Skocz do zawartości

Mars 2003 08 06


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, czyżbym był jedynym, który wczoraj/dzisiaj pilnował Marsa? ;)

mars_2003.08.06_00h13m_ut_prev.jpg

Film 40 sekund przy 5 fps, potem Registax, a na koniec Photoshop. O tej fotce można by powiedzieć, że jest RRGB, gdyż kanał R jest sztucznie wzmocniony (dodany sam do siebie). Kanał B, choc podobno zawiera najwięcej informacji w przypadku Marsa, u mnie jest wyjątkowo mało atrakcyjny.

Centralny ciemny pas to Mare Sirenum.

Więcej jak zwykle http://www.bielack.got.pl/astronomia/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jesteś sam ;D Zastanawiałem się czy to pokazać, myślałem, że wyjdzie trochę lepiej. 70 klatek w Registax resampling 200% i pomajstrowałem coś tam w PS. Parametry niezmiennie: refraktor 63/840 + barlowx2.

mars0508.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(06-08-2003 godz. 01:08 wg mojego zegarka)

Widzę, że albo chodzisz późno spać, albo bardzo wcześnie wstajesz ;D Ja na mojego obudziłem się na pół godzinki o 2.30, może dlatego wyszedł taki zaspany i niewyraźny ;). Przyznam szczerze miałem kłopoty z ustawieniem ostrości...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że albo chodzisz późno spać, albo bardzo wcześnie wstajesz ;D

 

Tym razem późno spać poszedłem. MTO stało obok, ale przez okular 38 mm + telekowerter x 2 ledwo widziałem czapkę polarną :( więc juz aparatu nie podpinałem. Ok 01:30 skończyło się piwo i prawie w tym samym czasie Mars za chmurkami się schował. Nie wiem jaki jest związek, ale następnym razem wiem co zrobię. ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MTO stało obok, ale przez okular 38 mm + telekowerter x 2 ledwo widziałem czapkę polarną :( więc juz aparatu nie podpinałem.

 

Jestem trochę zdziwiony, wydaje mi się, że przez MTO powinieneś czapę złapać bez problemu, chyba że miałeś fatalną pogodę :(. Przyznam szczerze że musiałaby być tzw "kiszka w szmacie" jak mawia Paweł, aby nie udało mi się jej zaobserwować...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uran też jest dobrze widoczny w samym centrum Twojej foty Togal.

Sprawdź na mapkach.

Ja 30 minut temu złapałem także pierwszy raz w życiu nawet Neptuna z balkonu przy pomocy BPC 20x60. Strzelca połykałem razem z piwkiem. Dzika kaczka, miodzio.

Rewelacja jak dla mnie. Niestety M72 i M73 nie dało rady zobaczyć. Może na ciemniejszym pozamiejskim niebie.

 

Togal spróbuj Neptuna przyfocić :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uran też jest dobrze widoczny w samym centrum Twojej foty Togal.

Sprawdź na mapkach.

 

Dzięki Adam. Tak, to jest Uran. Prawdę mówiąc celowałem w niego.

Jak pisałem wcześniej, do wtorkowo/środowych obserwacji nie byliśmy przygotowani wystarczająco ;) Żadnej mapki (drukarka kolegi się popsuła) więc przed wyjściem popatrzyliśmy tylko w komputerze co i gdzie jest.

Seeing kiepski, bo na tego typu fotkach zwykle udawało nam się ok 8 mag zarejestrować. Tutaj ledwo 6 mag widać :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.