Skocz do zawartości

SOHO - kilka pytań do Arka i innych obserwatorów


BBwro

Rekomendowane odpowiedzi

A ja, korzystając z ostatniego odkrycia Arka i tego, że nas czyta, chętnie posłuchałbym o "kuchni" tych odkryć komet SOHO.

Oglądałem kiedyś kilka zdjęć z SOHO, na każdym znalazłbym co najmniej kilkanaście kropek i kresek, które mógłbym wziąć za kometę.

Rozumiem, że sprawa polega na porównaniu kilku (co najmniej 2 zdjęć), na których podejrzany obiekt pojawia/przesuwa się?

Jak porównujesz zdjęcia? Masz do tego jakiś własny program, porównujesz w zwykłym programie graficznym, nakładasz na siebie dwa zdjęcia z różnymi filtrami?

Czy ważny jest czas? Jak szybko trzeba przeglądnąć nowe zdjęcia SOHO, żeby nikt Cię nie uprzedził?

 

Patrząc na Twoje ostatnie odkrycie miałem wrażenie, że nawet jakby mi ktoś powiedział, że na tej fotce jest kometa (i dał poprzednie zdjęcie dla porównania), to w godzinę bym jej nie znalazł, tak słaby był ten punkcik. Przed przeglądaniem zdjęć robisz jakieś przegotowania/akomodację oka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie !

Bardzo chętnie podzielę sie swoimi uwagami dotyczących projektu SOHO-Comets.

Pierwszą rzeczą którą trzeba zrobić to odwiedzenie dwóch stron: Rainer Kracht's Page-strona która

zawiera wyczerpujace informacje na temat położeń poszczególnych rodzin komet Kreutza.Marsdena ,Meyera i Krachta I i II (z podziałem na miesiące )obejmujące poszukiwania na kamerze C2 i C3 oraz strona Sebastiana Hoeniga.

Nastepny krok to prosty test polegający na ściągnieciu zdjęc z odkrytymi kometami i próba ich odnalezienia .Odkryte komety to w 80% komety rodziny Kreutza.Komety tej rodziny poruszaja się z prędkością 3-4 pixele na 30-40 minut do 8-9 pixeli na godzinę,potencjalny obiekt nie skacze (ruch odbywa się w miarę płynnie.przyrosty współrzednych X i Y w danym przedziale czasowym są zachowane ).Porównuje sie zazwyczaj 3-4 obrazy(nie posiadam żadnej nakładki ani filtra .porównuje się rzeczywisty obraz kamery)-w raporcie powinno sie podać wsp.z czterech(minimum)obrazów ,czego zazwyczaj nikt nie robi -chodzi o czas i pierwszeństwo w odkryciu( o ile obiekt jest kometą).

Potencjalny obiekt jest w miarę skondensowany i smukły.Co do jasności ? jest to chyba kwestia obycia z podawanym obrazem -przyzwyczajenia się(ważnym jest nie zwracanie uwagi na "śnieg i szum")-odkrywane komety są rzędu 5,5mag. do 7-7,5mag.O odkryciu decyduje -szczęście!Osób biorących udział w projekcie jest kilkadziesiąt.Michał podawał w licznych postach szczegółowe i wyczerpujące informacje dotyczące SOHO-Hunters -warto się do nich odnieść!

 

zachęcam do udziału w projekcie , Arkadiusz Kubczak-serdecznie pozdrawiam !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, Arek

Może powinienem był napisać, że nie chodzi o takie podstawowe informacje, skąd brać zdjęcia, gdzie raportować itede, bo o tym już Michał kiedyś pisał, zachęcając wszystkich do projektu, tylko miałem nadzieję właśnie na kilka Twoich "tajemnic warsztatu".

 

Naprawdę nie masz żadnych? Bo wyobrażałem sobie ciemny pokój, program czuwający, kiedy pojawią się nowe aktualne obrazy na serwerze SOHO, włącza syrenę, w tym czasie drugi program automatycznie nakłada na siebie dwa ostatnie zdjęcia i pokazuje różnice, Ty zdejmujesz opaskę z oka, w trzecim okienku masz parametry znanych komet, które mogą właśnie wchodzić w pole widzenia, jeden klik wysyła automatycznie raport o odkryciu. I voila :helo:

 

A Ty mówisz, że po prostu myślisz sobie "zobaczymy co tam nowego na SOHO", ściągasz plik, odszukujesz, gdzie zapisałeś poprzedni i "własnoręcznie" porównujesz ze sobą??? I tak trzy razy w tygodniu robisz to lepiej od setek innych obserwatorów głodnych sukcesu. To co oni, wszyscy spali/na wakacje pojechali w tym czasie?

Edytowane przez BBwro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może mieli akurat jakieś martwe pixele na monitorze w tym miejscu? :ha:

a poważniej już, to zdaje się, chyba każdy bardziej zaawansowany program graficzny może porównać i pokazać różnicę dwóch zdjęć

 

ale, heh, to wcale nie jest takie proste, własnie przed chwilą ściągnąłem 20 ostatnich obrazków z SOHO z kamery C3 ...i zestackowałem je

 

sun_na_sun.jpg sun_na_stars.jpg

 

piewsze to stack na Słońce, drugi to stack na gwiazdy

więc taka zabawa z automatu wcale nie jest taka prosta i oczywista, bo trzeba wyrównać zdjęcia względem gwiazd, więc tym większy podziw dla Arka, że ma cierpliwość tak śledzić te pixele :notworthy:

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym wszystkim chyba najwazniejsze to myslowa eliminacja wszystkiego co jasniejsze i wyszukiwanie tylko czegos co slabe i porownywanie z poprzednim obrazem co jeszcze w glowie siedzi.

Proste :szczerbaty::notworthy:

Pewnie duzo pomoga lata gry w Memory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z czasem szumu sie juz nie widzi

natomiast wygodniejsze od stackowania wydaje sie byc np. zrobienie animowanego gifa i wypatrywanie czegos co leci w kierunku slonca

no i optymalna ilosc zdjec w stacku/gifie to 4-5

 

a tak poza tym to bylo juz kiedys troche o tym na forum: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=8244&st=0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.