Skocz do zawartości

Kolimacja - jest problem


Moralez

Rekomendowane odpowiedzi

Tak... cóż, przeprowadziłem na moim teleskopie kilka kosmetycznych kolimacji i żyłem przez pewien czas w błogiej nieświadomości prawdy, pewnego razu jednak po wprowadzeniu w otwór wyciagu mojego amatorskiego kolimatorka zauważyłem że nie wszystko jest takie idealne. Nakrętka co prawda idealnie była zgrana z punktem na środku lustra głównego, ale obraz lustra głónego we wtónym nie był wypośrodkowany,

po naprawieniu tego błędu okazało się zkolei, że odbicie wtónego lustra w głónym jest przekrzywione

 

Problem jaki mnie dręczy bardziej czytelny będzie na rysunku:

 

KOLIM.jpg

 

 

Po głębokich przmyśleniach, doszedłem do wniosku, nie wiem czy słusznego, że lusterko wtórne trzeba podnieść wyżej, ale czy wystarczy do tego poluzowanie 3 śrób regulacyjnych na górze wtórnego?

Próbowałem tej metody, ale efekt marny, i jakoś brakuje mi koncepcji na wyjasnienie tego problemu

 

Jak byście mieli jakiś pomysł to zapraszam

Edytowane przez Moralez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy to jest offset, wątpię dlatego, że jak widać na gónym rysunku w małym odbiciu wtórnego lusterka widać po prawej stronie białą krawędż wyciągu to jest ewidentne przesunięcie i jakby podnieść rónomiernie lusterko wtóne do góry to powinno być lepiej, próbowałem i jakoś to nie wychodzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:Beer:

Ustaw lusterko jak poprzednio bylo i poczytaj o offsecie . Narysuj tez w skali 1: 1 tube , lustro glowne , wtorne , wyciag i przebieg promieni padajacych na brzegi lustra i od ogniska - pomoze zrozumiec . Odbicie glownego w wtornym masz symetryczne i po to offset wymysono.

Na gornym rysunku z 1 postu telep masz nieskolimowany ale fabrycznie dobrze ustawiony offset .

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem że jestem początkujący w tej branży i muszę się jeszcze duuużo uczyć, ale nie róbcie ze mnie takiego ignoranta, wiem co to jest offset, to złudzenie optyczne polegające na tym że środek wyciągu widoczny w LG jest nieco przesunięty w stronę wylotu tuby, ale nie w tym jest problem

To co Zbig napisałeś w ostatnim zdaniu ,,obrazek przedstawia nie skolimowany teleskop'' ale kiedy ustawię lustro w poście 1 rys. górny to dzieje się to co na rys. dolnym i na odwrót i tak sobie mogę kolimować do wiosny :-)

 

Sorry, może mój opis jest mało czytelny, jak by co to podrzucam jeszcze jeden KOLIM1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co znaczy opis cyt: metalowa czesc wyciagu widoczna w odbiciu LW w glownym - to z chmurki z zdjecia powyzej. Moze napisz jaki masz telep ? W 200/1000 takie rozswietlenie w polksiezyc widzialem i bylo spowodowane mala wada LW polegajaca na aluminizowaniu taksze jego bocznej powierzchni. Odbicie swiatla od tego boku LW od strony wyciagu daje taki efekt . Jak delikatnie pomalujesz bok LW na czarno to nie bedzie odbijalo swiatla.

 

Ponadto gorny rysunek przedstawia w 1 czesci telep nieskolimowany a w chmurce skolimowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Meada 20/120 lightbridge, także miałem możliwość wsadzić łapę do środka tuby i sprawdzic co to jest ten metaliczny półksiężyc pokazany bliżej w chmurce - to krawędż mojego dwucalowego wyciągu, widziana od środka tuby.

Jeszcze raz chciałbym podkreślić, że wszystkie lustra i osie są skolimowane i generalnie jest miodzio, offsecik jest także wyrażny, tylko pojawia się ta metaliczna krawędź,

 

Natomiast jeżeli dwóch takich praktyków jak Zbig i Adam Jesion piszą że to tylko offset, to zaczynam Wam wierzyć, chociaż małe wątpiliwości pozostają

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20/120 to w cm?

Nie jest mozliwe aby :" ten metaliczny półksiężyc pokazany bliżej w chmurce - to krawędż mojego dwucalowego wyciągu, widziana od środka tuby." bylo prawda poniewaz wyciag jest mocowany do tuby i jak jego tuleja do srodka tuby wchodzi to zawsze widac jej odbicie, cien od brzegu tuby max 3 cm w kierunku LW . Nie moze byc tak, ze jest tylko przy LW a nie przy tubie . Do tego ma ksztalt prostokata tak jak rzut tulei wyciagu.

