama optyka tylko w różnych opakowaniach,To okularki z konstrukcją wielolementową , ale bardzo dobre , mają niezłą ostrość i kontrast na osi. Słabsze od TV DE LITE 4mm i ORTO UO 4mm , porównywałem w praktyce , ale z kolei ostrzejsze od np. TS HR Planetary , itp. Niestety AC wpływa niekorzystnie i utrudnia dostrzeżenie słabego i subtelnego Detalu Jowisza , znam te wszystkie sprzęty , przerobiłem kilkadziesiąt różnych instrumentów i okularów.Tu Refraktor co najmniej dobry ED lub Dobry Optycznie Mak.To moje zdanie , choć też w Newtonach , SCT i Refrakorach AC można ładnie też pooglądać Planety ale nie z takimi kolorkami i kontrastem obrazu jak w dobrym Refraktorze czy Maku.Newton musi mieć F8 lub mniej aby mieć mniejsze C.O i wtedy też jest widocznie lepiej w dawanym obrazie , niestety ramiona mocowania LW też wpływają niekorzystnie i nawet łukowe mocowanie daje rozproszenie w postaci "Halo" wokół jasnych Planet i Gwiazd co też wpływa na kontrast niekorzystnie.Cztero lub trój ramienne mocowanie LW daje nam cztery lub sześć spajków obniżając tym samym kontrast uzyskanego obrazu jak i same obrazy dyfrakcyjne gwiazd. Pozdrawiam Krzysztof.:-)
 7. Cześć. Mamy teraz wysokie temperatury w dzień i zapewne jakieś fronty co niosą deszcz , więc wszystko się kotłuje. Pozdrawiam Krzysztof.:-)
 8. Cześć.:-) W sumie to w praktyce cały czas oglądam Planety i to przede wszystkim zajmuje mi czas. W astro foto jeszcze nie wszedłem , choć już dawno nadszedł zapewne ten czas. Ja mieszkam od strony wschodniej Krakowa i mam całe świecące miasto na południu.Może trochę mniej jak górują Planety , ale potem przechodzą one właśnie nad świecące miasto. Co innego w naszym Obserwatorium na wschód od Krakowa , tam jest znacznie lepiej. Pozdrawiam Krzysztof.:-)
 9. Cześć. Dzisiaj w Krakowie aktualnie Seeng porażka , wszystko pływa przy 150X na Jowiszu , Mak 8" i TV Delos 14mm.Detal się zlewa z otoczeniem , szkoda , pogoda w Krakowie Piękna. Teraz o godz. 2.05 oglądamy z Kolegą Zbyszkiem ZP53 Saturna , Seengowo niewiele lepiej i nadal 150X z TV Delos 14mm , Cassini widoczny , ale przez Saturna "płynie rzeka". Jest Tytan i wypatrzyliśmy słabiutki Księżyc Saturna chwilami świecący jak "Iskiereczka". Godzina 2.25 , poprawiło się trochę Seengowo , okular TV Nagler T4 12mm-około 175X , oprócz Tytana widać jeszcze trzy jak "Iskiereczki" świecące Księżyce Saturna. Godzina 2.40 , Seengowo lepiej , okular TV Delos 10mm-około 210X , Cassini prawie po obwodzie , Saturn chwilami ostry jak brzytwa , piękny kolor globu i pociemnienia biegunowego Planety , więcej już dzisiaj raczej się nie uzyska na detalu.Saturn przestrzenny , jest wrażenie kulistości Planety. Aby było widać wyodrębnione pasy , trzeba bardzo dobrych warunków jakie miałem parokrotnie w zeszłym roku. Zmieniłem tytuł tematu , gdyż w sumie Saturn góruje w stosunkowo niedługim czasie po Jowiszu i można pisać spostrzeżenia z oglądania obydwu Planet. Pozdrawiam Krzysztof.
