Skocz do zawartości

ToUcam II i SC1 - kilka pytań


Dawid Schneider

Rekomendowane odpowiedzi

WITAM!

 

Właśnie skończyłem przeróbke mojego ToUcama na SC1 i teraz kilka pytań :

 

- w jaki sposób w programie K3CCD mogę wykonwyać zdjęcia z długimi czasami?

- czy dużo pomoże jeszcze dodatkowy radiator na matrycy?

- chcę ją osadzić w nowej obudowie - jak dobrać odległość obiektywu (tu będzie standardowy helios od zenitha) od matrycy?

 

pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WITAM!

 

Właśnie skończyłem przeróbke mojego ToUcama na SC1 i teraz kilka pytań :

 

- w jaki sposób w programie K3CCD mogę wykonwyać zdjęcia z długimi czasami?

- czy dużo pomoże jeszcze dodatkowy radiator na matrycy?

- chcę ją osadzić w nowej obudowie - jak dobrać odległość obiektywu (tu będzie standardowy helios od zenitha) od matrycy?

 

pozdrawiam!

 

ad 1. Szukasz takiej ikonki : ikonka.gif

wczesniej musisz w setupie programu ustawić na jakim porcie działa kabel od długich czasów ( COM lub LPT ) itp...

 

ad 2. Pomoze, ale mało. Dopiero wsadzenie aktywnego chłodzenia faktycznie daje znaczną różnicę.... niestety wykonanie tego wcale nie jest łatwe ( potrzebne ogniwo Peltiera które schładza kawałek metalu do którego jest przymocowana matryca .... całość jest hermetycznie zamknieta aby nie dostawała się para wodna która będzie ci sie skaplała na zimnej matrycy )

 

ad3... nie wiem czy ktoś ci jednoznacznie odpowie na to pytanie... sprawdz tą odległość samemu przykładajać kamerkę do obiektywu i patrząc jak daleko musi być ona odsunieta oby obraz było ostry kiedy patrzysz na jakieś daleko oddalone obiekty ( np drzewa trzy ulice dalej ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nawietlaniefj5.th.jpg

 

Klatka po lewej to włączone w K3CCD LX na 1s a po prawej fotka w trybie normalnym - [rzystko z parametrami AUTO

 

Czy aby wszysko jest ok? Czy też wystarczy manualnie dobrać parametry?

Edytowane przez Dawid Schneider
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nawietlaniefj5.th.jpg

 

Klatka po lewej to włączone w K3CCD LX na 1s a po prawej fotka w trybie normalnym - [rzystko z parametrami AUTO

 

Czy aby wszysko jest ok? Czy też wystarczy manualnie dobrać parametry?

 

wklej obrazek na forum w normalny sposób uzywając opcji "załącznik" a nie z imageshack.... na tych ikonkach jakie wkleiłeś nic nie widać....daj obrazki w pełnej rozdzielczości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no nie.. to coś jest źle... po pierwsze wyłącz auto... daj britness i gamma na 50%, gain na 20-50% ( bo jest dzien ) i daj czas naswietlania 0.3s, 0.5s, 1s i 2s... powinieneś przy 2s dostac już zupełnie białą fotkę... żadnych szarości nie powinno wogole być. Color balance daj na outdoor lub freeze. Nie masz włączonego trybu RAW przypadkiem ?

 

no i fotki jeszcze daj w 640x480... 5 fps....

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

d1417eb28c7c3819.jpg

 

 

No kamień z serca - bo myślałem że moje starania przy przeróbce już szlag trafił :-P

 

dzięki za rady :D

 

niedługo kamerka zyska nową obudowę z gwintem M42

 

:Salut:

 

 

 

PS: Może mi ktoś powiedziec jak zrobić sterowanie coolerem z portu LPT ??

Edytowane przez Dawid Schneider
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to już wiesz, że długie czasy działają.... teraz musisz jeszcze powalczyć z opcjami tak by to co ma być białe było białe, to co czarne czarne itp... jak coś jest prześwietlone to ma nie iść w stronę jakiegoś koloru tylko byc białe ( u Ciebie chyba trochę idzie ).... następnie pobaw się z trybem RAW - może Tobie się uda coś z tym zawalczyć - mi sie nie udało. Jak nie uda się uruchomić w RAW to niech chociaż działa w trybie "Special Factory settings " - http://www.astrosurf.com/astrobond/ebrawe.htm

 

Koniecznie zupgraduj kamerkę tak by działała na sterowniku SPC900 a nie ToUCama - ma lepsze sterowniki.... i powalcz tez z kompresją UVY itp...

 

Wywal także mikrofon i diodę led... polecam także zrobić gniazdo USB w kamerce oraz jakieś złącze np DIN tak byś mógł od kamerki kable odłączać ( co prawda jest to źródło potencjalnych problemów ze stykami i "kontaktowaniem" ale jak dobrze zrobione poprawia wygodę chowania kamerki do jakiegoś pudełka). Kabel USB i LX zwiąż na całej długości jakimiś plastrami tak by nie telepały się oddzielnie tylko tworzyły jedną wiązkę.

 

AMP OFFa koniecznie skombinuj jesli to ma być kamerka do DSów.... jesli tylko guider to nie warto się chrzanić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki...

