Skocz do zawartości

Konferencja IMC 2006


Mirek Krasnowski

Rekomendowane odpowiedzi

Ja też miałem nadzieje na wiecej obserwacji, bo zdarzenie mialo zamiona spadku...

 

A co do tej panstwoej kasy to kwestia jakichs naukowych tradycji, szczescia itd.. Czesi mieli to szczescie ze w latach 50 zaobserwowali spadek Pribram a meteoryt dał sie odnalezc wlasnie dzieki obliczeniom i danym z zaczatkow ichniejszej sieci bolidowej. Sukces byl na skale miedzynarodowa wiec panstwo nie mialo nic przeciwko dalszemu wsparciu. Meteoryka stala sie wizytowka czeskiej astronomii

 

U nas jest KBN (a w zasadzie juz nie nazywa sie to KBN tylko jakos inaczej ;>)...Niestety jesli chodzi o astronomie to mamy tam paru skostnialych ludzi ktorych myslenia nie sposob zmienic. Wiekszosc wnioskow ktore skladamy jest odrzucana z uzasadnieniem "przedstawiony projekt moze byc jedynie dobrym cwiczeniem dla studentow". W kraju znam tylko dwoje ludzi ktorym placa za badania meteorow (dr.hab T.Jopek z Poznania i jedna z tamtejszych doktorantek), reszta siedzi w czymkolwiek innym tworzac nieco monotonny obraz polskiej astronomii. Tymczasem w ESA nie ma problemu zeby zbudowac kamere SPOSH za 15 tys euro z planem wystrzelenia jej w kosmos za jakies straszne sumy ;> (to cos ma obserwowac meteory z orbity, od drugiej strony :>) , NASA jesli trzeba wysyla na obserwacje samolot zalasdowany astronomami i wszelkim sprzetem a IAU powolalo wlasnie komisje ktorej celem bedzie uporzadkowanie danych o rojach meteorowych :)

 

A ja wrocilem dzis nad ranem i odpoczywam..W glowie szumi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze jedno od kilku nocy ładna pogoda więc nie śypiam i obserwuję i muszę powiedzieć, że dużo badziewia lata. Dzisiaj tak przykuło moja uwagę kilka zjawisk, że postanowiłem polookać dłużej i mam wrażenie jak by radiant był w okolicach Ryb/Barana. Czy mi się dobrze wydaje, czy jest jakiś rój "Rybidów" i teraz promieniuje?

 

Paweł Maksym

 

PS

To moje wspólne obserwacje z Łukaszem Wieteską

 

Oficjalnie roju tam nie ma, ale tez jest to trudny obszar do badan. W poblizu jest ziemski apeks, czyli kierunek wyznaczany przez ziemie poruszajaca sie po orbicie. Najwiecej sporadykow leci wiec z kierunku z ktorego sa zgarniane przez nadlatujaca ziemie :). Dosc prawdopodbne ze sa tam slabe ale prawdziwe roje, niemniej apeks utrudnia robote. Wczoraj wracajac wpadlismy po drodze do Mirka, faktycznie jest pare pieknych zjawisk gdzies z tych okolic :)

 

A Francois cie pamieta ;)

Edytowane przez Brahi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oficjalnie roju tam nie ma, ale tez jest to trudny obszar do badan. W poblizu jest ziemski apeks, czyli kierunek wyznaczany przez ziemie poruszajaca sie po orbicie. Najwiecej sporadykow leci wiec z kierunku z ktorego sa zgarniane przez nadlatujaca ziemie :). Dosc prawdopodbne ze sa tam slabe ale prawdziwe roje, niemniej apeks utrudnia robote. Wczoraj wracajac wpadlismy po drodze do Mirka, faktycznie jest pare pieknych zjawisk gdzies z tych okolic :)

 

A Francois cie pamieta ;)

 

W sumie, znając aspekt apeksu, cały czas mówiłem, że to sporadyki. Ale jak poleciało tego kilkanaście i to nie były słabe zjawiska zacząłem mieć wątpliwości. Wtedy wolne chwile zacząłem poswięcać na lookanie wizualne i jeszcze kilka się złapało... wyraźnie związanych z obszarem Rybno-Baranim.

 

Francois nie ma prawa mnie nie pamiętać... za dużo było wspólnych prac, dyskusji i innych :piwa::gitara::glodny::pijacy::astro::whistling:

 

Pozdro

Paweł Maksym

Edytowane przez Pawel_Maksym
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.