Skocz do zawartości

Barlow a pole widzenia


kwark

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie nowicjusza :

 

Czy soczewki Barlowa dodatkowo "ucinają" pole widzenia długoogniskowym szerokokątnym okularom , tj. czy np. dwukrotny Barlow wraz z okularem 40mm o polu widzenia 56 stopni da to samo FoV co okular 20mm też 56 st. czy też wytnie dodatkowo parę stopni ?

 

Przeczytałem w archiwum, że rosyjskie Barlowy NPZ ( co prawda akurat dotyczyło x3 ) tak właśnie robią z powodu małej diafragmy, czy to samo występuje w innych Barlowach np. Soligora czy Meade i czy istotna jest tu też długość samego Barlowa lub inne cechy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasem producent realizuje kiepski, tani projekt albo ze źle pojętej oszczędności nadmiernie zmniejsza soczewki Barlowa i wtedy występuje taki efekt zanny mi przykładowo ze wspomnianego Barlowa 3x pracującego z okularami o polu ponad 50 stopni :?

W innych Barlowach tego efektu nie zaobserwowałem ale trzeba by to skrupulatnie posprawdzać z "szerokimi" okularkami 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim refraktorze okular 40mm o polu 65 * daje pole widzenia trochę ponad 2*. Stosując barlowx4 ( Powermate ) mam 0,5* pola widzenia.

 

A jak to wygląda w przypadku Barlowa x2 ( jeśli takowego pan posiada ) ?

Nawiązując do x4 Powermate, to wychodziłoby , że nie ucina dodatkowo nic lub bardzo niewiele ( ale to już drogi sprzęt ) .

 

Mnie natomiast bardzo interesuje sprawa tańszych, a dostępnych na naszym rynku soczewek x2, może ktoś z kolegów forumowiczów ma jakieś doświadczenia ( badał ) jak wygląda sprawa pola widzenia "szerszych" okularów z barlowami x2 rosyjskimi,Soligora, Astrokraka lub tych z firmy Fotoclassic .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo Jesionie drogi dopiero Barlowy w 2" oprawie nadają się do astrofoto z małym obrazkiem, myślałem że o tym wiesz od samego początku i jestem twoją wypowiedzią trochę zaskoczony :?

Barlowy 1,25" można zastosować do astrofoto planetarnego Cyfrowką lub Webem gdzie detektor jest niewielki w stosunku do klatki filmu małoobrazkowego 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz,

wystarczy ze nie napiszesz iz jestes czyjas odpowiedzia zaskoczony i pewnie bedzie OK.

Przecie to Forum amatorskie a nie Polskie Towarzystwo Astronomiczne w Instytucie PAN. A conajmniej ja za amatora sie uwazam. :wink:

 

Z tego co zauwazylem Janusz lubi wskazywac na czyjes braki wiedzy. Szkoda tylko ze sam tez ma takowe. Neguje wiekszosc ciekawych i nowatorskich rozwiazan proponowanych przez forumowiczow podpierajac sie oferta astrokraka ;)

szkoda ze niektorzy traktuja go jak wyrocznie

 

pozdrawiam,

Worth

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli mam się podpierać w swoich wypowiedziach zgromadzoną wiedzą to lepiej to robić na dobrze mi znanych przykładach z mojego ogródka bo mam pewność że wiem co robię i co mówię i nie będę musiał przepraszać potem za wprowadzenie forumowiczów w błąd i sam też bardzo nie lubię być w błąd wprowadzany przez innych 8)

Nigdy nie twierdziłem ze wiem wszystko i nigdy się nie mylę, wręcz przeciwnie twierdzę że wiem nie wiele ale tym co już wiem w teorii i sprawdziłem w praktyce mogę się spokojnie podzielić z innymi i to za darmo bo taka jest właśnie dydaktyczna formuła tego wspaniałego forum 8)

Zresztą za bardzo odchodzimy od tematu bo moja postawa i dalsza dyskusja na ten temat nic nie wnosi tu do tematu Barlowa i jego obcinania pola widzenia :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.