Skocz do zawartości

LII Olimpiada Astronomiczna


Rekomendowane odpowiedzi

:D

Ja wziąłem w zeszłym roku chyba wszystkie książki jakie miałem o astronomii :D Ciekawie to musiało wyglądać :D Na szczęście dostałem miejsce pod oknem i na parapecie umieściłem większość książek. A skorzystałem chyba tylko z tablic, Mietelskiego i Rybki. Głównie z tablic.

Jedyne ograniczenie -> pojemność plecaka/torby w którym książki zostaną dostarczone na miejsce zawodów B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam!!!

odświeżam trochę temat, bo dawno nikt tu nie zaglądał!!!

 

Mam pytanie odnośnie II etapu olimpiady, a mianowicie jakie książki mogę mieć ze sobą?!

Czy są jakieś ograniczenia??

Bo na pewno przyda się jakiś atlas, mapa nieba, tablice i takie tam.

 

Proszę o rade bardziej doświadczonych olimpijczyków

 

Pozdrawiam :D

 

"Astronomia Ogólna" Eugeniusza Rybki

"Astronomia z astrofizyką" J.M. Kreiner

"Astronomia w geografii" Jan Mietelski

 

To takie które się zaleca jako niezbędnik.

Co weźmiesz ze sobą, to nie ma znaczenia bo ograniczeniem jest tylko masa jaką osobiście jesteś w stanie udźwignąć :D:)

Poza tym warto mieć umiejętności matematyczne i fizyczne na stopniu pierwszych lat studiów ;)

Połamania ołówków i długopisów.

 

MK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za odpowiedzi do mojego poprzedniego postu!!!

 

A jak samopoczucie przed olimpiadą??? To już pojutrze :o

Ja osobiście wydaję się być spokojny ale pewnie bez stresu się nie obejdzie.

 

No i pytanko na koniec, czy mogę zabrać ze sobą 25 lat olimpiad astronomicznych??? Wiem, że pytałem już o książki w poprzednim poście ale to pytanie mnie nurtuje. No i czy mam zabrać ze sobą kartki na których będę rozwiązywał zadnia???

 

Pozdrawiam wszystkich piszących w poniedziałek i zaglądających na to forum :D

 

Kamil

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siemka!

 

No to po drugim etapie :D I jak poszło?

 

Jak dla mnie to zadanie 2 było za proste jak na ten etap. 3 było do zrobienia... no dobra też było proste :szczerbaty: 4... hmm... ciekawe zadanie. Wg autora zadania to takie "na sprawdzian w gimnazjum". Wiem bo słyszałem :Boink: Też je zrobiłem. No i 1.. poszło mi najgorzej. Zinterpretowałem złączenie górne jako moment w którym Wenus jest powyżej Słońca :Boink: . jakieś 2,5 pkt tu straciłem. Złączenie dolne chyba mi dobrze wyszło.

 

Moje wyniki:

1. Złączenie dolne alfa=9,5*

2. Dużo tu pisać

3. 2,9 MJ. Piszę tak jak miało wyjść, bo mi wyszło 1000000x więcej:P Przez złe jednostki:P

4. coś do -15 Tesli i 1051 ly

 

Ogólnie to można było to napisać. Jak myślicie jaki próg punktowy będzie? 12pkt powinno wystarczyć?(na 20pkt)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Dostałem wczoraj PW od Dampu z pytaniem, czy mógłbym mu podesłać moje rozwiązanie zadania 4. Umieszczę je tutaj, aby dostępne dla wszystkich. Zaznaczam, że wolałbym aby ktoś kompetentny sprawdził poprawność tego rozwiązania. Umieszczam odpowiedź dla pierwszego punktu, w drugim przekształcamy tylko ostateczny wzór ze względu na "d" i pod B podstawiamy 10^-9 T.

 

Rozwi_zanie_zad._4_OA.jpg

 

Pozdrawiam

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż. jedyne, do czego można by się było przyczepić to równanie na siłę dośrodkową. bo powinieneś uwzględnić efekty relatywistyczne więc zastąpić w równaniu m przez Gamma*m, gdzie Gamma - czynnik Lorentza. Z drugiej strony występuje on też we wzorze na pęd relatywistyczny, więc ostatecznie twój błąd się zniósł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm...

co do pierwszego to w zasadzie sama geometria, ale wyniki wychodzą dobrze. Drugie zadanie raczej jest dobrze zrobione, trzecie również, no a co do czwartego to już napisałem... w sumie to jest duży błąd, który się skasował, bo spróbuj sobie policzyć prędkość nierelatywistyczną tego elektronu dla takiej energii.

 

Generalnie możesz być raczej pewny uczestnictwa w finale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Coś tu ucichło :huh: Piszę z pytaniem odnośnie zbiorków wydawanych przez planetarium. Chodzi mi o rozwiązania(chociaż odpowiedzi przynajmniej) do zadań umieszczonych w zbiorze zadań olimpiad astronomicznych XXXI - XXXV. Na końcu książki są umieszczone jedynie niektóre odpowiedzi. Jest jeszcze jeden zbiór tych zadanek, jednak nie wiem jakie to były numery olimpiad(nie pamiętam). Jak ktoś ma listę odpowiedzi do tych zbiorów to podeślijcie. :rolleyes:

 

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Lista osób zakwalifikowanych do finału LII Olimpiady Astronomicznej właśnie pojawiła się na stronie planetarium.

 

Dostałem się :D :D . Po niepowodzeniu w fizycznej udało się. Ale jestem happy!!

 

Gratulacje wszystkim którzy sie dostali :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje dla wszystkich finalistów!!!

 

Mi się nie udało wejść do finału, ale przecież żeby ktoś mógł awansować ktoś musi odpaść, co nie? ;) Ale za rok napewno jeszcze powalcze :P

 

Pozdrowienia, a dla finalistów dodatkowo wytrwałości w przygotowaniach :D

 

EDIT: link - http://www.planetarium.chorzow.net.pl/olim.../LII_zakwal.pdf

Edytowane przez Luke7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.