Skocz do zawartości

DCEPS


Henryk

Rekomendowane odpowiedzi

Zostałem wywołany do tablicy przez jedną z uczestniczek konkursiku, przy okazji zagadki z Y Oph, żeby przybliżyć pojęcie gwiazd typu DCEPS.

Jest to więc okazja to powalczenia z samym sobą i do przypomnienia tematu, a także zachęcenia do obserwacji tych milusich gwiazdek ;).

 

W odróżnieniu od cefeid klasycznych, o których warto poczytać TUTAJ

DCEPS mają prawie symetryczną krzywą zmian jasności, oraz niewielką amplitudę, nie większą niż 0.5 mag, chociaż obserwuję nawet cefeidę z tej grupy o amplitudzie około 0.1 mag i coś nawet z wykresy wychodzi, chociaż nie jest to porywające ;).

DCEPS pulsują w pierwszym overtonie, o rodzajach pulsacji można poczytać w wątku o

RR Lyr , natomiast klasyczne cefeidy w tonie podstawowym.

Czasami astronomowie nie potrafią określić do jakiego typu gwiazdy należą, czasami zmieniają one przynależność po bliższym poznaniu ;).

 

Mam nadzieję, że mnie zmobilizujecie do poszperania i zebrania tego w całość i wtedy będę mógł podać trochę ciekawostek, wykresów, a także listę DCEPS do obserwacji (chociaż listę akurat najłatwiej znaleźć w necie).

 

Oczywiście zachęcam także mądrzejszych w temacie do przedstawienia aktualnego stanu wiedzy na temat tego typu gwiazd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Henryk, bardzo dziekuje i oczywiscie motywuje, mobilizuje i wrecz domagam sie informacji o DCEPS :D

Tylko ze mnie akurat zainteresowalo dlaczego Y Oph NIE jest zapisana jako DCEPS ?

Jest zapisana jako CCEPS i to mnie zmylilo przy odgadywaniu zagadki.....

Oczywiscie ja tez juz poszperalam z internecie ale dodam ze na polskich stronach nie bylo latwo znalesc wyjasnienia oznaczenia CCEPS....

Wiec jesli mozna, to ja prosze :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najwyrazniej coraz bardziej rozwija sie u mnie talent do robienia zametu i zamieszania. W realu ciagle cos namieszam i jak sytuacja wychodzi spod kontroli to ja sie wypieram lub zganiam na kolezanke ;)

Ale jak czlowiek slowem pisanym namaci, to trzeba spuscic glowe i wyjasnic....

Wiec tak, wyjasniam. Ja dala bym sobie glowe uciac ze jak przegladalam zestawienia gz na podanej przez Ciebie stronie, to Y Oph byla oznaczona CCEPS.

Zaczelam wiec goraczkowo szukac , CO TO JEST to CCEPS. Znalazlam setki stron o cefeidach typu delta Cephei i o tych typu W Virginis i nawet na jakiejs tam angielskiej stronie cos co bylo oznaczone tym CCEPS.

Ja mysle ze na prywat tez sie Ciebie pytalam o CCEPS....Teraz sprawdzilam jeszcze raz i oczywiscie Y Oph jest oznaczona DCEP. Widze ze ja sie "przewidzialam" i ze nie ma zadnego typu CCEPS. Przepraszam, ale nie ma tego zlego co by na dobre nie wyszlo, bo warto bylo poczytac o cefeidach. Moze i nie ja jedna nie rozumialam calkiem tych oznaczen...Dzieki za wyjasnienie , sprawa juz jasna;)

Na razie to ja sobie dam spokoj z pytaniam, choc mam pare jeszcze :D

Edytowane przez elwira
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.