Skocz do zawartości

Jaki statyw polecacie?


Rekomendowane odpowiedzi

Nie mam doświadczenia jeśli chodzi o statywy. Od zawsze używam drewnianego NRD-owskiego statywu pamiętającego jeszcze lata siedemdziesiąte. Jest solidny, ale zajmuje sporo miejsca po złożeniu, a głowica od dawna jest w stanie permanentnego rozpadu. Dlatego rozglądam się za statywem, dla którego mam następujące wymagania:

- powinien być stabilny, chcę z niego focić zaćmienie cyfrą z ogniskową 600mm i nie powinien wpadać w wibracje.

- komfortowy udźwig co najmniej 4kg.

- głowica powinna chodzić bardzo płynnie.

- po złożeniu ma się zmieścić w plecaku.

- nie powinien ważyć razem z głowicą więcej niż 3.5-4 kg.

- cena nie jest tu najważniejsze, ale też nie może to być sprzęt z najwyższej półki, bo za coś trzeba jeszcze żyć.

 

Trochę późno się obudziłem i chciałbym zamówić go jak najszybciej, dlatego będę wdzięczny za wszystkie opinie. Przewertowałem statywy na Foto-Necie, ale tyle tam tego jest, a ja nie wiem za bardzo na jakie szczegóły zwracać uwagę i tak naprawdę wszystkie dla mnie wyglądają tak samo :( Może ktoś z Was ma statyw, z którego jest zadowolony i może polecić konkretny model. Thanx!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli mógłbyć Ci coś doradzić, to o ile to możliwe, to zostaw jeszcze ten statyw, a wymień tylko głowicę,

bo tak naprawdę solidne statywy, to niestety zaczynają się od kwoty pow. 800 zł (same statywy bez głowicy)

ale jeżeli jednak zdecydujesz się na wymianę statywu, to nie sugeruj się tym, że jak producent podaje nośność dla danego typu statywu, to wystarczy, że ssumujesz ciężar tego co bedzie na nim siedziało i taki możesz kupić, musisz wziąść poprawkę na długą ogniskową, czyli nośność chyba nawet ponad 2 działki w górę, czyli nie 4kg, a 8, a może nawet 10kg

druga sprawa to głowica, ideałem byłoby gdybyś mógł kupić taką z mikroruchami, lub głowicę hydrostatyczną,

chodzi o to, żeby samo fiksowanie położenia nie powodowało, że obiekt ucieknie Ci z pola widzenia, przy tak dużej ogniskowej

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie dzis miałem ten sam problem - chciałem kupic statyw na zacmienie

na poczatku padło na Sherpe 600R albo 750R ale po ogledzinach jakos nie przypadła mi do gustu

w końcu zdecydowałem, że na zaćmienie zabieram - statyw teodolitowy (ciężko znależć cos stabilniejszego)

jesli chodzi o głowice to wybrałem manfrotto model 029 3d standart - głowica prezentuje sie naprawdę solidnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli mógłbyć Ci coś doradzić, to o ile to możliwe, to zostaw jeszcze ten statyw, a wymień tylko głowicę...

Muszę kupić statyw, bo ten drewniany jest długi nawet po złożeniu i nie mieści się do 70-litrowego plecaka. A zależy mi na mobilności.

 

Niestety nie stać mnie na głowicę hydrostatyczną czy z mikroruchami, ale znalazłem coś takiego: MN 329, MN 029. Bassic, to jest ta, którą kupiłeś tak? Wydaje mi się podejrzanie tania jak na swój udźwig, ale może faktycznie nie warto przepłacać. Czy chodzi na tyle płynnie, że można wprowadzać małe poprawki przy długiej ogniskowej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radku dokładnie te dwie głowice które pokazywałes oglądałem dzis w sklepie

ja wybrałem ta tańszą MN 029. nie ma w niej zbednych wodotrysków - po jednejj prostej dzwigni do regulacji w kazdej osi. co do mozliwości precyzyjnego ustawiania - wydaje mi sie,że nie bedzie problemu - głowica z takim zestawem jak na zdjeciu chodzi dosyc płynnie (ale to tylko moje subiektywne odczucie), w każdym razie ja jestem zadowolony. Ja za swoja zapłaciłem 300zł.

glowica.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.