Skocz do zawartości

Okulary do Optisana Star 900114 I


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Planuje kupic jakis lepszy oklular do mojego teleskopu. Mam na oku dwa:

 

http://www.astrokrak.pl/sklep/index.php?cPath=28_43

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...9c458dbb667efe7

 

Tylko zastanawiam sie ktory?

 

A moze polecicie mi jakis inny okular? Planuje wydac na niego do 300 zł.

Edytowane przez Paweł Sołtysek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy do czego chcesz używać danego okularu,czy do małych powiększeń,czy zależy Ci na dużym polu widzenia itp.Te okuklary które zaprezentowałeś służą głównie do obserwacji planetarnych przy dużych powiększeniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To moze tak. Przez obecne okulary jakie posiadam nie jestem w stanie wiele zaobserwowac. Posiadam okulary 0,96'' 20mm, 12,5mm oraz 4 mm. Pierwszy jest nawet ok, ale nie daje duzego powiekszenia. Drugi przy dobrych warunkach pogodowych tez jest w miare ok, ale trzeci nie nadaje sie do uzycia. Kolega mowil mi, zebym zmienil sobie okulary, wtedy bedzie lepiej. Na poczatek chcialbym okulary do obserwacji planet czyli takie jak podalem. Nie wiem jednak jakie wybrac. 12,5mm a moze 9mm. Jezeli dobrze mysle to przy teleskopie o ogniskowej 900 stosujac okular 9mm uzyskam 100-krotne powiekszenie. Czy to wystarczy aby zaobserwowac np. pasy rownikowe na Jowiszu? Pytam bo przy uzyciu okularow jakie posiadam obecnie nie jestem w stanie tego zrobic. Najlepiej napiszcie co bede mogl zaobserwowac przez dany okular.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli dobrze mysle to przy teleskopie o ogniskowej 900 stosujac okular 9mm uzyskam 100-krotne powiekszenie.

 

dobrze myślisz

 

Na poczatek chcialbym okulary do obserwacji planet czyli takie jak podalem. Nie wiem jednak jakie wybrac. 12,5mm a moze 9mm

 

12,5mm to za mało jak na planety

 

Pytam bo przy uzyciu okularow jakie posiadam obecnie nie jestem w stanie tego zrobic.

 

Nie martw się. Okulary dołączone do Optisana są zwykle bardzo słabej jakości. Z pewnością wymiana okularów na te, które podałeś w linkach przyniesie poprawę jakości obrazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12,5mm to za mało jak na planety

 

A jakie powiekszenie do planet jest w miare dobre? Te okulary do ktorych linki podalem sa w takiej samej cenie niezaleznie od ogniskowej wiec moge zakupic dowoly z nich. Przy 6 mm uzyskam 150-krotne powiekszenie; to juz chyba wystarczy?

 

[edit]

 

widze, ze odpowiedz pojawila sie zaniam zadalem pytanie... :)

 

a ktora firme bardziej polecacie?

Edytowane przez Paweł Sołtysek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup sobie tez okular 18-20 mm chocby plosla . Ten co masz to....... .

Lustrem 114 mm to chyba max 160 x do jasnych planet . Ksiezyc z 200-240max .

Jak masz wade wzroku i patrzylbys poprzez okulary na nosie to musisz kupic takie teleskopowe okulary aby oka nie trzeba bylo przyklejac do soczewki okularu - tak jest w orto, ploslach na pewno 6 mm . Moze jakis przyszlosciowy okular kup np. LV 6 mm?

Jak masz kogos znajomego w USa to tam duzo taniej kupisz .

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz wade wzroku i patrzylbys poprzez okulary na nosie to musisz kupic takie teleskopowe okulary aby oka nie trzeba bylo przyklejac do soczewki okularu - tak jest w orto, ploslach na pewno 6 mm .

 

Tylko patrzenie poprzez okulary jest mało wygodne i skutkuje znaczną stratą pola a do planet duże pole jest niepotrzebne

 

A z tym przyklejaniem to można się przyzwyczaić :)

Edytowane przez Kędzior
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To moze tak. Przez obecne okulary jakie posiadam nie jestem w stanie wiele zaobserwowac. Posiadam okulary 0,96'' 20mm, 12,5mm oraz 4 mm. Pierwszy jest nawet ok, ale nie daje duzego powiekszenia. Drugi przy dobrych warunkach pogodowych tez jest w miare ok, ale trzeci nie nadaje sie do uzycia. Kolega mowil mi, zebym zmienil sobie okulary, wtedy bedzie lepiej. Na poczatek chcialbym okulary do obserwacji planet czyli takie jak podalem. Nie wiem jednak jakie wybrac. 12,5mm a moze 9mm. Jezeli dobrze mysle to przy teleskopie o ogniskowej 900 stosujac okular 9mm uzyskam 100-krotne powiekszenie. Czy to wystarczy aby zaobserwowac np. pasy rownikowe na Jowiszu? Pytam bo przy uzyciu okularow jakie posiadam obecnie nie jestem w stanie tego zrobic. Najlepiej napiszcie co bede mogl zaobserwowac przez dany okular.

 

 

powaznie myslalem ze takie okulary daja tylko do Newtona 60/700 ..mialem okazje ogladac przez tego typu okulary to faktycznie bylo nieciekawie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na Twoim miejscu bym się zaopatrzył w 6mm orto i uniwersalne 9mm.

 

150x power do planet to dla mnie podstawa, mam jeszcze 4mm PL i też często go używam.

 

Natomiast 100x z 9mm używam i do DS i do planet ze wskazaniem na częstsze lookanie na DS. Dlatego wybrałem Swana ze względu na duże pole. Bo 9mm orto to raczej porażka do tego telepa - ni pies, ni wydra - do planet power za mały, a do Ds za małe pole.

Za to M27 czy M42 w Swanie - jak na ten telep jest poprostu wypas... :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym kupil na Twoim miejscu 10 mm i Barlowa 2x ...np. 10 mm Plossla ...to by bylo dobre rozwiazanie zarowno do DS jak np. mglawic planetarnych 90 x a takze planet 180 x przy niezlym seeingu juz na takim powiekszeniu pieknie planetki widac :)

 

drugi wriant to 12 mm i barlow 2 x

Edytowane przez KOPER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.