Skocz do zawartości

ToUcam II i SC1 - kilka pytań


Dawid Schneider

Rekomendowane odpowiedzi

myślę że na dniach kupię kompa do kamerki bo narazie używałem nie mojego sprzętu i poeksperymentuje z ustawieniami... będzie to HP e-pc 40 myślę że idealny do celów kamerkowych :-) no i przylepie do matrycy filtr IR z oryginalnego obiektywu Philipsa

 

zamerzam też kupić obiektyw jakiś szerokokątny MIR 1B - czy da on odczuwalnie większe pole widzenia??? (teraz mam zenitowskiego Heliosa)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

W IRISIE jest tysiac kombinacji dotyczacej plików, rozszerzeń itp.... ciezko cokolwiek powiedziec jesli nie zdradzisz to tam robiłeś w tym IRISie.

Jeśli AVI jest w kolorze, to stackujesz w kolorze... mozesz też pobawić się w wydzielanie kolorów z AVI, zapisywanie ich do FITSów i stackowanie oddzielnie a potem łączenie w jedną kolorową całość, ale to kompletnie bez sensu bo niczego nie zyskujesz a tylko sie narobisz.

 

PS... mala podpowiedz... zostaw IRISa w spokoju.... są fajniejsze programy.

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze mam propozycję....

 

Ja mam dwie kamerki... jedna to Vesta SC3, a druga... hm.... druga to dobry materiał no przyszłą kamerkę.

Ten materiał to :

- matryca ICX424AL-6/E ( czyli tak od SC3 ), nowa, w pudełku, prosto z Framos'a

- elektronika od ToUCama który kiedyś był SC1 ( czyli elektronika z przeróbką na długie czasy ), matryca kolorowa już wywalona.

- Peltier 30x30 o mocy chyba 27W ( w pierwszej wersji kamerki w jakiej był, potrfial ja schłodzić o 20 stopni ponizej temp otoczenia )

- nie do konca wyfrezowana obudowa z pełnego materiału - wałka aluminium tak by stanowiła radiator dla peltiera.

- termoemtr do mierzenia temp coldfingera

- kable, wtyczki itp.

- radiator od kompa z wetylatorkiem

- specjlanie zamówiona i wykonana w astrokraku złączka z filtrem 1"25 i gwintem T2 do mocowania tej kamerki do telepa.

 

I dowcip polega na tym, że ani mi sie nie chce ani nie bede miał czasu tego zklekocić do kupy przez nastepny miesiąc albo i półtora....Jak bym ja złożył do kupy to zaraz będe ją sprzedawał - cena pewnie będzie oscylowała wokół 650zł

Propozycja jest taka, że mogę ci sprzedać wszystkie te elementy do złożenia chyba najfajniejszej kamerki SC3 jaka była w Polsce ( Heniek miał jeszcze fajną ) ......powiedzmy, ze cena za te wszystkie elementy to 500zł ( czyli o jakies 150 mniej niż musiałem za nie zapłacić ).

Sprzedaje ją bo chce sobie kupić DSI II Pro i działać z Maximem.

 

Może ktoś inny sie skusi...

 

info na PW.

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki wielkie ale niestety nie dysponuje taka kwotą :-/ a szkoda bo bym sie pobawił...

 

a co do mojego problemu to operacje w irisie wykonywalem wg tego opisu znaleźionego gdzieś w sieci:

 

 

 

 

 

 

Obróbka filmu ze zdjęciami Jowisza wykonanymi webkamerką:

 

1. Założyć nowy katalog na twardym dysku np. „Jowisz”. Program IRIS potrzebuje

sporo miejsca na dysku, aby przeanalizować film – z grubsza 10 razy więcej miejsca,

niż zajmuje surowy film - w przypadku "jowisz.avi" pół gigabajta będzie za mało!

 

2. W menu „File” wybrać „Settings” i w polu „Working path” wpisać nazwę katalogu

„Jowisz” wraz ze ścieżką dostępu.

 

3. W menu „File” wybrać „AVI conversion” i w pole „AVI file” wpisać nazwę pliku

AVI z filmem Jowisza (plik avi może, ale nie musi znajdować się w katalogu

„Jowisz”). Zaznaczyć „Color” i w polu „Red band output file name” wpisać nazwę,

pod jaką program będzie zapisywać automatycznie kopie robocze np. „r”. W niższe

pola analogicznie „g” i „b”. Klikając „Display” można zobaczyć wybrany film. Cały

czas w oknie „AVI conversion” klikamy „Convert” i program automatycznie

rozkłada poszczególne klatki filmu na kolory RGB i zapisuje poszczególne zdjęcia w

katalogu „Jowisz”. Trwa to około 1 minuty.

 

4. W oknie głównym lewym klawiszem myszy zaznaczamy obszar zawierający

Jowisza. Z paska „Toolbar” wybieramy ikonę „command” i otwiera nam się

okno dialogowe.

 

5. W oknie dialogowym wpisujemy komendę „compute_trichro1” i zatwierdzamy

enterem. Wyświetli nam się składnia komendy: w miejsce „master” wpisujemy

któryś z nazw kolorów najlepiej „g”, potem „r”, „g”, „b”, jak w p.3, w miejsce „size”

wpiszemy „512”, w „select nb” trochę mniej niż ilość klatek w filmie, w „total nb.”

ilość klatek w filmie. ( w tym jest chyba 199 )

Komenda będzie wyglądać: „compute_trichro1 g r g b 512 190 199”

 

6. Zatwierdzamy enterem i program liczy automatycznie. Poszczególne kolory są

analizowane, potem plama Jowisza jest centrowana i na koniec poszczególne zdjęcia

są dodawane. Na moim komputerze trwało to nieco dłużej niż 10 minut.

 

7. Ostateczne zdjęcie warto zapisać na twardym dysku komendą „savebmp” - jako

bitmapę, „savejpg” - jako jpeg, albo po prostu „save” - jako fits. Warto przy tym

pamiętać, że plik w formacie fits można odczytać tylko specjalnym programem,

takim jak IRIS.

 

autorem tego opisu jest pan Witold Polesiuk

z Zespołu Szkól nr 1 im. Paderewskiego w Wałbrzychu

 

powstał on na potrzeby programu HOU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam po przerwie!

 

W kamerce zaadaptowałem filtr IR cut z oryginalnego obiektywu Philipsa ale czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć jak to dokładnie jest z tymi promieniami IR, że tak one przeszkadzają podczas dłuższego naświetlania ?

 

Wesołych Świąt !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Witam po przerwie!

 

W kamerce zaadaptowałem filtr IR cut z oryginalnego obiektywu Philipsa ale czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć jak to dokładnie jest z tymi promieniami IR, że tak one przeszkadzają podczas dłuższego naświetlania ?

 

Nie wiem jak promieniowanie IR przeszkadza bo mi to zawsze przeszkadzał właśnie filtr IR-cut w moim D200. :) Z resztą filtry IR-Cut się właśnie z aparatów usuwa, żeby robić deep space w H-alfa.

 

Co innego ciepło z samej kamerki, które promieniuje między innymi w podczerwieni, ale to inna historia jest...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.