Skocz do zawartości

LII Olimpiada Astronomiczna


Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 miesiące temu...
  • 3 tygodnie później...

witajcie!!! pierwszy raz biorę udział w olimpiadzie astronomicznej i mam pyt. dot. zadania 1 a mianowicie czy oni tam nie popełnili błędu z tą temp. efektywną???

Jeżeli komuś wyszło to zadanie z tymi danymi z zadania to będę wdzięczny jak by poinformował mnie o tym na forum. Nie chodzi mi oczywiście o wynik ale o to czy jest ono w ogóle rozwiązywalne ?? Z góry dziękuje za info. i powodzenia wszystkim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witajcie!!! pierwszy raz biorę udział w olimpiadzie astronomicznej i mam pyt. dot. zadania 1 a mianowicie czy oni tam nie popełnili błędu z tą temp. efektywną???

Jeżeli komuś wyszło to zadanie z tymi danymi z zadania to będę wdzięczny jak by poinformował mnie o tym na forum. Nie chodzi mi oczywiście o wynik ale o to czy jest ono w ogóle rozwiązywalne ?? Z góry dziękuje za info. i powodzenia wszystkim

 

witaj,

w zadaniu nie ma żadnego błędu. Jest ono jak najbardziej rozwiązywalne. Przynajmniej ja je rozwiązałem i mam nadzieję, że zrobiłem to dobrze :D

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja moge powiedzieć, że w trzecim wyszło mi około 19,25 mag. :P Uważam, że było to najprostsze zadanie :D Potem 1, a po nim 4 (sporo pisania i liczenia). Natomiast 2 w ogóle nie zrobiłem i chętnie się dowiem, jak należało je prawidłowo rozwiązać :)

A wg Was, które zadania były najłatwiejsze/najtrudniejsze?

Pozdrawiam B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak 3 rzeczywiście najprostsze z tych czterech zadanek. Drugie to chyba f = (q * B ) / ( 2 * pi * m ) - jeśli tak w rzeczywistości jest to to też było lajtowe zadanko. W pierwszym miałem tyle wersji że nie wiedziałem z czego wybrać :Boink: No a 4 opisowe.

 

Teraz trzeba zacząć myśleć nad zadaniem obserwacyjnym. Oby pogoda dopisała.

Edytowane przez Newton
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witajcie!!! w drugim wyszło mi podobnie, czyli 19,25 magnitudo a do trzeciego zastosowałem również ten wzór co Newton oczywiście po uprzednim wyprowadzeniu go 1 i 4 też zrobiłem ale nie wiem czy mogę uważać je za najbardziej udane! :blink: Teraz druga seria zobaczymy jak pójdzie. Powodzenia wszystkim! :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie 3 było najprostsze, 1 następne, a i 4 wysłałem. Właśnie nad 2 cały cas się zastanawiam, albo to właśnie ten wzór (częstość cyklotronowa), ale cos mi tak chodzi cały czas po głowie że to byłoby promieniowanie synchrotronowe i chyba z resztą tak jest. Moja wiedza na ten temat nie jest jednak zbyt wielka :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich! Także biorę udział w OA. Pierwsza seria wysłana ;) Nie były trudne zadania, trzeba było chwile pomyśleć, choć przyznam najbardziej przysporzyło mi problemów 2 zadanie ale wyszło mi tak jak Newtonowi także jest ok. Nie zrobiłem tylko 4, jakoś już mi się nie chciało:P

 

No i druga seria przed nami!

 

1. - wydaje mi się wręcz banalne, nie mogę uwierzyć, że dali je na drugą serię, chyba że się myle co do rozw.

 

2. - drugie wydaje mi się łatwe, tylko troche zabawy z obliczeniami będzie.

 

3. - A. łatwe

B. jeszcze nie wiem;]

 

4. - nie mam koncepcji jeszcze,

 

A jakie są Wasze opinie an temat zadań tego etapu? Jakieś koncepty macie? :D Kurcze, jeszcze to obserwacyjne, na razie z pogodą lipa;/

 

Brał ktoś może z Was udział w poprzednich olimpiadach? Ja tak.

