Jump to content

Hans

Moderator
 • Posts

  10331
 • Joined

 • Last visited

About Hans

 • Birthday 04/07/1976

Retained

 • Member Tittle
  Astropolis.pl

Kontakt

 • Strona WWW
  www.astroamator.com

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  W-wa
 • Zainteresowania
  Taternik

Recent Profile Visitors

17663 profile views

Hans's Achievements

2.2k

Reputation

 1. Nie czytacie linków a jakby czytali, to by znaleźli: http://var2.astro.cz/ETD/predictions.php Pozdrawiam.
 2. Jak Ci sie chce poczytac starsze przepisy na własną rejestracje to poukładałem to wszystko w jednym miejscu: https://astroamator.com/index.php/fotometria/egzoplanety-z-garazu Linki powinny ciągle działać. Konkretne poradniki step by step zlinkowane w koncowej czesci tej witryny. Pozdrawiam.
 3. Zapomniałem doliczyć wydatki na radioastronomie i obserwatorium... :/ Pozdrawiam.
 4. Heja, Czy ktos wie gdzie maxim trzyma wszystkie wbite w niego settingsy? To jest jakis konkretny plik tekstowy ktory ma szanse przetrwać i byc kompatybilny z nowsza wersja softu? Kopie po sieci i nie bardzo widze taką opcje, ale moze macie swoje patenty na migracje ustawień. Bardzo by mi to przyśpieszyło odzyskiwanie gotowości operacyjnej na czystej instalacji na własnej licencji. Pozdrawiam.
 5. nie wiem czy to juz sie przewineło, ale szukajac info o Espiricie 150tce natrafilem na te fote:

  115398477_Esprit150on14inNewtonian(2).JP

  i powiem wam, ze Apo 6" o metrowej ogniskowej robiący za szukacz, to jest jednak brain blower.

  1. Show previous comments  1 more
  2. Herbert West

   Herbert West

   Ten apo ma szukacz. Jest szukacz na szukaczu na dobsie.

  3. tex88

   tex88

   Astronomiczna incepcja

  4. lukost

   lukost

   A skąd wiecie że gość traktuje to jako szukacz? Może zerka sobie na obiekt raz w szerokim polu refraktora, raz przy dużym powiększeniu w niutku. Ma to sens. :)

 6. Cześć. Dziękuję za wszystkie podpowiedzi. Bardzo mi pomogły. Małe pytanie dodatkowe. Czy ktoś jest świadom plugina do 64bit CS6 (tak, da się go jeszcze kupić w wersji licencji wieczystej) potrafiącego ładować pliki .fit bez pośrednictwa tiffem? Pozdrawiam.
 7. Czesc, mam chyba problem, w sumie to nawet nie jeden. Niełatwo jest wrócić, gdy uzmysłowić sobie, koszt odbudowy warsztatu. Jestem starej daty. To nigdy nie bylo tanie, ale mialem to szczęście, ze w chwili dezaktywacji "prawie" domknąłem setup sprzętowo (szczęśliwe nic nie musiałem sprzedawać) no i moglem pracowac na oprogramowaniu legalnym udostępnionym czy to przez firmę dla ktorej pracowalem (w firmie IT oferującej rozwiązania E2E, włączając w to opracowywanie UI/UX prawie zawsze był jakis adobe photoshop albo cos podobnego) czy to na oprogramowaniu znajomych "pauzujacych" okresowo z astrofoto (maxim). Soft fotometryczny którego używałem przy egzoplanetach, zmiennych i radioastronomii, byl na licencji otwartej (np. munipack). To się skończyło, musze wybudować własną piramidę. Widzę, że Adobe już nawet nie sprzedaje licencji. Wszystko na abonamentach. Maxim szczesliwie nie powariował i dalej za 600 dołków pozwala po prostu kupić co trzeba. MuniPack dla odmiany troche zaśniedział i najwyraźniej nie bedzie wstanie przeżyć windy 11 (podobnie jak reszta pokupowanej drobnicy do spektrometrii i radioastronomii). Zacznijmy od tego najbardziej dla mnie zagmatwanego tematu, softu. Zakładając, że podstawy będzie ogarniać Maxim (szeroko rozumiana kontrola setupu i sesji) + wstępna normalizacja materiału (biasy, flaty, darki itd.): 1. Czy potraficie mi podpowiedzieć pozycje na rynku, które pozwolą ogarnąć estetyczną obróbkę materiału (mowa o oldskulowym materiale z BW CCD FLI bez ABG) na poziomie podstawowym+, które są "kupowalne" za rozsądne pieniądze, a nie w abonamentach poukładanych tak, by poza tym co potrzebne zawsze upchać cos czego po prostu nie potrzebuje? 2. Czy potraficie podpowiedzieć na co przesiadł się z munipacka światek fotometryczny? 3. Czy Maxim DL Pro dalej jest softem obowiązkowym, czy moze doczekał sie sensownej konkurencji? No i w kwestii hardware: 4. Czy ktoś ma świeże doświadczenia z przeglądem sprzętu klasy FLI microline (shutter, pastylki do peltiera itd) i AP Mach 1? (Frimware upgrade, itd.) Musze ogarnąć się i tu w kosztach, jak juz poznam wyrok za software. Odrdzewianie obserwatorium ogarne. Pozdrawiam.
 8. To wygląda na obiektyw kamery przemysłowej wydłubany z całego device. Ktoś go najwyraźniej rozbroił z mechaniki i używał jako okular. Jaka to konkretnie była kamera to już będą dłuższe poszukiwania, nie podejmuję sie Pozdrawiam.
 9. Cześć, Możliwe, że efekt który opisujesz wynika nie tyle z "niezgrania" osi mostka i osi optycznych co z tego, że lornetka została skolimowana jedynie do granicy tolerancji twojego mózgu (na to jak rodzimy sobie "w tle" z rozjechanym obrazem, zależy nawet od tego czy jesteśmy akurat zmęczeni). W trakcie kolimacji wyglądało, że jest ok, a innego dnia naszej głowie już tak sprawnie nie idzie. Zmiana rozstawu osi będzie mieć niewielki wpływ na obraz i jeśli kolimacja nie jest dokładna, może być tą kroplą przy której mózg podda się z "natywnym" poprawianiem obrazu w locie (tory optyczne nie są rozsuwane / zsuwane w linii, okulary wędrują po odcinkach okręgu zmieniając kąty pryzmatów względem siebie). Grafika z pierwszego posta pokazuje jak bardzo może być nieosiowo, a nasz mózg ciągle będzie widział jak trzeba (tylko wzrok nam się będzie coś szybko męczyć). Pozdrawiam.
 10. No to se raczej poczekasz Pozdrawiam.
 11. https://forum.thewingedhussars.com/index.php
 12. Zaciągnij sie do TWH Robale, explo, bgs...
 13. Cześć, Jak te "prawie - obejmy" są połączone z tubusem? To tymczasówka, czy docelowe rozwiązanie? (nie do końca ogarniam, czy wspomniane panewki łączą tylko kształtki do szyny, czy lecą"dalej do rury tubusu, a jesli tak, to w co są wkecone). Pozdrawiam.
 14. Jest jeszcze jedna opcja na prostą lornetę. Zamiast statywu, wymaga... bujanego leżaczka z podłokietnikami I powiem wam, że w tandemie z lornetką prostą o masie którą jesteście w stanie bezproblemowo i długo operować mając podparcie pod łokciami, potrafi "zająć do świtu" a leżaczek, taki jak ten: Pozdrawiam.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.