Skocz do zawartości

Kolimacja refraktora


Jacek44

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich!

Ponieważ zasób mojej wiedzy na temat kolimacji jest bliski zeru, chciałbym prosić Was o pomoc:

1. Kolimator optyki ??? - czy jest to urządzenie uniwersalne czy też przypisane do danego typu refraktora, gdzie to można kupić i ile kosztuje.

2. Czy istnieją sposoby wykonania kolimacji innymi metodami etc......, z góry dziękuję Pozdrawiam Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Jeśeli refraktor ma w celi obiektywu 3 śruby regulacyjne to kolimacja jest możliwa, najprościej zrobić ją na gwiazdach przy dużym powiększeniu typu 1,5 do 1,8 x D.

Trzeba doprowadzic do tego aby obraz dyfrakcyjny gwiazdy był otoczony równej jasności pierścieniem dyfrakcyjnym, kolimacje robimy bez złączek kątowych i odwracaczy obrazu najlepiej na nie za jasnej gwieździe conajmniej 30-40* nad horyzontem lub wyższej 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że Januszu te gwiazdki będą mu skutecznie uciekały z pola widzenia i daję głowę, że taka kolimacja będzie niezłym kuriozum ;D ;D ;D

 

Czarek Wierucki w Jachrance pokazał świetną metodę kolmacji za pomocą sztucznej gwiazdy wykonanej z... kulki od łożyska i oświetlonej z boku światłem latarki. Problemem może tu być znalezienie dłuższego zacienionego korytarza aby móc zogniskować obraz "gwiazdy".

 

Przemas

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Obraz kulki przy kolimacji też będzie silnie uciekał i raczej potrzebna pomoc drugiej osoby do obsługi śrub regulacyjnych a właściciel musi kontrolowć zmiany w okularze 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obraz kulki przy kolimacji też będzie silnie uciekał i raczej potrzebna pomoc drugiej osoby do obsługi śrub regulacyjnych a właściciel musi kontrolowć zmiany w okularze 8)

 

...będzie uciekał o ile ktoś tą kulkę będzie trzymał w ręku albo w zębach. Jak spokojnie będzie leżała na szafie, czy na półce to wszystko będzie w miarę stabilne na tyle, żeby tą kolimację wykonać :P :P :P

 

oczywiście masz rację, że powinny to robić dwie osoby i to niezwykle delikatnie żeby nie poprzekręcać śrub w celi ::) ::) ::)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję, trochę mi się rozjaśnia, ale obydwa sposoby są bardzo subiektywne, i prawdopodopodobnie obarczone błędem zależnym od warunków , nazwijmy je, psychomotorycznych wykonującego kolimację.

 

Kiedyś Foto classik oferował wraz z Syntą 102/1000, tzw. kolimator optyki, ale teraz coś się u nich zmieniło i brak tego w ofercie. ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

No nie dziw że usunęli z oferty się bo mogłbyś sprawdzić jakość kolimacji ich wyrobu i od ręki reklamować ;D ;D ;D

A tak na poważnie to w zwykłym autokolimatorze też nie masz odzczytu cyfrowego tylko organoleptyczny z podziałką ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze pytanie - czy gwiazda polarna byłaby odpowiednia do tego zabiegu, ta przynajmniej nie uciekała by z pola widzenia, oraz czy gdzieś w Polsce można dostać taki kolimator " organoleptyczny" jak go nazwałeś.. ::) ::) ::)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obawiam się, że przy powiększeniu bliskim limitowi dyfrakcyjnemu uciekałaby jak zając :- :- :-

 

będę obstawał przy swoim ale już się wyłączam - sztuczna gwiazda, cieplutki pokoik, mniej nerwów, spokojnie wycentruj krążki dyfrakcyjne itd...

 

;D ;D ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśeli refraktor ma w celi obiektywu 3 śruby regulacyjne to kolimacja jest możliwa, najprościej zrobić ją na gwiazdach przy dużym powiększeniu typu 1,5 do 1,8 x D.

 

A co znaczy to D? Średnica lustra? Raczej nie więc co?