Edytowane przez Pawelc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadania rzczywiście wydają się być całkiem łatwe. Nie zastanawiałem się jeszcze jak zrobić 2 i 3B, ale chyba też nie będą jakieś straszne ;) Jak mi się uda jakoś logicznie rozwiązać te zadania to chyba wszystkie wyśle tym razem - w końcu i tak wybiorą tylko 3 najlepsze :P

Pewnie jak zwykle najwięcej problemów będzie z zadaniem obserwacyjnym, jeszcze nie mam żadnego pomysłu... na szczęście jeszcze prawie miesiąc na jego zrobienie :D Tak się zastanawiałem - w regulaminie jest napisane, że warunkiem koniecznym do przejścia do kolejnego etapu jest przysłanie któregoś zadania obserwacyjnego, ale chyba nie jest powiedziane, że się nie przejdzie jeśli ocenią je na 0 punktów? B) Dlatego mam zamiar postarać się bardziej przy tych 4 zadaniach, a z obserwacyjnym co będzie to będzie :P

Pozdrawiam i życzę wszystkim powodzenia :)

 

Też już brałem udział w OA, w zeszłym roku.

Edytowane przez dampu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

No to ja zacznę, niech stracę ;)

 

Ogólnie zadania były ciekawe, mam doświadczenie z zeszłego roku i wydaje mi się, że ich poziom był odpowiedni jak na pierwszy etap. Oto moje wyniki:

 

rozw.jpg

 

Tematem mojego zadania obserwacyjnego było sprawdzenie, czy w amatorskich warunkach można za pomocą 'zaproponowanej przeze mnie' (ale to brzmi :D ) metody wyznaczać dokładnie deklinacje gwiazd. Nie zagłebiając się, chodziło o mierzenie czasu przejścia gwiazdy, której deklinację chcemy obliczyć przez średnicę pola widzenia okularu, takiego samego czasu dla pewnej gwiazdy znajdującej się w zenicie i wstawienie tych wartości do wyprowadzonego wzoru.

 

Życzę wszystkim przejścia do kolejnego etapu i mam nadzieję że podzielicie swoimi wynikami i spostrzeżeniami.

 

Pozdrawiam

Rafał

Edytowane przez eReSix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, moja kolej ;)

 

1. Minimalna średnica, aby zobaczyć:

a) Phobosa - ok. 40cm

B) Deimosa - wystarczy ok. 20cm

Ogniskowe mam znacznie dłuższe!

2. Też przyjąłem, że lato zaczyna się niedługo po aphelium. Zresztą zrobiłem wykres dla każdej możliwej odległości.

3. Taki sam wynik (wg mnie najłatwiejsze zadanie)

4. Tego akurat nie wysłałem, ale wydaje mi się, że powinno być:

(90; 55,75> S + <55,75; 90) N

czyli bez biegunów.

Zadanie obserwacyjne.

Hmm, jakby to nazwać :D Może: "Amatorskie obserwacje obiektów głębokiego nieba przy użyciu lornetki 10x50, 30km od Torunia oraz w Górach Izerskich, podczas nowiu Księżyca" B) Czyli gdzie-ile-czego widziałem podczas jednej nocy (niestety nie tej samej nocy), i jak się to prezentowało w tej właśnie lornetce. Tak jakoś wyszło, że w Górach warunki nieco lepsze :D

 

Zadania chyba na podobnym poziomie co rok temu. Teraz pozostaje tylko czekać do grudnia na listy z informacją o przejściu do następnego etapu - czego oczywiście wszystkim serdecznie życzę :Beer:

 

Pozdrawiam

Damian

Edytowane przez dampu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra napiszę wam moje rozwiązania, w sensie odpowiedzi :P

 

1. 190 lub 195 mm (już mi się zapomniało)

2. Fajna funkcja wyszła:D:D Zakres: 182 W/m^2 do 445 W/m^2

3. No chyba rzeczywiście najprostsze :P Tak samo mi wyszło:D

4. około (90; 55*45`)N i (55*45`; 90)S

 

Do zobaczenia na drugim etapie:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
Jest już lista zakwalifikowanych do II etapu:

 

http://www.planetarium.chorzow.net.pl/olim...owani_52_OA.pdf

 

Mi się jakoś udało B)

Z kim z Was będę miał okazję spotkać się we Włocławku?

Pozdrawiam :Beer:

 

Mnie teź się jakoś udało zakwalifikować, więc we Włocławku będziesz miał okazję ze mną się spotkać. :>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

witam!!!

odświeżam trochę temat, bo dawno nikt tu nie zaglądał!!!

 

Mam pytanie odnośnie II etapu olimpiady, a mianowicie jakie książki mogę mieć ze sobą?!

Czy są jakieś ograniczenia??

Bo na pewno przyda się jakiś atlas, mapa nieba, tablice i takie tam.

 

Proszę o rade bardziej doświadczonych olimpijczyków

 

Pozdrawiam :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.