Naprawde widzialem w firmowym sprzecie lustro wtorne aluminiowane plaska czescia- co jest OK i rownie pieknie jego boki i fazke. Odbicie swiatla od boku lustra daje tak piekny efekt. Jedynie co to mozesz ostroznie czarnym matem ten bok zamalowac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

generalnie, dla pokazania problemu na rysunku w chmurce ten nieszczęsny metaliczny półksiężyc zrobiłem większy niż jest w rzeczywistości ( w realu jest gdzieś o 1/2 mniejszy), czy ma on jakiś wpływ na jakość obserwacji i obrazu

Ja jestem a obrazów tego Meada bardzo zadowolony i wolałbym niczego nie zamalowywać przy LW, dlatego że tak jak w rzypadku poprawiania kolimacji, mogę jeszcze coś spartolić

 

Dzięki Zbig, że poświęcasz czas i uwagę na zgłębienie tego przypadku

 

 

p.s.

Ale gdyby to był błąd w aluminiowaniu krawędzi LW, , to dlaczego kiedy popuszczam jedną ze śrób LW to ten metaliczny sierp się zmniejsza i w końcu całkowicie zanika ( no ale wtedy teleskop mam rozkolimowany, bo LW nie jest ustawione centralnie względem LG, a po offsecie zostało wspomnienie )

Edytowane przez Moralez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Bok i krawedz LW jest czasem widoczna bo nie jest dokladnie pod katem 45 st . W sumie na kilka telepow co ogladalem w kazdym tak bylo.

 

Jestem tu nowy i nie zabardzo wiem co to znaczy '' że masz moderacje postów'' domyślam się że to coś negatywnego w tylu aresztu domowego, albo szlabanu danego przez żonę - jesli tak jest to wyrazam zdecydowany sprzeciw przeciwko ograniczaniu wolności słowa na tym forum :mellow: , ograniczenie wolnosci słowa dla takiego eksperta jak Zbig jest poważnym uszczerpkiem dla jakości funkcjonowania tego forum

 

Rzucam hasło w nadzieji, ze podchwyci je reszta towarzystwa: Wolność dla Zbiga!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Pozwolę dołączyć się do wątku.

Czytałem sporo o kolimacji i własnie walczę trochę z moim 10" LB i próbuję go dokładnie skolimować.

Niestety nie posiadam jeszcze laserowego kolimatora - zostaje mi metoda Hamala.

Otóż kolimując zgodnie z tą metodą mam podobny objaw jak Moralez.

Tyle, że widzę całą tuleję wyciągu lecz znacznie przesuniętą w kierunku wylotu tuby.

Prawdopodobnie jest to offset - ale nie spodziewałem się, że jest aż tak duży!

Jak będę miał chwilę spróbuję zamieścić jakieś fotki.

 

Mam w związku z tym pytanie.

W całej tej procedurze kolimacji nie wiem za bardzo jak precyzyjnie ustawić, aby LW było na odpowiedniej wysokości względem LG?

Poniewać istnieje możliwość, że np LW jest za wysoko nad LG i poprzez odpwiednie nachylenie lustra może sprawiać wrażenie, że kolimacja jest poprawna - a niekoniecznie tak będzie.

Prosze o wskazówki i pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co opisujesz to pewno bedzie offset, wydaje mi się, ale nie jestem pewien, że czytałem gdzieś, że objawy offsetu są bardziej widoczne im wiekszą światłosiłe ma teleskop

 

U mnie to wyglada w taki sposób, sprawdziłem na teście gwiazdowym i krążki dyfrakcyjne są idealne centralne, co świadczy o tym, ze kolimacja jest poprawna

KOLIM22.jpg

Sprawa widocznej krawedzi w odbiciu wylotu wyciagu jaką opisałem kilka postów wyżej, jest również wyjaśniona, nie występuje ona w klasycznych tubach ponieważ nie dochodzi do tego miejsca światło, w przeciwieństwie do konstrukcji kratownicowej, podczas sprawdzania przy świetle dziennym jest efekt widocznej krawędzi wyciągu w LW, natomiast kiedy przykryje się kratownicę ciemnym materiałem i podczas nocnych obserwacji problem nie istnieje

 

Także, u Ciebie jest raczej wszystko OK, ale zrób jeszcze dla pewności test gwiazdowy

 

pozdrawiam

Edytowane przez Moralez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystajac z tematu o kolimacji to mam takie pytanie. Nie wiem czy mam dobrze skolimowany teleskop, bo gdy ostatnio ogladalem Saturna to mialem taki obraz jak na zdjeciu zrobionym przez astrokosmo http://astro-forum.org/Forum/index.php?act...st&id=17515. Oczywiscie obraz wyostrzylem i byla zyletka, ale gdy mam lekko nie wyostrzony to mam podwojny obraz na Saturnie. Z gwiazdkami nie sprawdzalem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystajac z tematu o kolimacji to mam takie pytanie. Nie wiem czy mam dobrze skolimowany teleskop, bo gdy ostatnio ogladalem Saturna to mialem taki obraz jak na zdjeciu zrobionym przez astrokosmo http://astro-forum.org/Forum/index.php?act...st&id=17515. Oczywiscie obraz wyostrzylem i byla zyletka, ale gdy mam lekko nie wyostrzony to mam podwojny obraz na Saturnie. Z gwiazdkami nie sprawdzalem.