 

A wiesz może gdzie moge dostać Peltiera 1x1 ?

 

Aha - i daje go bezpośrednio między matrycę a radiator ?

 

http://sklep.parsek.pl/index.php?cPath=26

 

To jak zamocować peltiera pod webcama to jest właśnie czarna magia. Generalnie chodzi o to, że nie można za bardzo wylutować matrycy z płytki z elektroniką i dać go na kabelkach dłuższych niż 1-1,5cm bo robią sią straszne szumy. Tak więc robi się to tak, że wylutowujesz matryce i dajesz ją na nóżkach o długości jakieś 7-10mm i dajesz kawałek metalu między matrycę a elektroniką. Matrycę przykręcach jakby do tego kawałka metalu od góry jakąś blaszką... w ten sposób matryca trzyma się sztywno tego metalu, a elektronika jakby wisi na matrycy. Ten kawałek metalu pod martycą nazwyają "cold finger".

I teraz ten kawałek metalu wystaje sobie w którąś stronę ( ewentualnie oplata elektronikę ) a pod niego dajesz peltiera. Całość przykręcasz do obudowy na ostro zakonczonych śrubkach tak by ciepło oddawane do obudowy nie przechodziło na "cold fingera" który ma się schładzać i przenosić zimno na matrycę.....

 

dość skomplikowane.

Szczerze mówiąc nie polecam tego robić jeśli nie planujesz wymienić matrycy na SC3 ( wymianę za to znowu polecam ). Wylutowanie i poprawne wlutowanie tej samej matrycy w elektronikę jest dość trudne i ryzykowne. Poza tym oryginalna matryca od toucama jest jednak marna do focenia DSów - bardzo szumi, RAW kiepsko w niej działa, ma bardzo dużego Amp Glow'a, malo jest czuła. Jeśli na poważnie rozważasz focenie DSów to wymiana na matrycę SC3 jest w zasadzie konieczna.

 

Talk więc co ja polecam. Zrób zwykłego AMP OFFa ( lub ewentualnie Bias Amp Offa ) i nie baw się w peltiera. Jesli zdecydujesz się na SC3 to dodasz Peltiera.

 

Ja za jakieś 2 tyg będe wykanczał swoję kamerkę SC3 z Peltierem, dam fotki na forum, zobaczysz jak to wygląda, zadecydujesz wtedy co dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

238497a37e37e6a8med.jpg

 

 

Jak widać kamera dostała już nową obudowę i zenitowski obiektyw.

Miałem sporo kłopotów z niełączącym przewodem (nóżka 8 D16510) - i tak w końcu nie przylutowałem go tylko jest on "przytknięty" no nóżki i obklejony klejem na gorąco (do tej pory tak był i było ok ale po montażu w nowej obudowie kable miały sporo ruchu i klej puścił)

 

A tu dowód na centryczne położenie matrycy :P

 

eb6711313a974a16med.jpg

 

 

teraz czekam tylko na pogodne niebo bo testy czas rozpocząć !

 

pozdro!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojawił się problem - kamera działa w 100% na tym kompie na którym cały czas działała (przed przeróbką i przed upgradem sterowników na 900NC), ale inne komputery albo wogole jej nie wykrywają albo nie wykrywają jej jako kamery

 

co zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

??

 

to dziwne... moze najpierw zainstaluj jej sterowniki, zresetuj kompa, podłacz kamerkę i zobacz czy pojawiła się w menadżerze sprzętu w windowsach ...

 

wogóle menadżer sprzętu to pierwsze miejsce poszukiwania sprzętu i ewentualnych problemów z nim....

najważniejsze, żeby komp wogole zobaczł, że coś zostało do niego podłączone( bez sterwoników objawi się to znakiem zapytania przy urządzeniu na liście urządzeń ).... bez tego rokowania są raczej marne....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może to wina tego upgradea na 900NC ? No bo działa kamera ale tylko na tym komputerze na którym upgrade był robiony - czy może sprowadzenie kamerki spowrotem na oryginalne stery 840k załatwi sprawę ??

 

wiem że kiedyś też miałem problem z tym upgradem na innych komputerach jak juz na jednym zrobilem ale nie pamiętam jak to dokładnie było...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiana na SPC900NC nie powoduje takich problemów. Robiłeś coś z kablem USB w tej kamerce - bo go przy niej nie widzę?

Jak kombinowałeś z jakimiś kabelkami to pewnie temu masz problemy. Uświadom sobie że po kablu USB transmisja idzie naprawde szybko i trzeba zadbać między innymi o odpowiednie ekranowanie i ułożenie kabelków w obudowie.

Edytowane przez mario2005
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest fotka M42 z wczorajszej nocki:

 

a1e9d4cc9c96f832med.jpg

2,3s x 11

 

słabo ją widać <_<

 

może to wina mojej słabej obróbki (registax - wszytko auto), w irisie nie umiem niestety - komend nie znam

 

a może to wina poprostu łysego który był już jakieś 30 stopni nad horyzontem no i stosunkowo blisko oriona

 

 

PS: Starsznie trudno ucelować gwiazdkę (na początku miałem problem nawet z Księżycem !)... trzeba przesiąść się choćby na mira 1

Edytowane przez Dawid Schneider
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.