Skocz do zawartości

Kilka pytań dot. astrofoto i nie tylko


kraku

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Niedawno stałem się szczęśliwym posiadaczem 350D, I postanowiłem spróbować swoich sil w astrofoto. W związku z tym po pierwszych próbach nasuwa mi się kilka pytań.

Kilka pytań dot. samego aparatu:

- Jaka jest trwałość w 350d migawki, lustra, wbudowanej lampy błyskowej.

- Czy sa jakieś obostrzenia dot. rozładowywania baterii? (tzn. czy zawsze należy przed naładowaniem do końca ja rozładować? Jeśli tak to czy macie jakiś dobry sposób?)

Teraz już kilka na temat focenia, ponieważ będę miał możliwość wyjazdu w miejsce gdzie zaświetlenia praktycznie nie ma, chmurek również. Za to tez brak tam cywilizacji i kompa do zrzucania zdjęć nie będę miał.

- Czy mając tylko statyw i kitowy obiektyw, jest sens robienia ekspozycji dłuższych niż 30s? A może nawet należałoby krócej? Nastawiam się oczywiście raczej na duże obszary nieba i nie wiem czy koniecznie teraz kupować/robić wężyk spustowy.

- Czy naświetlanie robić zawsze z największą możliwą czułością (w 350 ISO 1600 chyba)

- czy naprawdę nie ma sensu cykać w jpg a tylko i wyłącznie w RAW?

- kiedy robić "darki"? Przed sesja? Po? A może co kilka(naście) klatek?

- jeśli wystarczy jeden, to czy "dark" jest zawsze taki sam dla danej temperatury etc?

- Dwa powyższe pytania również, jeśli chodzi o "flaty".

Jako ze sprawdzałem i IRIS'a i Registaxa i ten drugi wydal mi się przyjaźniejszy mam kilka pytań:

- Pierwszy raz w życiu cyknąłem sobie 17x30s, w okolice lutni. Oczywiście aparat położenia nie zmieniał, przesuwało się zatem pole. Po tygodniu kombinowania jako tako to złożyłem. A zrobiłem to następująco:

- wczytałem fotki (jpg, iso800, największa jakość/wielkość). Pytanie czy wielkość jpg ma tu duże znaczenie?

- wybrałem funkcje rotate i w trybie manualnym wybierałem 2 w miarę jasne i najdalej oddalone od siebie gwiazdy. Podczas samego wybierania zdarzało się ze pomimo ze obiekt wybrałem idealnie to po kliknięciu registax pokazywał kółeczko kilka(naście) pikseli przed obiektem.?!?! Pytanie: Czy ta "eksperymentalna funkcja Rotate jest rzeczywiście przydatna? Normalny allign nie dal żadnego efektu (po stackowaniu miałem gwiazdki zmultiplikowane).Rotate natomiast, gwiazdy na brzegach fotki jednak trochę rozmył (jednak 3/4 pola wyszło ok). Co mogłem zrobić nie tak?

- Powstały po stackowaniu za to na całej fotce "łukowe" szumy. Podejrzewam ze to wynik braku "darka". Tylko pytanie czy Registax przy funkcji Rotate będzie odejmował tego darka od każdej fotki i będzie go tez troszkę obracał aby spasowało? Czy tez musze najpierw od każdej foty ręcznie odjąć darka i potem dopiero stackować?

- optymalizacja i stackowanie pozostawiłem na defaulcie. Jedynie jako reference wybrałem 1 ramkę (pierwsza, bo nie mam pojęcia jak tu ocenić jakość zdjęcia). Pytanie: Na jakie ustawienia i kiedy zwracać uwagę przy fotach dużych frag. nieba?

- Wavelets - kompletnie nie wiem jak to ugryźć, efekty różnych ustawień nie były specjalnie widowiskowe a wręcz przeciwnie. Końcowa obróbkę robiłem w "Szopie" aczkolwiek i to nie dało żadnych specjalnych rewelacji, ot kapeczkę jaśniejsza droga mleczna i kupa szumu. Wieczorem jestem w stanie tutaj wrzucić to zdjęcie, tylko 25 mb to chyba nie warto, wiec wrzucę jakiegoś 1mb jpg. Widziałem już na tym forum cuda. Wiec ktoś może mi powie, co i jak się da z tego wyciągnąć.;)

 

pozdrawiam

Kraku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj,

heh niezła litania : :rolleyes:

- trwałośc migawki w 350D to podobno ok. 50 tys. klatek

- rozumiem, ze pytając o trwałośc lustra pytasz o jego mechanikę?

