Skocz do zawartości

Lorneta - z czym to się je ?


sesq

Rekomendowane odpowiedzi

Witam przyjaciół, nazywam się Tomasz i mysle o kupnie lornetki z tym, że mam wątpliwości i pytania.

 

Na dzień dzisiejszy posiadam 2 lornetki: starą TENTO mojego ojca 10x50, kiedys jak zaczalem interesowac sie astronomią postanowilem sobie kupic lepszą i nową, niestety było to tak dawno i nie wiedziałem, że istnieje cos takiego jak forum i kupiłem g*wno z allegro z rubinowymi powłokami - miało być 30x60 a okazało sie być 10x60 ( jakies 120 zł kosztowało ).

 

Chciałbym lornetke raczej o powiekszeniu 20 krotnym i bardzo zastanawia mnie to dlaczego wy koledzy często za duże pieniądze doradzacie zakup lornetek z powiekszeniem 10-krotnym ? Co jest takiego w tych drogich lornetkach ? brak aberracji, winetowania i jeszcze co ? Ja sądze, że najważniejsze jest powiekszenie i średnica soczewki i prosze mi wytłumaczyć dlaczego jestem w błędzie.

 

Powiedzcie mi też dlaczego warto kupić lornetke za 2tyś zamiast teleskopu za 2tyś ? Tylko nie mówcie mi że "z lornetką jest się gdzies łatwiej wybrać" bo sam o tym już pomyślałem.

 

Najchętniej kupiłbym lornetke o jakiej tutaj czytałem na forum - chiński klon japońskiej lornetki z niezauważalną różnicą, zakup zza granicy ( np. przez ebay ) jest mile widziany.

 

Wpomne jeszcze, że mam dobry statyw fotograficzny i zamierzam go wykorzystać

 

Pozdrawiam Was ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najważniejsze w sprzęcie astronomicznym to średnica obiektywu i jakość obrazu. Power to sprawa na ostatnim miejscu. Jedni wolą dobrą jakość obrazu z małym oknem wejścia, a inni na odwrót. A cena porównywalna jak kroczymy w okolicach 1-2 tysiąca PLN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jesteś pewien, że utrzymasz w rękach lornetkę 20x... ? To wcale nie takie proste - obraz za bardzo będzie drgać z powodu ruchów rąk.

 

Moim zdaniem, sensowne lornetki o powiększeniu 20x dla astronomii zaczynają się od 80 mm. Czyli to jest 20x80 albo nawet 20x100 (lub więcej). Takie lornetki wymagają statywu.

 

Jaka jest przewaga lornetek nad teleskopami? Oto kilka z nich:

- duże pole widzenia (z uwagi na małe powiększenia), co idealnie pasuje do obserwacji gromad otwartych, kilkustopniowej wielkości mgławic (pod ciemnym niebem), dużych połaci nieba (szczególnie Drogi Mlecznej) z mnogością gwiazd, czy też grup galaktyk (jak gromada w Pannie - czyli kilka stopni galaktyk)

- widzenie obuoczne (naprawdę się przydaje!)

- możliwość obserwacji naziemnych (plus samoloty itp) - co w przypadku teleskopów jest w niektórych przypadkach ograniczone

 

Prócz tego:

- mobilność małych lornetek (czyli możesz zabrać ze sobą gdzie chcesz - o czym wspomniałeś)

- wspomaganie obserwacji astronomicznych (tak naprawdę wygodnie - wpierw lornetką przeszukujesz okolice nieba zanim nakierujesz tam teleskop).

 

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj "przyjacielu".

 

Po pierwsze poczytaj trochę to forum, skorzystaj z opcji "szukaj" etc.

 

Piszesz na przykład:

 

"Chciałbym lornetke raczej o powiekszeniu 20 krotnym i bardzo zastanawia mnie to dlaczego wy koledzy często za duże pieniądze doradzacie zakup lornetek z powiekszeniem 10-krotnym ?"

 

a przecież w pierwszym temacie od góry (nie licząc tego założonego przez Ciebie) kolega gumowyguma zetknął się z tym problemem i doszedł do takich samych wniosków co reszta ferajny (cytuję: "Wcześniej miałem i mam dalej, Tento 7x35. I teraz najawżniejsze zdawało mi sie że będzie kolosalna róznica w powiększeniu, ale nie, owszem jest ale nie aż tak bardzo jak sie tego spodziewałem, do niedawna zanim nie zajołem sie lektóra tego forum kierowałem się przy wyborze, wielkością powienkszenia I TO JEST WSZESTKIM NOWYM MÓWIĘ B Ł Ą D ! ! ! ")

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, kolego, widzę że lubisz dramatyzować i iść w ekstrema. Różnicę oczywiście zauważysz, nawet jak kupisz takiego Skymastera 15x70 jakiego ostatnio sprawił sobie nasz forumowy druh (sprawdź wątek u góry działu). Po prostu lornetka w zamyśle nie jest narzędziem do uzyskiwania gigantycznych powiększeń. Dobra lornetka to wcle nie taka która ma power 30x, tak samo jak dobra koparka to niekoniecznie ta, która wyciąga na autostradzie 260 km/h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.