Jump to content

Awaria elektroniki sterującej napędem osi RA


Regulus
 Share

Recommended Posts

Ratunku !

 

Jak widać z mojego awatara i podpisu, jestem właścicielem teleskopu Meade Starfinder 10" na montażu EQ. Oś RA jest napędzana silniczkiem prądu stałego (na magnesach, ponieważ ma dwie końcówki i ich zamiana powoduje zmianę kierunku wirowania), a prędkośc obrotową stabilizuje płytka z elektroniką sprzężona z tarczką tachometryczną na transoptorze. Kilka dni temu coś się w tym ustrojstwie sp...liło i silniczek kręci mi się na pełnych obrotach, oraz nie świeci się LED sygnalizująca załączenie zasilania. Silniczek dostaje pełne napięcie zasilania i kręci się w zależności od niego. Cała eletronika oparta jest na dwóch układach scalonych: PIC z podłączonym do niego kwarcem i driver silnika krokowego (wykorzystana jedna sekcja). Właśnie ten generator przy PIC-u nie chodzi, podaje stały stan na wyjściu, skutkiem czego nie jest regulowane wypelnienie napięcia zasilającego. Niestety, nie dysponuję ani schematem płytki, ani programem PIC-a, więc nie mam raczej szans na samodzielną naprawę i muszę się nastawić na zastosowanie innej elektroniki, możliwej do wykonania lub zdobycia w Polsce. Przeglądając to forum znalazłem w temacie o sterowaniu mocą grzałki link http://www.nikomp.com.pl/zestawyN/N-504.htm do układu sterującego podobnym silniczkiem, lecz bez stabilizacji obrotów. Czy ktoryś z szanownych forumowiczów, ekspertów od elektroniki pomógł by mi swoją radą ponownie uruchomić ten napęd.

Link to comment
Share on other sites

No niestety musisz mieć sterownik ze sprzężeniem zwrotnym więc regulatory do wiertarek itp. nic ci tu nie pomogą. Podaj jaki PIC siedzi w tym sterowniku lub ściągnij sobie notę katalogową i pomierz podstawowe rzeczy takie jak zasilanie, reset na PICu, czy pracuje generator (możesz podmienić kwarc). Pic napewno jest zasilany przez stabilizator może to on padł.

Link to comment
Share on other sites

No niestety musisz mieć sterownik ze sprzężeniem zwrotnym więc regulatory do wiertarek itp. nic ci tu nie pomogą.

 

No właśnie, ale może da się jakoś podłączyć wyjście transoptora do układu 555, tak aby spełniał rolę ujemnego sprzężenia zwrotnego.

 

Podaj jaki PIC siedzi w tym sterowniku lub ściągnij sobie notę katalogową i pomierz podstawowe rzeczy takie jak zasilanie, reset na PICu, czy pracuje generator (możesz podmienić kwarc). Pic napewno jest zasilany przez stabilizator może to on padł.

 

PIC nie jest problemem, tylko jego program, nr wersji jest naklejony na grzbiecie układu. Nistety raczej nie da się go delikatnie wylutoać i odczytać, bo płytka jest dwuwarstwowa, a poza tym raczej walnięta. Trzeba by było układ wyciąć a nóżki potem wylutować. Generator sprawdzałem - nie chodzi, stabilizator tez sprawdzałem i jest OK. Stabilizator 5V stabilizuje tylko napięcie zasilające elektronikę, a silnik jest zasilany całym napięciem (które może być od 12V z zasilacza do 7V z battery packa na 6 paluszków) tylko jego wypełnienie jest regulowane. Kwarc też był podmieniany - bez skutku.

Link to comment
Share on other sites

Jak się ma odpowiedni sprzęt to można spokojnie go wylutować. Gdyby PIC był uszkodzony w taki sposób że programator bedzie go czytał to i tak pewnie program będzie zabezpieczony przed odczytem(no chyba że nie).

Generalnie można kombinować z 555 i sprzężeniem ale to nie będzie takie proste (trzeba troche poeksperymentować) i pewnie prowadzenie nie bedzie dobre.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.