Skocz do zawartości

CdC pytanie


_Zibi_

Rekomendowane odpowiedzi

witam

 

mam pytanko odnosnie programu cartes du ciel a mianowicie czy jest mozliwosc drukowania listy obiektow danego typu np obiekty katalou messiera albo ngc chodzi o zrobienie listy obiektow wraz z wspolzednymi :)

ewentualnie czy gdzies mozna takowe listy znalezc ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Mam takie pytanko w CdC jak kliknie się np. galaktykę mamy ramkę gdzie są podane dwie jasności np.:

Jasność

Jasność powierzchniowa

 

One podawane są w magnituto? I co tak naprawdę oznaczają, która określa możliwość zobaczenia obiektu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie obie mają znaczenie

 

Jasność to zebrane światlo całego DS w punkt. Wiemy jak mocno DS będzie świecił jakby był gwiazdką. Jeśli zasięg Twojego sprzetu to np. 11mag, to nie zobaczysz niczego co ma więcej magnitudo.

Z drugiej strony jak jest mniej to też nie masz gwarancji, że dostrzeżesz, bo światło całkowite rozkłada się na cały fragment nieba. I wtedy możliwość dostrzeżenia zależy od kontrastu obiektu i nieba. Zmniejsza się wtedy powiększenie, aby całe światło skupić w jak najmniejszym kącie. Zeby to jeszcze skomplikować to zalezy to od wielkości danego obiektu i oczywiście jasności samego nieba.

 

Dobry przykład to M33

Magnitude: 5.70

Surface Brightness: 14.20

 

Praktycznie nie do zobaczenia z miasta przez teleskop, a pod dobrym niebem widoczna gołym okiem.

 

pozdr

th

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wiele wyjaśnia już myślałem, że ślepnę na starość niestety obecnie lukam z balkonu w środku miasta moją Syntą i wczoraj próbowałem wyjąć M52 i jakoś się nie udawało hihi no niestety trzeba czekać na awarię prądu. Ale na poważnie dzięki za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam i przepraszam, że jeden pod drugim, ale mam znowu problem

 

Jeszcze raz ja odnośnie tych jasności a mianowicie znalazłem w CdC taki obiekt w Kasjopei:

 

Mgławica planetarna

IC 1747 PK 130+1.1

Gwiazdozbiór: Cassiopeia

Rozmiar: 0.2'x 0.2'

Jasność: 12.00

Jasność powierzchniowa: 8.70

Opis: Stellar

 

 

J2000 RA: 1h57m36.00s DE:+63°19'00.0"

Date RA: 1h58m04.57s DE:+63°20'53.7"

 

Warszawa 2006-7-8 23h31m ( TU + 2h00m )

Czas gwiazdowy : 17h59m

Kąt godzinny : 16h01m

Azymut :+28°02'

Wysokosc :+34°02'

 

Okolobiegunowa

Górowanie : 7h34m

 

 

 

I teraz mam pytanie jak to jest z tą jasnością?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmiar: 0.2'x 0.2'

Jasność: 12.00

Jasność powierzchniowa: 8.70

 

trzeba dopowiedzieć że jasność powierzchniowa jest w jednostkach magnitudo / arcmin^2

 

a ten obiekt jest dużo mniejszy od pola jednostki arcmin^2

 

więc powierzchniowo jest jaśniejszy niż jest jednostykowo ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.