Skocz do zawartości

Nowy typ napędu do mojego MTO


Gość leszekjed

Rekomendowane odpowiedzi

Postanowiłem poprawić dokładność sterowania mojego napędu MTO. Do tej pory miałem mechaniczną przekładnię 1:96 wykonaną z elementów od drukarek atramentowych (ślimak + koło zębate) co ze sterownikiem silnika krokowego dawało mi łącznie rozdzielczość rzędu 8.4 sek łuku na 1 krok silnika. Opis tego rozwiązania możma obejrzeć tu:

www.lx-net.prv.pl/mto1.htm

Tą ziarnistość sterowania widać było przy obserwacjach jako skokowe przesuwanie się obrazu w obu osiach.

Postanowiłem poprawić dokładność sterowania mniej więcej o 1 rząd. Zastosowałem przekładnię na śrubie gwintowanej wygiętej jako odcinek okręgu. Na załączonych linkach można zobaczyć jak wygląda przekładnia osi azymutalnej umieszczona w podstawie montażu oraz przekładnia osi wysokości umieszczona na jednym z bocznych ramion wideł dla MTO.

www.lx-net.prv.pl/nmto1.jpg

www.lx-net.prv.pl/nmto2.jpg

www.lx-net.prv.pl/nmto3.jpg

Ponieważ zastosowałem śrubę M6 (skok 1mm/obrót) rozpiętą na średnicy 152mm to mam na śrubie przekładnię mechaniczną około 477. Dodatkowo, silnik napędza mechanizm przez przekładnię paskową równą 2 czyli całkowite przełożenie mechaniczne wynosi ok. 955 razy. Z moim sterownikiem silnika krokowego 1600 kroków na jeden obrót mam przełożenie łączne 1527987 razy co daje teoretyczną dokładność sterowania ok. 0.85 sek. łuku na 1 krok silnika. Brakuje mi tylko zamówionych pasków synchronicznych i całość idzie do testów. Montażem steruje system goto opisany także na mojej stronie.

Po pozytywnym przetestowaniu tego rozwiązania zastosuję je do większych teleskopów systemu Alt/Az.

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł wprawdzie świetny i zapewne zwiększy dokładność prowadzenia ale sprowadza tak zaimprowizowany fragment ślimacznicy do roli wodzika o z góry ograniczonym zakresie ruchu, czy aby napewno tędy droga czy tylko ślepa uliczka :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

To jest montaż Alt/Az, w którym sterowanie działa z komputera. W systemie sterowania nie ma możliwości przejścia teleskopu przez zenit na drugą stronę. Teleskop musi się obrócić do pozycji azymutu odpowiadającej obiektowi a wysokość jest zawsze mniejsza niż 90 stopni.

Dla osi wysokości napęd powinien działać bez problemu bo zakres śruby w tej osi znacznie przekracza wymagane 90 stopni.

Inna sprawa jest z azymutem. Ze względu na sztywność konstrukcji musiałem ograniczyć efektywny ruch montazu do nieco ponad 120 stopni co teoretycznie wystarcza na śledzenie obiektów w zakresie współrzędnych różniących się o nie więcej niż 120 stopni. Z konstrukcji wynika też, że aby zmienić obserwowany obszar leżący poza dostępnym należy obrócić całym montażem. Zamierzam dorobić do montażu prostą obrotową podstawę ze sklejki pozwalającą na łatwy obrót montażu w interesujący obszar obserwacji. Drugą cechą tego rozwiązania w osi azymutu jest fakt, że po ok. 8 godzinach obserwacji należy montaż 'przewinąć' do początku. Ale nie ma nic za darmo. Do tej pory miałem teoretycznie pełny zakres 360 stopni obserwacji ale kiepską dokładność sterowania. Teraz będę miał lepsze sterowanie ale nieco ograniczeń ,które znane nie powinny znacząco przeszkadzać w obserwacjach.

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja tak czy inaczej jak juz bede mial swojego arkturka o wole miec to dokladniejsze sterowanie :D

chyba ze poczekam jeszcze troszke na jeszcze nowa wersje.

w kazdym badz razie juz nie moge sie doczekac tego teleskopu.

Panie Januszu, moze na priva albo na maila jakies fotki by mi Pan podzucil z tego co jest juz zrobione (montaz, tuba, itp.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.