 10. Witam. Rezerwacja całości do soboty. Pozdrawiam Krzysztof.:-)
 11. Witam. Rozważę też oferty , nic nie jest na sztywno , Zapraszam. Pozdrawiam Krzysztof.
 12. Witam. Ponieważ nabyłem niedawno Refraktor APO WO 98 FLT , będę niebawem wystawiał na sprzedaż Maka CELESTRON 127 SLT , XLT.Komplet jak ze sklepu w podanym niżej linku. https://www.teleskopy.pl/Teleskop-Celes ... -2331.html Cały zestaw tylko bez płytki do komputera i plastikowego szukacza Star Pointera.Wszystko w bardzo dobrym stanie bez wad.OTA Maka jest bardzo dobra pod względem optyki , warstwy XLT.Teleskop posiadałem z wymiany za inny mój sprzęt , znałem go wcześniej z oglądania nim niejednokrotnie Planet z kolegą Łukaszem.Chińskiego niewypału bym nie brał w wymianie , tylko sprawdzony w praktyce sprzęt. Teleskop daje bardzo dobre obrazy , kolimacja wzorowa jak i stan optyki , mechaniki i wizualny.Służył mi trochę dłużej niż pół roku. Proponuję kwotę 1650zł i wysyłam cały zestaw z okularami Celestron: 25mm i 9mm , kątówką 1,25" , VB 1,25" , montażem GO-TO.Fajny sprzęt na balkon do bloku , czy też na szybkie wypady , lekki w sumie i mobilny.Posiadam oryginalne pudła z wkładami i opakowania.Oryginalny VB można zawsze zamienić na 2" i mamy wtedy Maka w wersji 2".Posiadam też inne okulary Plosla i Szukasz GSO Star Pointer z podświetleniem i zmianami podświetlanego krzyża , dostępne będą za dodatkową opłatą.Niebawem dodam do ogłoszenia jak zorientuję się co dokładnie mam w półce. Kontakt PW lub tel.604054008. Pozdrawiam Krzysztof.
 13. Cześć Arku. Twój Intes w wersji STF MIRAGE 7" MK 180/1800mm , F10 jest też zacny , był moim Teleskopem i niejednokrotnie mnie zaskakiwał na Planetach i nie tylko.W porównaniu do starszego Intesa SANTEL 180/1800mm to śmiało mogę napisać że widocznie lepszy optycznie na każdym obiekcie nieba , nie tylko na Planetach i Łysym.Porównywałem i znam obydwa Teleskopy z praktyki. Edki są fajne , ale za mała Apertura , dla mnie osobiście nawet 120ED. Dobre Optycznie Refraktory to moim zdaniem co najmniej 130-140mm lub lepiej 6" do Planet , aby była ta pełnia szczęścia kiedy mamy odpowiedni Seing.Nasze Maczki Intesa w wersji MIRAGE są z bardzo dobrymi warstwami na lustrach 95% i z niewielkimi stratami ze względu na dobre warstwy na Menisku , około 1%.Starsze Maki Intesa dają bardziej zażółcone obrazy ze względu na inne i słabsze warstwy oraz tym samym mniejszy kontrast obrazu i słabszy tym samym widok subtelnego detalu na Planetach.Posiadałem około dziesięciu różnych Maków Intesa , MN i MK i te nasze są pod tym względem doskonałe.Trochę lepsze kontrastem są MN ze względu na mniejszą przeszkodę C.O. około 21% a my mamy: ja w MK 8" , 30,5% a Twój Mirage 7" , 32%. Porównywałem je często i w starszych wersjach obrazy białych gwiazd wpadały w zafarb a u nas jest bielutko , jasno i z wysokim kontrastem obrazu , stąd m.in. ta bardzo dobra jakość obrazu.Dzięki też zacnej jakości optyki w tych nie masowo produkowanych Teleskopach.Co dobre musi kosztować , ale jak chcemy mieć zadowolenie to niestety trzeba nastawić się na większy wydatek a warto!!! Posiadałem też chińskie Maki od 127mm do 180mm włącznie po parę egzemplarzy każdego i były jednak słabsze od wyrobów Intesa w praktyce.Chińskie Maki to też system Gregory Mak a nasze to Rutten , potocznie zwane "Rumakami" z osobnym LW a nie naparowanym na Menisku jak w chińskim Gregory.Nasze Makówki do pewnych powiększę pokazują też pięknie kolorki gwiazd , mają zdecydowanie lepszy kontrast obrazu od SCT i tło nieba jest czarne a nie szare jak w Newtonie czy SCT.Same punkciki gwiazd też bardzo ładne i malutkie , przy mniejszych powiększeniach czasem trudne do odróżnienia w praktyce od dobrego Refraktora.Wszystko widać doskonale jak porównamy wszystkie sprzęty na obrazach Dyfrakcyjnych Gwiazd co przekłada się na dawane obrazy w praktyce.Według kolejności , Dobre co najmniej ED lub APO , Dobry Mak , potem reszta sprzętów.Takie jest moje zdanie poparte praktyką.Takich porównań i testów robiliśmy kilkadziesiąt różnych sprzętów w naszym Obserwatorium w Luborzycy od lat.Jak i porównywaliśmy co najmniej kilkadziesiąt różnych okularów , dość też sporo w ogóle nie znanych i nie dostępnych u nas w kraju tylko raczej na zachodzie. Pozdrawiam Krzysztof.:-)
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.