Skocz do zawartości

synta 250/1200


doktor Robotnik

Rekomendowane odpowiedzi

Dostałem synte 10 z delta optical.

Ale niestety wraz z teleskopem dostałem dobsona przeznaczonego na synte 6 cali. Odesłałem z powrotem i czekam na dobsona 10.

Niezły numer co? :ha:

Nieźle mi się zaczęłą przygoda z teleskopami. :angry:

Przed zamontowaniem szukacza ten teleskop wygląda jak normalny bojler łazienkowy, wyciąg okularowy robi za kranik. :Boink: Po zamontowaniu szukacza wygląda na teleskop astronomiczny. A po postawieniu na dobsonie ( który mam nadzieje wreszcie do mnie dojdzie) to już istny killer.

Zostało mi na razie oglądanie tuby i ewentualnie obserwowanie z ręki :D

Pooglądałem sobie lustro główne i lusterko kątowe.

Na pierwszy rzut oka teleskop jest dobrze skolimowany, ale niepokój mój budzą śrubki kolimacyjne lusterka kątowego. Na instrukcji są ładne śrubki regulowane zwykłym śrubokrętem, a w rzeczywistości są to śruby we wnętrzu korpusu lusterka. Kiedy zaświeciłem latarką żeby się przekonać jakie czym będe mógł je obracać, to przekonałem się że są prawie okrągłe. Jakie rodzaje kluczy należy zastosować aby skolimować lusterko kątowe? Bo chyba krzyżak to nie jest. Właściciel synt będą wiedzieli, dlatego zadaje to pytanie.

 

Jeszcze jedno pytanie.

Chce skolimować teleskop metodą hamalową, to znaczy pudełekiem po filmie. Czy wystarczy zrobić kolimacje uproszczoną ( bez wyciągania lusterka kątowego) , czy też może wzbogaconą?

Jak już pisałem, wydaje się że kolimacja jest poprawna, ale nie zaszkodzi sprawdzić. Jednak czy trzeba wymontowywać lusterko kątowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie rodzaje kluczy należy zastosować aby skolimować lusterko kątowe? Bo chyba krzyżak to nie jest. Właściciel synt będą wiedzieli, dlatego zadaje to pytanie.

 

Wraz z tubusem powinieneś dostać mały kluczyk ampulowy przeznaczony właśnie do tych małych śrubek

kolimacyjnych lusterka wtórnego. :rolleyes: Gdzieś wśród elementów w woreczkach strunowych musi być zapakowany w osobny woreczek strunowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wraz z tubusem powinieneś dostać mały kluczyk ampulowy przeznaczony właśnie do tych małych śrubek

kolimacyjnych lusterka wtórnego. :rolleyes: Gdzieś wśród elementów w woreczkach strunowych musi być zapakowany w osobny woreczek strunowy.

 

O cholera, to ja go chyba przeoczyłem :Boink: , będe musiał iść do piwnicy gdziej jest karton po tubie i poszperać.

 

Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam.

Przysłali ci już tego dobsona??

Mugłbys jakies fajne zdjęcia tej synty wrzucić??

 

Pozdr.

Bartek K.

 

 

Ten ten teleskop jest taki sam jak synta 8 , jedynie średnica rury jest większa i musze przyznać że z tym jest dużo kłopotów, gdyż trudno ją uchwycić. Ale wojskowy worek transportowy już do mnie idzie. Taboret do obserwacji o wysokości siedziska jakieś 50 cm już sobie załatwiłem.

Robiłem testy z siedziskiem i najbardziej optymalne rozwiązanie to siedzisko przynajmniej z dwoma poziomami.

Ale chyba zrobie sobie jakąś podstawe.

Na razie telepa rozwinąłem w domu, sparawdziłem kolimacje metodą hamalową. Ciekawa bo za cholere nie chce mi się w wyciągu odbijać ta metalowa podkładka co ją przyklejamy do spodu pudełka kolimacyjnego, chyba odbija za mało światła, widać ją ledwo, ledwo.

Telep wydaje się skolimowany dobrze.

Po rozłożeniu wygląda potężnie, jesli chodzi o przenoszenie , to dobsona przenosi się komfortowo, o wiele gorzej jest z tubą ze względu na średnice. Ale jak już pisałem worek już do mnie idzie.

 

Jak tylko dostane worek transportowy ide w teren. Zobaczymy co ten sprzęt jest warty , zapolujemy na mgławice cirrusową Californie, Ameryke i jakieś słabe galaktyki, no i oczywiście test na epsilonach , M57, M13, M92 w końcu to sprzęt do DS, no nie? :Salut:

Zdam relacje jak tylko będe mógł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem wczoraj na pierwszych obserwacjach syntą 10. Ale warunku nie są najlepsze. Cały czas na północy widoczna jest poświata od słońca. DS wyszły raczej kiepsko. Obserwowałem jowisza w ploslu 10 mm widać dwa pasy i jeszcze niewyraźnie pewne szczegóły powierzchni.

Epsilony lutni nieudało mi się podzielić. Nie wiem czy jest to wpływ kolimacji niedostatecznie dobrej, seeingu albo okularów plossl.

Nie dało się epsilonów zoogniskować na tyle dokładnie aby widoczny był ich podziach. Duże wrażenie na mnie zrobił ring w lutni. Ładny pierścień, ciemniejszy wśrodku. Widziałem jeszcze kilka gromad otwartych, bardzo ładny widok. Parę kulistych, trochę gwiazd podwójnych.

Dziwi mnie jednak że nie mogłem podzielić epsilonów, chwilami jedna z nich mi się rozłaziła, ale to wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.