 

Ostatnio odważyłem się dotknąć tych śrubek i robiłem kolimacje (razem z żoną) na jakiejś słabej gwiazdce. Jakoś to poszło, choć przyznam, że obraz gwiazdki przy kręceniu jak najbardziej uciekał i był to pewien problem. Mam zresztą wrażenie, że nie udało mi się do końca z tą kolimacją. Chyba poćwiczę z kulką i latarką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co znaczy to D? Średnica lustra? Raczej nie więc co?

 

Właśnie, że tak, jest to średnica obiektywu/lustra.

 

Chyba poćwiczę z kulką i latarką.

 

Jak napisał Przemek, pomysł został praktycznie wypróbowany, więc co stoi na przeszkodzie abyś i Ty spróbował?

 

owocnej kolimacji !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Przy lunecie bez napędu polarna do kolimacji to dobry i sprawdzony pomysł, gratuluje spostrzegawczości Jacku P. ;D ;D ;D

D- to oczywiście średnica lustra lub obiektywu w [mm]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Guys a dlaczego nie mozna spojzec przy kolimacji na Polaris? Nie jest za jasna (2m) i nie ucieka - tzn. nie na tyle szybko...

 

"sztuczna gwiazda" jest OK ale jezeli bedzie za blisko to teleskop pokaze spora abberacje sferyczna - nie nadaje sie wiec do kolimacji optyki. No i raczej odpada 'w polu".

 

Pozdrawiam,

 

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Guys a dlaczego nie mozna spojzec przy kolimacji na Polaris? Nie jest za jasna (2m) i nie ucieka - tzn. nie na tyle szybko...

 

Może się myle, ale Polaris jest chyba gwiazdą podwójną, o niezbyt dużej separacji ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! :)

Niniejszym chciałem podziękować Wszystkim , a w szczególności Przemasowi, Januszowi P i El Capitano,za pomoc. Jesteście nięzgłębinym żródłem wiedzy praktycznej.

Już wiem jak przeprowadzić kolimację. :)!!!

Tylko, że teraz znowu muszę przez chwilę zastanowić się, czy kupować Syntę z możliwością kolimacji, czy Tal-a bez niej...... etc.........

Ale przeglądając Forum jest to odwieczny problem Wszystkich. ??? ??? ???

Dziękuję i pozdrawiam Jacek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A co znaczy to D? Średnica lustra? Raczej nie więc co?

 

Właśnie, że tak, jest to średnica obiektywu/lustra.

 

Chyba poćwiczę z kulką i latarką.

 

Jak napisał Przemek, pomysł został praktycznie wypróbowany, więc co stoi na przeszkodzie abyś i Ty spróbował?

 

owocnej kolimacji !

 

To wręcz banalne: nie mam kulki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą sprawdziłem, koraliki sie nie sprawdzają, a może latarka za słaba. Sztuczna gwiazdka niby była, ale jakaś słaba i nie było widac prążków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Jeśli już sztuczna gwiazda z kulki to kulka nie wieksza niz 3-6mm i koniecznie oświatlona słońcem na czarnym tle aksamitu albo innym im ciemniejszym tym lepszym :-)

Proponuję ją zainstalować na jakiejś odleglejszej ścianie, minimum 100 ogniskowych lunety od nas 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Jachrance zrobiliśmy kolimację mojego i Czarkowego SCT ustawiajac teleskopy w duzej sali konferencyjnej a sztuczną gwiazdę na końcy korytarza prowadzącego do tejże - była to odległość może z 10 - 15 metrów, nie więcej.

 

Janusz, nie przesadzaj z tym 100f, bo dla Czarkowego teleskopu to by dało 250 metrów!!!

 

Sztuczna gwiazda musi być widoczna gołym okiem, trzeba więc tak dobrać oświetlenie jej przez lornetkę, żeby można było potem ją znaleźć.

 

Zresztą moze Czarek przeczyta ten wątek to powie od podstaw jak wykonać tą kolimację - w końcu to on pierwszy raz pokazał tą metodę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.