- lampa błyskowa jest nie do zarżnięcia, czasem się tylko zacina przy podnoszeniu

- baterią sie nie przejmuj, ładujesz kiedy chcesz i jak długo, ona niema tzw. efektu "pamięci"

- bez montażu możesz próbować robić zdjęcia na jak najwyższym iso i czasie do 25sek, przy ogniskowej 18mm,

żeby gwiazdy były punktowe, czas ekspozycji wyznacza sie w/g takiego wzorka:

T = 450 / Fcosδ

T- czas ekspozycji

F - ogniskowa teleskopu

δ - deklinacja gwiazdy

reszte znajdziesz tu: http://postepy.camk.edu.pl/po1.html

 

- zdjęcia w formacie RAW jest sens robić wtedy kiedy, prowadzisz naprawdę długie ekspozycje i to raczej mgławic, gdzie ważna jest gradacja tonalna kolorów, albo masz naprawdę dużą pojemnośc kart cf

- wężyk to podstawa przy foceniu, korzystaj równiesz z funkcji podnoszenia lustra - unikniesz poruszonych zdjęć

- darki rób z identycznymi parametrami ustawień jakie robisz ekspozycje, czas, iso, oraz w podobnej temperaturze w jakiej robisz zdjęcia, a kiedy to już nieistotne, to samo dotyczy flatów

- a jak narazie żaden soft nie zastąpi dobrego montażu i niestety dobry materiał to podstawa dalszej obróbki, więc te funkcje likwidacji rotacji pola na nic się zdają, a zwłaszcza w dużych obszarach nieba

także myśl lepiej o dobrym montażu, niż o jakimś sofcie, który go zastąpi

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- rozumiem, ze pytając o trwałośc lustra pytasz o jego mechanikę?

 

Dokladnie tak.

 

- zdjęcia w formacie RAW jest sens robić wtedy kiedy, prowadzisz naprawdę długie ekspozycje i to raczej mgławic, gdzie ważna jest gradacja tonalna kolorów, albo masz naprawdę dużą pojemnośc kart cf

Heh, no zasadzajac sie na droge mleczna chyba bedzie to wazne? Poza tym gdzies ktos napisal ze do jpg darka nie warto stosowac. Dlatego tez pytam.

 

 

- wężyk to podstawa przy foceniu, korzystaj równiesz z funkcji podnoszenia lustra - unikniesz poruszonych zdjęć

Az tak bardzo sie telepie? Poza tym musze doczytac...W instrukcji znalazlem wzmianke o podnoszeniu lustra lecz do "czyszczenia"...

 

- a jak narazie żaden soft nie zastąpi dobrego montażu i niestety dobry materiał to podstawa dalszej obróbki, więc te funkcje likwidacji rotacji pola na nic się zdają, a zwłaszcza w dużych obszarach nieba

także myśl lepiej o dobrym montażu, niż o jakimś sofcie, który go zastąpi

 

No pewnie że nie zastąpi, chwilowo mam U-słupa...Postanowiłem że NIE BĘDĘ go brał ze sobą :szczerbaty::)

 

Postanowiłem się więc posiłkować tym co jest dla mnie dostępne czyli soft. Na dobry montaż z prowadzeniem to sobie poczekam tak z 2 lata. Albo coś sam zmajstruję...

Swoją drogą zastanawiałem się jak z montażem zatem wyglada focenie okolic np. bieguna?

 

rysunek.jpg

1 czy 2???

 

 

No i zdjęcie o ktorym mówilem, jest bez obróbki 17x30s ISO 800, jedynie allign i stack z Registaxa.

Daje linka bo to pełny format i by sie pewnikiem forum rozjechało:

zdjęcie

Jest to właśnie moja pierwsza życiowa próba z której niespecjalnie jestem zadowolony. Ale jak mowiłem, różne cuda widziałem na forum więc może ktoś się połakomi i wciągnie go do swojej "szopy" aby co nieco wyciągnąć, jeśli się da oczywiście ;)

A jak się da, to na przyszłość będę wiedział ze taki materiał to nie materiał stracony.

 

no to chyba na razie tyle :)

Dzieki z góry.

Kraku

 

ps. Sumas, Twój link niezbyt działa :(

Edytowane przez kraku
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm dziwne, 8,5 min na iso800 i nic nie widać??

to zdjęcie jest bardzo dziwnie zestackowane, jeszcze jakieś paski są, niema żadnej dynamiki - histogram jest jak szpilka, pozatym exif pokazuje, że grzebałeś w nim cs2, nieda sie z nim nic zrobić

 

na montażu okolice bieguna foci sie jak na rys.1

podnoszenie lustra włączysz w menu: "Custom Functions (C.Fn.)" nr 7 - mirror lockup - enable

link nie działa bo cała strona wisi, trzeba poczekać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm...a jednak...

Histogram na tym co wypluł Registax jest taki sam (z tym ze plik ma 25 MB, bmp). Na pojedynczych histogram również wygląda tak samo.

Dziwnie zestackowane bo, jak pisałem, używałem funkcji rotate z registaxa. Paski po lewej to linia energetyczna.

Czyli jednak materiał moge sobie wsadzić do...

...kosza.

 

 

To znowu ja kilka minut pozniej...

Jestem debilem...przyslona 7,1

EOT

Edytowane przez kraku
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam okazję kupić coś sobie w USA i pomyślałem o 350-tce. Przeszukując zasoby znalazłem tylko CANON Digital Rebel XT EOS 8 Megapixel Digital SLR Camera , a nigdzie 350D.

http://www.jr.com/JRProductPage.process?Product=4025739

 

Czy to jest ten sam aparat, czytylko podobny. A jeśli nie ten sam to który może być lepszy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.