Skocz do zawartości

Widma gwiazd w okularach


Moralez

Rekomendowane odpowiedzi

witam najserdeczniej

 

Typy widmowe gwiazd i kolory widziane w okularach, to temat który chciałem tutaj poruszyć

Interesują mnie gwiazdy i ich kolory, podczas obserwacji delektuję się widokiem: żółto - pomarańczowego Aldebarana, złoto - pomaranczowego Antaresa, albo niesamowitym kontrastem układu podwójnego Albireo. Inne moje faworytki to: Mirach, Tarazed w gwiazdozbiorze Orła i Mi Cephei

 

Czym powinien charakteryzować się okular do obserwcji kolorów gwiazd?, dobrą transmisją światła, punktowością, czy ważna jest w tym przypadku szerokość źrenicy wyjściowej okularu. Podejrzewam, że im krótrza ogniskowa okularu tym obraz staje się ciemniejszy i walory obrazów spadają i kolory gwiazd są ciemniejsze.

W jakich okularch Widzieliscie najpiękniejsze kolory nocnego nieba i jakie instrumenty polecacie

 

pozdrawiam, salut

Moralez

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcialbym tylko sprostowac: nie Mi Cephei tylko Mu Cephei.

 

Ja w Maku delektuje sie kolorami przy srednich powiekszeniach z okularami 22-13mm.

Tak, zeby tlo bylo ciemne, a swiatlo gwiazdy czyste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli powłoki zastosowane do soczewek mają wpływ na otrzymywane kolory, i jest to aż tak widoczne?

I pytanie do Polarisa, jak wkładasz LVW do newtona a potem do refraktora to dostrzegasz różnicę w punktowaniu i kolarach gwiazd, z tym samym okularem

 

 

Chcialbym tylko sprostowac: nie Mi Cephei tylko Mu Cephei.

 

i jeszcze sprostowanie do sprostowania :D

W książce ''zobaczyć wszechświat'' Gilesa Sparrow ta gwiazda jest opisana Mi Cephei

tak samo jest w książce ''Astronomia - przewodnik po wszechświecie

W Atlasie nieba gwieżdzistego A. Dobrzyckiego i J Dobrzyckiego w opisie alfabetu greckiego są dwie formy pisowni Mi (My)

W Starry Night faktycznie jest Mu

 

Jak zwał tak zwał, ale gwiazda jest piękna :D

Edytowane przez Moralez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, zwal jak zwal, ale czerwona to ona jest po byku :Beer:

 

Co do punktowania to nie mam refraktora tylko Maka.

Nic nie pobije refraktora w punktowaniu gwiazdek, natomiast na drugim miejscu postawilbym Maka, a na koncu Newtona. Ale Mak, zeby punktowal musi byc idealnie schlodzony, a to mu przychodzi trudniej niz Newtonowi (zamknieta tuba optyczna) nie mowiac o refraktorze.

 

Po schlodzeniu Newton pokaze nieco wieksze "placki" niz Mak, a refraktor szpileczki.

 

Osobiscie nie widze wielkich roznic, ale duza role graja tu osobiste poczucie estetylki obserwatora.

Mi to generalnie nie przeszkadza.

 

Jak ogladalem rownolegle obrazy z ED i z Newtona to "placki" w Newtonie byly i to nieznosnie dokuczliwe porownujac z ED.

 

Rozne okulary roznie odzwierciedlaja barwy gwiazd (cieplej/zimniej) ale im lepsze szklo i powloki tym lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.