Skocz do zawartości

SkyWatcher UWA i kurz


aph

Rekomendowane odpowiedzi

od okolo 2 miesiecy mam okular SkyWatcher UWA 20mm. w nocy jego normalne zanieczyszczenie kurzem nie jest w ogole widoczne (nie rzucilo mi sie w oczy nawet podczas obserwacji ksiezyca). dzis jednak chcialem popatrzec na samoloty w dzien i po wrzuceniu okularu do wyciagu okazalo sie, ze widze na obrazie kilka rzucajacych sie w oczy drobin kurzu. okazalo sie, ze sa one na powierzchni ostatniej soczewki (patrzac od strony oka) i z jakiegos powodu ostrza z obrazem.

 

i tu sie pojawia pytanie, czy lepiej z tym walczyc, czy odpuscic skoro nie ma wplywu na obraz nocny?

 

jak sprawa wyglada u innych uzytkownikow tego okularu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprobuje wiec powalczyc z gruszka i zobacze jak pojdzie. jak nie to pomysle o czyms jak ten pedzelek.

dzieki za rady.

Grucha to podstawa ;)

Ale dodatkowo taniej i bezpieczniej może wyjść wilgotny "patyczek" kosmetyczny (lekko namoczony w spirytusie a jak się boimy o tworzywo typu muszla oczna to może być np. izopropanol lub woda destylowana) - i metodą "dotykową" - zbieramy paprochy bez żadnego tarcia i szorowania ;) Z pędzelkami nawet "magicznymi i profesjonalnymi" ostrożnie - raz sobie porysowalem powłoki obiektywu pędzelkiem z włosia końskiego, bo się w szufladzie zakurzył jak po sąsiedzku była budowa.

Jak wyjmujesz taki jednorazowy patyczek z nowego opakowania to masz większą pewność że jest bez ściernych dodatków.

A jak masz "pałeczkę" z igelitu albo większy bursztyn to można i elektrycznym polem spróbować :)

Sposobów wiele, a jednej metody należy unikać - szurania czymkolwiek po szkle jak są "paprochy".

 

Powodzenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiałem ostatnio w Bieszczadach na temat powłok i dowiedziałem się że ludzie za bardzo się martwią o powłoki bo tak delikatne to robili 15 lat temu a teraz są inne metody i są trwalsze.

 

Nie mówie, że tak jest. Bo w sumie nie wiem jak jest, ale bliżej mi do tej opini niż do tego, że wystarczy odrobina świerzego powietrza a powłoki same schodzą :szczerbaty:

 

Może, jakiś spec napisze coś więcej na ten temat? Arek?

 

pozdrawiam : )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekaw jestem jak zareagują warstwy przeciwodblaskowe na spirytus :szczerbaty:

A jak niby by miały zareagować?

Spirytus to nie stężony kwas azotowy :D

Przecież powłoki przeciwodblaskowe to nie jakieś lakiery na bazie organicznego rozpuszczalnika nakładane na soczewkę pędzelkiem przez pracownice :)

Z tego co wiem to współczesne warstwy nie reagują z alkoholem ;)

Co innego jak ktoś ma soczewki z tworzywa - tu trzeba ostrożniej, bo nie każde tworzywo jest obojętne wobec alkoholu, a i powłoki są tu innego rodzaju ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.