Skocz do zawartości

Teleskopem przez Pannę ;))


wlad

Rekomendowane odpowiedzi

Wczorajszej nocy postanowiłem pobserwować jako że pogoda kolejny dzień dopisuje :D

Na główny plan miała pójść kometa C/2006 A1 (Pojmański) jak że dopiero sie co dowiedziałem że jest widoczna na niebie.

Sprzet rozłożyłem tóż po zachodzie słońca , na dzień dobry poszedł Saturn któremu zresztą pośwoęciłem ok godziny.

Nastepnym celem miała byc kometa , ale że korona północna była jeszcze nisko wystawiłem aparat i ustawiłem na łapanie meteotytów.

Niestety juz któryś raz z kolei nic w cel obiektywy nie wleciało , no poza paroma satelitami i samolotami, wczorajszej nocy przelaciała najprawdopodobniej ISS , nie jestem pewien ale sie utrwaliła na na zdjęciu.

Po nastawieniu aparatu wróciłem do teleskopu i odnalazłem komete była jeszcze nisko ale dosyć wyraźnie widoczna, ciekawie wyglądała na tle gwiazdy która świeciła w głowie komety.

Przeszedłem jeszcze kilka M-ek :M81 , M82, M51, M108, M53, M3, M13 , M65, M66, NGC3628, M92. M64 ciagle wracając do komety która robila sie coraz wyraźniejsza.

Tak ok 22 zajołem się panną zaczołem od M104 doktórej dotarłem bez trudu, nastepna była M61 po krótkiej konsultacj z mapą.

Nastepnym obiektem miała być M49 lecz jakos nie mogłem do niej trafić po kilku próbach postanowiłem zostawić ja na później i powendrowałem do RO( Vir) i stamtąd prosto do M60 i M59.

Tutaj znowu zerkniecie w mape i w okularze mam M58 a o dniej bez problemów dotarłem do M89.

Znów porównałem z mapa układ gwiazdek sie zgodził i powedrowałem do M90 i w nią chyba sie najdłuzej wpatrywałem bo im dłuzej tym stawała sie wyraźniejsza.

Od niej wróciłem do M89 i od niej M87 która w pierszym kontakcie zwrokowym przypominała gromade kulistą :szczerbaty:

Następnym celem miała być M86, M84 lecz coś źle wykierowalem teleskop i po spojżeniu na mape w okularze miałem NGC 4477 i NGC 4473 odrazu wzbudziły moje zwątpienie ponieważ były zbyt słabe jak na wyzej szukane M-ki.

Znów spoglądnołem na mape i i po krótkiej chwili w polu widzenia miałem M86 i M84 .

Nastepnymi celami były M91 i M88 dotarłem do nich wracając po przez wyzej wymienione obiekty do M90 , a potem do zamieżonego celu.

Byłem już w warkoczu i z tamtad też celowałem do M89 , najpierw odnalazłem grópe gwiazd z najaśniejszą 6(Com) i chwilke potem widzialem M98, i potem bez problemów M99 i M100.

Troche problemów miałem z M85 ale i tam dotarłem.

No prawie całą gromade odnalazłem jeszcze została M49 którą już na spokojnie bez problemów odnalazłem.

I w taki sposób zobaczyłem i zindyfikowałem wszystkie M-ki z gromady w pannie i warkoczu.

Jeszcze wróciłem do komety która wyraźnie sie przesneła gwiazdkea która była w kontrastowała z głową była w ogonie , a sama kometa była bardzo wyraźna ogladalem ja z 20 min.

Potem zwinołem sprzęt choć mialem ochote lukać całą noc, niestety problemy z nogami jakie mam po niedawnym wypadku dały zać o sobie i musialem zrezygnować, ale zamiar swój zrealizowałem, teraz pozostaje jechac w ciemniejsze miejsce i zająć cie slapszymi galaktykami w gromadzie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.