Skocz do zawartości

Vixen LV 5mm


Shaft

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich!!!

Mam pytanko. Właśnie jestem na etapie zakupu Vixena LV 5mm (z resztą na tym forum). Powiedzcie mi coś na temat tego okularu. Głównie jestem ciekawy jakości obrazów w nim uzyskiwanych. Jednakże najważniejsze jest dla mnie, jak sprawdzi się on z moją Syntą 130/900. Czy ta ogniskowa będzie odpowiednia? Czy celować np. w 6mm? A może wcale nie inwestować w LV i zakupić np. Ortho 5mm lub 6mm.

Dodam, iż chce oglądać głównie planety, gromady kuliste oraz mgławice planetarne.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To bardzo dobry okular planetarny, z dodatkiem szkła lantanowego które świetnie koryguje aberracje chromatyczną, z daleko wysuniętą źrenicą wyjściową (20mm), zresztą na temat tych okularów sporo napisano na tym forum i nigdy źle :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy, będziesz go stosował raczej rzadko, ale na Marsa jak znalazł, 6mm to za mało na tą planetę, bo w twoim przypadku to tylko 150X.

Z doświadczenia wiem że takie pow. nie zadawala, chodź są i tacy co wola mniejsze, 5mm da Ci 180X to także nie za wiele ale zawsze lepiej niż 150X, możliwości twojego obiektywu nie przekroczysz ale jesteś już na skraju, w twoim teleskopie to 195X więc jak sam widzisz warto posiadać taki okular ale tylko jak trafisz na stabilna atmosferę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki chłopaki. Test na astronocach już znam na pamięć :) Dlatego moim zdaniem LV będzie bardziej uniwersalny niż np. Ortho.

Jeszcze jedno, mam nadzieje że sprawdzi się na pozostałych planetach, Jowisz, Saturn... Mam tutaj na myśli ilość szczegółów i ich jakość.

Edytowane przez Shaft
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica miedzy obrazem w OR a LV jest naprawdę niewielka na korzyść OR w ostrości detalu (to naprawdę mała różnica) ale za to LV masakruje OR w wygodzie (ER) i większym polu, i właśnie za tą wygodę płaci sie 100zł więcej niż za OR :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na planetki jak najbardziej.

W sumie na granicy użytecznego powiększenia - ale chyba dobrze mieć okular, który da nam pewność wyciśnięcia z teleskopu max. sensownego powiększenia. Szczególnie że 180x do planet to chyba dość optymalne powiększenie jak na nasze warunki. Saturn i Jowisz w dobrych warunkach przy tym powerze masakrują. Mars na razie nie prezentuje się zbyt okazale u mnie nawet przy 200x - ale to Mars...

Komfort użytkowania na 5+

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.