Skocz do zawartości

"Pierwsze koty..." z webkamem


Gość cygnus

Rekomendowane odpowiedzi

Spróbowałem wreszcie nagrać Marsa TouCamem, który od roku czeka na astropremierę. Okazało się to przedsięwzięciem na miarę wyekspediowania HST na orbitę.

Oto plan całego przedsięwzięcia:

 

1. Wyekspediowanie na stanowisko robocze (czyli do kuchni na parterze) centrum sterująco-rejestrującego:

- przeniesienie z piwnicy do kuchni monitora 19" (broń, Boże, nie żaden tam LCD, klasyk, waży ze 40 kg)i ustawienie na stole w ten sposób, by ekran był widoczny z tarasu przez okno,

- przeniesienie z piwnicy do kuchni komputera (ciężki, ale nie więcej niż 25 kg, jest chyba oczywiste że taki ciężar nie może być szybki, 900 MHz),

- wywleczenie z piwnicy do kuchni kłębowiska niezbędnych do podłącenia kamery kabli (koniec końców niezbędne okazały się tylko przedłużacz LPT i przedłużacz klawiatury),

2. Wywleczenie na stanowisko obserwacyjne (taras przed kuchnią) teleskopu (wyposażony w napęd U-ptisan + piggy-back waży już co najmniej 50 kg), podłącenie napędu stosownymi przedłużaczami do gniazda w kuchni.

3. Godzinne zmagania ze sprzętem żeby wreszcie kamerka zaczęła coś pokazywać.

4. Dokładna kolimacja szukacza z teleskopem.

5. Montaż kamerki w ognisku głównym.

6. Długotrwałe próby złapania Marsa w kadrze.

7. Długotrwałe próby z ustawianiem ostrości.

8. WRESZCIE nagrywanie avików.

 

Nagrywałem awiki progrmem od TouCama, bo jakoś AstroView nie udaje mi się rozszyfrować.

 

Rezultat - ot, placuszek bez żadnych szczegółów na czterech avikach, w dodatku z jakby małą "aberracją chromatyczną" tzn. z podkolorowanymi brzegami. Skąd te kolorki? Czyżby moje lustro wykazywało dyspersję? Może jest aluminiowane od spodu? :Boink:

 

Tak się tym wszystkim zmordowałem że już telekonwertera 2x nie próbowałem zamontować.

 

Rubinara też już nie miałem siły do tego przyczepiać.

 

9. Zdemontowanie tego wszystkiego i zwleczenie na miejsca przechowywania.

10. Kolacja, ablucje, do łóżka o 2:30.

 

Aha, teraz nie mam czym obrabiać, jako że do tej pory nie próbowałem webkamowego astrofoto więc i softu nie przyszykowalem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cygnusie, a webcam do czego podlaczyles? Do Rubinarka 1000mm?

Ja przez 1540mm dostaje malego Marsika, wiec Twoj bedzie jeszcze mniejszy, ale szczegoly powinny byc!

 

A jak ustawiles czulosc i parametry nagrywania?

Ja tez wczoraj nagrywalem (niestety bez barlowa...) i mialem ustawione 1/100sek., gain bliski 0% i 10 klatek/sek.

Nagrywalem od 500 do 1000 klatek.

 

Widac strukture na powierzchni i dwie czapy polarne :-)

Dzis wieczorem wrzuce na AF bop mam kilka pytan co do moich wypocin :-)

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cygnusie, a webcam do czego podlaczyles? Do Rubinarka 1000mm?

Ja przez 1540mm dostaje malego Marsika, wiec Twoj bedzie jeszcze mniejszy, ale szczegoly powinny byc!

Webcam był w ognisku głównym newtona 114/900.

Czasem naświetlania, wzmocnieniem żonglowałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy f900 Mars jest tak maly, ze szkoda czasu raczej :-(

Barlow ratuje.

czyli ruski telekonwertor.

Tylko mam wątpliwość czy słupnik dostatecznie stabilny. A raczej NIE MAM WĄTPLIWOŚCI co do tego, że nie jest wystarczająco stabilny!

 

(do siebie:) Może warto pospawać przejściówkę do statywu TST ?

 

Traktowałem tę dzisiejszą próbę jako PRÓBA TECHNICZNA czyli ocena czy to działa.

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli ruski telekonwertor.

Tylko mam wątpliwość czy słupnik dostatecznie stabilny. A raczej NIE MAM WĄTPLIWOŚCI co do tego, że nie jest wystarczająco stabilny!

 

(do siebie:) Może warto pospawać przejściówkę do statywu TST ?

 

Traktowałem tę dzisiejszą próbę jako PRÓBA TECHNICZNA czyli ocena czy to działa.

 

Cygnus, walcz dalej.

Do webcama nie musi byc super stabilnosci - Registax sobie poradzi z lekkimi wstrzasami.

Z 1800mm bedziesz juz mial tarczke o przyzwoitej wielkosci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z 1800 mm ogniskowa ostrosci przez szybke nie ustawisz . Przynajmniej mnie poniosloby . Moze jak bedziesz identycznie wkladal kamerke w wyciag to jakos zaznacz polozenie wyciagu gdzie masz ostrosc i potem rob kilka avikow takze troche przed i za .

Slup ma ta zalete, ze jak zaznaczysz jego polozenie to zawsze mozesz tak samo latwo go ustawic . Statyw geodezyjny mimo, ze nozki beda w prawie tych samych miejscach to os RA moze gdzie indziej patrzec . Moze poziomowac czy pionowac . Nie mam powtarzalnosci ustawien . A na balkonie to najwygodniejsze .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cygnusie gratulacje za determinację i za decyzję, że mimo tylu trudności, w jeden wieczór zorganizowałeś takie centrum badań marsjańskich :banan:

niestety chyba nie dasz rady ustawić ostrośći przez szybę okna, ja kiedyś, z braku notebooka próbowałem nawet przez lornetkę patrzeć na monitor :ha: z miernym skutkiem niestety

chociaż zdaje się jest program który mógłby Ci pomóc, mianowicie np. Astrosnap,

w wersji lite jest darmowy: http://www.astrosnap.com

a on ma tę zaletę, że mówi i to w sense dosłownym! :D czy z ostrością się zbliżasz, czy oddalasz od ideału, kręcąc wyciągiem wystarczą głosniki i karta dźwiękowa w komputerze.

niewiem tylko czy da radę współpracować z Twoją kamerką, ale myślę powinieneś go spróbować

pozdrowienia

 

natomiast przy takiej ogniskowej, to tak jak mówi polaris barlow, albo telekonwenter jest niezbędny, bo tak Twój mars ma kilkanaście pixeli średnicy na ekranie,

barlow tę liczbę podwoi, oczywiście kosztem jasności, ale tę możesz podciągnąć czasem ekspozycji, czy średnicy teleskopu wtedy starczy na szczegóły i kontrast? chyba powinieneś spóbować :rolleyes:

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

musisz na żywo dobrze dobrać jasność a potem ostrość. bez tego ani rusz.

 

Mój mars z 2003roku z rubinara 5,6/500+TKx2 i przedłużki :) ogniskowa około 1200mm

mars4.jpg

 

sprzęt dodatkowy: 19" monitorCRT+skrzynka z Duron750MHz+ stół+ okno+balkon

 

bez szukacza, bez prowadzenia, bez paralaktyka, bez wyciągu, na AZ bez mikroruchów,

z ostrością w pierścieniu obiektywu.

Edytowane przez McArti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.