Skocz do zawartości

Konserwacja lornety i filtry UV


Rekomendowane odpowiedzi

Mam kronosa 20x60. Zauważyłem, że lorneta jest zabezpieczona przed wilgocią czarnym smarem-lepiszczem o bardzo gęstej konsystencji. Umieszczono go na łączeniach metalowych płytek z magnezową obudową tubusów. Przy pierwszym kontakcie sporo tego maziwa znalazłem też na tubusach. Usunąłem je i przeniosłem na szczeliny w łączeniach, gdzie jak się zdaje naniesiono go zbyt mało. I tu pojawia się pytanie - gdybym potrzebował dokupić dodatkowy smar to co zastosować? Czy ktoś spotkał się już z tym problemem. Chciałbym żeby mój ukochany Kronos posłużył mi jak najdłużej, a jak do tej pory używałem go nad wodą przy wysokiej wilgotności powietrza.

 

Drugie pytanie dotyczy filtrów UV. Na stronie producenta lornetek (Nikon) zauważyłem w opisie, że droższe modele wyposarzone są w filtry UV. Czy to oznacza, że tańsze lornetki (np. Delta Optical, produkcja Made in USSR) są takiego filtra pozbawione i przy dłuższych obserwacjach szkodliwe dla wzroku??? Odpowiedź jest pewnie prosta, ale kiepsko znam się na optyce a problem dotyczy w końcu sprawy najważniejszej.

 

Z góry dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym żeby mój ukochany Kronos posłużył mi jak najdłużej, a jak do tej pory używałem go nad wodą przy wysokiej wilgotności powietrza.

i zdecydowanie tak trzymaj :Beer:

do używania jej pod wodą, żaden smar czy lepik, tej lornetce nie pomoże :D

 

Drugie pytanie dotyczy filtrów UV. Na stronie producenta lornetek (Nikon) zauważyłem w opisie, że droższe modele wyposarzone są w filtry UV. Czy to oznacza, że tańsze lornetki (np. Delta Optical, produkcja Made in USSR) są takiego filtra pozbawione i przy dłuższych obserwacjach szkodliwe dla wzroku??? Odpowiedź jest pewnie prosta, ale kiepsko znam się na optyce a problem dotyczy w końcu sprawy najważniejszej.

 

filtry UV w lornetkach, to zdecydowanie wybieg producenta, promieniowanie UV ma bardzo małą przenikliwość, nawet stosowanie ich w okularach przeciwsłonecznych, to taki pic na wodę w zasadzie, a lornetka tych szkieł ma przecież bardzo dużo, o pryzmatach już nie wspominając

 

owszem takie filtry mają zastosowanie w obiektywach ale aparatów fotograficznych, ponoć podnoszą kontrast, może i tak, w/g mnie, różnica jest znikoma

pozdrowienia

 

 

a wracając do Twojego pytania, ten "smar", wygląda jak nic innego, tylko na kit trwale plastyczny, do kupienia w składach budowlanych, ale chyba lepiej by było poszukać gdzieś może jakiegoś odpowiednika polimerowego, coś jak niezwulkanizowanego kauczuku syntetycznego.

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sumas ma rację: kit to jest to co ja zastosowałem w moim kronosie. Znalazłem coś takiego, czarnego kiedyś w garażu u ojca i uszczknąłem troszeczkę. W sam raz na ubytki smaru powstałe w mojej lornetce.

Niestety od jakiegoś czasu wymieniony wyżej kit gdzieś przepadł i nikt mi nie umie wytłumaczyć gdzie.

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz dzięki za odpowiedzi. To forum to naprawdę cenne i wartościowe przedsięwzięcie. Jeszcze dwa miesiące temu nic tylko przesiadywałem przy komputerze, teraz zaś dzięki Wam odkrywam uroki natury (w tym nocnego nieba).

 

Ciemnych i bezchmurnych nocek życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.