Skocz do zawartości

Merkury na wieczornym niebie


Robert Bodzoń

Rekomendowane odpowiedzi

Przez najbliższe kilka(naście) dni będziemy mieli dobre warunki do podziwiania Merkurego. Tym bardziej, że planeta będzie znajdowała się kilka stopni (około 7) od Wenus.

 

Dzisiaj widziałem Merkurego gołym okiem, mimo że był za warstwą cienkich cirrusów.

 

Dane dotyczące planety dla momentu = zachód Słońca + 45 minut.

 

data-wysokość-jasność-odległość od Wenus-średnica-faza

 

5 - 7,7° - (-0,7 mag.) - 6,3° - 7" - 61%

6 - 8,0° - (-0,6 mag.) - 6,4° - 7" - 57%

7 - 8,2° - (-0,5 mag.) - 6,6° - 7" - 54% - maksymalna elongacja - 18,2°

8 - 8,3° - (-0,3 mag.) - 7,0° - 7" - 48%

9 - 8,4° - (-0,2 mag.) - 7,5° - 7" - 43%

10 - 8,3° - (-0,0 mag.) - 8,1° - 8" - 39%

11 - 8,0° - (0,1 mag.) - 8,9° - 8" - 34%

12 - 7,6° - (0,3 mag.) - 9,8° - 8" - 29%

13 - 7,0° - (0,6 mag.) - 6,3° - 9" - 24%

Edytowane przez Robert Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Ok. 16-tej u mnie się rozpoczęła niezła ulewo-śnieżyca, taka że lepiej w ciepełku tylko siedzieć. Ale ok. 17-tej miałem niemal CZYSTO :) Wystawiłem na te pół godzinki Syntę i ... prawie odmroziłem sobie kolano, no bo kto by myślał o dodatkowej stracie czasu na tachanie krzesełka (jakieś...15 metrów), gdy można było obserwować sobie obie planety :rolleyes:

Ech, narzekamy na chmury na naszym niebie- ci na Wenus mają GORZEJ :ha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję celnego strzału. A co do kolana, dodatkowym wyposażeniem niskiego dobsa powinien być obowiązkowo - kawałek twardego styropianu. Ja sobie zrobiłem taki podkolannik. Lekki, miękki i ciepły (dla moich starych kości) :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

W zasięgu tych 15 metrów miałem też ok. półtorej tony różnych materiałów ociepleniowych :rolleyes:

Ale spoko, byle co mnie nie zmoże - na szczęście zimą łażę w pracy w spodniach z grubego polaru, na które zakładam jeszcze goretexowe. Tym razem po prostu dałem się unieść euforii, co oczywiscie nie oznacza, że takie cuś powtórzę, czy też polecam.

 

A propos takie info dla moich niedalekich sąsiadów- mam w tej chwili krystaliczne niebo i całkiem niezły zasięg jak na tak "duży" Księżyc. Warto próbować coś dziś "ustrzelić" - np. Saturna, gromadki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.