 

 

 

Patryk, może główne masz za mocno dociśnięte w celi i stąd te zniekształcenia i podwójny obraz...

 

Spróbuj poluzować łapki mocujące główne od góry.

 

 

 

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotka, fotka... Patryk Ja nie mam synty :(

 

Zapytaj np. Saywieha (najsłynniejszy synciarz) on pewnie wie jakie śrubki.

 

Ta wiedza ( o mocowaniu głównego) przyda Ci się na pewno chociażby do umycia lustra za jakiś rok...

 

 

 

Ori

 

Ps: Miałes dobrze wychłodzony telep przed obserwacjami? tylko na Saturnie miałes takie objawy? Co z kolimacją?

Edytowane przez Ori2711
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wychodzony raczej byl dobrze . Siedzialem od 21 do 2 :D I caly czas taki byl. Ostatnio probowalem kolimowac, ale nie znam sie na tym wogle. Staralem sie by te kolko na lustrze (w syncie takie wlasnie jest) bylo na srodku patrzac przez wyciag. staralem sie tez poprawic lustro wturne.

Przed tym zabiegu nie ogladalem nigdy saturna, wiec teraz nie wiem czy ja cos nie tak zrobilem, czy tak powinno byc ze obraz gdy nie jest wyostrzony dokladnie jest podwojny. Przy Saturnie bylo to dokladnie widac, a przy gwiadach mysle ze tez cos takiego bylo, ale pewien do konca nie jestem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mi wygląda na taki dziwny astygmatyzm właśnie. Patryk musisz koniecznie przyjechać na Tatrzańską i już.

 

Tam Cie nauczą kolimacji chłopaki i do czego jest każda śrubka... Daj nam szanse i przyjedź :szczerbaty:

 

 

 

Ori

Edytowane przez Ori2711
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh co chce przyjechac to albo w pracy mnie potrzebuja, bo pizzerman musi gdzies koniecznie wyjsc, wiec pizze musze krecic, albo przez satysfakcje ze siostra sobie nowy samochod kupila i przyjechala z warszawy nim o 24 to wybieglem i schodzac (jasne... schodzac... :banan:) spadajac z tych schodow wpadlem na dziure i noge mialem skrecona (naszczescie w gips mi nie wsadzili bo na pogotowiu mieli remont :P ) Ale w styczniu sie pewnie w kacu wybiore. Choc wole unikac Tatrzanskiej bo jak kiedys policja mnie wezwala bo mysleli ze ja komus telefon ukradlem i kradziez byla na tatrzanskiej. Heh ten telefon to ktos mi wczesniej ukradl. ja z niego poprostu korzystalem wczesniej i doszli po nr karty ze ja z niego korzystalem :D Maja tam wielki balagan. Bo jak mogle z niego korzystac skoro wczesniej go mi ukradli. ehh. Ta nasza policja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moralez, miałem jeszcze gorzej, ale gdy przekręciłem troszeczkę lustrem wtórnym ten efekt prawie zniknął.

 

Ale masz na myśli offset, czy sprawę z widoczną krawędzią wyciągu w lusterku wtórnym?

 

Jeżeli chodzi o efekt offsetu i wrażenie przesumięcia otworu wyciagu w stronę wylotu tuby to, jest to naturalny efekt i chęć zniwelowania go i przesuwania na środek poprzez regulację śróbami LW jest pozbawione sensu ponieważ będziesz miał niewycentrowane odbicie LG w LW i kolimacje szlak trafi

 

Z widoczną krawedzią wyciagu o której pisałem wczesniej było tak samo, oczywiscie mozna ten problem załatwić dokręcając jedną ze śrób na LW. lusterko się przesumie widoczna krawędż zniknie, ale wtedy LW nie bedzie w osi z LG i jak włożysz hamalowy kolimator, teleskop skierujesz na jakieś słabe żródło światła (np. pokojowa lampa) to patrząc przez wyciąg na LW nie będziesz miał centralnie ustawionego odbicia LG

 

Teraz message dla Patryka:

Z tego co zrozumiałem, kolimowałeś swój teleskop patrząc przez wyciąg i ustawiając znacznik LG na mniej - wiecej na środku obrazu w wyciągu? To metoda mało precyzyjna i zdecydowanie doradzam zrobienie kolimatora z pudełka po filmie, i kolimacje motodą Hamala

Niektóre opisy kolimacji faktycznie mogą przestraszyć swoją formą - w rzeczywistości przekonasz się, że po kilku kolimacjach, ustawianie luster w Twoim teleskopie to frajda i będziesz przynajmniej wiedział przed każda obserwacją, że masz idealnie ustawioną optykę

 

kolimacja hamalowa - rzecz prosta i w swej formie genialna :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.