Skocz do zawartości

Zagadkowe zdjęcia


kuba_mar

Rekomendowane odpowiedzi

Mam do Was dwa pytania. Po pierwsze grzebiąc ostatnio w archiwum moich zdjęć natrafiłem na coś takiego:

 

28 lipca 2005, godz. 02:30, na zdjęciu Ryby i Pegaz

Co to może być - jakiś meteor czy tam kosmiczny śmieć? Nie mam pojęcia.

I drugie:

 

11 lutego 2008, godz. 18:45, azymut ok.136, wysokość ok.37.

Wygląda jak flara Iridium, ale według Orbitrona o tej porze i w tym miejscu nie powinno nic być. Może więc meteor? Chyba, że miałem niepełne TLE.

Jeśli ktoś z Was ma pod ręką "Niebo na weekend" to niech rzuci okiem na 85 stronę i tam jest zdjęcie podpisane jako spadek meteoru. Problem w tym, że bardzo podobne do flary Iridium. Jak więc odróżnić na zdjęciu jedno od drugiego patrząc oczywiście tylko na fotki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam do Was dwa pytania. Po pierwsze grzebiąc ostatnio w archiwum moich zdjęć natrafiłem na coś takiego:

 

28 lipca 2005, godz. 02:30, na zdjęciu Ryby i Pegaz

Co to może być - jakiś meteor czy tam kosmiczny śmieć? Nie mam pojęcia.

I drugie:

 

11 lutego 2008, godz. 18:45, azymut ok.136, wysokość ok.37.

Wygląda jak flara Iridium, ale według Orbitrona o tej porze i w tym miejscu nie powinno nic być. Może więc meteor? Chyba, że miałem niepełne TLE.

Jeśli ktoś z Was ma pod ręką "Niebo na weekend" to niech rzuci okiem na 85 stronę i tam jest zdjęcie podpisane jako spadek meteoru. Problem w tym, że bardzo podobne do flary Iridium. Jak więc odróżnić na zdjęciu jedno od drugiego patrząc oczywiście tylko na fotki?

 

Czasem ciężko na podstawie jednego zdjęcia wnioskować czy to meteor czy rozbłysk satelity.

Najpewniejsze są obserwacje z użyciem shuttera- takie śmigło, które kreci się przez obiektywem aparatu,

dzięki któremu uzyskujemy prędkość kątową na podstawie przecięć śladu.

 

W przypadku zdjęć seryjnych, też o wiele łatwiej rozróżniać meteory od satelitów,

ponieważ szukamy na następnej czy poprzedniej klatce dalszej części śladu satelity.

 

Problem mogą stanowić, właśnie takie nagłe rozbłyski satelitów.

 

Przeważnie rozbłyski satelitów są symetryczne jaśnienie- moment rozbłyski - przygasanie :

Rozbłysk satelity:

 

000d85eecebc2bf8.jpg

K.Polakowski

 

Bolid:

 

Meteory, bolidy są mniej symetryczne i charakteryzują się bardziej poszarpaną krzywą jasności.

 

d7476d59162b457b.jpg

K.Polakowski

 

Nie można tego stosować oczywiście w 100 % przypadków bo wyjątki tez sie zdarzają bolidy symetryczne

jak i również jakieś stare satelity które jasnieją bez ładu i składu

 

Tutaj taki symetryczny bolid:

c43286ecde82edb5.jpg

2007 05 17/18 01:18:36 UT PAVO9 Bialystok M. Jarmoc

 

Myślę ze raczej na Twoich zdjęciach są satelity.

A to ze go niebyło na orbitronie jeszcze niczego nie przesądza ja widziałem mnóstwo rozbłysków których

wogóle nie powinno być ;)

 

Warto zajrzeć na Obserwacje fotograficzne meteorów

 

Pozdrawiam

Krzyś ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.