Skocz do zawartości

Merkury&Słońce


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Szczegółowe informacje o zjawisku zamieściłem na stronie "Kalendarzyka astronomicznego", pod adresem http://www.astrocd.astronomia.pl/pm030507.htm

 

Są tam odnośniki z czasami nawet z uwzględnieniem miast

 

Początek w Polsce środkowej : 07:11,6 CEST

Koniec w Polsce środkowej : 12:32,4 CEST

 

Ogólny czas trwania: 05:20,8

 

Dla miast w Poslce, różnica w rozpoczęciu się czy nońcu zjawiska nie wyniesie więcej niż 12 sekund.

 

pm_tarcza.gif

 

Zapraszam http://www.astrocd.astronomia.pl/pm030507.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj ten Cartes du Ciel. Taki fajny program, a takie byki  ???

 

Bardzo fajny. Przejście Merkurego przed tarczą Słońca jest według SkyMapa pomiędzy 7:11:30 a 12:32:20 +/-10s czyli identycznie jak podałeś wyżej. Piotrko coś tam musiał namotać, że wyszło mu nie tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest chwila czasu, to się pokajam. Jak odczytujecie czas z dokładnością do ułamka sekundy? Bo, przyznaję, ja to robię amatorsko^2, czyli właczam śledzenie, patrzę co się dzieje i odczytuję czas.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj Marek - w Twojej tabelce brakuje Leszna! To duże niedociągnięcie bo Leszno to przecież zagłębie astrofoto ;) Biorąc proporcjonalnie do liczby mieszkańców.

 

Rzeczywiście Leszno mi uciekło, ale to tylko dlatego, że zjawisko nie różni się bardzo w czasie, w porównaniu do sąsiednich miast.

Chesz Leszno, wejdź na opracowanie zaćmienia Słońca z 31 maja, http://www.astrocd.astronomia.pl/zs030531.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde balans! Sprawdziłem rzecz całą raz jeszcze pod CdC v.2.7.3 oraz SNP v. 3.1 (metodą "na zooma").

SNP:  początek: 7:11:35; koniec: 12:32:18

CdC:  początek: 7:07:20; koniec: 12:26:20

Dane o położeniu obserwatorium te same.

Ten sam komp, ten sam system W98SE, strange..  ???

A ponoć to SNP jest taki niedokładny...   ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tej półkuli, bo oba programy mają mapki..   :D

Sprawdziłem jeszcze HNS ver. 2.2.0 h i też śmisznie wyszło, przy polu widzenia 8x5' jest ok (odpowiednio: 7:11,5  i 12:32, natomiast gdy pole widzenia zmniejszyłem do 5x4' program pokazał, że zjawisko zacznie się o 7:43!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ekh, no cóż pół godziny w tą czy w tamtą to wg tych co pisali te programy żadna różnica - myślałem, że tylko archeolodzy się nie przejmują takimi małymi odstępami czasu ;) nawet historycy dążą do tego by dowiedzieć się o której dokładnie godzinie np. rozpoczęła się Bitwa pod Grunwaldem ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Jak się okazuje, błedy w podawaniu momentów niektórych zjawisk nie są rzadkie. Dla przykładu - kiedy w lipcu 1996 roku obserwowaliśmy w PTMA w Warszawie zakrycie Wenus przez Księżyc, efemeryda wg własnego programu SOPiZ podawał początek zjawiska 8h 19,2m UT, ale "Rocznik Astronomiczny 1996" - moment 8h 12.8m.  Sprawdziłem następnie programem "Occult" - dał moment 8h 19.5m, a program profesjonalny "EVANS" "wyłożył" się całkowicie... - on dał wynik 9h47.6m !!!

Co do obserwacji zakrycia Merkurego: program "Guide" daje moment I kontaku 7h 11m 33s CWE  - bardzo podobny czas wynika ze "Sky & Telescope" i tylko o kilkanaście sekund różni się moment naszego programu SOPiZ PTMA  "Transit".

Na zakończenie moich informacji jeszcze dwie:

w Warszawie będą co najmniej dwa pokazy zjawiska - w Muzeum Techniki (dzięki firmie "Astrokrak") oraz w CAMKu (przez nasz Oddział PTMA)

 

Hermes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

to ja jeszcze dodam slowko do roznych danych dla przejscia merkurego. Problem dokladnosci obliczen bardzo dobrze jest opisany w "Astronomical Algorytms" (albo blisko ;) ) Wystarczy ze w systemy pracuja z inna dokladnoscia. W programach systemow liczb jest b. dozo. Efekt...? mozna liczyc z 4 miejscami po przecinku,  mozna z 8 itd.

Kiedys robilem test z danymi z 10^-4 i 10^-8 i roznice siegaly zdaje sie 2 minut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądze, ze problem dokładności na skutek ograniczania wartości znaczących cyfr w obliczeniach w obecnych czasach nie powinien występować.

Komputery są na tyle szybkie, aby uporać się z takimi liczbami nawet jak 10 bitowe, z 19-20 cyframi znaczącymi i setkami tysięcy operacji zmiennoprzecinkowych na sekunde.

 

Zastanawiałem się długo na jakich liczbach tworzyć AstroKalendarz i szczerze mówiąc dla komputera stosowanie nawet 10 bitowych niczemu nie przeszkadzało. Obliczenia w trybie "live" sa prowadzony w sposób ciągły co 0,1 sek !!!

Kiedyś to policzyłem, że na raz wykonywanych jest w programie ok. 25000 operacji trygonometrycznych w ciągu właśnie tych 0,1 sek. (głównie za sprawą Księżyca)

Działa bez problemu.

 

W czym więc problem z ustaleniem początku zjawiska, skoro fizycznie można policzyć położenia z dość dużą dokładnością.

 

Guide 8.0 chyba zrobi to najlepiej. Najlepiej było by porównac obliczenia z tym co bedzie naprawdę i dowiemy się wtedy jaki program na racje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatem byc moze roznica w przyjetych metodach obliczen? Lub jeszcze jednen pomysl - rozne dane wejsciowe:

 

1) e=0,973453453454

2) e=0,9735                          ...i juz zima!

 

Kolejny przyklad: znowu ksiazka o algorytmach astronomicznych: poprawki zwiazane z pozycja planet w swietle ich wzajemnych relacji... tony tony wspolczynnikow korygujacych - a pewnie jeszcze kilka ton tych wspolczynnikow dojdzie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie jest tenże CAMK w Warszawie?(...)

ul. Bartycka 18. Autobus 108 i zdaje sie 167 (jakies 2-3 km. od skrzyzowania z ul. czerniakowska.

Niestety prognoza pogody nie napawa optymizmem :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Camku 108 z Placu 3 krzyzy - najlatwiej

badz w internecie na stronie www.planetarium.toya.net.pl

organizujemy obserwacje on-line!

a co do obliczen to nie zapominajmy o delcie T

Ja od Davida Duhnama otrzymalem nastepujace momenty Początek zjawiska - pierwszy kontakt: 05:11:58

 

drugi kontakt:                                          05:16:22

 

środek zjawiska:                                     07:52:48

 

trzeci kontakt:                                         10:27:29

 

czwarty kontakt:                                     10:30:50

 

Pozdrawiam

Pawel Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.